Najnowsze

Najnowsze

Kopacz jedzie na nadzwyczajny szczyt Unii potwierdzić decyzje ministrów

Premier Ewa Kopacz weźmie udział w szczycie Unii Europejskiej, podczas którego szefowie rządów i państw będą rozmawiać o kryzysie imigracyjnym. Na wtorkowym spotkaniu szefów MSW państw UE Polska zgodziła się na przyjęcie ok. 5 tys. uchodźców, ale faktycznie ma trafić do nas mniej - ok. 4,5 tys. osób.

Żelichowski: uchodźców przyjąć, nakarmić, napoić i odesłać z powrotem

Jeżeli część uchodźców, których przyjmie Polska, zdecyduje się zostać w naszym kraju, powinni to uczynić na naszych warunkach, przestrzegając wartości europejskich – uważa poseł PSL, Stanisław Żelichowski. Z kolei Tadeusz Iwiński (SLD) ocenił, że decyzja Polski w sprawie liczby uchodźców jest do przyjęcia, jeśli dobrze przygotujemy się do ich integracji.

Komorowski: Merkel popełniła błąd w sprawie migrantów

Kanclerz Niemiec Angela Merkel popełniła "polityczny błąd" najpierw decydując się na wysłanie komunikatu do migrantów o tym, by przybywali do jej kraju, a potem wycofując się ze swych obietnic - stwierdził w programie "Świat" w TVN24 Biznes i Świat Bronisław Komorowski. Były prezydent dodał też jednak, że "nie należy dramatyzować" w kwestii problemu imigracyjnego w Europie, a sama Polska jako "wielki kraj" mogłaby przyjąć "i dwa, i 12 tysięcy uchodźców".

Francuzi zadali "śmiertelny cios" ETA

Francuskie siły bezpieczeństwa zatrzymały we wtorek mężczyzn podejrzanych o kierowanie zbrojną baskijską organizacją polityczną ETA. Tym samym zadali jej "śmiertelny cios" - ocenia hiszpańska agencja EFE.

Marine Le Pen stanie przed sądem za obrazę muzułmanów

Szefowa francuskiego skrajnie prawicowego ugrupowania Front Narodowy (FN) Marine Le Pen stanie 20 października przed sądem w Lyonie za swe wypowiedzi w 2010 roku, gdy porównała modlitwy muzułmanów we Francji do nazistowskiej okupacji - podano we wtorek.

"Polski rząd wywiesił zbrukaną, białą flagę"

Sprzeciw w Brukseli nic by nie dał, bo nie było mniejszości blokującej, więc zdecydowaliśmy się negocjować - stwierdził w "Kropce nad i" wiceszef MSZ Rafał Trzaskowski, wyjaśniając, dlaczego Polska zagłosowała "za" projektem w sprawie kwot imigracyjnych. Jarosław Gowin (Polska Razem) uznał z kolei, że Polka uległa dyktatowi Niemiec i Brukseli. - Polski rząd wywiesił zbrukaną, białą flagę - ocenił.

Trzaskowski: Pierwsi uchodźcy trafią do Polski w przyszłym roku

Polska zagłosowała "za", gdyż absolutna większość polskich postulatów została spełniona - stwierdził we wtorek po spotkaniu w Brukseli wiceszef MSZ Rafał Trzaskowski. Podkreślił, że w środę premier Ewa Kopacz ma negocjować na Radzie Europejskiej konkretny plan, który postawi tamę niekontrolowanej imigracji do Europy.

Serbia stawia ultimatum Chorwacji. Imigranci zaognili sytuację

Serbia daje Chorwacji czas do północy w środę na odblokowanie głównego przejścia granicznego dla ruchu samochodów ciężarowych zamkniętego z powodu napływu migrantów z tego kraju. Jeżeli Zagrzeb tego nie zrobi - Chorwację czekają "polityczne, prawne i gospodarcze" konsekwencje - ogłosił we wtorkowe popołudnie rząd w Belgradzie. Kilka godzin później Chorwaci częściowo przejście odblokowali.

Partia KORWiN zarzuca Petru przestępstwo. "Lewe pieniądze"

Partia KORWiN zarzuciła liderowi Nowoczesnej Ryszardowi Petru złamanie prawa - zbieranie w czasie kampanii wyborczej pieniędzy na fundację Nowoczesna RP - i złożyła zawiadomienie do prokuratury. Nowoczesna zapewnia, że przestrzega reguł Kodeksu wyborczego.

W pięć lat pięć razy więcej żłobków w Polsce

Nieco ponad 7 procent najmłodszych dzieci - do trzech lat - chodziło w ubiegłym roku do żłobka, klubiku dziecięcego lub miało zapewnioną inną formę opieki w czasie, gdy ich rodzice pracowali - wynika z przyjętego we wtorek przez rząd sprawozdania z realizacji tzw. ustawy żłobkowej.

Papież: Kuba wykuwała się pośród bólu

O "rewolucję czułości", budowę mostów i pojednanie apelował papież Franciszek we wtorek w homilii podczas mszy w narodowym kubańskim sanktuarium del Cobre w Santiago. To ostatni dzień papieskiej wizyty na Kubie. Wieczorem Franciszek przybędzie do Waszyngtonu.

UE dyskutuje o 160 tys. uchodźców. OECD: wniosków o azyl może być milion

W opublikowanym we wtorek raporcie Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) przewiduje, że w sumie aż milion imigrantów może w 2015 roku wystąpić o azyl na terenie państw UE. Jak zaznaczono, jest to znacznie więcej niż propozycja Komisji Europejskiej, by 28 państw przyjęło według obowiązkowych kwot w sumie 160 tys. uchodźców.

"11 minut" Jerzego Skolimowskiego polskim kandydatem do Oscara

Komisja Oscarowa pod przewodnictwem Małgorzaty Omilanowskiej podjęła decyzję jednogłośnie. "11 minut", polski kandydat do Oscara w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny, to film "bardzo osobisty" dla reżysera. Jerzy Skolimowski będzie w środę gościem we "Wstajesz i wiesz" w TVN24.

Pasażerowie pojadą z Krakowa pociągiem na lotnisko

W poniedziałek rozpoczną się regularne kursy pociągów Kolei Małopolskich na nowej linii kolejowej łączącej Kraków z lotniskiem Kraków Airport. Pociągi będą jeździć o stałych porach, co pół godziny. Przejazd w jedną stronę zajmie około 20 minut.

Śnięte ryby pod Rzeszowem. "Winna gmina". Wójt: nie poczuwamy się

- Gmina nie poczuwa się do winy, trudno powiedzieć czy to wyciek spowodował zatrucie – tak na zarzuty wędkarzy odpowiada wójt gminy Lubenia. Ci uważają, że do śmierci ryb w miejscowej rzeczce doprowadził nielegalny odpływ gminnej kanalizacji. - Do tej pory nie było wiadomo o żadnym nielegalnym odprowadzaniu – podkreśla wójt. Sprawę bada policja.