Najnowsze

Najnowsze

HRW: Zabronione bomby spadają na Jemen. "Ta amunicja nie może być nigdy stosowana"

Organizacja Human Right Watch opublikowała w niedzielę raport, w którym przedstawia „wiarygodne dowody” używania przez Arabię Saudyjską bomb kasetowych w czasie nalotów w Jemenie. Eksperci HRW twierdzą, że nie tylko na żołnierzy, ale również cywilów spadały pociski dostarczane Saudyjczykom przez USA. Zakaz używania tego rodzaju broni podpisało od 2008 roku aż 116 krajów świata.

Kilkusetmetrowa kolejka do wrocławskiego zoo. "W życiu nie pomyślałam, że będę tak stać"

Mieszkańcy Wrocławia i przejezdni, dzieci i dorośli stanęli w niedzielę w kilkusetmetrowym wężyku przed wrocławskim ogrodem zoologicznym. Znak kierujący na pobliski parking pokazywał, że brak tam wolnych miejsc. Niektórzy w kolejce do kas czekali nawet godzinę. Jednak nie narzekali, większości dopisywały dobre humory. - Długi weekend, piękna pogoda, słońce świeci, przyjemnie stać - przekonywali.

Abp Gądecki: rezygnacja z udziału w wyborach to grzech zaniedbania

Udział w wyborach to prawo i obowiązek, który wynika z naszej wolności, a wolność to przecież odpowiedzialność za siebie i za innych - powiedział na Jasnej Górze abp Stanisław Gądecki. Zaapelował do wierzących, by głosowali na ludzi, których poglądy nie sprzeciwiają się wierze i wartościom katolickim.

"W obozie rządowym panuje przekonanie: nikt nam nic nie jest w stanie zrobić"

- To dymisja kampanijna i frakcyjna - ocenił w programie "Kawa na ławę" rezygnację Cezarego Grabarczyka ze stanowiska ministra sprawiedliwości Marcin Mastalerek (PiS). - Inaczej by do niej nie doszło, bo PO przyzwyczaiła nas przecież, że wszystkie afery zamiata pod dywan - dodał. Włodzimierz Czarzasty (SLD) przekonywał z kolei, że w obozie rządowym jest "coraz większa atmosfera bezkarności".

Prawie 6 tys. imigrantów uratowano na Morzu Śródziemnym

Ponad 5800 imigrantów uratowano w sobotę na Morzu Śródziemnym - taki bilans 17 operacji przeprowadzonych w Cieśninie Sycylijskiej podała w niedzielę włoska Straż Przybrzeżna. Premier Matteo Renzi ponownie skrytykował Unię za niewystarczające zaangażowanie w kryzys.

Co skrywają podziemia Starego Rynku w Poznaniu?

Grzebienie, podkowy, narzędzia? Trwają badania podziemi poznańskiego Starego Rynku. Interesujące znalezisko będzie musiało być opłacone ciężką pracą. Żeby dotrzeć do poziomu, który kilkaset lat temu był parterem, trzeba pokonać nawet dwa metry ziemi. Aleksander Przybylski pyta, na co mogą natknąć się łopaty archeologów, którzy z końcem kwietnia rozpoczęli wykopy.

"Plac Czerwony w Moskwie znów zamieni się w plac pancerny"

- Dzisiaj nie stoimy już przed pytaniem: jak wolność odzyskać? Dzisiaj stoimy przed wyzwaniem: jak wolność utrzymać i umocnić? - mówił na uroczystościach z okazji 224. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja Bronisław Komorowski. Prezydent przypomniał, że sukcesy Polski możliwe są tylko przy wspólnym działaniu, a wrogowie wykorzystywali momenty, w których byliśmy skłóceni. - Kto odrzuca zgodę i współpracę, szkodzi polskiemu bezpieczeństwu, szkodzi Polsce - dodał.

PiS będzie miało ponad 50 tys. osób sprawdzających wybory?

Ponad 50 tys. osób chce zaangażować Prawo i Sprawiedliwość do tego, by sprawdzały, czy wybory prezydenckie przebiegają prawidłowo. - Mamy prawo do kontroli, a po doświadczeniach z wyborami samorządowymi takie działania są uzasadnione - tłumaczą politycy partii.

"W obozie rządowym panuje przekonanie: nikt nam nic nie jest w stanie zrobić"

- To dymisja kampanijna i frakcyjna - ocenił w programie "Kawa na ławę" rezygnację Cezarego Grabarczyka ze stanowiska ministra sprawiedliwości Marcin Mastalerek (PiS). - Inaczej by do niej nie doszło, bo PO przyzwyczaiła nas przecież, że wszystkie afery zamiata pod dywan - dodał. Włodzimierz Czarzasty (SLD) przekonywał z kolei, że w obozie rządowym jest "coraz większa atmosfera bezkarności".

48 tys. euro kary dla pijanego rowerzysty

Mieszkaniec północy Włoch otrzymał rekordową karę w wysokości 48 tysięcy euro za jazdę na rowerze po pijanemu i spowodowanie wypadku, w którym tylko on był poszkodowany. Rowerzysta odmówił zapłacenia mandatu, a sprawa trafiła do sądu.

Niemiecka prasa: po raz pierwszy od zimnej wojny NATO i Rosja stworzyły „gorącą linię”

Stało się. Napięcie pomiędzy Rosją i NATO urosło do takich rozmiarów, że wojskowi Paktu Północnoatlantyckiego zdecydowali się na uruchomienie „gorącej linii” prowadzącej wprost na Kreml. Ta ma pozwolić na bezpośrednią komunikację w przypadku najcięższego kryzysu - twierdzi dziennik „”Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung”, który cytuje też niemiecki „Spiegel”.

Prawie milion rezerwistów na "sytuację kryzysową"? Fińska armia zaprzecza

Fińskie ministerstwo obrony, które na początku maja wyśle listy do 900 tys. rezerwistów, nie zrobi tego w reakcji na "sytuację kryzysową" wokół tego kraju, spowodowaną m.in. przez pojawienie się nieznanego okrętu podwodnego na wodach terytorialnych wokół Helsinek. Akcja informacyjna była przygotowywana od dwóch lat i piszący o niej amerykański "Newsweek", źle ją zrozumiał - przekazał rzecznik prasowy Fińskich Sił Zbrojnych.

Po zamieszkach w Knurowie. "Dalsza eskalacja nie służy niczemu dobremu"

- Dalsza eskalacja chuligańskich zachowań, nawoływanie do odwetów, nie służy niczemu dobremu. Pozwólmy prokuraturze rzetelnie zbadać tę sprawę - apelował na antenie TVN24 Jarosław Szymczyk, komendant śląskiej policji. W sobotę wieczorem w Knurowie doszło do zamieszek po śmierci 27-letniego mężczyzny, który został ranny podczas zajść na stadionie.

„Absurdalne metody egzekucji”. Reżim Kima zabija za pomocą dział przeciwlotniczych?

Był już wujek Kim Dzong Una, którego miały rozszarpać psy i była dziewczyna Kima - zabita i wrzucona gdzieś do bezimiennego grobu. Pierwszy rzeczywiście zginął, ale w sposób konwencjonalny - z broni palnej, a druga nadal żyje. Tym razem jednak wydaje się, że nieprawdopodobna historia dotycząca sposobów zadawania śmierci w Korei Północnej może okazać się prawdziwa. Amerykańskie Obserwatorium Praw Człowieka dla Korei Północnej twierdzi, że jeden z satelitów sfotografował skazańców zabijanych za pomocą starych, sowieckich dział przeciwlotniczych.

Akcja ratowników w górach. Para w nocy zgubiła szlak

Para turystów próbowała nocą przejść do Doliny Pięciu Stawów. Na wysokości przełeczy Krzyżne zgubili szlak i zepsuł się im rak. Wezwali na pomoc ratowników TOPR, którzy przez trudne warunki, dotarli do nich dopiero ok. 3 w nocy. Ratownicy ostrzegają, że w górach nadal panują warunki zimowe, a temperatura w nocy spada poniżej zera.