Pierwszego września w szkolnych ławkach zasiądzie zaledwie 346 tysięcy pierwszaków. W podstawówkach jest największy od 35 lat niż w liczbie nowych uczniów, pisze sobotnia "Gazeta Wyborcza".

Kilkuset artystów sztuki cyrkowej z całego świata -  ekwilibrystów, kuglarzy, buskerów – prezentuje swoje umiejętności na festiwalu Carnaval Sztuk-Mistrzów, który trwa od czwartku w w Lublinie.

- Nie powiem, że rolnicy nie jeżdżą na wakacje, ale raczej robią to zimą - mówi Eligiusz Mlosek sołtys wsi Witki, gdzie podobnie jak w wielu innych miejscach w Polsce trwają żniwa. Latem na wsi pracy jest mnóstwo, a żniwa nie należą do najlżejszej.

150 metro?w staczał się tyłem Volkswagen Golf, zanim zatrzymał się na dystrybutorze pobliskiej stacji paliw. Po "zgubę" zgłosiła się właścicielka auta, która – jak się okazało – zapomniała zaciągnąć hamulca ręcznego.

Patrycja urodziła się z niedrożnością dróg żółciowych. Jako wcześniak nie zakwalifikowała się do przeszczepu, a rodzice nie mogli być dawcami. Dziewczynkę uratowała ciotka, oddając kawałek swojej wątroby. Dziś przekonuje: - Żyję normalnie, a oddanie narządu to największy dar.

Biegli sądowi ze Śląska i szef Kliniki Kardiologii Inwazyjnej w Warszawie przygotują nową, uzupełniającą opinię w sprawie leczenia i śmierci Jerzego Ziobry, ojca byłego ministra sprawiedliwości - poinformowała prokuratura w Ostrowcu Świętokrzyskim. Ekspertyza będzie kosztować kilkadziesiąt tysięcy zł. Za wcześniejsze Skarb Państwa zapłacił już prawie 100 tys. zł.

Wydarzenia wokół krzyża przed Pałacem Prezydenckim zainteresowały Rzecznika Praw Obywatelskich. Zdaniem pracowników biura RPO zachowania "naganne" miały jednak do tej pory charakter "incydentalny".

Co najmniej do niedzieli, czyli dłużej niż wcześniej zapowiadano, potrwają prace na uszkodzonym po środowym wypadku odcinku torów między Katowicami a Tychami. Trasa miała zostać otwarta już w sobotnie popołudnie, ale uszkodzenia okazały się większe, niż się spodziewano.

Zdaniem Mariusza Błaszczaka z PiS 11 tomów akt smoleńskiego śledztwa, które polska prokuratura odebrała od Rosjan, niewiele wnoszą. A Janusz Zemke uważa, że prokuraturze brakuje wystarczającej determinacji do wyjaśnienia sprawy.

Na jednym z białostockich osiedli grasują nietoperze zarażone wścieklizną. Chore zwierzęta zagrażają ludziom i zwierzętom gospodarskim. Władze miasta i weterynarze ostrzegają przed zbliżaniem się do nich.

Katarzyna Piekarska, którą - według mediów - PO miała kusić stanowiskiem pełnomocniczki ds. równości, startuje z list SLD w wyborach samorządowych. Będzie kandydatką na marszałka województwa mazowieckiego. Także Wojciech Olejniczak nie opuszcza Sojuszu - w boju o fotel prezydenta Warszawy zmierzy się z Hanną Gronkiewicz-Waltz.

Donald Tusk chce poważnie zwiększyć zarząd krajowy Platformy. Według projektu premiera ma on liczyć 35 osób, z 16 szefami regionów i 19 członkami wybieranymi przez Radę Krajową (dotychczas było to tylko 15 osób). W partii trwają spekulacje, czy Grzegorz Schetyna zachowa stanowisko sekretarza generalnego. PO wybierze władze jesienią.

Kompromisu między ochroną fok a interesem myśliwych szuka Unia Europejska. Sąd UE częściowo zawiesił obowiązujące od dziś embargo na produkty z fok.

Przekroczył prędkość, miał pół promila alkoholu we krwi i tłumaczył, że to przez leki. Dolnośląska policja zatrzymała kierowcę pracowniczego autobusu, który wiózł ok. 40 osób.

Wakacje jeszcze trwają, ale niektórzy uczniowie byli zmuszeni do założenia garniturów i krawatów i przyjścia do szkoły na egzamin. Dzisiaj blisko 4,5 tysiąca uczniów z całej Polski zdawało test, który pozwoli uzyskać tytuł technika-elektronika. Wszystko dlatego, że w czerwcu dyrektor jednej ze szkół omyłkowo przeprowadził egzamin dzień wcześniej.

Podjechał pod sklep i zażądał sprzedaży wódki i chleba. Gdy odmówiono mu tłumacząc, że sklep jest jeszcze zamknięty, zdenerwowany kierowca wjechał samochodem do sklepu. Jak się okazało, mężczyzna był pijany.