Najnowsze

Najnowsze

Syryjczyk i Czeczenka. Jak odnaleźli się w Polsce?

- Są Polacy, którzy są wspaniali i tacy, którzy nas nie lubią - przyznaje Ajna Manapowa, Czeczenka z Dagestanu od siedmiu lat mieszkająca w Polsce. Wassem Abou Hasan przyjechał tu pięć lat temu z Syrii. - Jesteśmy Polsce wdzięczni, że pozwoliła nam tu zostać, w bezpiecznym miejscu - podkreśla. (Materiał "Czarno na białym")

"Odszedł mędrzec, który uprawiał ogród dyplomacji"

Profesor Zbigniew Brzeziński był chyba obok Henry'ego Kissingera najbardziej wpływowym analitykiem polityki międzynarodowej - mówił we "Wstajesz i weekend" o zmarłym Zbigniewem Brzezińskim dr Janusz Sibora, ekspert do spraw historii dyplomacji.

Ocena pracy rządu, premier i prezydenta. Najnowszy sondaż

48 procent ankietowanych źle ocenia działalność rządu, pozytywnie o pracy Rady Ministrów mówi 40 procent badanych - wynika z sondażu Kantar Public. 45 procent ankietowanych dobrze ocenia pracę premier, 44 procent - źle. Dobrze o działalności prezydenta mówi 48 procent, źle - 41 procent.

Strzelali do turystów, zginęło 38 osób. Rusza proces

W Tunisie w warunkach zaostrzonego bezpieczeństwa rozpoczął się w piątek proces 26 osób powiązanych z zamachem w czerwcu 2015 roku w nadmorskim kurorcie Susa. W ataku zginęło 38 osób, głównie brytyjskich wczasowiczów. Rozprawę odroczono do 3 października.

Odwet za atak na chrześcijan. "Egipt się nie zawaha"

Egipskie siły zbrojne dokonały uderzeń na cele dżihadystów w odpowiedzi na zamach na autokar przewożący Koptów, w którym zginęło co najmniej 28 osób - ogłosił w piątek wieczorem prezydent Egiptu Abd el-Fatah es-Sisi. Nie podał szczegółów ataków.

Zginęli dwaj skoczkowie spadochronowi

Prokuratura i Państwowa Komisja Badania Wypadków Lotniczych ustalają okoliczności śmierci dwóch skoczków spadochronowych, którzy zginęli w piątek w Przasnyszu. Obaj mężczyźni, mieszkańcy Mazowsza, skakali w tandemie z dużej wysokości.

Nie żyje profesor Zbigniew Brzeziński

W wieku 89 lat zmarł Zbigniew Brzeziński, doradca prezydenta Jimmy'ego Cartera do spraw bezpieczeństwa narodowego w latach 1977-1981. Był jednym z najbardziej wpływowych politologów i strategów polityki zagranicznej USA.

Bezpieczeństwo przed skutecznością

Złodziej auta śmiał się jej w twarz, ale to tylko rozzłościło właścicielkę. Nie zastanawiając się ani chwili, wskoczyła na maskę i skutecznie powstrzymała złodzieja. Było jednak groźnie, bo napastnik ruszył. Paulina Chacińska na przykładach przypomina, że w takich sytuacjach skuteczność nie jest najważniejsza. Dużo cenniejsze jest bezpieczeństwo.

Pigułka "dzień po" na receptę

Pigułka "dzień po" znów tylko na receptę - tak będzie, jeśli regulacje uchwalone przez Sejm staną się obowiązującymi przepisami. Decyzja wzbudziła sprzeciw organizacji pozarządowych. Słychać komentarze, że nowe regulacje będą ograniczać prawa kobiet.

Gesty na szczycie NATO

Donald Trump ponagla sojuszników z NATO: przeznaczcie więcej budżetu na obronność. Prezydent Stanów Zjednoczonych na szczycie Sojuszu był debiutantem, więc świat z wyjątkową uwagą słuchał jego słów i wpatrywał się w jego gesty. Był również gest ze strony polskiego prezydenta w kierunku Trumpa: zaproszenie do Polski.

Pytania o policyjną interwencję 

Czy policjanci wiedzieli kogo zatrzymują? Czy Igor Stachowiak, tak jak mówią, rzeczywiście był agresywny? Michał Chlebowski przejrzał zapisy monitoringu, wsłuchał się też w rozmowy między policjantami prowadzone w dniu śmierci mężczyzny: każą one stawiać pytania o fundamenty wersji wydarzeń prezentowanej po roku przez prokuraturę i ministra sprawiedliwości. Takie pytania zadaje też ojciec Igora Stachowiaka.

Obowiązki wiceministra

Nowy szef dolnośląskiej policji zwolni funkcjonariuszy, którzy zatrzymywali Igora Stachowiaka. Według opozycji premier powinna zwolnić wiceministra Jarosława Zielińskiego. Jego krytycy oceniają, że mógł nie dopełnić swoich obowiązków, bo jego obowiązkiem jest właśnie nadzór nad policją.

Górniczy kask zamiast zabawek

Bieda w Boliwii przyjmuje często oblicze pracujących dzieci: schodzą pod ziemię, do kopalń, by zarobić jakiekolwiek pieniądze i pomóc swoim rodzinom. Praca dzieci jest tam zakazana. W walce o przetrwanie zakazy jednak nie obowiązują.

Doradca Trumpa: USA wykluczają złagodzenie sankcji wobec Rosji

Stany Zjednoczone wykluczają złagodzenie sankcji nałożonych na Rosję za jej udział w kryzysie ukraińskim - powiedział w piątek doradca ekonomiczny Białego Domu Gary Cohn w Taorminie na Sycylii, gdzie prezydent USA Donald Trump bierze udział w szczycie G7.

Korytarz życia

Bardzo niebezpieczna w większości przypadków jest droga do bezpiecznego miejsca. Symbolem tego są zdjęcia ciał wyławianych z morza. Symbolem solidarności i skutecznej pomocy są natomiast korytarze humanitarne. To sprawdzony we Włoszech program przyjmowania najbardziej potrzebujących uchodźców, który wspiera papież Franciszek, a u nas chciałby realizować polski Kościół. Brygida Grysiak pokazuje, jak na inicjatywę Kościoła zareagował rząd.

W nowym domu

Wbrew podsycanej przez polityków niechęci do uchodźców i wbrew politycznej narracji o bronieniu przed nimi Polski, w tym i ubiegłym roku status uchodźców dostało w Polsce 60 Syryjczyków. Magdalena Raczkowska-Kazek pokaże, kim są i co w Polsce robią. A na pytanie, czy stanowią zagrożenie odpowiedzieć, będzie mógł każdy sam.

Waszczykowski o Komisji Europejskiej: nie ma prawa monitorować państw

Musimy na nowo przemyśleć projekt integracji europejskiej. Być może jest on zbyt ambitny w sferze politycznej - oświadczył w piątek w Bratysławie szef polskiej dyplomacji Witold Waszczykowski. Stwierdził także, że Komisja Europejska jest wybierana niedemokratycznie i nie ma prawa monitorować państw członkowskich.

Imigrant czy uchodźca

Imigrant i uchodźca - słowa używane często wymiennie, a opisujące zupełnie inne ludzkie losy. Ich mylenie mocno utrudnia prowadzenie rzeczowej rozmowy na jeden z najważniejszych teraz politycznych tematów. Różnicę między uchodźcą a imigrantem, którą powinien znać każdy, z politykami na czele, pokaże Igor Sokołowski.

Polityczna gra

Korytarze humanitarne, czyli sprawdzony we Włoszech program przyjmowania najbardziej potrzebujących uchodźców, który chciałby realizować u nas polski Kościół. Pokażemy, jaką odpowiedź dostał od rządzących polityków. Tych samych, którzy od miesięcy temat ten wykorzystują w politycznej grze. W grze, w której - jak pokaże Jacek Tacik - uczestniczyć chcą najwyraźniej nie tylko przedstawiciele PiS. Jest w niej wszystko - kalkulacja zysków, wykorzystywanie emocji i proste chwyty. Brakuje tylko solidarności i empatii.