Jan Tomaszewski - ten sam, który zatrzymał Anglię, rusza z bojkotem. Ale nie Euro 2012, co ostatnio w polityce modne, a naszej drużyny. Nie będzie kibicował biało-czerwonym, bo za mało w nich... biało-czerwonych. Francuzi i Niemcy to nie Polacy - mówi poseł PiS.

Kolacją w Pałacu Prezydenckim zakończył sie pierwszy dzień wizyty króla Norwegii Haralda V i królowej Sonji w Polsce. W czwartek pary królewska i prezydencka otworzą konferencję "Partnerstwo polsko-norweskie" i wezmą udział w finale konkursu "Najlepszy młody kucharz". Trzydniową wizytę zakończy piątkowy pobyt króla i królowej w Krakowie oraz spotkanie ze studentami.

- Premier złamał umowę i nie rozpoczął dialogu z nikim - powiedział w "Kropce nad i" były działacz opozycyjny Władysław Frasyniuk o sposobie forsowania przez rząd reformy emerytalnej. Według niego, szef rządu nie konsultował reformy ani ze społeczeństwem, ani z przedstawicielami pracowników "Solidarnością". - Solidarność to PiS, to jest to samo. Mówią to samo i robią to samo - atakował Stefan Niesiołowski, poseł PO.

Projekt zmian w ustawie o emeryturach służb mundurowych z Sejmu trafi ponownie do komisji. Koalicja przekonuje, że wydłużenie aktywności zawodowej m.in. policjantów i żołnierzy jest zgodne z oczekiwaniami społecznymi. Większość opozycji chce odrzucenia projektu. - Rozwiązania te spowodują załamanie się naboru do armii i służb mundurowych - argumentował Ludwik Dorn z Solidarnej Polski.

SLD chce zwołać wspólny kongres partii i organizacji lewicowych. Ramię w ramię m. in. z Unią Pracy, Zielonymi 2004 i Partią Kobiet. Jednak bez Ruchu Palikota, który ostatnio "w kluczowych sprawach udowodnił, że nie jest lewicowy". Politycy obu partii mogą spotkać się jednak już na początku czerwca na warszawskiej Paradzie Równości. Obie znalazły się bowiem w komitecie organizacyjnym tej imprezy.

- Ta gra się toczy nie o Euro, tylko o to, jaki będzie skład parlamentu ukraińskiego - tak o obecnej sytuacji na Ukrainie mówił w "Faktach po Faktach" były szef MSZ, Adam Daniel Rotfeld. Podkreślił, że była premier Ukrainy "nie jest biernym obserwatorem", ale wciąż "aktywnym aktorem", występującym "w roli bardzo poważnej siły politycznej".

Sąd Apelacyjny we Wrocławiu utrzymał w środę w mocy wyrok opolskiego sądu uniewinniający właściciela ośrodka wypoczynkowego w Turawie, oskarżonego m.in. o produkcję dużej ilości amfetaminy. Oskarżenie bazowało na zeznaniach świadka koronnego, ps. Gruby, sprzed 9 lat.

Karambol na drodze A2, gwałtowna burza, która wyrządziła poważne szkody w strefie kibica, bójki między kibicami, wykolejenie pociągu towarowego przewożącego amoniak i awaria energetyczna to tylko niektóre ze zdarzeń, którym w ramach ćwiczeń stawić czoła miały w środę polskie służby. - Chodziło o to, żeby te nowe struktury informacyjne, które powstają tylko na Euro 2012 dobrze się skomunikowały z innymi instytucjami - mówi Dariusz Góralski, wiceszef Rządowego Centrum Bezpieczeństwa.

Na jednym z podwórek w Legnicy doszło do strzelaniny. Sprawca został już zatrzymany. Podczas strzelaniny prawdopodobnie był pod wpływem alkoholu lub narkotyków. Policjanci zabezpieczyli broń maszynową, z której strzelał. Nie ma informacji o rannych.

Rozwiązywanie równań i nierówności oraz znajomość figur geometrycznych - m.in. takimi umiejętnościami musieli wykazać się maturzyści, którzy zdawali dziś egzamin z matematyki na poziomie rozszerzonym. Zadania najczęściej oceniali jako "trudne".

Prokuratura Rejonowa w Busku-Zdroju (Świętokrzyskie) umorzyła śledztwo dotyczące prezydenta Krakowa. Śledczy badali, czy Jacek Majchrowski złamał prawo, nie powiadamiając organów ścigania o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez przedsiębiorcę Zbigniewa B.

Białorusina, który w latach 90. był szefem jednej z grup przestępczych działający w Warszawie i na terenie województwa mazowieckiego, zatrzymali w stolicy policjanci z Centralnego Biura Śledczego. Gang specjalizował się m.in. w zabójstwach na zlecenie i napadach rabunkowych.

Dokładnie o godz. 11.12, ćwierć wieku temu, rejsowy IŁ-62M "Tadeusz Kościuszko" rozbił się w Lesie Kabackim. Na pokładzie były 183 osoby. Nikt nie przeżył. W środę w miejscu katastrofy odbyła się msza w intencji ofiar.

Sąd Rejonowy w Augustowie (Podlaskie) warunkowo umorzył na okres próby postępowanie wobec zakonnicy oskarżonej o naruszenie nietykalności osobistej niepełnosprawnej dziewczyny z Domu Pomocy Społecznej w Studzienicznej.

Prezydent Bronisław Komorowski zaapelował do Ukrainy o zniesienie przepisów prawnych, umożliwiających skazywanie za decyzje polityczne. - Te przepisy rodem z poprzedniej epoki są źródłem złych pokus i złych decyzji - mówił w specjalnym oświadczeniu. Podkreślił jednak, że jest zdecydowanie przeciwny bojkotowi Ukrainy i mistrzostw na Ukrainie. Z nieoficjalnych informacji wynika, że Komorowski rozważa wyjazd na Ukrainę jeszcze przed Euro i spotkanie z prezydentem Janukowyczem.

52-letni mężczyzna zginął w wypadku na terenie jednej z firm w Sieradzu (woj. łódzkie). Operator dźwigu usiłował podnieść 15-tonowy kontener z naczepy. Ten runął wprost na kabinę dźwigu, przygniatając siedzącego w niej mężczyznę. Mimo natychmiastowej pomocy, nie udało się go uratować. Informację oraz zdjęcia zamieścił w serwisie Kontaktu 24 portal nasze_fm.

- Prędzej czy później, ta zła ustawa znajdzie swoje zaszczytne miejsce jakim jest w kosz na śmieci! - przemawiał do protestujących przed Sejmem związkowców przewodniczący NSZZ "Solidarność" Piotr Duda. Po godz. 9 rozpoczął się protest "S" przeciw rządowym propozycjom podniesienia wieku emerytalnego, nad którymi podczas tego posiedzenia ma głosować Sejm. Przed budynkiem stanęło miasteczko namiotowe.

- Jestem zadowolony, że dałem sygnał, który okazał się skuteczny, że wiele osób się skompromitowało - powiedział w środę w Sejmie Jarosław Kaczyński. Prezes PiS nawiązał do swojego apelu o polityczny bojkot Euro na Ukrainie, który według niego, przynosi pożądane efekty.