Najnowsze

Najnowsze

Surowe przepisy do zmiany. Nie dawały taryfy ulgowej

Kierowca, który na terenie zabudowanym przekroczył prędkość o ponad 50 kilometrów na godzinę, tracił prawo jazdy. Według nowego projektu, który trafił już do Sejmu, policjant w takim przypadku będzie mógł zabrać dokument, ale nie będzie już musiał. Łukasz Wieczorek pyta, którzy piraci drogowi unikną utraty prawa jazdy.

Podarować innym święta

Ruszyła Szlachetna Paczka. Lista wspierających większa od oczekujących, co bardzo cieszy. To znak, że i w tym roku potrzebujące rodziny odczują moc świąt Bożego Narodzenia.

Rozgrywka o wycinkę

Po wyroku Trybunału Sprawiedliwości patrole ekologów od rana monitorują Puszczę Białowieską. Wycinka drzew jest całkowicie zakazana, w przeciwnym razie Polska zapłaci drakońskie kary - 100 tysięcy euro dziennie. Minister środowiska ultimatum się nie martwi. Zapewnia, że Polska żadnej kary nie zapłaci, a odpowiedź Unia Europejska usłyszy w odpowiednim momencie.

Marszałek pozbawi połowy pensji?

Większe uprawienia dla marszałka Sejmu, które mogą zaboleć posłów. Bo według zmian proponowanych przez Prawo i Sprawiedliwość, a przyjętych we wtorek na pierwszym czytaniu komisji, to od marszałka Sejmu będzie zależało, czy za niewłaściwe zachowanie poseł zostanie pozbawiony połowy pensji. Opozycja nie przebiera w słowach i mówi: to próba zastraszania posłów i kneblowanie nam ust.

Stara historia, nowi bohaterowie

Konkurs kuratorium o bohaterach opozycji. Bez Lecha Wałęsy, Tadeusza Mazowieckiego, za to z Antonim Macierewiczem i Lechem Kaczyńskim. Dobór nazwisk budzi kontrowersje. Kuratorium się tłumaczy, ale wielu osób przyjęte kryteria nie przekonują. Bo trudno uwierzyć, że Kaczyński czy Macierewicz są mniej znani niż Wałęsa czy Frasyniuk.

Minister zabiera głos "w nawiązaniu do sytuacji z Wydmin"

Internauci żartują z wizyty wiceministra MSWiA Jarosława Zielińskiego w Wydminach, gdzie w poniedziałek reaktywował posterunek policji. Chodzi o specjalne traktowania wiceszefa resortu. "Trzeba było postawić słupki przed przejściem dla pieszych i postawić policjanta z drogówki, bo przechodzi osoba niemogąca unieść parasola" - napisał jeden z internautów na Twitterze. Wieczorem, również za pomocą Twittera, do sprawy odniósł się sam Zieliński.

Sienkiewicz: policjanci zachowali się jak ochroniarze marszu narodowców

Policja, a tak naprawdę jej szefowie, wystąpili jako ochroniarze, co było bardzo widoczne następnego dnia, kiedy minister Błaszczak powiedział, że to był piękny widok. Tym samym jako rząd autoryzował to, co się stało w Warszawie w czasie tego święta - powiedział były minister spraw wewnętrznych Bartłomiej Sienkiewicz w "Kropce nad i", komentując incydenty, do których doszło 11 listopada w trakcie marszu narodowców.

Demokratura?

Dwa lata w pigułce - od precedensowego ułaskawienia przez prezydenta Dudę, przez ekspresowy paraliż Trybunału Konstytucyjnego, ograniczenie prawa do demonstracji i ściganie antyrządowych demonstrantów, do podporządkowania sądów politykom. Gdy to wszystko zebrać razem, wyłania się obraz Polski, o której zaczyna się mówić demokratura. Co to znaczy?

Sienkiewicz: policjanci zachowali się jak ochroniarze marszu narodowców

Policja, a tak naprawdę jej szefowie, wystąpili jako ochroniarze, co było bardzo widoczne następnego dnia, kiedy minister Błaszczak powiedział, że to był piękny widok. Tym samym jako rząd autoryzował to, co się stało w Warszawie w czasie tego święta - powiedział były minister spraw wewnętrznych Bartłomiej Sienkiewicz w "Kropce nad i", komentując incydenty, do których doszło 11 listopada w trakcie marszu narodowców.

"Nie wiemy, nad jakimi poprawkami będziemy pracować. To zmowa polityczna"

Na ten moment nie znamy dokładnej treści tych poprawek - powiedział we wtorek w "Faktach po Faktach" w TVN24 poseł PiS Marcin Horała. W środę w Sejmie odbędzie się pierwsze czytanie prezydenckich projektów ustaw o Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądownictwa. - Nie mamy do czynienia z transparentnym procesem stanowienia prawa - powiedziała z kolei posłanka Nowoczesnej Kamila Gasiuk-Pihowicz. W drugiej części programu "Fakty po Faktach" gośćmi byli były wiceszef MSZ Paweł Kowal i sędzia Jerzy Stępień.

"Nie wiemy, nad jakimi poprawkami będziemy pracować. To zmowa polityczna"

Na ten moment nie znamy dokładnej treści tych poprawek - powiedział we wtorek w "Faktach po Faktach" w TVN24 poseł PiS Marcin Horała. W środę w Sejmie odbędzie się pierwsze czytanie prezydenckich projektów ustaw o Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądownictwa. - Nie mamy do czynienia z transparentnym procesem stanowienia prawa - oceniła z kolei posłanka Nowoczesnej Kamila Gasiuk-Pihowicz.

Senator i jeden z najbogatszych Rosjan zatrzymany we Francji

Sulejman Kerimow - członek wyższej izby rosyjskiego parlamentu - został zatrzymany przez francuską policję w Nicei. Doszło do tego w poniedziałek. Senatorowie Rady Federacji mówią o "prowokacji". MSZ w Moskwie przypomniało stronie francuskiej, że Kerimow ma paszport dyplomatyczny.

Godzinna rozmowa Putina i Trumpa

Rozmowa telefoniczna, którą we wtorek przeprowadzili prezydenci Stanów Zjednoczonych i Rosji, Donald Trump i Władimir Putin, trwała ponad godzinę – poinformował w komunikacie Biały Dom.

Wycinka czy działania ochronne?

- Nigdy nie prowadziliśmy wycinki, to działania zgodne z programem Natura 2000 - mówi minister środowiska po decyzji unijnego Trybunału Sprawiedliwości o wstrzymaniu wycinania drzew w Puszczy Białowieskiej. Jan Szyszko wbrew temu co postanowił trybunał twierdzi, ze Polsce nie grożą żadne kary ze strony UE, bo stosuje się do zaleceń instytucji europejskich. Szyszko podkreśla, że dalej prowadzone będą działania mające na celu zapewnić bezpieczeństwo. Ekolodzy i naukowcy alarmują - to nie kwestie bezpieczeństwa, a regularna wycinka, po której puszcza nie będzie już tym samym miejscem. Na te argumenty w programie Tak jest odpowiadał wiceminister środowiska Andrzej Konieczny.

Niespodziewany ruch MON. Nadlatuje tysiąc dronów-kamikadze

Wojsko wykorzystało nadzwyczajne procedury i niespodziewanie podpisało umowę na dostawę znacznej ilości dronów. Tysiąc urządzeń o nazwie warmate ma trafić do polskich żołnierzy. Rozmowy utrzymano w tajemnicy, choć jak dowiedział się tvn24.pl, trwały już od roku.

Prof. Gersdorf: cele wskazywane przez partię rządzącą można osiągnąć bez naruszania konstytucji

I Prezes Sądu Najwyższego profesor Małgorzata Gersdorf opracowała projekt noweli ustawy o Sądzie Najwyższym, który spotkał się z krytyką środowiska sędziowskiego. We wtorek Gersdorf wydała oświadczenie. Odnosi się w nim do zarzutów, które są stawiane jej projektowi. "Podstawowym celem mojego wystąpienia była próba wskazania, że postulaty deklarowane przez większość parlamentarną można osiągnąć w sposób zgodny z Ustawą zasadniczą" - argumentowała.