Najnowsze

Najnowsze

"Polskie kino i polscy twórcy są w znakomitej formie"

- Tegoroczne Berlinale było wielkim sukcesem dla polskiej kinematografii. To jednak nie pierwszy raz, kiedy świętowaliśmy triumfy w Berlinie - powiedziała na konferencji podsumowującej 67. Berlinale dyrektorka Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, Magdalena Sroka.

"To nie jest sieć szpitali, to jest sieć oddziałów zamkniętych"

Rząd przyjął projekt dotyczący utworzenia tzw. sieci szpitali. W "Tak jest" komentowała to Dorota Gardias z Forum Związków Zawodowych, z zawodu pielęgniarka. - Powiem całkiem prywatnie: od 20 lat działam, 35 lat w systemie ochrony zdrowia już jestem i muszę powiedzieć, że takiego okropnego projektu, czy założeń, i zmiany systemu ochrony zdrowia nie widziałam - powiedziała. - Ze zdziwieniem przeczytałam te założenia - dodała. - To nie jest sieć szpitali, to według mnie jest sieć oddziałów zamkniętych i tak bym to nazwała - zaznaczyła.

PiS reformuje służbę zdrowia

Rząd przyjął projekt ws. utworzenia sieci szpitali. Nowe przepisy będą obowiązywały od 1 października. Na dzisiejszej konferencji pani premier powiedziała, że „to nie jest łatwa reforma, ale jesteśmy do niej dobrze przygotowani”. Zdanie odrębne wobec tego projektu złożył wicepremier Jarosław Gowin. Projekt przewiduje, że w sieci szpitali będą mogły znaleźć się placówki, które od co najmniej dwóch lat mają umowę z NFZ i w których funkcjonuje izba przyjęć, albo szpitalny oddział ratunkowy (drugiego warunku nie będą musiały spełniać szpitale ogólnopolskie, onkologiczne i pulmonologiczne). Szpitale zakwalifikowane do sieci będą miały gwarantowaną umowę z NFZ. Posłowie opozycji krytykują reformę. Nowoczesna ocenia, że reforma służby zdrowia niesie ryzyko likwidacji ok. 400 szpitali w Polsce. Natomiast minister zdrowia, Konstanty Radziwiłł, opiera te zarzuty, mówiąc że „straszenie masową likwidacją szpitali jest powtarzaniem nieprawdy”. O planowanej reformie i sieci szpitali rozmawiali w programie Tak Jest Dorota Gardias (przewodnicząca Forum Związków Zawodowych) oraz dr Maciej Hamankiewicz (prezes naczelnej rady lekarskiej).

Belka przed komisją: wiadomo było, że Amber Gold to gruby przekręt

Były prezes Narodowego Banku Polskiego Marek Belka został we wtorek przesłuchany przez komisję śledczą ds. Amber Gold. - Tego rodzaju przypadki zdarzają się na całym świecie - tak Belka mówił o aferze. Dodał, że w jego ocenie "wiadomo było, że to gruby przekręt" i że "trzeba być analfabetą, żeby do czegoś takiego nie dojść".

Para prezydencka zapowiada Narodowe Czytanie. W tym roku "Wesele"

"Wesele" Stanisława Wyspiańskiego zostało lekturą na Narodowe Czytanie 2017 - ogłosił we wtorek prezydent Andrzej Duda podczas uroczystości z okazji Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego. - Naprawdę warto po raz kolejny przeczytać tę piękną pozycję naszej literatury - przekonywał.

Poseł PiS: Szyszko był na sali, gdy Kaczyński krytykował ustawę o wycince

Poseł PiS Paweł Lisiecki w rozmowie z TVN24 opowiedział o kulisach poniedziałkowego spotkania Jarosława Kaczyńskiego z warszawskimi samorządowcami. To wtedy prezes PiS zapowiedział zmiany w ustawie zezwalającej na wycinkę drzew. Lisiecki twierdzi, że słowom tym przysłuchiwał się osobiście minister środowiska Jan Szyszko. W jednym z wywiadów minister został później zapytany o wspomnianą wypowiedź prezesa PiS. Nie potwierdził, by ją słyszał. - To jest informacja, którą pan posiada - odpowiedział prowadzącemu. - Myślę, że pan premier Kaczyński jest człowiekiem, który dokładnie rozważa wszelkiego rodzaju ustawy - dodał Szyszko.

Szydło: bardzo chętnie podróżowałabym pociągiem, ale nie mogę

Premier Beata Szydło poprowadziła we wtorek pierwsze posiedzenie rządu od czasu wypadku samochodowego, któremu uległa 10 lutego. - Czuję się dobrze, jak państwo widzicie - mówiła podczas spotkania z dziennikarzami. Szefowa rządu była pytana również m.in. o okoliczności kolizji oraz o to, czy w dniu wypadku przyleciała do Krakowa na pokładzie wojskowej CASY.

"Ustawa przegłosowana w trudnych warunkach". PiS tłumaczy się ze zmian ws. wycinki drzew

- Ona została przegłosowana w warunkach, można powiedzieć, trudnych, bo 16 grudnia i rzeczywiście znalazły się tam błędy, które trzeba naprawić - przyznał wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki pytany o nowe przepisy dotyczące wycinki drzew. Tego dnia, w związku z protestem parlamentarzystów opozycji w Sali Plenarnej Sejmu, zmiany w ustawie o ochronie przyrody przyjęto w Sali Kolumnowej. - Trudno było tam podnosić jakiekolwiek wątpliwości. Ciężko było na ten temat rozmawiać w takiej sali - tłumaczył z kolei w poniedziałek poseł Prawa i Sprawiedliwości, Paweł Lisiecki. Uczestniczył on w poniedziałkowym spotkaniu prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego z członkami warszawskich i podwarszawskimi struktur partii. Kaczyński zapowiedział tam zmiany w ustawie, które ograniczą wycinkę drzew.

Sprawa Ewy Tylman. Partner Adama Z. zeznał, że był zastraszany przez policję

Partner Adama Z. oskarżył w swoich zeznaniach przed sądem policjantów o wymuszanie zeznań i zastraszanie. To właśnie po przesłuchaniu Dominika M., sąd poinformował o tym, że rozważy zmianę kwalifikacji czynu z zabójstwa Ewy Tylman na nieudzielenie jej pomocy. W poniedziałek na wolność wyszedł oskarżony Adam Z., będzie odpowiadał z wolnej stopy. - To były kapitalne zeznania - kwituje jego obrońca Ireneusz Adamczak.

Rząd za powstaniem sieci szpitali. Jeden wicepremier się wyłamał

Rząd przyjął we wtorek projekt ustawy o tzw. sieci szpitali. Jak poinformowała na konferencji prasowej premier Beata Szydło, zdanie odrębne wobec tego projektu złożył wicepremier Jarosław Gowin. - Oczywiście ma do tego prawo, natomiast nie podzielam jego obaw - mówiła szefowa rządu. Zmiany mają wejść w życie 1 października tego roku.

Wyjątkowe nagranie przechwycenia. Eurofightery w akcji nad Niemcami

Załoga samolotu pasażerskiego lecącego spokojnie nad Niemcami nagrywała lecącego poniżej i z przodu Boeinga 777, który zostawiał widowiskowe smugi kondensacyjne na tle chmur. Niespodziewanie od tyłu do maszyny nagle zaczęła się zbliżać inna smuga - tą zostawiał niemiecki myśliwiec Eurofighter. Przypadkiem nagrana została scena przechwycenia samolotu, który nie odpowiadał na komunikaty z ziemi.

Nie żyje wiceprzewodnicząca Nowoczesnej w Małopolsce. Zginęła w wypadku

W wypadku samochodowym zginęła Lidia Śmigowska, współzałożycielka i wiceprzewodnicząca Nowoczesnej w Małopolsce. O tragedii, do której doszło poniedziałkowego wieczora, poinformowały nowosądeckie struktury partii na swojej stronie internetowej. Pozostali uczestnicy wypadku nie odnieśli poważnych obrażeń.

Ławrow: dokumenty separatystów w Donbasie jak Karty Polaka

Dekret Władimira Putina o uznaniu w Rosji paszportów wydawanych przez separatystów w Donbasie jest zgodny z porozumieniami mińskimi. Prawo międzynarodowe nie zabrania uznawania tego rodzaju dokumentów - oświadczył szef rosyjskiej dyplomacji Siergiej Ławrow.

Śmigłowce wybierane w tajemnicy, choć nie musi tak być. Już są zagadki

Dlaczego nowe śmigłowce mają trafić najpierw do Wojsk Specjalnych, które mają najnowszy sprzęt? Dlaczego wszystko ma być tajne, choć wcześniej prawie zawsze było jawne? Nowy przetarg na śmigłowce ogłoszony przez MON jest pełen takich niejasności. Ministerstwo zapewnia, że będzie znacznie lepiej niż podczas tego wcześniejszego, anulowanego. - Będzie gorzej, wolniej i drożej - twierdzi natomiast w rozmowie z tvn24.pl były szef MON, Tomasz Siemoniak.

Rondo-koszmar. "Jeżdżę codziennie, raz udało mi się trafić na właściwy pas"

-Nikt nie wie, kto ma tu pierwszeństwo. Powinni tu ustawić tabliczkę, że to rondo tylko dla odważnych - mówi pani Anita o Rondzie Lotników Lwowskich w Łodzi. Wie co mówi, bo jak wyliczyli naukowcy z Uniwersytetu Łódzkiego, to najbardziej niebezpieczne rondo w mieście. Średnio ktoś się tu rozbija co trzy dni. Dlaczego jest tak źle? Sprawdziliśmy.