Zniszczenia są ogromne, jak po wojnie. To apokalipsa - powiedział w TVN24 Paweł Frątczak, rzecznik Komendanta Głównego Straży Pożarnej, podsumowując straty po powodzi w Bogatyni. Zapewnił jednak, że nie zabraknie ratowników, by usuwać straty.

Starosta zgorzelecki i jego kierowca uratowani. Mężczyźni spędzili kilka godzin na drzewie, po tym, jak ich samochód zmyła fala powodziowa. Byli w stanie skrajnego wyczerpania, kiedy odnaleźli ich ratownicy. Trafili do szpitala.

Szef MSWiA Jerzy Miller poleci w nocy na Dolny Śląsk. Minister odwiedzi miejsca najbardziej dotknięte przez powódź. Nie wiadomo jeszcze dokładnie, gdzie się pojawi.

- Wojsko nie pozostaje bierne - mówi rzecznik dowództwa wojsk lądowych Tomasz Szulejko. Wojsko zdecydowało o wysłaniu w zalane tereny żołnierzy, w gotowości są śmigłowce. Jak zapewniał rzecznik, żołnierze docierają na miejsce.

- Nie podoba mi się, że Jarosław Kaczyński przystąpił do ataku na nowego prezydenta - oceniał w "Faktach po Faktach" Józef Oleksy. Odniósł się do kontrowersyjnych słów prezesa PiS, który stwierdził m.in. "zaprzysiężenie było wynikiem śmierci mojego brata". W obronę Kaczyńskiego wziął Jacek Kurski, którego zdaniem prezes PiS nie musi za swoje słowa przepraszać.

Gdańska policja szuka wandali, którzy zdewastowali krzyż Virtuti Militari, upamiętniający żołnierzy z Westerplatte. Nieznani sprawcy zerwali z krzyża niemal wszystkie litery i wieniec laurowy.

200 tys. studentów nie może korzystać w te wakacje z przywilejów, jakie przysługują im dzięki legitymacji - w tym ulg na przejazdy czy ubezpieczenia zdrowotnego. Wszystko przez lukę w przepisach, o której wszyscy wiedzieli od dawna, a nic z nią nie zrobiono.

Piątkowe uroczystości zaprzysiężenia nowego prezydenta RP budziły ogromne emocje - nie tylko u prezydenckiej pary czy polityków, ale i u zwykłych obywateli. Bronisława Komorowskiego w dniu zaprzysiężenia chciało zobaczyć wiele osób - zwolenników nowego prezydenta, ale i sympatyków jego kontrkandydata w wyborczej walce - Jarosława Kaczyńskiego.

W nowych, elektronicznych dowodach osobistych nie będzie informacji o grupie krwi jego właściciela. W piątek podczas ostatniego posiedzenia przed wakacjami Sejm odrzucił poprawkę Senatu, która zakładała taką możliwość.

Rosjanie kończą śledztwo ws. katastrofy smoleńskiej. - Projekt raportu końcowego rosyjskiej komisji prawdopodobnie będzie gotowy za kilka tygodni - zdradza w rozmowie z "Gazetą Wyborczą" szef MSWiA Jerzy Miller.

Drugi - i jedyny po katastrofie smoleńskiej - rządowyTupolew wróci do Polski pod koniec sierpnia - dowiedziała się TVN24. Właśnie rozpoczął się odbiór samolotu z zakładów w rosyjskiej Samarze, gdzie do tej pory maszyna była remontowana.

Ważny dzień, pełna mobilizacja, wielu bohaterów, choć jeden najważniejszy. Bronisław Komorowski do Sejmu wszedł jako prezydent-elekt. Po czterech słowach - "Tak mi dopomóż Bóg" - stał się innym obywatelem, prezydentem RP. Potem były kwiaty, gratulacje i uśmiechy, zdjęcia i kamery. Czy coś się wymknęło spod kontroli?

- Dzisiejsza nieobecność Kaczyńskiego jest przykra i pokazuje, że nie dajemy sobie rady w demokracji - powiedział Grzegorz Schetyna w "Rozmowie Bardzo Politycznej" w TVN24. Marszałek Sejmu odniósł się także do wypowiedzi prezesa PiS, który stwierdził, że wybranie Bronisława Komorowskiego na prezydenta jest "nieporozumieniem".

- To inny Jarosław Kaczyński niż ten, którego ja znałem. Jest przepełniony, emocjami, bólem i nienawiścią - mówił w TVN24 Kazimierz Marcinkiewicz. Leszek Miller dodał, że ostatnie wypowiedzi prezesa PiS tylko utwierdzają przekonanie, że jego zachowanie podczas kampanii było maską na czas wyborów. Byli premierzy gościli w "Faktach po Faktach". Od komentarzy do pierwszego dnia prezydentury Bronisława Komorowskiego szybko przeszli do wywiadu prezesa PiS dla partyjnego portalu.

Po Świnoujściu także na części kąpieliska w Międzyzdrojach i na plażach Darłowa w województwie zachodniopomorskim pojawiły się zakazy kąpieli. Powód ten sam: zanieczyszczenie mikrobiologiczne wody. Zakaz w piątek wprowadziły lokalne Stacje Sanitarno-Epidemiologiczne.

155 polskich strażaków w sobotę wyjedzie do Rosji, by pomóc tam w gaszeniu szelających od końca lipca pożarów - poinformował w piątek naczelnik wydziału komunikacji i promocji MSWiA Jacek Sońta.

Samochód strażacki, który na sygnale jechał właśnie na akcję gaśniczą, zderzył się z dwoma samochodami osobowymi. W efekcie rannych zostało sześć osób. Do wypadku doszło w Zduńskiej Woli (łódzkie).

- Bronisław Komorowski zbyt szybko i pochopnie próbował przenieść krzyż, stąd zamieszanie wokół niego - uznała Beata Szydło (PiS) w "Czasie Decyzji" TVN24. Z kolei Joanna Mucha (PO) uznała protestujących pod krzyżem na Krakowskim Przedmieściu za niedemokratyczną grupę, z którą trudno jest rozmawiać.

Czterem posłom udało się w terminie zgłosić zdania odrębne do raportu z prac komisji hazardowej. Posłowie PiS są przekonani, że afera hazardowa miała miejsce, a do odpowiedzialności karnej powinni zostać pociągnięci premier Donald Tusk i szef jego kancelarii Tomasz Arabski, którzy "przekroczyli uprawnienia i nie dopełnili obowiązków". Szef komisji Mirosław Sekuła do działań prokuratury powodów nie widzi.