Najnowsze

Najnowsze

Niewolnice seksualne japońskiej armii. Pierwsze takie nagranie w historii

Władze w Seulu opublikowały unikalne nagranie koreańskich niewolnic seksualnych z czasów drugiej wojny światowej. Materiał powstał w 1944 roku i jest pierwszym znanym nagraniem dokumentującym tak zwane kobiety do towarzystwa ("comfort women"). Dotychczas jedynymi śladami po nich były nieliczne fotografie oraz wspomnienia samych poszkodowanych kobiet.

#Pamięć Absolutna 09.07.2017

Jak co tydzień Tomasz Sianecki i Marek Przybylik przypominają najważniejsze i najciekawsze wydarzenia sprzed dokładnie 10 lat. Tym razem wspominają początek lipca 2007 roku, kiedy to najgłośniej komentowano polityczną atmosferę wokół białego miasteczka, ale także torebkowe nieporozumienie w Prawie i Sprawiedliwości.

Polska Kronika Faktowa 09.07.2017

Głodowe pensje pielęgniarek i lekarzy, "inni szatani" według Jarosława Kaczyńskiego, karygodna nielojalność Pawła Zalewskiego oraz wyjątkowa pielgrzymka Radia Maryja na Jasną Górę. Czyta oczywiście Tomasz Knapik.

"Trump narzucił partnerom swój styl"

Zdaniem części francuskich mediów prezydent USA Donald Trump "zdał egzamin” na swoim pierwszym szczycie G20. Jednocześnie w niektórych poniedziałkowych wydaniach gazet wybija się jego samotność w czasie spotkania przywódców w Hamburgu.

Nie żyje znany rosyjski bloger. "Nagły atak serca"

W wieku 51 lat zmarł w Moskwie znany bloger, działacz i dziennikarz Anton Nosik - poinformowali w niedzielę jego bliscy. Nosik był nazywany jednym z ojców rosyjskiego internetu. Założył kilka popularnych w Rosji serwisów.

Słonik pokonał Trumpa i prezesa. Najciekawsze wideo tygodnia w tvn24.pl

Słonik, który uwielbia zabawę, zdobył 29 procent głosów i zwyciężył w plebiscycie na najciekawsze wideo tygodnia w tvn24.pl. Na drugim miejscu z 25 procentami głosów znalazło się pożegnanie Melanii i Donalda Trumpów na placu Krasińskich w Warszawie. Trzecie miejsce zajął dowcip Jarosława Kaczyńskiego o Chruszczowie (13 procent głosów).

Saperzy zdetonowali półtonową bombę wykopaną na budowie

Na poligonie w Orzyszu saperzy zdetonowali w poniedziałek niewybuch z II wojny światowej znaleziony w Białymstoku podczas przebudowy jednej z ulic. Bombę wywieziono na poligon w niedzielę. Na ten czas trzeba było ewakuować mieszkańców około 60 ulic w Białymstoku oraz mieszkańców 45 ulic w Zaściankach i Grabówce, w sąsiedniej gminie Supraśl. Akcja objęła blisko 10 tysięcy osób znajdujących się w polu rażenia, czyli w promieniu niemal półtora kilometra od miejsca znalezienia ładunku. Zdetonowana bomba ważyła około 500 kilogramów i została zrzucona przez niemieckie lotnictwo. Mogła pochodzić z 1941 lub 1944 roku.

Trump: specjalna amerykańsko-rosyjska grupa nie powstanie

Prezydent USA Donald Trump nie chce realizacji propozycji współpracy z Rosją w celu utworzenia "niedającej się spenetrować" grupy do spraw cyberbezpieczeństwa. Zadaniem grupy miało być przeciwdziałanie atakom hakerskim podczas kampanii wyborczych i wyborów.

"Numer trzy" w Watykanie wrócił do Australii. Stanie przed sądem

Odpowiedzialny za finanse Watykanu kardynał George Pell powrócił w poniedziałek do Australii, gdzie ma stanąć przed sądem w związku z zarzutami o molestowanie seksualne, którego miał się dopuścić wobec kilku osób wiele lat temu. Kard. Pell stanowczo odrzuca te oskarżenia.

Ciężarówka uderzyła w autobus. 10 osób rannych

Trzy osoby ciężko ranne w zderzeniu autobusu i ciężarówki na drodze numer 12 w miejscowości Chojno (Wielkopolska). Jak informuje policja, w sumie do szpitala zabrano 10 osób. Zdjęcia z miejsca wypadku otrzymaliśmy na Kontakt 24.

"Izwiestija": Rosja rozważa obniżenie rangi przedstawiciela przy NATO

"Negatywna retoryka Sojuszu i niechęć do dążenia do konstruktywnego dialogu" - tak rosyjska gazeta "Izwiestija" uzasadnia plany Rosji dotyczące obniżenia rangi swojego przedstawiciela przy NATO po tym, jak do Moskwy wróci obecny ambasador przy Sojuszu Aleksandr Gruszko. Gazeta powołuje się na źródła w rosyjskim ministerstwie spraw zagranicznych.

"Zagrożenie dla porządku publicznego". Austria nie wpuściła tureckiego ministra

Miał wziąć udział w nieformalnych obchodach rocznicy nieudanego puczu wojskowego, do jakiego doszło w Turcji w lipcu 2016 roku, ale austriackie władze uznały, że jego wizyta stanowi "zagrożenie dla porządku publicznego". W tej sytuacji minister gospodarki Turcji Nihat Zaybekci dostał zakaz wjazdu na teren Austrii. Rzecznik tureckiego MSZ oświadczył, że taka decyzja dowodzi, iż Austria nie jest szczera w obronie demokratycznych wartości.

Wiceszef MON: Frasyniuk i Niesiołowski zachowują się jak kiedyś komuniści

Smutna i żenująca sytuacja - tak wiceszef MON Bartosz Kownacki w "Jeden na jeden" komentował zapowiedzianą na 10 lipca obecność Władysława Frasyniuka i Stefana Niesiołowskiego na kontrmanifestacji smoleńskiej. Jak dodał, kiedyś to komuniści "robili wszystko, żeby zgromadzenia publiczne się nie odbywały". - Dzisiaj pan Niesiołowski z panem Frasyniukiem zachowują się dokładnie tak, jak wówczas system władzy w Polsce - oświadczył.

"Na chwilę los mnie wyłączył, ale zaraz wracam". Wałęsa pisze do Frasyniuka

Lech Wałęsa zapowiadał, że wraz z Władysławem Frasyniukiem weźmie udział w kontrmanifestacji miesięcznicy smoleńskiej 10 lipca, jednak w sobotę były prezydent ze względów kardiologicznych trafił do szpitala. W poniedziałek rano potwierdził na swoim profilu w mediach społecznościowych, że nie zjawi się na Krakowskim Przedmieściu.

Loża prasowa 9.07.2017

Małgorzata Łaszcz gościła w "Loży Prasowej komentatorów": Pawła Lisickiego z "Do Rzeczy", Andrzeja Stankiewicza z Onetu, Daniela Passenta z "Polityki" i Wojciech Maziarskiego z "Gazety Wyborczej". Komentatorzy dużą część programu poświęcili na dyskusję o wizycie Donalda Trumpa w Polsce i wynikających z niej konsekwencjach. Wśród poruszonych wątków pojawił się też ten dotyczący buczenia na Lecha Wałęsę w trakcie przemówienia amerykańskiego prezydenta na placu Krasińskich. Goście odnieśli się także do zapowiadanych na 10 kwietnia kontrmanifestacji - przy okazji obchodów kolejnej miesięcznicy smoleńskiej. W trakcie programu dyskutowano także o zaleceniach UNESCO dotyczących wycinki drzew w Puszczy Białowieskiej oraz wprowadzenia nowej opłaty paliwowej.

Groźny pożar w Londynie. Strażacy całą noc walczyli z ogniem

Ogień najpierw pojawił się w sklepie muzycznym i stąd rozprzestrzenił się na dwa piętra i dach. Strażacy przez całą noc z niedzieli na poniedziałek walczyli z groźnym pożarem jednego z budynków popularnego londyńskiego targowiska Camden Market, sytuację udało się opanować dopiero nad ranem. Brak informacji o ofiarach.

Trudne rozmowy Amerykanów z Turkami. Sekretarz stanu USA w Ankarze

Sekretarz stanu USA Rex Tillerson spotkał się w niedzielę w Stambule ze swym tureckim odpowiednikiem Mevlutem Çavusoglu i prezydentem Tayyipem Erdoganem, z którymi rozmawiał między innymi o Syrii i Katarze. Tillerson uczestniczył też w obradach Światowego Kongresu Naftowego.