NATO powstrzymało "rosyjskie marzenia"

Lech Kaczyński na łamach amerykańskiej prasy podkreślił, że wejście Polski do NATO powstrzymało "rosyjskie marzenia o powrocie do Europy Środkowej". Jednak - jak zastrzegł prezydent - pomylił się myśląc, że wraz z przystąpieniem Polski do Sojuszu Rosja "porzuci myśl o odzyskaniu wpływów" w tej strefie. Było to widać na przykładzie Gruzji.

Kutz o "układzie" Pawlaka: to atak PiS

To atak PiS - ocenił w TVN24 poseł PO Kazimierz Kutz, odnosząc się do "układu" Waldemara Pawlaka. Jego zdaniem sprawa jest poważna i zagraża spokojowi koalicyjnemu. Ale tylko spokojowi, gdyż - jak dodał - wicepremier z tego wybranie, jeśli tylko nie kryje się z tym coś poważniejszego.

Pawlak: niczego się nie boję, nie mam nic do ukrycia

Nie mam nic do ukrycia, bo wszystko odbywało się zgodnie z prawem i są na to dokumenty - w taki sposób wicepremier Waldemar Pawlak odpowiedział na zarzuty, iż stworzył układ towarzysko-biznesowy, który czerpał korzyści z publicznych pieniędzy. Zapowiedział, że porozmawia o całej sprawie z premierem Donaldem Tuskiem.

Oko świętego nagrało złodzieja

Ze skarbonek w kościele Ojców Franciszkanów w Jaśle znikały pieniądze. Ojcowie, jak w "Imieniu Róży" Umberto Eco, przeprowadzili własne dochodzenie. Pod figurą św. Antoniego umieścili kamerę, która zarejestrowała kradzież. Film przekazali policji, a złodziej dobrowolnie poddał się karze.

Areszt dla dealerów

Zatrzymani w środę przez CBŚ narkotykowi kurierzy na trzy miesiące trafili do aresztu. Dwaj gorzowianie przewozili samochodem ponad 3 kg kokainy. Grozi im do 10 lat więzienia

Rodzina nie zobaczy ciała zabitego Polaka?

Wiceminister Spraw Zagranicznych Jacek Najder, który w połowie lutego wyleciał do Pakistanu z misją sprowadzenia ciała zabitego przez talibów Polaka, wrócił w niedzielę do kraju. Według RMF FM, jego misja zakończyła się całkowitym fiaskiem. Jedyne co ma MSZ, to raport o działaniach polskich władz dotyczących porwanego inżyniera.

Górnicy chcą podwyżek

Dwugodzinny strajk ostrzegawczy przeprowadziło w czwartek rano 16 kopalni i 5 zakładów koncernu Kompania Węglowa SA. Strajk jest sprzeciwem wobec braku porozumień płacowych w toczących się negocjacjach.

Czołowy eurosceptyk ucieka od sojuszu z LPR

Declan Ganley, eurosceptyk i założyciel europejskiego stowarzyszenia Libertas, trzeźwo ocenia rzeczywistość. I boi się, że alkoholowa historia z byłym już szefem Ligi Polskich Rodzin Mirosławem Orzechowskim w roli głównej, może odbić się czkawką dla jego ugrupowania. LPR od lutego buduje polski oddział Libertas. Według "Rzeczpospolitej" jednak, Ganley już rozgląda się za nowymi sojusznikami.

SMS wart setki złotych

"Kocham cię, ale...". Chcesz wiedzieć? Musisz zapłacić. Jeśli kogoś skusiła taka wiadomości otrzymana na komórkę niech żałuje. Biorąc udział w esemesowym czacie można były tylko stracić - niektórzy nawet kilkaset złotych. UOKiK nie widzi w tym łamania prawa - pisze "Rzeczpospolita".

Ostatni akt wojny o unijne krzesło

Jeszcze w marcu rozegra się ostatni akt wojny między prezydentem a premierem o krzesła na szczytach Unii Europejskiej. Jak dowiedział się "Dziennik" 27 marca Trybunał Konstytucyjny ma wreszcie rozstrzygnąć, który z nich może reprezentować Polskę na takich spotkaniach. Współpracownicy Donalda Tuska boją się jednak, że sędziom TK może zabraknąć odwagi by wydać jednoznaczną decyzję.

Amerykanie zepchną na nas talibów?

Spodziewamy się gwałtownego wzrostu aktywności przeciwnika, czyli ekstremistycznego skrzydła talibów i innych organizacji terrorystycznych - przewiduje w rozmowie z "Rzeczpospolitą" minister obrony Bogdan Klich.

Czystka w oddziałach TVP?

Platforma Obywatelska ramię w ramię z SLD szykuje poważne zmiany w TVP. Według doniesień "Rzeczpospolitej", PO chce zlikwidować 16 oddziałów regionalnych i na ich miejsce powołać nowe spółki. Pracę w ten sposób miałoby utracić ok. 1,5 tys. osób, bez gwarancji na zatrudnienie w nowych spółkach. W czwartek ma być ogłoszona ostateczna wersja ustawy medialnej - zapowiedział Jerzy Szmajdziński z SLD.

PO - PiS 58:27

Gdyby wybory do Sejmu odbyły się w ostatni weekend, Platforma Obywatelska zdobyłaby 296 mandatów. Chce na nią głosować 58 proc. ankietowanych - wynika z sondażu "Rzeczpospolitej".

"Czekamy tutaj na Ciebie..."

Przyjaciele i tłum mieszkańców Śląska pożegnał na mszy w kościele pw. św. Anny w Zabrzu prof. Zbigniewa Religę. - W wiekuistej światłości jest wiele miejsca dla takich, jak ty - powiedział zwracając się w kierunku wizerunku prof. Religi, jego następca w zabrzańskim ośrodku chorób serca prof. Marian Zembala. Nabożeństwo pożegnalne miało bogatą oprawę muzyczną - wystąpił chór, kwartet smyczkowy i orkiestra dęta.

Zabił siostrzyczkę, ranił matkę

Tragedia w Pasłęku niedaleko Elbląga. W środę wieczorem nastolatek zadźgał tam nożem swoją 10-letnią siostrzyczkę i ranił matkę. Policja nie zna na razie motywów morderstwa. Chłopak został zatrzymany.

Ciągnęli ciągniki z Anglii

Policjanci z Olsztyna i Działdowa zatrzymali grupę "przedsiębiorców", którzy sprowadzali z Wielkiej Brytanii maszyny rolnicze i budowlane. Funkcjonariusze znaleźli kradzione ciągniki i koparki warte prawie 3 mln. złotych. Trwa ustalanie jaką drogą sprzęt trafił na Mazury.

Kościół nie wie co zamyka?

Jakie konsekwencje przyniesie oświadczenie Konferencji Episkopatu, która deklaruje, że do lustracji wracać nie będzie? - Diecezjalne komisje wciąż mogą działać i badać przypadki ewentualnej współpracy z SB - stwierdził szef KAI Marcin Przeciszewski w "Magazynie 24 godziny". Zdaniem Cezarego Gmyza z "Rzeczpospolitej", to zły ruch Kościoła, bo zahamuje lustrację, która i tak jest bardzo opóźniona.

„Bijesz słabszych? Za 20 lat ktoś ciebie dorwie”

17-latek z Winnenden, który zastrzelił 15 osób, prawdopodobnie mścił się za doznane w szkole krzywdy – zgodzili się goście „Magazynu 24 godziny”. - Uważaj: szykanujesz kolegę, za 20 lat ktoś dorwie cię i strzeli w tył głowy. Człowiek broni swojej godności – stwierdził mediator Andrzej Komorowski.

Poseł PiS nie łamał prawa przeglądając akta IPN sędziów

Arkadiusz Mularczyk nie odpowie za ewentualne przekroczenie uprawnień, do którego miało dojść podczas zapoznawania się przez posła PiS z aktami sędziów Trybunału Konstytucyjnego w IPN. Prokuratura umorzyła śledztwo, które wszczęła z doniesienia Jerzego Stępnia. Teraz Mularczyk domaga się od byłego prezesa TK przeprosin i 10 tysięcy złotych na cel społeczny. Proces cywilny w tej sprawie już ruszył.

"To nasza droga krzyżowa"

Problem zaczął się wtedy, gdy za swoim płotem zobaczyli koparkę. Gdy ta zaczęła kopać głęboki dół pod fundamenty nowej kamienicy, dom państwa Żywickich zaczął pękać. Inspektor nadzoru budowalenego wydał nakaz opuszczenia budynku. Tyle, że do dziś nie wydał opinii, kto odpowiada za całą sytuację. O wskazanie winnych Żywiccy walczą już od sześciu lat i... ciągle mieszkają u syna.

Oleksy: Kościół zrobił po swojemu

- Gdyby wszystkie grupy zawodowe i społeczne, włożyły tyle wysiłku co Kościół w kwestie lustracji, to ten proces byłby o wiele bardziej posunięty – mówił w „Kropce na i” TVN24 Zbigniew Girzyński, poseł PiS. – Nie zgadzam się – ripostował Józef Oleksy. Goście „Kropki nad i” TVN24 komentowali dzisiejszą decyzję episkopatu, który oświadczył, że sprawa autolustracji Kościoła jest zamknięta.

Idą zmiany w PiS?

Na dniach Prawo i Sprawiedliwość po raz kolejny zmieni twarz. Według nieoficjalnych informacji PAP w najbliższym czasie w partii ma dojść do kadrowego trzęsienia ziemi. Z funkcją rzecznika prawdopodobnie pożegna się Mariusz Kamiński. Kto zostanie jego następcą? Być może szef kancelarii premiera za rządów PIS Mariusz Błaszczak.

Zbigniew Ćwiąkalski jedynką PO w Krakowie?

W Krakowie szykuje się pojedynek byłych ministrów sprawiedliwości – o ile Zbigniew Ćwiąkalski przyjmie propozycję PO bycia jej jedynką w eurowyborach. Jak dowiedział się portal tvn24.pl, oferta padła wczoraj. – Daję sobie czas na decyzję do przyszłego piątku – mówi nam były minister.

Kalisz: kompromitacja więzienia i policji

W sprawie Jacka Redera organa ścigania skompromitowały się na całej linii – uważa Ryszard Kalisz. Najpierw urzędnicy z więzienia, którzy wypuścili recydywistę przed terminem, a potem policjanci, którzy nie znaleźli go w szafie. - To po prostu skandal – podsumował poseł.

Złapali uciekiniera z więźniarki

Policja zatrzymała Cezarego Gajdę, 24-latka, który wczoraj wieczorem uciekł z konwoju w Lublinie. Skazany skorzystał z tego, że wioząca go więźniarka utknęła w korku i uciekł przez dach.

Strzelanina podczas pościgu

Strzelanina w centrum Łodzi. Policjanci musieli użyć broni, żeby zatrzymać poszukiwanego przestępcę. Na szczęście skończyło się na strzałach w powietrze.

"Blokada autolustracji nie jest rozwiązaniem"

Jeśli nie księża, to świeccy będą badać PRL-owska przeszłość Kościoła. Oświadczenie Episkopatu nie rozwiązuje sprawy - powiedział TVN24 ks Isakowicz-Zaleski. KEP stwierdził, że sprawa autolustracji Kościoła jest zamknięta.

Episkopat kończy z lustracją

Kościół nie będzie się już zajmował sprawą lustracji swoich biskupów. - Sprawa jest zamknięta - to oficjalne stanowisko hierarchów polskiego kościoła, którzy we wtorek, po zamkniętych obradach Konferencji Episkopatu Polski, wydali oświadczenie w tej sprawie.

Jednak nie porozmawiają o ustawie medialnej

Nie będzie rozmów PO-PiS o ustawie medialnej, szef klubu PiS odwołał spotkanie. - Przemysław Gosiewski nie chciał dyskutować o projekcie, którego nie zna - poinformował lakonicznie Zbigniew Chebowski (PO).

"Pocisk spadł na jedną zagrodę, a nie wioskę"

Plut. Tomasz Borysiewicz, jeden z żołnierzy oskarżonych o ostrzelanie Nangar Khel, twierdzi, że na wioskę, której nazwa wielokrotnie pojawia się w akcie oskrażenia nie spadł ani jeden pocisk. Jego zdaniem trafił on w samotną zagrodę, zwaną Shah Mardan, a nie odległą od niego o kilkaset metrów Nangar Khel. - Ostrzelanie wioski, a przypadkowy pocisk w jedno zabudowanie to różnica - mówił w środę przed sądem.