Najnowsze

Najnowsze

Weterani mieli oddać pieniądze, wkroczył Pentagon

Szef Pentagonu Ash Carter zawiesił kontrowersyjną decyzję dowództwa stanowej Gwardii Narodowej w Kalifornii, które domagało się, aby jej weterani, którzy walczyli w Iraku i Afganistanie zwrócili wysokie premie wypłacone im wiele lat temu.

Rywalizacja przypominająca minioną epokę. Czarny scenariusz możliwy?

Wojna w Syrii dawno przestała być tylko lokalnym konfliktem. Teraz to arena, na której ścierają się interesy dwóch wielkich mocarstw - Stanów Zjednoczonych i Rosji. Skomplikowana sytuacja w tym regionie sprawia, że wydaje się, iż wystarczy iskra, by konflikt z dnia na dzień nabrał większych rozmiarów. Materiał programu "Czarno na białym".

Coraz mniej republikanów wierzy w Trumpa, ale sondaże znów drgnęły

Coraz więcej wyborców republikańskich spodziewa się, że wybory prezydenckie wygra kandydatka demokratów Hillary Clinton, a nie ich kandydat Donald Trump - wynika z opublikowanego w środę sondażu Reuters/Ipsos. Tymczasem Trump odzyskał kilka punktów procentowych w sondażach i powoli dogania konkurentkę.

Generał z prezydentem o "podprogowych" działaniach Rosji

Gen. Philip Breedlove jako naczelny dowódca sił NATO w Europie dostarczał wojskowych argumentów za wysuniętą obecnością na wschodniej flance – powiedział szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Paweł Soloch, który uczestniczył w środę w spotkaniu prezydenta Andrzeja Dudy z Breedlove'em.

Kaczyński tłumaczy, po co PO powołała swój zespół smoleński

- Jest potrzebny powrót do tego, co zawsze było. Nie ma potrzeby nadzwyczajnych działań - powiedział prezes PiS Jarosław Kaczyński po spotkaniu z działaczami w Olsztynie. Skomentował też zespół smoleński powołany przez PO. - Będą wychodziły kompromitujące fakty i trzeba im przeczyć, i ta komisja jest po to - ocenił.

"Szykowaliśmy się na pogrzeb. Okazało się, że mała żyje"

Rząd zapowiedział - będzie program wsparcia dla kobiet w tzw. trudnych ciążach. Podczas gdy projekt ten jest na razie tylko w planach, reporter magazynu "Polska i Świat" spotkał się z matkami, które zdecydowały się na urodzenie ciężko chorych dzieci, mających niewielkie szanse na przeżycie. Czego najbardziej wtedy potrzebowały?

Polski film na krótkiej liście do Oscara

Polski krótkometrażowy film dokumentalny "Więzi" w reżyserii Zofii Kowalewskiej trafił na krótką listę kandydatów do oscarowej nominacji. Pięć spośród dziesięciu ogłoszonych tytułów będzie miało w przyszłym roku szansę na zdobycie statuetki Amerykańskiej Akademii Filmowej.

Jest nowy ambasador Polski w Kijowie

Nowy ambasador Polski na Ukrainie Jan Piekło złożył listy uwierzytelniające na ręce prezydenta Petra Poroszenki. Po ceremonii powiedział polskim dziennikarzom, że jego misja "jest kontynuacją polityki wszystkich dotychczasowych rządów polskich" wobec Ukrainy.

Amerykanie już głosują. Zamiast kart są maszyny. I pierwsze problemy

Wybory prezydenckie w USA odbędą się 8 listopada, ale już teraz wielu Amerykanów może brać udział w tzw. wczesnym głosowaniu. Pojawiają się jednak pierwsze problemy - głównie z maszynami do oddawania głosów. Czy mogą one wpłynąć na wynik wyborów? Materiał "Faktów z Zagranicy" TVN24 BiS.

Znikające krzyże

Przydrożne krzyże zniknęły z ulic w Legnicy. Drogowcy musieli to zrobić, bo miarka się przebrała. Oburzone rodziny ofiar wypadek piszą skargę do miejscowego prezydenta. Ale problem dotyczy całej Polski.

Trudne zeznania

To właśnie tam miały być chronione. Sąd, prokuratura, policja - dzieci, które były ofiarami lub świadkami przestępstw miały tam zeznawać w takich warunkach tak, by czuły się bezpieczne. Miały, bo - mimo regulacji - cały czas dochodzi do błędów.

Wsparcie dla kobiet

Jakiej pomocy potrzebuje kobieta, u której stwierdzono ciężką wadę płodu? Czy ma do kogo się zwrócić, gdy staje przed wyborem czy przerwać czy kontynuować ciążę? W czasie gdy rząd szykuje program pomocy dla pań w tzw. trudnych ciążach, reporter programu "Polska i Świat" rozmawia z kobietami, które - mimo stwierdzenia wady letalnej płodu - zdecydowały się urodzić dziecko.

Co dalej z relokacją?

Premierowi Włoch puszczają nerwy. Matteo Renzi ponownie zagroził zawetowaniem unijnego budżetu w przyszłym roku i zablokowaniem unijnych funduszy dla tych krajów, które nie chcą przyjąć migrantów w ramach ich relokacji.

Minister się broni

Antoni Macierewicz pojawił się w Brukseli na szczycie ministrów obrony państw NATO. W planie nie było oficjalnego spotkania z Francuzami, nie było też okazji - jak twierdzi szef MON - na osobną rozmowę, ale stosunki miedzy nimi "są dobre". Czy rzeczywiście?

Zespoły smoleńskie

Polityczna walka na zespoły smoleńskie. Platforma Obywatelska tworzy swój, rozpoczynają się jego prace. Ta na razie była utajniona, ale zadanie ma jedno - walczyć o prawdę i "odkłamywać" teorie Antoniego Macierewicza.

Trybunał po raz szósty

To już szóste podejście. Posłowie Prawa i Sprawiedliwości publikują projekt kolejnej ustawy o Trybunale Konstytucyjnym. Tym razem reguluje on przede wszystkim procedurę wyboru prezesa tej instytucji. Opozycja nie zostawia na projekcie suchej nitki i jednym głosem twierdzi, że to kolejne działania osłabiające pozycję Polski na zewnątrz.

Reforma za progiem

Reforma będzie miała miejsce, zgodnie z planem, pogłoski o odłożeniu w czasie są tylko dezinformacją.

Wielkie ucieczki

Ministrowie w ostatnim czasie dość częstą wolą uciec niż odpowiadać na trudne pytania.

"Bezkres ignorancji". Bronisław Komorowski o Macierewiczu

- Minister Macierewicz opowiada takie rzeczy, które już chyba przestają kogokolwiek śmieszyć, a zaczynają niepokoić. Jest czym się niepokoić. Tego rodzaju wypowiedzi obnażają bezkres ignorancji i beztroskę w wyrażaniu tak daleko idących opinii - mówił w "Faktach po Faktach" były prezydent i były szef MON Bronisław Komorowski o obecnym szefie resortu.

Waszyngton: w bitwie o Rakkę wezmą udział Kurdowie

Gen. Stephen Townsend, dowódca amerykańskich sił w Iraku i Syrii oraz koalicji walczącej z IS, poinformował, że w skład sił, które będą walczyć o Rakkę, bastion dżihadystów w Syrii, wejdzie syryjska opozycja i kurdyjska milicja YPG.

Decydująca ofensywa

Oczy świata zwrócone są dziś na Syrię, ale istotne dla losów tej wojny - mogą być też wydarzenia w Iraku - gdzie trwa teraz największy atak na tzw. Państwo Islamskie. Iracka armia chce odbić Mosul - największą zdobycz dżihadystów. Przez dwa lata opanowali oni miasto łącznie z podziemiami, więc walka będzie bardzo trudna. Jak ostrzegają eksperci - walka z wykorzystaniem wszelkich możliwych sposobów: od żywych tarczy z dzieci do broni chemicznej włącznie.

Gry wojenne

Końca tej wojny nie widać - wręcz przeciwnie - widać wyraźnie coraz większą mobilizację Rosji i Stanów Zjednoczonych, które nie tylko politycznie, ale też militarnie zaangażowały się po przeciwnych stronach tego konfliktu. Rosja wspiera reżim Assada - Ameryka rebeliantów. Zerwane zawieszenie broni czy bombardowanie konwojów humanitarnych pokazuje, jak sytuacja wymyka się już spod kontroli. Niektórzy eksperci ostrzegają, że w takich warunkach - nawet jeden mały błąd np. pilota - może doprowadzić do wybuchu wojny już światowej. Brzmi strasznie - czy to tylko straszenie - czy realne zagrożenie?

Dzieci wojny

Krwawa codzienność syryjskich dzieci - ich losy najlepiej i najokrutniej zarazem świadczą o tym, co dzieje się w Syrii. Już co trzecie z nich nie zna rzeczywistości innej niż wojna. W materiale pokazujemy obrazy, których dzieci nie powinny oglądać - choć te syryjskie mają je na co dzień i to z bliska.

Historyczne głosowanie USA w ONZ

Po raz pierwszy od 25 lat Stany Zjednoczone wstrzymały się, a nie zagłosowały przeciwko, podczas głosowania w Zgromadzeniu Ogólnym ONZ dorocznej rezolucji wzywającej do zdjęcia amerykańskiego embarga na Kubę, nałożonego w 1962 roku.