Najnowsze

Najnowsze

"Błaszczak może siedzieć gdzie chce, ale Macierewicz nadal jest na Klonowej"

Za Błaszczaka jest większa czystka, niż gdy Antoni Macierewicz przyszedł po mnie - podkreślał Tomasz Siemoniak, były minister obrony narodowej, w internetowej dogrywce "Jeden na jeden" w tvn24.pl. Poseł PO komentował zmiany, do jakich dochodzi w MON pod rządami nowego ministra. Jako kompromitację ocenił fakt, że Błaszczak nie mógł wprowadzić się do siedziby ministerstwa, gdzie nadal urzęduje Macierewicz.

"Tracimy ostatniego wielkiego sojusznika"

- Obawiam się, że po 27, po 28 latach świetnych relacji wchodzimy w taką fazę, w której skłóceni z Europą, pogarszamy swoje relacje ze Stanami Zjednoczonymi - komentował w "Jeden na jeden" wiceszef PO Tomasz Siemoniak. Jak dodał, czyni to "ekipa, która miała być proamerykańska, która czuła się niemalże partnerem Donalda Trumpa, więc dzieje się bardzo źle".

Syryjskie media: kolejny izraelski akt agresji

Wojsko izraelskie rano ostrzelało ośrodek badawczy w miejscowości Dżamraja pod stolicą Syrii, Damaszkiem - poinformowały syryjskie media państwowe, powołując się na źródła w rządzie. Jak dodano, syryjska armia zdołała zestrzelić w locie część pocisków.

Verhofstadt ofiarą fryzjerskiego żartu Junckera

Tuż przed wtorkową debatą w Parlamencie Europejskim przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker pozwolił sobie na żart kosztem Guya Verhofstadta - lidera Porozumienia Liberałów i Demokratów na rzecz Europy (ALDE) i głównego negocjatora w sprawie brexitu. Juncker postanowił poprawić fryzurę swojemu współpracownikowi. Jak widać na zdjęciach, belgijski polityk nie był szczególnie z tego zadowolony.

Pytania o przyszłość Ryszarda Czarneckiego

Czy to koniec unijnej kariery Ryszarda Czarneckiego? Europoseł PiS, może pożegnać się ze swoją unijną funkcją za obraźliwe słowa wobec polskiej koleżanki Róży Thun, którą porównał do szmalcowników. Czarnecki teraz się broni, ale sprawa jest tak bulwersująca, że nawet drukowane ulotki mówiące że to zamach na wolność słowa mogą mu nie pomóc.

Reakcje po podpisaniu ustawy o IPN

Terminu nie ma, jest za to duża nadzieja ze strony Izraela, że ustawa zostanie skorygowana. Do czego namawia też amerykański Departament Stanu, który nie kryje rozczarowania podpisaniem przez prezydenta Andrzeja Dudę ustawy o nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej.

Złodziej z Płocka miał pecha. Trafił na odważne sprzedawczynie

Nigdy nie wiadomo, na kogo za ladą trafi złoczyńca, gdy próbuje obrabować sklep. Ten z Płocka miał ewidentnie pecha. To miała być zuchwała kradzież, ale odważne sprzedawczynie działały bez chwili wahania. Gdy tylko dostrzegły próbę kradzieży, własnymi siłami uziemiły złodzieja i zamknęły drzwi. Mężczyźnie nie zdołał pomóc nawet jego kompan.

Rakieta Muska wystartowała

Ogromna rakieta, w niej czerwony kabriolet i historyczny moment. W stronę Marsa wystartowała rakieta Elona Muska. Miliarder mówi, że ten samochód to dla zabawy, ale jeśli w grę wchodzą kosmiczne pieniądze - o zabawie nie może być mowy. To test, który ma dać odpowiedź, czy rakietę będzie można wykorzystywać wielokrotnie w przyszłości jako środek transportu.

Zaostrzenie kar za gwałt

PiS bierze się za gwałcicieli, chce zaostrzyć kary za gwałt - nawet do 25 lat. Organizacje pomagające ofiarom nie kwestionują potrzeby zmiany przepisów, ale uczulają, że nie tyle wysokość kary, co jej nieuchronność może powstrzymać przestępcę.

Prezydent podpisał ustawę o IPN

Prezydent przerwał milczenie. Podpisał kontrowersyjną ustawę o Instytucie Pamięci Narodowej i jednocześnie skierował ją do Trybunał Konstytucyjnego. Andrzej Duda tłumaczy, że w ten sposób rozwiane zostaną wszelkie wątpliwości. Prezydenta w decyzji wspierają rządzący, opozycja krytykuje i nie ma wątpliwości, że to pogłębianie kryzysu polsko-izraelskiego, a nie próba łagodzenia sytuacji. Co oznacza decyzja prezydenta?

Nowy prezes Orlenu. Kim jest Daniel Obajtek?

Daniel Obajtek za Wojciecha Jasińskiego. PKN Orlen od wczoraj ma nowego prezesa, stąd pytanie o zmianę - czemu do niej doszło, skoro nie tak dawno były już prezes chwalił się rekordowym zyskiem koncernu? Jedno jest pewne: nowy prezes w przeciągu niespełna 2,5 roku zrobił niesamowicie szybką karierę. Kim jest Daniel Obajtek?

Pierwsze takie widowisko w historii. Symultaniczny powrót z kosmosu

Najpotężniejsza na świecie rakieta Falcon Heavy prywatnej amerykańskiej firmy SpaceX pierwszy raz w historii wystartowała z powodzeniem we wtorek z kosmodromu na przylądku Canaveral na Florydzie. Ładunkiem maszyny jest sportowy samochód, który wysłano w drogę ku Marsowi. Rakieta wystartowała o godz. 21.45 czasu w Polsce - początkowo start planowano na 19.30, jednak został on opóźniony z powodu silnego wiatru. Dwa stopnie wspomagające po odłączeniu się od rakiety wylądowały - jak zaplanowano - z powrotem na przylądku Canaveral, zaledwie kilkadziesiąt metrów od siebie.

Koniec unijnej kariery Czarneckiego? Wyprowadzka z gabinetu może być trudna

Europoseł PiS w środę może pożegnać się z unijną funkcją za obraźliwe słowa wobec Róży Thun, którą porównał do szmalcowników. Czarnecki się broni, ale w tej sprawie nawet drukowane ulotki, mówiące, że to zamach na wolność słowa, mogą mu nie pomóc. Po raz pierwszy - w przypadku powodzenia głosowania - odwołany zostanie wiceszef europarlamentu przed końcem kadencji. Materiał magazynu "Polska i Świat".

Jest moc. Treningi w Pjongczangu dla Polaków

Polacy świetnie spisali się na środowych treningach na normalnej skoczni (HS 109) przed igrzyskami w Pjongczangu. Pierwszą serię wygrał Dawid Kubacki, a drugą Kamil Stoch. Jedynie w trzeciej zwyciężył Niemiec Andreas Wellinger, ale za nim uplasowali się Stefan Hula i Stoch.

Burzliwe zakończenie posiedzenia komisji obrony narodowej

Posłowie opozycji chcieli poznać przyczyny "niepowodzeń w realizacji kluczowych dla sił zbrojnych projektów dotyczących pozyskania sprzętu i uzbrojenia". Wyjaśnienia nowego wiceministra obrony narodowej Wojciecha Skurkiewicza nie satysfakcjonowały posłów opozycji i złożyli wniosek o ich odrzucenie. Wtorkowe posiedzenie komisji obrony narodowej zakończyło się burzliwą wymianą zdań i odrzuceniem wniosku Platformy Obywatelskiej.

Silne trzęsienie ziemi na Tajwanie

Już do ponad 200 rannych wzrósł bilans trzęsienia ziemi o magnitudzie 6,42, które nawiedziło we wtorek wschodni Tajwan - podały władze. Dotychczas spod gruzów ratownikom udało się wydobyć prawie 150 żyjących osób.

Ślub księżniczki przełożony o dwa lata

Zaplanowana na 4 listopada 2018 roku ceremonia zaślubin najstarszej wnuczki cesarza Japonii Akihito, księżniczki Mako, zostanie przełożona na rok 2020 ze względu na "brak czasu na konieczne przygotowania" - powiadomiło biuro prasowe dworu cesarskiego.

Enklawa pod bombami Asada. Kilkadziesiąt ofiar jednego dnia

Co najmniej 47 cywilów, w tym 10 dzieci, zginęło we wtorek w Syrii w nalotach syryjskich sił rządowych na Wschodnią Gutę - podało po południu Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka. Wschodnia Guta to kontrolowana przez rebeliantów enklawa w pobliżu Damaszku, oblegana przez siły rządowe od 2013 roku.

Sąd nad sędzią

Czas próby może też dotyczyć sędziów w stanie spoczynku, o czym przekonał się Jerzy Stępień. Były prezes Trybunału Konstytucyjnego stanie przed sądem dyscyplinarnym tej instytucji za to, że na ubiegłorocznym Marszu Wolności mówił o niszczeniu przez PiS państwa prawa. Wtedy bronił m.in. Trybunału Konstytucyjnego, teraz będzie musiał bronić siebie przed Trybunałem, co - jak pokazują kulisy tej sprawy w samym TK - może być trudne.

Czas próby

Po sądowej rewolucji PiS dla sędziów nastał czas próby charakterów i niezawisłości. Pokażemy tych, którzy swoimi wyrokami mogą narazić się władzy, bo chodzi o sprawy, gdy przeciwko władzy stają obywatele. Po licznych demonstracjach i protestach takich spraw w całym kraju jest (według różnych szacunków) kilkaset. Arkadiusz Wierzuk wybrał te, w których wyroki już zapadły. Niektóre dla władzy wprost miażdżące.