- Politycy kłócą się w sprawie krzyża w sposób kompromitujący - mówi bp Tadeusz Pieronek w wywiadzie dla "Rzeczpospolitej". Bp Pieronek krytykuje PiS, który "działa zza szafy, steruje rzekomą obroną krzyża", ale też kościelne władze. - Co biskupów obchodzi stawianie pomników? Niech się zajmą sprawami wiary i moralności - uważa.

Po apelu Dody, która poprosiła fanów o rejestrowanie się jako dawcy szpiku, zgłosiło się kilkanaście tysięcy chętnych. Jednak wraz z deklaracją pomocy znów zrobiło się głośno o innym problemie - braku pieniędzy na badania. Zbadanie jednej osoby, która chce zostać dawcą szpiku, jest bowiem w Polsce droższe niż w Stanach Zjednoczonych.

Podczas obchodów 30. rocznicy Solidarności rozpoczęła się jednak dyskusja na temat roli Lecha Kaczyńskiego w przebiegu sierpniowego strajku. Brat zmarłego prezydenta uważa, że był on doradcą strajkujących robotników. Oni sami uważają zaś, że Kaczyński podczas samych sierpniowych wydarzeń w Stoczni Gdańskiej odegrał niewielką rolę, choć nie tak marginalną, jak chcieliby niektórzy.

- Co roku od 5 do 15 proc. chorych umiera nie doczekawszy przeszczepu - mówił w "Faktach po Faktach" krajowy konsultant ds. transplantologii prof. Wojciech Rowiński. Co robić, by więcej osób oddawało swoje organy? - Rozmawiajmy o tym w rodzinie, przy stole. Powiedzmy mamie, że gdyby zdarzyło się najgorsze, moją intencją jest, by moje organy trafiły do potrzebujących - przekonywała dziennikarka Magda Mołek. Minister zdrowia Ewa Kopacz zapowiedziała w TVN24, że rząd zwiększy nakłady na transplantologię.

Na osiem miesięcy ograniczenia wolności skazał krakowski sąd 22-letnią Aleksandrę W., oskarżoną o znieważenie po pijanemu miejsca, w którym na Rynku Głównym w Krakowie oddawano cześć zmarłemu prezydentowi Lechowi Kaczyńskiemu i jego żonie.

- Pierwszy z dwóch skierowanych do Rosjan wniosków o pomoc prawną w sprawie kradzieży kart kredytowych Andrzeja Przewoźnika został zrealizowany, otrzymaliśmy zapis z monitoringu miejsca, w których realizowane były wypłaty - poinformowała warszawska prokuratura. Cały czas Polacy czekają jednak na informację od Rosjan o prowadzonym śledztwie.

TVN Warszawa przygotowała dla swoich widzów kilka jesiennych nowości. Oprócz polskich produkcji, po raz pierwszy w historii na antenie stacji pojawią się także propozycje zagraniczne. Poza tym jak zwykle nie zabraknie najważniejszych wydarzeń kulturalnych w "Rytmie Miasta" czy informacji z życia "Stolicy".

We Francji ruszyły zakrojone na wielką skalę działania wymierzone przeciwko internautom nielegalnie udostępniającym pliki z sieci. Na pierwsze efekty jakie przyniesie kontrowersyjna ustawa HADOPI, czeka cała Europa. W drugiej połowie września europarlamentarzyści zagłosują nad raportem, który internetowych piratów każe traktować jak producentów podrabianych towarów. - To droga donikąd. Francja poniesie piękną klapę. Europa też, jeśli za nią pójdzie - ocenia europosłanka frakcji socjalistów Lidia Geringer de Oedenberg.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych rozwiązało umowę o pracę z Witoldem Waszczykowskim tuż po tym, jak wrócił do MSZ po bezpłatnym urlopie na czas pełnienia funkcji wiceszefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego. Resort argumentuje odwołanie brakiem odpowiedniego stanowiska. Waszczykowski nie wyklucza, że wstąpi do Prawa i Sprawiedliwości.

"Precz z żydowską okupacją", krzyczeli m.in. podczas głośniej manifestacji 11 listopada 2009 r. działacze Obozu Narodowo - Radykalnego. Warszawska prokuratura umorzyła jednak prowadzone w tej sprawie śledztwo dotyczące nawoływania do nienawiści na tle różnic narodowościowych, rasowych i wyznaniowych. Na zdjęciach z manifestacji nie doszukano się też hitlerowskich gestów.

8,5 mln zł próbowała wyłudzić z trzech warszawskich banków 44-letnia kobieta. Ewa S. była już wcześniej poszukiwana listem gończym za podobne oszustwa. Grozi jej do 12 lat więzienia.

Zamknięty Trakt Lubelski, podtopione osiedlowe uliczki i gigantyczne kałuże na głównych arteriach - padający niemal bez przerwy od poniedziałku wieczorem deszcz poważnie utrudnia jeżdżenie po Warszawie.

Prezydent Mysłowic Grzegorz Osyra został oskarżony o przekroczenie uprawnień przy przyznawaniu mieszkań komunalnych oraz poświadczenie nieprawdy w oświadczeniu majątkowym sprzed 5 lat. On sam odpiera zarzuty i twierdzi, że był nękany przez organy ścigania.

Tegoroczne wakacje na drogach okazały się nieco bezpieczniejsze niż poprzednie. I tak zginęły jednak 773 osoby, a ponad 10 tys. zostało rannych. Ogółem w czasie wakacji miało miejsce 7 628 wypadków. Ujęto ponad 33 tysiące pijanych kierowców - taki bilans przedstawiła policja.

Bielska prokuratura planuje przedłużyć do końca roku głośne śledztwo w sprawie śmierci chłopca, którego ciało znaleziono wiosną na obrzeżach Cieszyna - informuje PAP. Wciąż nie wiadomo, kim był, ani skąd pochodził chłopiec, którego wiek oszacowano na dwa lata.

Polska prokuratura wojskowa zakończyła już realizację rosyjskiego wniosku o pomoc prawną w śledztwie dotyczącym katastrofy smoleńskiej - dowiaduje się TVN24. Rosjanie prosili m.in. o przesłuchanie członków rodzin ofiar, załogi samolotu Jak-40, urzędników przygotowujących podróż 10 kwietnia, a także służb technicznych przygotowujących prezydencki samolot.

To już ostateczny koniec procesu ws. głośnego linczu we Włodowie. Trzej bracia W. są już ostatecznie skazani na 4 lata więzienia w zawieszeniu. Sąd Najwyższy oddalił kasację obrony, która chciała zwrotu sprawy do I instancji. Mężczyźni i tak są na wolności po ułaskawieniu przez prezydenta.

Przy takiej retoryce Jarosława Kaczyńskiego PiS zawsze będzie siedziało w ławach opozycyjnych i nie odbierze władzy Platformie - powiedział w RMF FM poseł PiS Paweł Poncyljusz. I przyznał jednocześnie, że wolałby prezesa PiS z kampanii wyborczej. - Chciałbym, żeby w PiS wróciła tamta retoryka - podkreślił polityk PiS.

Na dobry początek roku szkolnego, minister edukacji Katarzyna Hall zadeklarowała obiecane przez premiera podwyżki dla nauczycieli. "Będzie to także kolejny rok, w którym nauczyciele, jako jedyna budżetowa grupa zawodowa w Polsce, otrzymają znaczące podwyżki wynagrodzeń" - zadeklarowała minister. Co na to sami zainteresowani? Na skrzynce mailowej Kontaktu 24 zawrzało.