Najnowsze

Najnowsze

Największy okręt Royal Navy na Atlantyku. Nie wszystko poszło zgodnie z planem

Brytyjska flota pochwaliła się zakończeniem pierwszego dużego etapu testów nowego lotniskowca, HMS Queen Elizabeth. Ten największy okręt w historii Wielkiej Brytanii właśnie wrócił ze sztormowego zimowego Atlantyku, gdzie ćwiczono na nim starty i lądowania śmigłowców. Próbowano też przeładować zapasy z okrętu pomocniczego, ale wysokie fale to uniemożliwiły.

Bazylika Grobu Pańskiego ponownie otwarta

Bazylika Grobu Pańskiego została w środę nad ranem ponownie otwarta. Świątynię zamknęli w niedzielę przedstawiciele Kościołów w Jerozolimie na znak protestu przeciwko podatkom i planowanej polityce wywłaszczania.

Liderzy Światowego Kongresu Żydów: kryzys musi zostać zażegnany

Chcielibyśmy, by liderzy Polski i Izraela "usiedli przy stole, doszli do porozumienia i wrócili na drogę współpracy i rozwoju wzajemnych relacji" - napisali w liście otwartym szefowie Światowego Kongresu Żydów. Według autorów "Listu otwartego do obywateli Polski", prezesa Kongresu Ronalda Laudera i wiceprezesa Roberta Singera, sporu związanego z nowelizacją ustawy o IPN można było uniknąć.

"To nie jest spór personalny. To spór dwóch obozów politycznych"

Wybrałem wierność własnym przekonaniom - podkreślił Ryszard Czarnecki, europoseł PiS, komentując w "Jeden na jeden" sprawę swojego odwołania ze stanowiska wiceprzewodniczącego Parlamentu Europejskiego. Krytycznie ocenił również eurodeputowanych, którzy głosowali za rezolucją w sprawie praworządności w Polsce.

"To nie jest spór personalny. To spór dwóch obozów politycznych"

Wybrałem wierność własnym przekonaniom - podkreślił Ryszard Czarnecki, europoseł PiS, komentując w "Jeden na jeden" sprawę swojego odwołania ze stanowiska wiceprzewodniczącego Parlamentu Europejskiego. Krytycznie ocenił również eurodeputowanych, którzy głosowali za rezolucją w sprawie praworządności w Polsce.

Będą nowe maszyny Air Force One. Mają być tańsze

Prezydent USA Donald Trump zawarł "nieformalną" umowę z koncernem Boeing na zakup dwóch nowych samolotów Air Force One za 3,9 miliarda dolarów czyli o 1,4 miliarda dolarów mniej, niż pierwotnie zakładano - poinformował Biały Dom.

Astronauci wrócili na Ziemię

Kapsuła Sojuz z trzema członkami załogi Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) wylądowała bezpiecznie w środę rano na stepie w Kazachstanie - poinformowała amerykańska agencja kosmiczna NASA. "Witamy w domu" - napisała agencja na Twitterze.

Kobieta w rządzie Arabii Saudyjskiej. Zmiany również w armii

Tamader bin Youssef Al-Rammah została powołana na stanowisko wiceministra pracy i rozwoju społecznego. We wtorek dokonano też zmian w armii. Wymieniono szefa sztabu sił zbrojnych i innych przedstawicieli sektora obronności. Agencja Associated Press pisze, że chodzi prawdopodobnie o restrukturyzację resortu obrony i wskazuje na impas, w jakim znalazła się wojna w Jemenie.

Czeskie MSZ odrzuca oskarżenia Turcji o wspieranie terroryzmu

Czeskie MSZ odrzuciło oskarżenia Turcji o wspieranie międzynarodowego terroryzmu po tym, gdy we wtorek sąd w Pradze wydał decyzję o wypuszczeniu na wolność byłego współprzewodniczącego ugrupowania syryjskich Kurdów, Partii Unii Demokratycznej (PYD), Saliha Muslima.

Prezydent Wenezueli oficjalnie kandydatem w kwietniowych wyborach

Nicolas Maduro został zarejestrowany jako kandydat Zjednoczonej Socjalistycznej Partii Wenezueli (PSUV) w kwietniowych wyborach prezydenckich. Prezydent osobiście pojawił się w komisji wyborczej w Caracas, by dopełnić wszystkich formalności. W drodze do siedziby komisji wyborczej prezydentowi towarzyszyły tysiące jego zwolenników.

Uszkodzona opona w prezydenckiej limuzynie

To kolejny incydent z udziałem prezydenckiej limuzyny. Pojazd, którym podróżował Andrzej Duda z małżonką, najechał na jednym z krakowskich mostów na tak zwany separator oddzielający pas jezdni od torowiska. Była błyskawiczna akcja i błyskawiczna przesiadka. Teraz są pytania: jak to możliwe, że kolumna prezydencka wioząca najważniejszą osobę w państwie doprowadza do takiego zdarzenia?

W komisjach wyborczych mają być kamery

Do wyborów samorządowych czasu coraz mniej, a zadań coraz więcej. Kluczowe jest zorganizowanie transmisji z każdego lokalu wyborczego. Tu zaczynają się schody, bo oprócz sprzętu brakuje też pieniędzy, choć rząd gwarantuje, że będą. Jaki jest koszt, ilu kamer i jakiego sprzętu potrzeba?

Szydło nagrodziła... Szydło

Opozycja nie stroni od licznych komentarzy po tym, jak wyszło na jaw, że premier Beata Szydło tuż przed opuszczeniem gabinetu sama przyznała sobie spora premię. Wysoko nagrodziła też swoich ministrów. Prawo i Sprawiedliwość tematu unika jak ognia, za to chętnie wypowiadają się przeciwnicy polityczni tej partii, pytając, czy tak ma wyglądać tanie państwo.

Fatalne warunki pod K2

Po zakończeniu wyprawy na K2 przez Denisa Urubkę pada pytanie: kto teraz będzie atakował szczyt? Kto dołączy do Adama Bieleckiego? Jednym zdaniem, jaki jest dalszy los wyprawy? Najważniejsze jest, by było okno pogodowe. Tego cały czas nie ma, a to opóźnia wyprawę.

Zmiana szefa parlamentarnej grupy polsko-izraelskiej

Poseł PO Michał Szczerba został odwołany z funkcji przewodniczącego polsko-izraelskiej grupy parlamentarnej. Zastąpił go poseł PiS Jan Krzysztof Ardanowski. Opozycja wskazuje na okoliczności, w jakich doszło do zmiany. O posiedzeniu grupy Kancelaria Sejmu poinformowała w godzinie jej rozpoczęcia, a nagle do składu grupy dopisało się kilkudziesięciu posłów PiS.

Ściśle jawne

Ta sama władza, która ogranicza dostęp do informacji publicznej, chce upubliczniać za to więcej informacji o majątku obywateli. I od tego kontrowersyjnego projektu, ustawy o jawności życia publicznego, zaczniemy. Dotyczy ona ponad miliona Polaków, którzy będą musieli składać oświadczenia majątkowe. Już nie tylko posłowie czy samorządowcy, ale też policjanci, strażacy, dyrektorzy szkół, bibliotek, przychodni oraz wszyscy pracownicy administracji publicznej z sekretarkami i sprzątaczkami włącznie. Zdaniem autorów ustawy chodzi o większą przejrzystość państwa. Zdaniem krytyków o większą kontrolę państwa nad obywatelami. Materiał Rafała Stangreciaka.

Wstyd się przyznać

Władza, która chce upubliczniać więcej informacji o majątku obywateli, sama ogranicza dostęp do informacji publicznej, czego najnowszy przykład mamy przy wyborze Krajowej Rady Sądownictwa. Najpierw długo nie ujawniano kim są kandydaci, a teraz nie można się dowiedzieć, kto ich zgłosił. Zamiast obiecywanej przez PiS pełnej jawności jest pełno tajemnic i oczywiste w tej sytuacji pytanie - kto i co ma tu do ukrycia? O tym Artur Warcholiński.