Pasażerowie wszystkich lotów do Smoleńska 7 i 10 kwietnia 2010 r. oraz rodziny ofiar z prezydenckiego tupolewa zostały uznane za pokrzywdzonych w śledztwie prowadzonym przez warszawską prokuraturę. - To grubo ponad 200, a może nawet i 300 osób - szacuje zastępca Prokuratora Okręgowego Paweł Nowak. Prokuratorzy są zgodni, że tak duża liczba pokrzywdzonych może sparaliżować śledztwo na wiele miesięcy.

- O stanie wojennym dowiedziałam się jak większość Polaków, w niedzielę rano. Z ojcem nie miałam przez kilka dni żadnego kontaktu - mówiła w "Kropce nad i" Monika Jaruzelska. Zapewniła, że napisana przez nią książka "Towarzyszka Panienka" nie miała być próbą wybielenia ojca generała. Podkreśliła, że znane nazwisko dało jej tyle samo "kopniaków, co kuponów". - Byłabym hipokrytką gdybym się użalała, że miałam gorzej niż inni - przyznała się jednak Jaruzelska.

Marek Biernacki za Jarosława Gowina to kalkulacja polityczna i bardzo dobrze przemyślany przez premiera ruch - uważa wiceszef PO Grzegorz Schetyna. - Minister Biernacki to symbol środowiska konserwatywnego, bardzo sprawny poseł, były minister - powiedział Schetyna w "Faktach po Faktach" w TVN24.

Na 3 lata więzienia i 15 tys. zł grzywny skazał Sąd Rejonowy w Białymstoku Białorusina Andrieja Żukowca, oskarżonego o oszustwo przy uzyskaniu prawie 700 tys. dolarów kredytów w dwóch białoruskich bankach. Żukowiec zapowiedział apelację i zapewniał, że nie popełnił żadnych przestępstw. - Uważam za skandaliczne uznanie dowodów pochodzących z Białorusi za rzetelne - mówił po wyjściu z sali rozpraw.

Minister finansów Jacek Rostowski poinformował po wtorkowym posiedzeniu rządu, że obecna stawka VAT zostanie utrzymana na obecnym poziomie do 2016 roku, a jej automatyczne obniżenie zaplanowane jest na 2017 rok.

Rząd zdecydował o przesunięciu 130 mln euro w ramach unijnego programu Kapitał Ludzki - poinformowała minister rozwoju regionalnego Elżbieta Bieńkowska. Więcej pieniędzy ma być na dofinansowanie przedszkoli oraz wsparcie ludzi młodych i starszych na rynku pracy.

- Dałbym czas Jarosławowi Gowinowi na sprecyzowanie planów. Rozumiem, że ludzie reagują na takie kwestie jak dymisja i starają się projektować naprędce dalszą drogę polityczną - mówił szef rządu pytany o słowa byłego ministra sprawiedliwości, który zastanawia się nad kandydowaniem na prezydenta Krakowa w 2014 roku. - Sam pomysł wydaje mi się interesujący - dodał Tusk.

Premier Donald Tusk i minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski znaleźli się na przygotowanej przez magazyn "Foreign Policy" liście 500 "najpotężniejszych ludzi na planecie". Są praktycznie jedynymi reprezentantami naszego regionu. - Jak sobie pomyślę o tych kilku osobach w Polsce, które są złe, że to nie one (zostały umieszczone na liście - red.), to się cieszę. Taka ludzka radość, że ktoś ma gorszy nastrój - komentował premier.