Najnowsze

Najnowsze

Punkt zapalny

Historia z Krakowa i dymisja rzecznika tamtejszego Sądu Okręgowego - odwołanie ze stanowiska sędziego Waldemara Żurka, który od początku otwarcie krytykował sądową rewolucję PiS. To była pierwsza decyzja nowej prezes. A sposób, w jaki tę decyzję podjęła budzi poważne prawne wątpliwości i zaostrza i tak ostry już spór między krakowskimi sędziami a nominatką ministra Ziobry.

Symbol (nie)zawisłości

Suwałki i jaskrawy przykład tego, do czego może prowadzić podporządkowanie sądów politykom. To była głośna sprawa działaczy KOD. Dwaj sędziowie, którzy ich uniewinnili, mają teraz poważne problemy. Jednemu grozi dyscyplinarka, drugi już dostał wytyk wpisany do akt. Z kolei sędzia, który uniewinnienie uchylił, awansował na prezesa sądu.

"To jest spór polsko-polski, o to, co w Polsce wolno"

Artykuł zwalniający artystów i naukowców z odpowiedzialności zawdzięczamy Izraelowi - powiedział w "Kropce nad i" w TVN24 dziennikarz Konstanty Gebert. - Ja jestem wdzięczny Jerozolimie, że broni polskiej wolności - dodał. Socjolog Ireneusz Krzemiński ocenił, że spór w sprawie ustawy o IPN "nie ucichnie", lecz "będzie miał swoje dalsze konsekwencje".

"Każdy z partnerów może zgłaszać swoje uwagi, ale to jest dialog, nie dyktat"

W Polsce prawo stanowi Sejm i Senat. Z całym szacunkiem do każdej ambasady - one często zgłaszają swoje uwagi, opinie i zastrzeżenia, ale decyzję podejmują posłowie i senatorowie - powiedział we wtorek w "Faktach po Faktach" w TVN24 rzecznik prezydenta Krzysztof Łapiński. Komentując podpisanie przez Andrzeja Dudę ustawy o IPN dodał, że głowa państwa "uważa ją za ustawę dobrą, potrzebną". W drugiej części programu gośćmi byli posłowie Rafał Trzaskowski z Platformy Obywatelskiej i Marcin Horała z Prawa i Sprawiedliwości.

"To jest spór polsko-polski, o to, co w Polsce wolno"

Artykuł zwalniający artystów i naukowców z odpowiedzialności zawdzięczamy Izraelowi - powiedział w "Kropce nad i" w TVN24 dziennikarz Konstanty Gebert. - Ja jestem wdzięczny Jerozolimie, że broni polskiej wolności - dodał. Socjolog Ireneusz Krzemiński ocenił, że spór w sprawie ustawy o IPN "nie ucichnie", lecz "będzie miał swoje dalsze konsekwencje".

Chińska gazeta: Pekin i Watykan nawiążą stosunki dyplomatyczne

Pekin prędzej czy później nawiąże oficjalne stosunki dyplomatyczne z Watykanem, gdyż dąży do tego papież Franciszek – ocenił we wtorek w artykule redakcyjnym chiński dziennik "Huanqiu Shibao". Jak ocenił, Franciszek "potrafi rozwiązać spory pomiędzy obiema stronami".

Prezydent podpisał ustawę o IPN. Skieruje ją do Trybunału Konstytucyjnego

Prezydent Andrzej Duda podpisał we wtorek nowelizację ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej wprowadzającą kary za przypisywanie polskiemu narodowi lub państwu odpowiedzialności za zbrodnie popełnione przez III Rzeszę Niemiecką. Zapowiadając to przed południem oświadczył też, że zdecydował się skierować ustawę w trybie następczym do Trybunału Konstytucyjnego.

"Każdy z partnerów może zgłaszać swoje uwagi, ale to jest dialog, nie dyktat"

W Polsce prawo stanowi Sejm i Senat. Z całym szacunkiem do każdej ambasady - one często zgłaszają swoje uwagi, opinie i zastrzeżenia, ale decyzję podejmują posłowie i senatorowie - powiedział we wtorek w "Faktach po Faktach" w TVN24 rzecznik prezydenta Krzysztof Łapiński. Komentując podpisanie przez Andrzeja Dudę ustawy o IPN dodał, że głowa państwa "uważa ją za ustawę dobrą, potrzebną".

"Fantastyczna wyspa" zaczyna się starzeć. Na samochody spadła część wiaduktu

W centrum brazylijskiej stolicy Brasilii zawalił się fragment wiaduktu drogowego. Tony betonu spadły na parking i niewielką restaurację, nie ma jednak informacji o ofiarach. Brasilia, zbudowane w 1960 roku od podstaw miasto, uważana jest za arcydzieło modernizmu i znajduje się na liście UNESCO. Jak zauważa Reuters, zwana przez Brazylijczyków "fantastyczną wyspą" Brasilia zaczyna się jednak starzeć - w niedzielę zawaliła się w niej także część budynku mieszkalnego.

"Wyrażamy głębokie ubolewanie". Komitet Żydów Amerykańskich o decyzji prezydenta

Nie można przemilczać antysemickich czynów, a nawet zbrodni, popełnianych przez poszczególnych Polaków - powiedziała we wtorek Agnieszka Markiewicz, dyrektor warszawskiego biura Komitetu Żydów Amerykańskich (AJC). - Jedyna nadzieja, jaką można w tej chwili żywić, wiąże się z decyzją Pana Prezydenta Dudy o skierowaniu podpisanej ustawy do Trybunału Konstytucyjnego - dodała przedstawicielka organizacji.

Dera: prezydent nie wystraszył się żadnego elektoratu

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o IPN w dobrze pojętym interesie naszego kraju - powiedział w "Tak jest" w TVN24 prezydencki minister Andrzej Dera. - Paradoksem jest to, że nasza ustawa jest wzorowana na ustawie izraelskiej - mówił. - Strona izraelska podważa te przepisy, które u niej obowiązują - stwierdził prezydencki minister.

Nowelizacja ustawy o IPN podpisana

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o IPN. Kontrowersyjne przepisy wejdą więc w życie. Jednocześnie prezydent wysłał ustawę do Trybunału Konstytucyjnego by ten orzekł, czy zmiany są zgodne z ustawą zasadniczą. Decyzję prezydenta w „Tak Jest” komentowali prof. Michał Bilewicz i Sebastian Kaleta.

Dżihadysta ignoruje proces. Abdeslam odmawia stawienia się w sądzie

Salah Abdeslam, ostatni żyjący członek grupy dżihadystów, która zaatakowała Paryż w 2015 roku, odmówił stawienia się w sądzie w Brukseli w czwartek, gdzie ma być kontynuowany jego proces. Dotyczy on strzelaniny z policją w stolicy Belgii, do której doszło w czasie zatrzymania oskarżonego.

Azerska opozycja zapowiada bojkot wyborów

Opozycja w Azerbejdżanie zapowiedziała we wtorek bojkot przedterminowych wyborów prezydenckich w tym kraju, które zgodnie z w wydanym w poniedziałek rozporządzeniem prezydenta Ilhama Alijewa zostały przesunięte z października na 11 kwietnia.

100-lecie praw wyborczych kobiet. Wielka Brytania świętuje

Wielka Brytania świętuje we wtorek setną rocznicę wprowadzenia ustawy, na mocy której kobiety uzyskały prawo do głosowania w wyborach do brytyjskiego parlamentu. Wymogami było, aby były powyżej 30. roku życia i posiadały nieruchomość.

"Fałszywi prorocy wielu wprowadzą w błąd"

Papież Franciszek w orędziu na Wielki Post, ogłoszonym we wtorek, napisał, że chciwość gasi miłość i przeradza się w przemoc. Obraca się ona, dodał, przeciwko tym, których uważa się za zagrożenie - nienarodzonym dzieciom, chorym, cudzoziemcom i bliźnim.