Najnowsze

Najnowsze

W Houston wprowadzono godzinę policyjną. "Mamy problem z rozbojami"

Prezydent Donald Trump odwiedził we wtorek zdewastowany przez huragan Harvey stan Teksas. Występując w mieście Corpus Christi Trump powiedział, że chce "aby operacja powrotu do normalności była lepsza niż kiedykolwiek w przeszłości". Tymczasem burmistrz Houston ogłosił w mieście godzinę policyjną.

Rower elektryczny sposobem na korki

Bez wysiłku pod górę. To możliwe. W Warszawie rusza pierwsza w Polsce i tej części Europy wypożyczalnia rowerów elektrycznych. Poznań postawił na skutery na prąd, Kraków zachęca do jazdy na tradycyjnym rowerze a najwytrwalszym rozdaje bilety do kina. O najnowszych sposobach na korki. Łukasz Wieczorek

Brak szczepienia i kara

W Polsce rośnie liczba niezaszczepionych dzieci. I rośnie liczba grzywien z tym związanych. Sanepid przyznaje, że kara pieniężna to ostateczność, ale na razie nie ma innego narzędzia, aby zwiększyć ochronę zdrowia dla reszty populacji. Anna Wilczyńska

Minister zapowiada 500 plus dla nauczycieli

500 plus dla nauczycieli. Rząd szykuje podwyżki dla pracowników oświaty. Opozycja i związek zawodowy nauczycieli zwracają uwagę, że dziwnym trafem zapowiedzi dodatkowych pieniędzy pojawiają się wraz z wejściem zmian w edukacji i zwolnieniami części nauczycieli. Michał Chlebowski

30-latek wykorzystał 12-latkę. Prokuratura umorzyła śledztwo

Decyzja o umorzeniu jest kompromitująca - mówi minister sprawiedliwości i zapowiada postępowanie dyscyplinarne. Wracamy do sprawy dwunastolatki, która została wykorzystana przez 30-letniego mężczyznę, a prokuratura w Wołominie umorzyła sprawę. Przemysław Kamiński

Niezwykły proces

Ciąg dalszy bezprecedensowej sprawy, która może być pewnym symbolem tego - do czego może prowadzić gruntowna przebudowa sądów przez PiS. Wracamy do historii sędzi, która pozwała ministra sprawiedliwości. Justyna Koska-Janusz uważa, że Zbigniew Ziobro naruszył jej dobre imię i dobrą zawodową opinię - publicznie oceniając, że nie poradziła sobie z medialną, ale prostą sprawą. Sprawa minister kontra sędzia prosta wcale nie jest - zaczęła się od anonimu i na razie stanęła na tym, że nie wiadomo kto będzie ją sądził, bo minister nie chce, by robił to którykolwiek z prawie 300 sędziów Sądu Okręgowego w Warszawie - jak ustaliła Daria Górka decyzję w tej sprawie za niecałe 3 tygodnie podejmie Sąd Apelacyjny.

Niemcy na przykład

Niemcy jako przykład, na który minister Ziobro często powołuje się broniąc swoich rewolucyjnych pomysłów. Sprawdzamy - ile prawdy jest w jego słowach o tym, że w Niemczech to politycy wybierają sędziów. Arkadiusz Wierzuk był w kilku landach, rozmawiał z sędziami i prawnikami (którzy - co ciekawe - są dobrze zorientowani w tym, co mówi i co chce zrobić z sądami polski minister) i tłumaczą, jak wymiar sprawiedliwości działa u nich - wyraźnie podkreślając, że w Niemczech - ani w landach ani w rządzie federalnym - minister sprawiedliwości nie jest jednocześnie prokuratorem generalnym.

Odrzucony reformator

Człowiek, którego Ziobro zatrudnił do pisania ustaw o reformie wymiaru sprawiedliwości. Sędzia Jacek Ignaczewski napisał je i zwolnił się, bo okazało się, że nie takich reform chce minister. W rozmowie z Tomaszem Marcem - niedawny współpracownik Zbigniewa Ziobry pierwszy raz publicznie tłumaczy kluczowe różnice i stawia mocną tezę o stanie wojny między władzą wykonawczą i sądowniczą.

"Niemcy mają bardzo dużo cierpliwości, ale ta cierpliwość wszędzie się kończy"

- Tłumaczę to trochę gorączką kampanii wyborczej w Niemczech - tak Jarosław Sellin (PiS) w "Kropce nad i" skomentował słowa Angeli Merkel, która powiedziała, że w sprawie praworządności w Polsce "nie może trzymać języka za zębami". - Naruszanie praworządności przez Prawo i Sprawiedliwość powoduje, że nawet kanclerz Merkel puszczają nerwy - mówił z kolei Rafał Trzaskowski (PO).

"Niemcy mają bardzo dużo cierpliwości, ale ta cierpliwość wszędzie się kończy"

- Tłumaczę to trochę gorączką kampanii wyborczej w Niemczech - tak Jarosław Sellin (PiS) w "Kropce nad i" skomentował słowa Angeli Merkel, która powiedziała, że w sprawie praworządności w Polsce "nie może trzymać języka za zębami". - Naruszanie praworządności przez Prawo i Sprawiedliwość powoduje, że nawet kanclerz Merkel puszczają nerwy - mówił z kolei Rafał Trzaskowski (PO).

Mucha: słowa kanclerz Merkel wpisują się w kampanię wyborczą w Niemczech

- Niefortunnie się zdarzyło, że takie wypowiedzi się pojawiają - mówił Paweł Mucha, zastępca szefa Kancelarii Prezydenta w "Faktach po Faktach" TVN24. Odniósł się w ten sposób do wypowiedzi Angeli Merkel, kanclerz Niemiec oraz Emmanuela Macron, prezydenta Francji , którzy w ostatnim czasie poważnie skrytykowali polski rząd. Gościem drugiej części programu był Andrzej Olechowski.

Defraudacje związane z rezydencją Putina. Biznesmen zatrzymany

Sąd w Moskwie nakazał we wtorek umieszczenie w areszcie Dmitrija Siergiejewa, dyrektora petersburskiej firmy Bałtstroj. Zastosowanie środka zapobiegawczego ma związek ze śledztwem dotyczącym defraudacji przy budowie obiektów w rezydencji prezydenta Władimira Putina w Nowo-Ogariewie pod Moskwą.

Mucha: słowa kanclerz Merkel wpisują się w kampanię wyborczą w Niemczech

- Niefortunnie się zdarzyło, że takie wypowiedzi się pojawiają - mówił Paweł Mucha, zastępca szefa Kancelarii Prezydenta w "Faktach po Faktach" TVN24. Odniósł się w ten sposób do wypowiedzi Angeli Merkel, kanclerz Niemiec oraz Emmanuela Macron, prezydenta Francji , którzy w ostatnim czasie poważnie skrytykowali polski rząd.

FSB na tropie znanego reżysera. Bada kontakty i powiązania

Rosyjska Federalna Służba Bezpieczeństwa została zaangażowana w sprawę karną, którą objęty jest znany reżyser filmowy i teatralny Kiriłł Sieriebriennikow - podały rosyjskie media. Zarzuty wobec reżysera dotyczą defraudacji środków publicznych.

Zabójstwo Iwony Cygan. Sąd przedłużył areszty podejrzanym o utrudnianie śledztwa

Kolejne trzy miesiące spędzą w areszcie podejrzani o utrudnianie śledztwa w sprawie zabójstwa Iwony Cygan przed 19 laty. Na wniosek prokuratury Sąd Okręgowy w Tarnowie we wtorek po raz kolejny przedłużył stosowanie wobec nich aresztu do 15 grudnia. Areszty przedłużono także wobec pięciu byłych funkcjonariuszy policji, podejrzanych o niedopełnienie obowiązków służbowych, przekroczenie uprawnień i utrudnianie śledztwa.

Polska oczami Merkel i Macrona

Kanclerz Niemiec Angela Merkel zabrała głos w sprawie Polski. Przyznała, że traktuje "bardzo poważnie" stanowisko Komisji Europejskiej w sprawie stanu praworządności w naszym kraju. Zastrzegła, że zależy jej na bardzo dobrych relacjach z Warszawą, lecz "nie może trzymać języka za zębami". Jednocześnie zapowiedziała, że o praworządności w Polsce będzie "wyczerpująco" rozmawiała z szefem Komisji Europejskiej Jean-Claude'em Junckerem. To nie pierwszy tego typu głos europejskiego przywódcy na temat Polski w ostatnim czasie. Wcześniej w dużo ostrzejszym tonie wypowiadał się m.in. prezydent Francji Emmanuel Macron. O tym, co Polska powinna zrobić w kontekście tego typu ocen płynących zza granicy dyskutowali goście programu Tak jest: Marek Jakubiak i Michał Kamiński.

"Otwarta lekcja" Putina o przyszłości Rosji

1 września Władimir Putin planuje poprowadzić otwartą lekcję w jednej ze szkół Jarosławia - podał dziennik "Kommiersant", powołując się na kremlowskie źródła. To będzie kolejne spotkanie prezydenta z młodzieżą, które - zdaniem ekspertów - są elementem prowadzonej nieformalnie kampanii przed wyborami prezydenckimi w 2018 roku.

Ziobro: sędzia jest pokornym sługą ustawy

- Apele, aby sędziowie nie podejmowali się obowiązków prezesów sądów, mówią o stanie upolitycznienia pewnych środowisk sędziowskich - ocenił we wtorek minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. O nieobejmowanie stanowisk prezesów sądów oraz innych stanowisk funkcyjnych, które mogą zostać zwolnione po ostatniej nowelizacji ustroju sądów, zaapelowało ostatnio do sędziów Stowarzyszenie Sędziów Polskich "Iustitia".

Tobiszowski: górnictwo wstało z kolan

Obecny rok w górnictwie węgla kamiennego pokazuje, że branża wstała z kolan – powiedział podczas otwarcia targów górniczych wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski. Jak wyjaśnił, to wniosek nie tylko na podstawie wyników, ale też rozmów z przedstawicielami sektora.

Szydło: niech partykularne interesy państw nie przysłaniają zadania

W ostatnim czasie pojawiły się niesprawiedliwe dla Polski wypowiedzi niektórych unijnych polityków. Dlatego pragnę jasno i wyraźnie podkreślić: Polska jest państwem praworządnym i demokratycznym. Polska jest krajem solidarnym i proeuropejskim - przekonywała w opublikowanym we wtorek na portalu społecznościowym nagraniu premier Beata Szydło.

OBWE krytykuje Trumpa: naraża dziennikarzy na niebezpieczeństwo

Określając mass media jako kłamliwe, prezydent USA Donald Trump podkopuje ich rolę w demokratycznym społeczeństwie jako krytycznego recenzenta działań władzy - ocenił specjalny przedstawiciel Organizacji na rzecz Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie do spraw mediów w liście do szefa dyplomacji USA Rexa Tillersona.

Ziobro: nie podejrzewałem Komisji Europejskiej o taki brak profesjonalizmu

- Będziemy analizować polską odpowiedź na nasze rekomendacje. To dwanaście stron, czyli sporo materiału, z którym musimy się zapoznać - poinformowała we wtorek rzeczniczka Komisji Europejskiej. Według ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry Komisja już odrzuciła przekazaną w poniedziałek przez Polskę odpowiedź. - To zachowanie wskazuje na pewien brak profesjonalizmu - stwierdził.