"Alkohol jest smarem demokracji"

Naiwność sądów, bełkotliwe przemowy "po spożyciu", ignorancja i arogancja, świński łeb przed kamerami – wszystko to możemy oglądać w wykonaniu naszych polityków. Czy cokolwiek jest w stanie ich skompromitować – o tym w wąskim gronie dyskutowali politycy i dziennikarze w Magazynie 24 Godziny na antenie TVN24.

PSL: wytaczamy proces "Dziennikowi"

- Będziemy domagać się sprostowania insynuacji - zapowiada w Magazynie 24 Godziny poseł PSL Eugeniusz Grzeszczak, zapowiadając pozwanie "Dziennika" za artykuł o rzekomych powiązaniach ludowców z firmą farmaceutyczną. Pozew ma zostać złożony w trybie "wyborczym", co nakłada na sąd obowiązek ekspresowego rozstrzygnięcia sprawy.

Kancelaria prezydenta pozwała Tomasza Arabskiego

Kancelaria prezydenta próbuje odzyskać 150 tys. złotych za rachunek, jaki musiała zapłacić za czarterowy samolot, którym Lech Kaczyński udał się w październiku do Brukseli. Prezydenccy urzędnicy uważają, że należność powinna uregulować kancelaria Donalda Tuska. Skoro nie pomogły ponaglenia, zdecydowano się wkroczyć na drogę prawną i pozwać szefa kancelarii premiera Tomasza Arabskiego - donosi tygodnik "Wprost". Sam pozwany w rozmowie z tvn24.pl powiedział, że jego zdaniem jest to próba toczenia gry politycznej przy użyciu "tamtej sprawy".

Zniszczone obserwatorium na Śnieżce

Stalowa konstrukcja obserwatorium na Śnieżce jest uszkodzona. Tak orzekli specjaliści z nadzoru budowlanego, którzy oceniali szkody po tym, jak w budynku zaczęły pękać ściany, sufit i podłoga.

Agresywne amstaffy zagryzły owczarki

Dwa agresywne psy rasy amstaff zagryzły w Krakowie trzy owczarki niemieckie i zaatakowały ich właścicieli. Na szczęście mieszkańcy zdążyli się schronić w domach, a psy udało się ujarzmić.

PSL wysyła 13 posłów do europarlamentu

PSL ostatecznie zatwierdziło swoich kandydatów do Parlamentu Europejskiego. Kandydatami do strasburskich foteli są m.in. startujący z Mazowsza wicemarszałek Sejmu Jarosław Kalinowski i szef klubu PSL Stanisław Żelichowski. Ludowcy wystawili również Eugeniusza Kłopotka.

Sklepikarz brał dowody pod zastaw – teraz ma kłopoty

Właściciel jednego z lubelskich sklepów szedł klientom na rękę i dawał im na "krechę" towary. Teraz będzie mieć kłopoty, bo na jego trop wpadli policjanci, którzy znaleźli pod ladą cały plik dokumentów dłużników. Teraz sprawa może mieć swój finał w sądzie, bo za przywłaszczenie dokumentu może grozić kara nawet do 2 lat więzienia.

Wanda Łyżwińska walczy o męża

Mój mąż to już wrak człowieka - mówi Wanda Łyżwińska, żona oskarżonego o gwałt byłego wiceszefa Samoobrony. Napisała do ministra Andrzeja Czumy w tej sprawie. Domaga się, by Stanisław Łyżwiński mógł się leczyć na wolności, ponieważ cierpi na "schorzenia neurologiczne i kardiologiczne" - pisze "Rzeczpospolita".

"PO przegrała stocznie, a teraz na nich zarabia"

W sprawie wpływu na kształt "ustawy stoczniowej" senatora PO Tomasza Misiaka wypowiedział się przedstawiciel PiS Jacek Kurski. - Informacje zawarte w artykule GW są doskonałą puentą podsumowującą nieudolność Platformy w sprawie polskiego przemysłu okrętowego. PO nie umiała sobie poradzić z tym problemem. Za to świetnie jej politycy potrafili na tym zarobić - atakował Kurski. Wezwał również Donalda Tuska o zabranie głosu w tej sprawie. - Skończył się czas milczenia - powiedział poseł PiS.

Pawlak: Kłopotek często przerysowuje

- Eugeniusz Kłopotek ma często bardzo ostre wypowiedzi i przerysowujące - tak wicepremier Waldemar Pawlak skomentował dzisiejsze słowa posła PSL, że "w otoczeniu premiera Tuska są trzy osoby, którym zależy na rozwaleniu koalicji". Według Pawlaka, dziennikarze chcieliby, że w koalicji był "jakiś kickboxing", ale rząd ma się dobrze.

"Nie będziemy ściągać zaległego abonamentu"

Jerzy Szmajdziński nie potwierdził doniesień "Rzeczpospolitej", która napisała, że fiskus będzie ścigał wszystkich, którzy zalegają z płaceniem abonamentu. - W projekcie nowej ustawie medialnej nie ma zapisów pozwalających urzędom skarbowym na ściąganie zaległego abonamentu - powiedział poseł SLD.

Misiak: jestem gotowy poddać się wszelkiej kontroli

- Nie miałem konfliktu interesów w przypadku stoczni. Wszystko można zweryfikować - powiedział senator PO Tomasz Misiak w odpowiedzi na zarzuty "GW" jakoby miał skorzystać na ustawie w sprawie stoczni, której był współautorem. Misiak powiedział również, że jego poprawki nie miały nic wspólnego z procedurami konkursu, który dotyczył organizacji szkoleń i znalezienia pracy dla stoczniowców.

"Ktoś chce końca koalicji i wyborów"

- Niektórym osobom z otoczenia premiera Tuska marzy się inny układ koalicyjny albo nawet nowe rozdanie - powiedział w TVN24 Eugeniusz Kłopotek (PSL). - Trzy osoby chcą rozwalić koalicję, te które od początku były jej przeciwne – uściślił w Kontrapunkcie RMF FM i Newsweeka.

"Marcinkiewicz to naczelny playboy III RP"

"Dziś w Gorzowie jest żałoba, bo Kazimierz się zakochał" - śpiewa wokalista Big Cyc, Krzysztof Skiba, opiewając miłość byłego premiera do "urodziwej blondynki". Jak wyjaśnił w TVN24, Kazimierz Marcinkiewicz przejdzie do historii nie jako premier, ale jako "naczelny playboy III RP i londyński lowelas".

Sprawa Pawlaka: politycy milczą, Pitera pisze raport

Platforma Obywatelska nabrała wody w usta w sprawie Waldemara Pawlaka. - Dla dobra koalicji trzeba tę sprawę przeczekać - tłumaczą politycy PO. Ale jednocześnie jego towarzysko-biznesowe układy sprawdza Julia Pitera, pełnomocnik rządu ds. walki z korupcją.

"Liczba Pi jest dzika"

Jest nieskończenie długa, nieregularna i dla wielu fascynująca. Liczba Pi, określająca stosunek obwodu koła do jego średnicy jest inspiracją nie tylko dla matematyków. I choć nadal nie wiadomo, "jaka ona jest" naprawdę, w sobotę odbędzie się jej międzynarodowe święto. Jego datę wyznaczono ze względu na pierwsze cyfry rozszerzenia dziesiętnego Pi (3,14).

Czy w stolicy można palić?

Kompletny chaos, albo totalne zamieszanie - to chyba najtrafniejsze określenia na to, co się dzieje wokół zakazu palenia na stołecznych przystankach. Miesiąc temu okazało się, że uchwała w tej sprawie to bubel prawny. Poprawiona wersja miała wejść w życie w sobotę, ale wszystko wskazuje na to, że nie wejdzie.

Kraksa karetki i radiowozu

Do niebezpiecznego wypadku doszło w nocy na ulicach Warszawy. Ok. godz. 3 zderzyły się karetka pogotowia i radiowóz. Oba pojazdy najprawdopodobniej jechały na sygnale.

Nie ma ciała - nie ma odszkodowania?

Czy rodzinę zabitego w Pakistanie polskiego inżyniera czeka jeszcze jeden horror? Według "Dziennika", krewni zabitego przez talibów zakładnika mogą nie otrzymać odszkodowania, bo ubezpieczyciele dopominają się formalnego potwierdzenia zgonu. A zabójcy ciała Polaka oddać nie chcą. Biuro Rzecznika Ubezpieczonych apeluje do ubezpieczycieli o uproszczenie procedur.

Ziobro: mój angielski nie gorszy niż Tuska

Mam nadzieję, że mój angielski nie jest gorszy niż premiera Donalda Tuska - powiedział w programie TVN24 "Piaskiem po oczach" poseł PiS Zbigniew Ziobro, który stratuje w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Nie odważył się jednak zaprezentować swoich umiejętności.

Przed sąd za 4,74 zł

Ta historia to tylko jeden z przykładów pokazujący jak niedoskonały jest polski wymiar sprawiedliwości. W przyszłym tygodniu ruszy proces starszej, poważnie schorowanej kobiety, oskarżonej o kradzież kostki masła za 4,74 zł - pisze "Dziennik Polski".

Pisał ustawę na własne potrzeby?

Czy parlamentarna funkcja może pomóc w interesach? Na pewno nie przeszkadza... Jak pisze "Gazeta Wyborcza", senator PO Tomasz Misiak kilka miesięcy temu był mocno zaangażowany w prace nad stoczniową specustawą, by teraz z jej zapisów czerpać zyski.

Tajemnicze spotkanie dilera i sędziego

"Rzeczpospolita" ujawnia nowe okoliczności związane z aferą wokół sopockiego ratusza: diler aut, podejrzewany o korumpowanie prezydenta Jacka Karnowskiego, miał zjawił się niespodziewanie w domu wiceprezesa Sądu Okręgowego w Gdańsku w dniu, gdy zaczęto decydować o areszcie prezydenta miasta.

Ubieraj się "modnie i etycznie"

Polska Akcja Humanitarna będzie nas zachęcać do dokładniejszego przyjrzenia się, skąd pochodzą ubrania, które chcemy kupić. Kampania pod nazwą "Modnie i etycznie" skierowana jest także do projektantów mody i właścicieli firm odzieżowym. Ma ona wyjaśnić zarówno im, jak i konsumentom, w jakich warunkach powstają ubrania.

W kryzysie łupią jednoręcy bandyci

Polacy w ciężkich czasach łudzą się, że znaleźli sposób na zdobycie łatwej gotówki. Pieniądze coraz częściej próbują zdobywać grając na "jednorękich bandytach". Jednak, okazuje się, że głównie sporo tracą.

Komputer wyrośnie w doniczce

Niewykluczone, że za kilkanaście lat komputer będzie bardziej przypominał roślinę niż dzisiejsze pudełko - także w swojej wewnętrznej budowie. Era krzemu, z którego wykonywane są podzespoły, zbliża się bowiem do końca. Pytanie co dalej, jak zmienią się nasze komputery? - Być może trzeba szukać w połączeniu fizyki i chemii, w tworzeniu nowych materiałów, w inżynierii materiałowej skierowanej w stronę nanostruktur - tłumaczy tvn24.pl dr Jacek Szczytko z Inżynierii Nanostruktur Wydziału Fizyki UW.

Gronkiewicz-Waltz - królowa polskiej polityki

Okazuje się, że to właśnie prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz - Waltz jest uważana za najbardziej cenionego polityka wśród kobiet. Wynika tak z najnowszego sondażu przeprowadzonego przez GfK Polonia dla "Rzeczpospolitej". Co najciekawsze była prezes Narodowego Banku Polskiego zdobyła uznanie wśród 46 proc. ankietowanych pozostawiając swoje rywalki daleko z tyłu.

"Pawlak nie jest symbolem nepotyzmu"

Sprawa Waldemara Pawlaka i jego działania w stosunku do Związku Ochotniczych Straży Pożarnych nadal budzą wiele kontrowersji. Jednak jak przyznaje poseł Sławomir Nitras (PO) w odniesieniu do Pawlaka nie można mówić, że to symbol nepotyzmu. - Są bardziej wiarygodne przypadki - żartował Nitras w "Magazynie 24 godziny". Politycy opozycji negatywnie ocenili brak komentarzy premiera w tej sprawie.

Polska nie bada swoich dzieci

Specjaliści alarmują. Ponad 30 proc. dzieci w wieku dwóch - trzech lat oraz połowa w wieku szkolnym nie jest w ogóle badana. Umieralność osób poniżej 18 roku życia jest w Polsce wyższa o 40 proc. od rozwiniętych krajów UE. Wnioski wypływające z czwartkowej konferencji pediatrów zatytułowanej "Czy Polska kocha swoje dzieci?" są niepokojące.

Spłonęło mieszkanie w centrum Warszawy

W jednej z remontowanych kamienic w centrum Warszawy wybuchł pożar. Na miejscu w akcji gaśniczej uczestniczyło kilka zastępów straży pożarnej. Najprawdopodobniej ucierpiała jedna osoba. Pożar został ugaszony. Panowały duże utrudnienia w ruchu.