Najnowsze

Najnowsze

Iran grozi ograniczeniem współpracy w zakresie energii atomowej

Iran może ograniczyć współpracę z Międzynarodową Agencją Energii Atomowej (MAEA) w reakcji na groźbę nowych sankcji USA wobec irańskiego eksportu ropy naftowej - oświadczył w środę prezydent Iranu Hasan Rowhani. Jak dodał, "Amerykanie nie przemyśleli konsekwencji takiej sytuacji".

Śmiertelny upał w Kanadzie. Nie żyje 17 osób

Co najmniej 17 osób zmarło w tym tygodniu z powodu upałów w kanadyjskiej prowincji Quebec - poinformowały miejscowe służby medyczne. W najbliższych dniach temperatura ma jeszcze wzrosnąć i może osiągnąć nawet 40 stopni Celsjusza.

Kto pokieruje Sądem Najwyższym?

Czy sędzia Iwulski, którego wskazała profesor Gersdorf będzie także tym sędzią, którego według PiS-owskiej ustawy ma wskazać prezydent? Nie wiadomo, dlaczego Andrzej Duda nie wyznaczył na piśmie nazwiska następcy pierwszej prezes, ani nie podpisał żadnego dokumentu odwołującego profesor Gersdorf ze stanowiska. W materiale "Polska i Świat" o zamieszaniu, którego nie rozumieją chyba nawet autorzy ustawy.

Premier kontra europosłowie

Pojechał przedstawić receptę na problemy Unii, ale nikt o to nie pytał. Pojawiły się za to pytania o łamanie konstytucji. Mateusz Morawiecki był nieugięty i powtarzał, że polska demokracja jest teraz silniejsza, niż kiedykolwiek. Europosłowie z innych krajów przecierali oczy ze zdumienia.

Iwulski: odmówiłbym, gdyby prezydent poprosił mnie o przejęcie obowiązków pierwszego prezesa

Szczerze mówiąc, przewidywałem taką możliwość - powiedział w "Faktach po Faktach" Józef Iwulski, odpowiadając na pytanie, czy spodziewał się, że w czasie wtorkowego spotkania prezydent poprosi go o pełnienie funkcji pierwszego prezesa Sądu Najwyższego. - Odmówiłbym przyjęcia takiego pisma - dodał. W drugiej części programu gościem był profesor Adam Strzembosz - były pierwszy prezes Sądu Najwyższego.

Gersdorf przyszła do pracy. Witały ją tłumy

Tłumy Polaków odprowadziły dziś rano do pracy pierwszą prezes Sądu Najwyższego. To miał być wyraz solidarności i wsparcia dla profesor Małgorzaty Gersdorf, która zgodnie z zapowiedzią przyszła w środę do SN. Zdaniem prezydenta, na podstawie nowej ustawy, profesor jest w stanie spoczynku. Nie zgadzają się z tym ani ona sama, ani inni sędziowie Sądu Najwyższego, którzy uważają regulacje przyjęte przez PiS za niezgodne z Konstytucją.

"To jest coś szalenie niebezpiecznego”. Relacja reportera "Faktów" TVN z Tajlandii

- Przy jaskini praca nie zamiera ani na chwilę, bez względu na porę dnia - relacjonował reporter "Faktów" TVN Wojciech Bojanowski z Tajlandii, gdzie trwa próba uratowania 12 chłopców i ich trenera z zalewanej deszczami jaskini. Zaginęli 23 czerwca, po dramatycznych poszukiwaniach odnaleziono ich żywych w poniedziałek. Ich wydostanie może zająć miesiące. - W tej jaskini wyjątkowo ciężko jest nawigować, jest ekstremalnie ciasno, a widoczność jest właściwie zerowa - mówił jeden z obecnych na miejscu nurków. Jak opowiadał Bojanowski, dużą zagadką jest także pogoda. To od niej w dużej mierze zależy powodzenie akcji ratunkowej.

Kancelaria Prezydenta: od środy pracami Sądu Najwyższego kieruje sędzia Iwulski

Kadencyjność prezesa Sądu Najwyższego nie podlega dyskusji i zmianom ustawowym – oświadczyła w środę na konferencji prasowej Małgorzata Gersdorf, która zgodnie z zapowiedzią pojawiła się rano w pracy. Po południu wiceszef Kancelarii Prezydenta stwierdził natomiast, że osoba, która "nie jest czynnym sędzią", "nie może być pierwszym prezesem Sądu Najwyższego". Kilka godzin później Kancelaria przekazała w oświadczeniu, że od środy "z mocy ustawy" pracami SN kieruje sędzia Józef Iwulski.

"Od strony prawnej i faktycznej nie zmieniło się nic"

- To jest niezwykle ważne, żeby zdać sobie sprawę, że od strony prawnej i faktycznej nie zmieniło się nic. Pani pierwsza prezes nadal funkcjonuje. Wyznaczyła swojego zastępcę, gdy pójdzie na urlop lub zachoruje albo zdarzy się coś podobnego - podkreślił w "Faktach po Faktach" w TVN24 były pierwszy prezes Sądu Najwyższego profesor Adam Strzembosz.

Skutki ustawy o Sądzie Najwyższym

"Nie jestem zastępcą, a tym bardziej następcą pierwszej prezes Sądu Najwyższego" - zadeklarował na wspólnej konferencji, ramię w ramię z prof. Małgorzatą Gersdorf, sędzia Józef Iwulski. Dodał też, że prezydent nie podjął wobec niego żadnych konkretnych decyzji. Prof. Małgorzata Gersdorf pojawiła się dziś w budynku Sądu Najwyższego i w swoim gabinecie. Twierdzi, że zgodnie z konstytucją nadal pełni swoją funkcję - do 2020 roku. Nie dostała od prezydenta decyzji o przeniesieniu w stan spoczynku - prezydencki minister twierdzi z kolei, że to działa automatycznie. O skomplikowanej sytuacji w Sądzie Najwyższym rozmawiali goście programu Tak Jest - Andrzej Stanisławek i Bartosz Arłukowicz.

Ławrow i Pompeo spotkają się dopiero po szczycie prezydentów

Szef MSZ Rosji Siergiej Ławrow i sekretarz stanu USA Mike Pompeo spotkają się już po zaplanowanym na 16 lipca w Helsinkach szczycie z udziałem prezydentów obu państw, Władimira Putina i Donalda Trumpa. Poinformował o tym w środę w Moskwie sam Ławrow. Mówił także o tematach, jakie mają zostać poruszone podczas spotkania prezydentów Rosji i USA.

Historia sporu o Sąd Najwyższy

W całym kraju organizowane są protesty w obronie Sądu Najwyższego. Ich uczestnicy sprzeciwiają się wprowadzonemu przez Prawo i Sprawiedliwość prawu, nakazującemu sędziom Sądu Najwyższego, którzy ukończyli 65. rok życia i nie zwrócili się z wnioskiem do prezydenta o zgodę na dalsze zajmowanie stanowiska, przejście w stan spoczynku. Przypominamy najważniejsze momenty sporu o Sąd Najwyższy.

Prezydent cofnął się, pogubił czy zakiwał? Nieoczekiwane skutki ustawy o Sądzie Najwyższym

Małgorzata Gersdorf nie dostała od prezydenta decyzji o przeniesieniu w stan spoczynku. Prezydencki minister twierdzi, że działa to automatycznie. Ustawa jednak stanowi inaczej. Gersdorf pojawiła się więc w środę w swoim gabinecie, zabrała publicznie głos jako Pierwsza Prezes Sądu Najwyższego, a prezes Izby, którego wyznaczyła do zastępowania w razie nieobecności, oświadczył, że nie jest ani zastępcą, ani tym bardziej następcą pierwszego prezesa.

Rój dronów niczym stado rekinów. Chcą zainteresować nimi US Navy

Same z sobą "rozmawiają", wspólnie ustalają plan działania i jak poradzić sobie z problemem. Są tanie i mogą nurkować na kilkadziesiąt metrów - to nowe morskie drony, zdolne do działania w roju, które znajdują się na celowniku US Navy. Amerykańska flota zorganizowała ćwiczenia, na które zaprosiła firmy opracowujące futurystyczne technologie.