"Był niezwykle twardy. I potrafił opieprzyć"

Bohater, ale bez patosu i kombatanctwa. Do bólu szczery, wymagający wobec innych, ale najwięcej wobec siebie. Twardy, ale i ciepły, obdarzony wspaniałym poczuciem humoru – tak Marka Edelmana wspominali przyjaciele: Olga Krzyżanowska, Władysław Frasyniuk i Danuta Przywara.

"Był wiecznym bojownikiem"

Łódź w żałobie po Marku Edelmanie - flagi zostały opuszczone do połowy masztów i przykryte kirem. Ostatniego przywódcę Powstania w Getcie warszawskim wspominają przyjaciele z kraju i zagranicy.

Warszawa ma aleję gwiazd

Woody Allen, Nicole Kidman, Penelope Cruz, Marylin Monroe, czy Roman Polański. Warszawska Aleja Gwiazd powstaje w pasażu Wiecha. Odsłonięcie 12 tablic poświęconych gwiazdom światowego kina odbędzie się już w niedzielę o godz. 11.

Opozycja chce komisji śledczej

Tłumaczenia "Mira" nie tylko dziennikarzom wydały się niewystarczające. Komentarze polityków opozycji w sprawie ministra nie pozostawiają wątpliwości, że Mirosław Drzewiecki będzie musiał się jeszcze nie raz tłumaczyć. Jeżeli przetrwa na stanowisku.

Chcieli pozbyć się "niewygodnego" ministra

Główni bohaterowie afery hazardowej szykowali prowokację przeciw "niewygodnemu" dla nich wiceministrowi Jackowi Kapicy z resortu finansów - pisze "Rzeczpospolita". Ten z kolei przyznaje, że podczas prac nad ustawą ministerstwo "było zasypywane kolejnymi uwagami, która miały na celu odsunąć jej wejście w życie".

"Miro" pozna swój los we wtorek

- Mam zastrzeżenia co do staranności urzędniczej ministra Drzewieckiego - powiedział premier Donald Tusk na konferencji prasowej tuż przed odlotem do Berlina. Decyzja w sprawie przyszłości ministra sportu zapadnie we wtorek podczas posiedzenia rządu.

Miro to ja

Ponad godzinę tłumaczył się ze swoich związków z aferą hazardową Mirosław Drzewiecki. - Nigdy nie rozmawiałem z panem Sobiesiakiem na temat ustawy hazardowej - zapewniał minister sportu. Podkreślił, że oddał się do dyspozycji premiera i czeka, aż służby wyjaśnią tę sprawę. Dziennikarzy jednak nie przekonał.

Pożar w wieżowcu. 8 osób w szpitalu

Osiem osób, w tym dwoje małych dzieci 11-dniowe i 9-miesięczne, trafiło w sobotę rano do szpitala w Bielsku Białej. Podtruli się dymem po pożarze mieszkania w jednym z wieżowców.

Sprawa "narosła wielkimi emocjami"

Sprawa "narosła wielkimi emocjami, ale ją trzeba wyjaśnić punkt po punkcie, pismo po piśmie - mówił na antenie TVN24 Grzegorz Schetyna. Wcześniej przekonywał, że Mirosław Drzewiecki powinien wytłumaczyć swoje działania ws. ustawy o grach hazardowych i od tego, czy przekona opinię publiczną do swoich racji, będzie zależała jego przyszłość.

"Zachowanie premiera nie jest normalne"

Próbuje się umniejszyć rangę problemu, a to nie jest normalne jak jeden z najważniejszych polityków w państwie może wpływać na procesy legislacyjne, które uszczuplają budżet państwa - mówi w TVN24 Paweł Wypych. Jak dodaje sekretarz stanu, niezrozumiały jest uśmiech na twarzy Tuska i mówienie, że nic się nie stało. - Dla mnie jest różnica czy do spłacenia są 52 mld, czy 52,5 - zaznacza.

"Człowiek chce żyć"

Odszedł Marek Edelman. Człowiek niezłomny, dla którego największą wartością zawsze były życie i wolność. W jednym z ostatnich wywiadów - filmie poświęconym życiu jednego z największych bohaterów wojny i czasów powojennych, Marek Edelman szczerze opowiada, co myśli o życiu, ludziach, miłości i Bogu.

"Był symbolem pojednania Polaków z Żydami"

- Ja wciąż czuję zapach koniaku, który z nim piłem przy jego łóżku. Ale nie to było najważniejsze. Najważniejsze były rozmowy z nim - wspomina zmarłego wczoraj Marka Edelmana Szewach Weiss były ambasador Izraela w Polsce.

Szef CBA sam nie odejdzie

Szef CBA Mariusz Kamiński nie planuje podać się do dymisji - powiedział w sobotę rzecznik biura Temistokles Brodowski. W ten sposób odniósł się do doniesień "Gazety Wyborczej", według której Kamiński miałby podać się do dymisji 6 października, w dniu kiedy ma usłyszeć zarzuty w rzeszowskiej prokuraturze.

"Miro": Jestem niewinny

Nie zamierzałem i nie zamierzam się podawać do dymisji. Wiem, co robiłem. Mam czyste sumienie i to udowodnię - mówi w wywiadzie dla "Newsweeka" minister sportu Mirosław Drzewiecki.

Marek Edelman nie żyje

W piątek wieczorem w Warszawie zmarł dr Marek Edelman. Miał 87 lat. Był uczestnikiem powstania w gettcie warszawskim, a także Powstania Warszawskiego, jednak przede wszystkim był wybitnym lekarzem. - Zmarł w domu, wśród przyjaciół, bliskich ludzi - powiedziała Paula Sawicka, z której rodziną Edelman mieszkał przez ostatnie dwa lata.

CBA na aferę hazardową wpadło przez przypadek

Na ślad powiązań biznesmenów branży hazardowej z politykami Platformy Obywatelskiej agenci CBA wpadli tropiąc samorządowców z Karpacza - wynika z ustaleń "Polski". Afera hazardowa wybuchła zatem niejako przez przypadek.

PO chce łagodniej traktować korupcję?

Politycy Platformy Obywatelskiej szykują się do złagodzenia przepisów antykorupcyjnych - twierdzi "Rzeczpospolita". W nowym projekcie w oświadczeniach majątkowych miałoby zabraknąć m.in. informacji o pożyczkach od prywatnych osób.

Zmarł 20 górnik z "Wujka-Śląsk"

W Centrum Leczenia Oparzeń w Siemianowicach Śląskich zmarł górnik ranny w wyniku zapalenia i wybuchu metanu w kopalni "Wujek-Śląsk" w Rudzie ląskiej. Tym samym liczba śmiertelnych ofiar katastrofy wzrosła do 20.

"Afera hazardowa" PO się czkawką nie odbiła

Na razie Donald Tusk nie ma powodów do zmartwienia. "Afera hazardowa", która - zdaniem wielu - znacznie pogorszyła wizerunek Platformy Obywatelskiej, niemal wcale nie wpłynęła na poparcie jej zwolenników. Według najnowszego sondażu dla "Faktów" TVN, przeprowadzony 2 października, PO straciła zaledwie 2 punkty procentowe. Jednak aż 53 proc. badanych uważa, że sprawą powinna zająć się sejmowa komisja śledcza.

Marsz pingwinów po równouprawnienie

Niepozorne pingwiny - bojownikami o równouprawnienie. Książeczka przedstawiająca szczęśliwą "pingwinią" rodzinę - dwóch tatusiów i dziecko - zaprezentowana została gdyńskim przedszkolakom, by od małego uczyć ich tolerancji. Temu sprzeciwili się starsi koledzy z Młodzieży Wszechpolskiej, którzy wraz z PiS protestowali przeciw przedszkolnej demoralizacji.

"O demokrację zawsze trzeba walczyć"

Marek Edelman był uosobieniem ludzkiego heroizmu, człowiekiem ze wspaniałą biografią, który całe życie walczył o największe wartości - mówi o nim reżyser Kazimierz Kutz. A co mówił o życiu zmarły w piątek wieczorem legendarny przywódca powstania w Getcie Warszawskim.

"Obrona Mira i Zbycha to mission impossible"

- Gratulacje dla posła Gowina, że zdecydował się bronić swoich kolegów. To mission impossible - stwierdził w programie "24 Godziny" poseł PiS Adam Bielan. - Zaczęła się kampania prezydencka - odpowiedział mu poseł PO Jarosław Gowin. - Zaczęło się jak u Hitchcocka. Najpierw jest trzęsienie ziemi - dodał. Potem będzie tylko gorzej?

"Emocje pokonały pana premiera"

- To było dobre spotkanie, na którym rozmawialiśmy o jakości publicznego w Polsce. Szkoda, że premier z niego wyszedł - ocenił dzisiejsze spotkanie u prezydenta poświęcone aferze hazardowej szef Kancelarii Prezydenta Władysław Stasiak.

Prokurator: nie byłem naciskany ws. szefa CBA

Nie zmuszano mnie do ukierunkowania postępowania ws. afery gruntowej przeciwko szefowi CBA Mariuszowi Kamińskiemu - oświadczył prokurator Bogusław Olewiński. Wcześniej Kamiński twierdził, że na prokuratora wywierano naciski, by nie umarzał sprawy akcji CBA w Ministerstwie Rolnictwa.

Polacy żegnają "Mira" i "Zbycha"

Donald Tusk powinien usunąć z PO Zbigniewa Chlebowskiego i Mirosława Drzewieckiego - uważa prawie połowa Polaków. Jak wynika z sondażu przeprowadzonego przez SMG/KRC dla TVN24 55 proc. ankietowanych chce by za udział w aferze hazardowej odpowiedział Chlebowski a 47 proc. żąda głowy ministra sportu.

Staniszkis: Tusk popełnił błąd, ale na aferze zyska

- Tusk popełnił błąd. Najpierw powinien rozmawiać z Jackiem Kapicą (wiceministrem finansów), a on w pierwszej kolejności rozmawiał z Mirosławem Drzewieckim – powiedziała w „Piaskiem po oczach” TVN24 prof. Jadwiga Staniszkis. I dodaje: - Mimo to, premier może na „aferze hazardowej” zyskać.

PiS donosi do prokuratury na Tuska i Drzewieckiego

Klub Parlamentarny PiS złożył w prokuraturze wniosek o wszczęcie postępowania wyjaśniającego ws. "uzasadnionego podejrzenia popełnienia przestępstwa przez wysokich urzędników Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, Ministerstwa Sportu i Turystyki w tym Prezesa Rady Ministrów pana Donalda Tuska i Ministra Sportu i Turystyki pana Mirosława Drzewieckiego".

5 mln dla córki Cimoszewicza?

5 mln dolarów odszkodowania ma zapłacić tygodnik "Wprost" córce byłego premiera Włodzimierza Cimoszewicza - orzekł amerykański sąd. Zamieszkała w USA Małgorzata Cimoszewicz-Harlan wygrała wraz ze swoim mężem proces o zniesławienie. AWR "Wprost" podaje natomiast, że nawet jeśli takie orzeczenie zostało wydane, to nie jest ono wykonalne na terenie Polski, dopóki polski sąd go nie potwierdzi, nie zamierza wypłacić tych pieniędzy, a sąd nazywa "kapturowym".

"Niedługo będą nas sądzić psy"

Mężczyzna, po tym jak pies pogryzł synka jego konkubiny postanowił się zemścić. Wsiadł pijany do mercedesa i ciągnął bernardyna za samochodem przez bite cztery kilometry. Za znęcanie się nad zwierzęciem odpowiada przed sądem. Proces budzi kontrowersje - według matki pogryzionego dziecka pies powinien cieszyć się, że żyje.