Gdyby wybory parlamentarne odbyły się w pierwszej połowie lipca, na PiS swój głos oddałoby 26 proc. ankietowanych. To o 1 punkt proc. mniej niż w czerwcu. Na PO zagłosowałoby 24 proc. badanych (wzrost o jeden punkt proc.) - wynika z najnowszego sondażu CBOS.

Sejm wybrał Marka Michalaka na rzecznika praw dziecka. Będzie to jego druga kadencja na tym stanowisku. Michalak nie miał kontrkandydatów, zgłosił go klub PO. Kandydaturę Michalaka poparło 254 posłów, 137 było przeciwko, 20 wstrzymało się od głosu. Teraz wybór zatwierdzić będzie musiał Senat.

- To porażka rządu - stwierdził Jan Bury z PSL komentując odrzucenie przez Sejm projektu ustawy dopuszczającej ubój rytualny. Za odrzuceniem głosowało 222 posłów, 178 było przeciw, natomiast 9 wstrzymało się od głosu. Oberwało się również Prawu i Sprawiedliwości. - Dziwię się posłom z PiS, panu Kaczyńskiemu. Idą na wieś po głosy, pracują z rolnikami, a kiedy jest chwila prawdy, głosują przeciw - mówił. - To zwycięstwo przyzwoitych ludzi - ripostował Jarosław Kaczyński, prezes PiS.