Najnowsze

Najnowsze

Merkel krytykuje państwa bałkańskie

Kanclerz Niemiec Angela Merkel skrytykowała decyzje podjęte przez władze Słowenii, Chorwacji, Serbii i Macedonii oznaczające zamknięcie szlaku bałkańskiego dla migrantów. Jej zdaniem jednostronne decyzje nie rozwiązują problemu.

Ukryte skarby, tajne laboratoria, kwatera Hitlera... Podziemia Zamku Książ będą otwarte dla turystów

Zostały wydrążone pod koniec II wojny światowej przez więźniów obozu koncentracyjnego Gross-Rosen. Krąży wokół nich wiele legend. Według niektórych pasjonatów historii miała się tam mieścić tajna kwatera Adolfa Hitlera, w której zamieszkać miało z nim 3 tysiące najwierniejszych nazistów. Są też opowieści o ukrytych skarbach, tajemniczej broni, laboratoriach... Teraz tunele pod Zamkiem Książ będą dostępne dla turystów.

Radna podejrzana o handel narkotykami

Trzymiesięczny areszt zastosował sąd wobec 32-letniej radnej z woj. lubuskiego podejrzanej o handel marihuaną. Policja zapewnia, że ma dowody, iż przez kilka miesięcy wprowadziła do obrotu "znaczne ilości" narkotyku.

"W cywilizowanych krajach nie zdarza się deptanie Trybunału Konstytucyjnego"

Trybunał Konstytucyjny stanął na wysokości zadania i zdał egzamin z Konstytucji RP - ocenia środowe orzeczenie prof. Maciej Gutowski, dziekan Okręgowej Rady Adwokackiej z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Jego zdaniem blokowanie publikacji wyroku może skutkować postawieniem w przyszłości polityków PiS przed Trybunałem Stanu. Jest koncepcja w orzecznictwie, że niezasadne zaniechanie (publikacji - red.) nie pozbawia obowiązywania wyroku Trybunału Konstytucyjnego - tłumaczy.

Bodnar: niepublikowanie wyroku to sytuacja z Białorusi

- Jeżeli wyrok nie zostanie opublikowany, to wchodzimy w świat chaosu prawnego, wchodzimy w świat, w którym pewne standardy praworządności w Polsce nie będą obowiązywały - powiedział na temat wczorajszego wyroku TK Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar.

Noblistka nie zostanie prezydentem

Narodowa Liga na rzecz Demokracji (NLD) wyznaczyła wieloletniego dysydenta U Htin Kyawa jako swojego kandydata na prezydenta Birmy. Potwierdzono więc, że słynna przywódczyni NLD Aung San Suu Kyi nie będzie ubiegać się o najwyższy urząd w państwie.

Raport: Polska "wadliwą demokracją", poziom kultury politycznej niższy tylko w Brazylii

Polska spadła z 40. na 48. miejsce w dorocznym "rankingu demokracji" think tanku Economist Intelligence Unit powiązanego z prestiżowym brytyjskim tygodnikiem "The Economist". Choć nad Wisłą przestrzeganie swobód obywatelskich i jawność procesu wyborczego nie odbiegają standardem od najbardziej "trwałych" zachodnich demokracji, to poziom kultury politycznej znajduje się w katastrofalnym stanie - wynika z zestawienia.

Odmówili karetki. Kobieta umarła w samochodzie, na rękach córki

Pani Barbara umarła na rękach córki w samochodzie, w drodze do szpitala. Wcześniej przez osiem godzin rodzina usiłowała wezwać do niej karetkę pogotowia. Bez skutku. - To jest pozostawienie człowieka samego sobie. Zero ludzkich uczuć - mówi córka zmarłej, Sylwia Kamińska. Materiał programu "Uwaga!" TVN.

Kubański "trup w szafie" Sandersa

Przedstawiający się jako socjalista senator Bernie Sanders musiał tłumaczyć się podczas prezydenckiej debaty demokratów, jaka odbyła się w środę na Florydzie, z wywiadu udzielonego 30 lat temu, w którym wychwalał reżim Fidela Castro na Kubie.

Obama nie spotka się z Fidelem Castro

Prezydent Obama nie zamierza spotkać się z Fidelem Castro podczas swej wizyty na Kubie 20-22 marca – powiedział doradca ds. bezpieczeństwa Ben Rhodes. Nie spełni też oczekiwań Hawany ws. zamknięcia antykomunistycznego Radio i TV Marti.

Koree zawieszają współpracę gospodarczą. Japonia protestuje

Władze Korei Północnej ogłosiły, że wycofują się nieodwołanie z wszelkich umów podpisanych z Seulem, w tym z projektów współpracy gospodarczej. Aktywa południowokoreańskich firm i agencji rządowych w Korei Płn. zostaną zlikwidowane. Władze Japonii złożyły natychmiastowy protest w sprawie wystrzelenia dwóch pocisków batalistycznych przez północnokoreański reżim.

Miał zginąć, ale żyje. Rudobrody dżihadysta ciężko ranny

Abu Omar al-Sziszani, jeden z przywódców Państwa Islamskiego, który miał zginąć 4 marca w Syrii podczas nalotu koalicji pod wodzą USA w pobliżu miasta al-Szadadi, jest ciężko ranny, lecz nie stracił życia – podało w środę Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka.

Rosyjskie MSZ o "aroganckim zachowaniu Sawczenko"

Sytuacja ukraińskiej lotniczki Nadiji Sawczenko była w środę tematem rozmowy telefonicznej szefów MSZ Rosji i Ukrainy - Siergieja Ławrowa i Pawło Klimkina. Tego dnia poinformowano, że ogłaszanie wyroku ws. Sawczenko rozpocznie się 21 marca i potrwa dwa dni.

Nazwał Turków "głupimi, brudnymi barbarzyńcami"

Przewodniczący Parlamentu Europejskiego Martin Schulz wykluczył w środę z obrad greckiego eurodeputowanego Eleftheriosa Synadinosa, który dopuścił się obrażania Turków, i nakazał mu opuszczenie sali.

Kim znów strzela. Na razie celuje w morze

Korea Północna wystrzeliła dwa rakietowe pociski balistyczne krótkiego zasięgu ze swego wschodniego wybrzeża w kierunku morza. Pociski zostały wystrzelone z bazy wojskowej w pobliżu miasta Wonsan – podała w środę wieczorem południowokoreańska agencja Yonhap.

Projekt uchwały o imigrantach tylko z poparciem PiS

Tylko klub PiS poparł w środę projekt uchwały dot. polityki imigracyjnej, w której zapisano m.in., że Sejm wyraża zdecydowany sprzeciw wobec jakichkolwiek prób ustanawiania unijnych stałych mechanizmów alokacji uchodźców, czy imigrantów.

Władze PO zajmą się zmianami w partii

Zarząd PO zajmie się w czwartek dalszą reorganizacją partii - powołany ma zostać m.in. skład komisji, która opracuje zmiany w statucie Platformy. Niewykluczone, że władze PO zbiorą się też w sobotę, by omówić kwestię rezolucji europarlamentu nt. Polski.