Michał Boni chce ustalić, czy w obecnej sytuacji prawnej dozwolony jest ubój rytualny dla potrzeb religijnych. Spotkał się z Michaelem Schudrichem, naczelnym rabinem Polski, rozmawiał też z Tomaszem Miśkiewiczem, muftim RP - informuje Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji. Tematem rozmów była sytuacja, w jakiej znaleźli się mieszkający w Polsce wyznawcy obydwu religii po odrzuceniu przez Sejm projektu ustawy dopuszczającej ubój rytualny.

Pięć kobiet ze wsi Koniaków ma szansę zapisać się w historii dzięki pięciu metrom koronki. Kończą największą ozdobną serwetkę na świecie. Gdy będzie gotowa, padnie rekord Guinnessa.

- Problem polega na tym, że Kościół katolicki jest Kościołem apostolskim. Biskupi mają sukcesję apostolską i z tego wypływa ich władza - mówił w "Faktach po Faktach" Marek Jurek z Prawicy Rzeczypospolitej, odnosząc się do konfliktu ks. Wojciecha Lemańskiego z abp. Henrykiem Hoserem. Z kolei Andrzej Celiński z Partii Demokratycznej podkreślał, że uczenie postaw, w których hierarchia musi mieć rację, "nie przystaje do wymogów świata, w którym dzisiaj żyjemy."

Ksiądz Wojciech Lemański może się odwoływać, to sprawa administracyjna - mówił w "Tak Jest" w TVN24 ks. Stanisław Opiela. Jezuita tłumaczył też, że ks. Lemański z emerytury może zostać odwołany i skierowany na nową parafię.

To nie tylko policzek wymierzony w nas, ale przede wszystkim w Konstytucję RP, która powinna gwarantować prawa wyznaniowe wszystkim obywatelom - tak mufti RP Tomasz Miśkiewicz komentuje przyjęty w piątek przez Sejm zakaz uboju rytualnego. Jego zdaniem, twierdzenie, że ubój rytualny jest barbarzyństwem to "świadectwo zaściankowych poglądów i nieznajomości historii Polski."

Premier Donald Tusk nie wyklucza, że uda się w różnych klubach pozyskać zwolenników zakazu finansowania partii z budżetu. - Będziemy rozmawiać, bo większość trzeba zbudować - mówi i dodaje, że w tej sprawie "w ciągu najbliższych kilkunastu tygodni będziemy mieli jasność".

Warszawska prokuratura rejonowa umorzyła dochodzenie dotyczące wypowiedzi prof. Krzysztofa Jasiewicza, który powiedział, że "Żydzi jako ofiary Holokaustu sami są sobie winni". - Sprawę umorzono wobec braku znamion czynu zabronionego - oświadczył prokurator Dariusz Ślepokura, rzecznik prasowy warszawskiej prokuratury okręgowej.

"Pokłosie" - film w reż. Władysława Pasikowskiego o mieszkańcach polskiej wsi, którzy podczas II wojny światowej zamordowali grupę Żydów - otrzymało nagrodę Yad Vashem. "Pokłosie" to sugestywna podróż w głąb ciemnych mroków Holocaustu - napisało o filmie jury.

"Opinie, które wyraża ks. Wojciech Lemański, wyróżniające się jego zdaniem empatią i delikatnością wobec osób korzystających lub poczętych z in vitro, charakteryzują się ignorancją i niekompetencją" - piszą członkowie Zespołu Ekspertów ds. bioetycznych Konferencji Episkopatu Polski. Z kolei Polska Rada Chrześcijan i Żydów podkreśla w wydanym oświadczeniu, że ks. Lemański "jest jej ważnym i aktywnym członkiem".

Agenci Centralnego Biura Antykorupcyjnego podtrzymują krytyczne słowa o zachowaniu sędzi, która nie aresztowała byłego marszałka Podkarpacia z PSL. Zostali przebadani na wariografie. Szef CBA o wynikach powiadomił lubelski sąd. - Dobrze, że Paweł Wojtunik dąży do całkowitego wyjaśnienia sprawy - mówi Marek Biernacki, minister sprawiedliwości.

Ksiądz Wojciech Lemański zdecydował się opuścić parafię w Jasienicy. "W najbliższym czasie przekażę kierowanie parafią wyznaczonemu administratorowi. Wyprowadzę się z domu parafialnego i poza parafią będę czekał na prawomocne rozstrzygnięcie Stolicy Apostolskiej w tej sprawie" - napisał w oświadczeniu umieszczonym na stronie internetowej parafii.