Najnowsze

Najnowsze

Płacili składki i sądzili, że są w PiS. Nie byli

Leszek Grzelaczyk z Kalisza podpisał w 2008 roku deklarację przystąpienia do PiS. Od tego momentu płacił na rzecz partii 10 złotych miesięcznie. Po sześciu latach dowiedział się, że nie jest członkiem Prawa i Sprawiedliwości. Działacze tej partii mówią o "bałaganie", a pan Leszek zapowiada zawiadomienie prokuratury.

Degradacja za służbę w PRL. Pilne prace MON nad projektem ustawy

Odbieranie stopni wojskowych m.in. "za służbę na rzecz totalitarnego państwa" w okresie PRL - to jedno z założeń projektu ustawy, nad którym w trybie pilnym trwają prace w Ministerstwie Obrony Narodowej. W projekcie jest również zapis umożliwiający degradację już nieżyjących wojskowych.

Ciężarówka rusza z parkingu. Rekonstrukcja ataku w Berlinie

To już drugi po Nicei zamach z wykorzystaniem ciężarówki. W Berlinie 19 grudnia na świątecznym kiermaszu zginęło 12 osób, a 48 zostało rannych. Wiele z nich wciąż walczy o życie. Pierwszą ofiarą zamachowca lub być może współpracujących z nim osób był prawdopodobnie polski kierowca TIR-a. Czekając w stolicy Niemiec na rozładunek towaru odłożony do wtorku, został zaatakowany. Oto rekonstrukcja zdarzeń "Faktów z Zagranicy" TVN24 BiS.

Co wiemy o zamachu w Berlinie

W poniedziałkowy wieczór 19 grudnia w tłum ludzi na świątecznym kiermaszu w Berlinie wjechała olbrzymia ciężarówka. Kolejne godziny upłynęły na akcji ratunkowej, pościgu za podejrzanym kierowcą i pytaniach o to, dlaczego pojazd miał polskie numery rejestracyjne. Poniżej piszemy o tym, czego dwa dni po zamachu możemy być pewni, a czego wciąż nie wiemy.

Czwartej kadencji nie będzie? Zamach może przesądzić o porażce Merkel

Niemiecka policja przyznała, że nie ma wystarczających dowodów, by aresztować zatrzymanego po zamachu w Berlinie uchodźcę, którego podejrzewała o przeprowadzenie ataku. Prawdziwy sprawca pozostaje na wolności i policja nie wie, gdzie jest. Może to w perspektywie oznaczać, że 19 grudnia stanie się dniem, w którym Angela Merkel przegrała wybory parlamentarne. Zamach w Berlinie z pewnością bowiem wpłynie na przebieg nadchodzącej kampanii. [materiał "Faktów z Zagranicy"]

Bogdan Borusewicz "przedziera się przez zasieki" na Wiejskiej

Po wydarzeniach z 16 grudnia, gdy protestujący starali się uniemożliwić politykom opuszczenie Sejmu, na Wiejskiej pojawiły się szpalery barierek. Ich celem było utrudnienie osobom z zewnątrz zbliżenie się do budynku Sejmu, na razie utrudniają jednak przede wszystkim życie samym parlamentarzystom. Jak trudno teraz wydostać się sprzed parlamentu widać na przykładzie "zmagań z niekończącymi" się barierkami wicemarszałka Senatu Bogdana Borusewicza.

Marszałek: na terenie Izby nie ma policji. Nasze kamery pokazały co innego

Wokół Sejmu barierki, a na terenie parlamentu policjanci i funkcjonariusze BOR. Opozycja protestuje, nie chce obradować pod taką presją i w takich warunkach, ale Senat na te apele jest głuchy. Marszałek Senatu zapewnia, że policjantów w Sejmie nie ma, ale nasza kamera rejestruje zupełnie co innego - policjanci byli zarówno w budynku, jak i na całym terenie parlamentu. Materiał magazynu "Polska i świat" TVN24.

Senat przyjął bez poprawek tzw. ustawę dezubekizacyjną

Senat przyjął bez poprawek tzw. ustawę dezubekizacyjną obniżającą emerytury i renty byłych funkcjonariuszy aparatu bezpieczeństwa PRL oraz ich rodzin. Od 2017 r. świadczenia dla nich nie będą mogły być wyższe niż średnie emerytury i renty wypłacane przez ZUS.

Tusk: tym, którzy robią źle Polsce, nie odpuszczę

- Ciągle, mimo że lata mijają, czuję się czasami takim chłopakiem z Gdańska, który jak trzeba walczyć, to jest zawsze pierwszy - powiedział w "Kropce nad i" Donald Tusk pytany o ewentualny powrót do polskiej polityki. - Ja i tak tym wszystkim, którzy robią źle Polsce, nie odpuszczę. Czy w Brukseli, czy po powrocie do Polski - zapowiedział.

"Prezydent jednak abdykował"

Prezydent Andrzej Duda nie zrobił nic, co by mogło zminimalizować poziom konfliktu - powiedział w "Faktach po Faktach" lider Nowoczesnej Ryszard Petru.

Tusk: mamy do czynienia z politycznym bałaganem

Gościem "Kropki nad i" był we wtorek przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk. - Najbardziej niepokoi mnie to, że pozycja Polski w świecie może stracić na znaczeniu. I większą odpowiedzialność ma na sobie władza niż opozycja - powiedział były polski premier.

Szczerba vs. Kuchciński. Co kontakt to konflikt

Prześledziliśmy stenogramy posiedzeń tej kadencji Sejmu, by znaleźć odpowiedź, na czym polegały wieloletnie relacje między marszałkiem Sejmu a posłem opozycyjnym. Wniosek jest prosty: ich polityczne spory od początku były gorące. A relacje - najprościej mówiąc - złe.

Żandarmeria Wojskowa na ulicach stolicy. Wiceszef MSWiA: z powodu sytuacji przed Sejmem

Wiceszef MSWiA Jarosław Zieliński przyznał w Senacie, że wspólne patrole policjantów i Żandarmerii Wojskowej na ulicach stolicy mają związek z tym, co "dzieje się w tej chwili w Warszawie". W porannym komunikacie resortu, w którym poinformowano o tym, że policję mają wspierać żołnierze ŻW, jako powód takich działań podano poniedziałkowy atak na jarmark świąteczny w Berlinie.

"Powitali" minister edukacji. Doszło do przepychanek, padły niecenzuralne słowa

Anna Zalewska, minister edukacji narodowej, po spotkaniu z samorządowcami i rodzicami w Jeleniej Górze (woj. dolnośląskie) została "powitana" przez działaczy Komitetu Obrony Demokracji. Niewielka grupa osób krzyczała m.in. "dobra zmiana jest załgana" i "Zalewska, demolka". Minister wsiadła do limuzyny. Doszło do szarpaniny. Policja przekazała nagranie z zajścia prokuraturze.

"Samochód odpalany, gaszony. Jakby ktoś uczył się jeździć"

- O 15.45 na na GPS było widać pewne ruchy. Samochód był odpalany, gaszony. Podjeżdżał do przodu, do tyłu - relacjonował w rozmowie z TVN24 Ariel Żurawski, właściciel firmy transportowej, do której należała ciężarówka użyta do przeprowadzenia ataku na jarmark świąteczny w Berlinie. Jego zdaniem nietypowe ruchy auta wskazują na to, że w tym momencie w szoferce z polskim kierowcą lub jego ciałem była już inna osoba.