Najnowsze

Najnowsze

Głos Kościoła

Taki głos to dla wielu rodzin smoleńskich jedyna i ostatnia szansa na powstrzymanie przymusowych ekshumacji bliskich. Skończyć może się jednak na nadziei, bo jak dotąd tylko kardynał Kazimierz Nycz publicznie stanął po ich stronie. Inni duchowni katoliccy nie mieli tyle odwagi, by ich wesprzeć. Żaden z nich nie miał tyle odwagi, by wezwać do powstrzymania ekshumacji.

Niewygodne pytania

Premier Beata Szydło nie czuje się odpowiedzialna za słowa Antoniego Macierewicza dotyczące sprzedaży Mistrali do Rosji. Reporterka TVN24 Arleta Zalewska nie została zaszczycona odpowiedzią Beaty Szydło na trudne pytania. Tymczasem pani premier strofuje ministra obrony za brak punktualności.

Co z reprywatyzacją?

Premier Beata Szydło i minister Zbigniew Ziobro przedstawiają projekt ustawy o komisji weryfikacyjnej, a przy okazji krytykują Hannę Gronkiewicz-Waltz, której mąż na reprywatyzacji skorzystał. Prezydent Warszawy sama chce ponownego zbadania sprawy.

Pytania o mistrale

Tego premier Beata Szydło mogła się spodziewać. Na konferencji prasowej, las rąk i wiele pytań o mistrale i ministra obrony. Zamiast konkretnej odpowiedzi ucięcie tematu i odesłanie do Antoniego Macierewicza. W obronę bierze go jedynie Mariusz Błaszczak, który przekonuje, że minister zapobiegł groźnej transakcji, choć oficjalnie żadne zainteresowane państwo niczego nie potwierdziło.

Trump: Clinton doprowadziłaby do trzeciej wojny światowej

Kandydat republikanów w wyborach prezydenckich w USA Donald Trump powiedział w opublikowanym we wtorek wywiadzie z agencją Reutera, że plan, jaki Hillary Clinton ma dla Syrii, w której chciałaby ostrzejszego podejścia Waszyngtonu do działań Moskwy, doprowadziłby do trzeciej wojny światowej.

"Społeczeństwo musi patrzeć władzy na palce"

- Rok rządów PiS pokazał, że nasza demokracja ma bardzo słabą strukturę - mówił w "Faktach po Faktach" prof. Wojciech Sadurski. - Demokracja jest słaba, dlatego że jest młoda. Od samego początku jej fundamenty były niezwykle kruche. Każda nowa władza, która przychodziła, niszczyła wszystko od podstaw - wtórowała mu filozof prof. Magdalena Środa.

W tył zwrot

Obrona terytorialna ministra Macierewicza to nowy i niemały wydatek w budżecie MON, choć w tej kasie raczej pieniędzy jest sporo, bo praktycznie wstrzymano wszystkie najważniejsze zakupy sprzętu. Niedawna awantura o zerwanie kontraktu na francuskie śmigłowce jak w soczewce skupia problemy wszystkich planowanych i pilnych od dawna zakupów dla armii: okrętów obrony wybrzeża, niszczycieli min, rakiet dalekiego zasięgu czy pierwszych bezzałogowców. Miała być wielka modernizacja, a na razie jest wielki chaos.

Wojsko ministra

Wojska Obrony Terytorialnej - zupełnie nowa formacja wojskowa - oczko w głowie Antoniego Macierewicza. W każdym województwie brygada wyszkolonych i uzbrojonych ochotników - w sumie 35 tysięcy żołnierzy - podległych najprawdopodobniej samemu ministrowi. Według twórców ustawy - ma to być szybki, tani i skuteczny sposób odbudowy bezpieczeństwa militarnego. Co się za tym kryje? Wiele poważnych wątpliwości - o czym Leszek Dawidowicz rozmawiał z byłym komandosem, który został dowódcą tej nowej formacji.

"Społeczeństwo musi patrzeć władzy na palce"

- Rok rządów PiS pokazał, że nasza demokracja ma bardzo słabą strukturę - mówił w "Faktach po Faktach" prof. Wojciech Sadurski. - Demokracja jest słaba, dlatego że jest młoda. Od samego początku jej fundamenty były niezwykle kruche. Każda nowa władza, która przychodziła, niszczyła wszystko od podstaw - wtórowała mu filozof prof. Magdalena Środa.

To będzie ostatnia podróż Obamy jako prezydenta?

Grecja, Niemcy i Peru znajdą się na trasie podróży prezydenta USA Baracka Obamy w dniach 14-21 listopada - podał we wtorek Biały Dom. Będzie to najpewniej ostatnia seria wizyt zagranicznych, jaką Obama złoży jako amerykański przywódca.

Polacy rozwiną ukraińską gospodarkę?

Były minister transportu Sławomir Nowak, który w ubiegłym tygodniu został pełniącym obowiązki szefa Ukrawtodoru, państwowej agencji drogowej Ukrainy, potwierdził, że przyjął obywatelstwo tego kraju. Nowak jest kolejnym Polakiem kierującym ważnym przedsiębiorstwem państwowym na Ukrainie. Od kwietnia dyrektorem generalnym ukraińskich kolei państwowych Ukrzaliznycia jest były prezes PKP Cargo Wojciech Balczun. W tym roku także Leszek Balcerowicz został doradcą prezydenta Ukrainy i jego przedstawicielem w rządzie. O ukraińskim zaufaniu do Polaków rozmawiali w programie Tak jest - dr Marek Migalski oraz Witold Bereś.

Czeczeni i wspieranie IS? Naloty policji i żadnych aresztowań

Niemiecka policja przeprowadziła we wtorek w Turyngii i innych krajach związkowych w Niemczech operację antyterrorystyczną przeciwko Czeczenom podejrzewanym o finansowe wspieranie tzw. Państwa Islamskiego. Nikogo nie zatrzymano, a znaleziony w jednej z lokalizacji biały proszek okazał się niegroźny.

Premier potwierdza: będzie komisja weryfikacyjna. Opozycja pyta: po co?

- W dalszym ciągu nie wiemy, w jaki sposób ma powstawać komisja weryfikacyjna, w oparciu o jaki kodeks, o jakie prawo ma funkcjonować - mówił na konferencji prasowej Andrzej Halicki (PO). - Pan minister próbuje zrobić coś, co można nazwać sądem ludowym - krytykował pomysł powołania komisji Mirosław Suchoń (Nowoczesna).

Padają pytania o Macierewicza i mistrale. Reakcja premier Szydło

- Minister Macierewicz powiedział: jest prawdą, że mistrale zostały przekazane Federacji Rosyjskiej. Czy przedstawił pani dowody na te informacje? - pytała premier Beatę Szydło reporterka TVN24 Arleta Zalewska. - To informacja, którą podaje pan minister Macierewicz, dlatego myślę, że najlepiej do niego kierować to pytanie - odpowiedziała szefowa rządu.

"Dżungla" znika. Na miejscu buldożery

Grupa około 20 robotników rozpoczęła we wtorek powolną operację burzenia obozowiska migrantów w Calais - podała agencja Reutera. Trwają prace rozbiórkowe, na miejscu pojawiły się też małe buldożery.

SBU potwierdza: hakerzy wykradli e-maile doradcy Putina

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy potwierdziła autentyczność dokumentów pochodzących ze skrzynki mailowej doradcy prezydenta Rosji Władimira Putina, Władisława Surkowa. Do ich kradzieży przyznała się ukraińska grupa hakerska Cyberhunta. Kreml zaprzecza tym doniesieniom.