"Płeć jest w głowie, a nie w genitaliach"

- Płeć jest w głowie, w psychice. Genitalia to nie płeć, nie ma czegoś takiego jak operacja zmiany płci - mówi w "Kropce nad i" Anna Grodzka, pierwsza transseksualna osoba w polskim Sejmie. Jak dodaje, bycie kobietą w ciele mężczyzny nie przekreśliło jej życia. - Żyłam normalnie - przyznała.

Kaczyński: wybory w PiS nie zostały odłożone

- Wybory szefów okręgów w PiS nie zostały odłożone. Po wygaśnięciu kadencji na okres przejściowy do nowych wyborów powołani zostali pełnomocnicy okręgowi - wyjaśnił prezes PiS Jarosław Kaczyński. Wcześniej media podawały, że w tym roku nie odbędą się wybory szefów okręgów partii, a Kaczyński sam powoła w każdym z okręgów pełnomocników. Jacek Sasin (PiS) na antenie TVN24 przyznał, że "wybory będą, ale nie w tym roku".

"Reformy nie są krzywdą. Są środkiem do awansu"

- Trzeba maksymalnie zwiększyć odporność Polski na zawirowania zewnętrzne i umocnić rozwój. To jest strategiczny, narodowy cel i dlatego reformy nie są krzywdą. Przeciwnie - są środkiem do awansu, narodowego awansu - przekonywał w "Faktach po Faktach" w TVN24 prof. Leszek Balcerowicz, mówiąc o planach przedstawionych przez premiera Tuska w expose.

Zderzyli się czołowo. Przez lisa

Trzy osoby trafiły do szpitala w wyniku czołowego zderzenia volkswagena z daewoo. Do wypadku doszło w podmalborskiej Dębinie (woj. pomorskie), po tym, jak przed maską jednego z pojazdów przemknął lis. Wtedy kierująca volkswagenem straciła panowanie nad pojazdem i wjechała na przeciwległy pas drogi.

Będą pozywać za znieważenie tych symboli

"Zakaz pedałowania", krzyż celtycki, falanga - m.in. te symbole zostały zarejestrowane przez sąd jako oficjalne symbole Narodowego Odrodzenia Polski. Organizacja ostrzega, że na tej podstawie będzie ścigać prawnie wszelkie osoby próbujące je znieważać. - Jest czymś bardzo zaskakującym, że sąd mógł tak orzec - uważa dr Adam Bodnar, wiceszef Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka.

Stracił prawo jazdy przez błąd narkotestu

Daniel Kosowski dostał mandat za złe parkowanie. Ale ponieważ wdał się w dyskusję z policjantem - funkcjonariusz postanowił zbadać go narkotestem. Wynik testu - ku zdziwieniu kierowcy - okazał się pozytywny i w efekcie mężczyzna stracił prawo jazdy na 4 miesiące. Stracił, mimo, że badanie krwi, którego zażądał pan Daniel, wykazało, że nie brał on narkotyków. To nie pierwszy przypadek w tym roku, gdy policyjne narkotesty się mylą.

Uciekły z domu dziecka. Trafiły do domu publicznego

Trzy nastolatki, w wieku 13, 15 i 16 lat, uciekły z jednego z domów dziecka w woj. lubuskim i zatrudniły się w znanej restauracji na jeleniogórskim osiedlu Zabobrze. Twierdzą, że początkowo pracowały "na zmywaku", a później miały być zmuszane do świadczenia usług seksualnych na poddaszu lokalu, gdzie działała nielegalna agencja towarzyska. Jedna z nich twierdzi, ze doszło do gwałtu. Prowadzący restaurację 56-letni Marek P. i jego o 25 lat młodsza partnerka zostali aresztowani.

Zakaz pedałowania "to test dla Gowina"

Ruch Palikota chce, by minister sprawiedliwości Jarosław Gowin zbadał sprawę zarejestrowania przez sąd jako znaków Narodowego Odrodzenia Polski m.in. "zakazu pedałowania" i "falangi". - To wyjątkowy test dla Gowina - powiedział szef partii, Janusz Palikot. Resort nie komentuje sprawy.

Od soboty zimno, mokro i brzydko

Idą duże zmiany w pogodzie. Począwszy od tej soboty będzie zimno, mokro i brzydko - prognozuje meteorolog TVN Meteo Arleta Unton-Pyziołek.

Pitera zamieni korupcję na etykę?

Na pierwszym posiedzeniu rządu niespodziewanie pojawiła się Julia Pitera - wywołało to zaskoczenie, bo jej stanowisko pełnomocnika rządu ds. walki z korupcją miało być zlikwidowane. Szef kancelarii premiera Tomasz Arabski wyjaśnia jednak, że minister dymisję złożyła, ale do czasu jej przyjęcia przez premiera pełni swoje obowiązki. Według nieoficjalnych informacji, Pitera - po tym jak odejdzie z rządu - miałaby zasiąść w sejmowej komisji etyki poselskiej.

"Tata się awanturuje"

5-letni chłopiec z Bytomia zaalarmował policję, że jego tata wszczął w domu awanturę. Funkcjonariusze w krótkim czasie dotarli do mieszkania, gdzie zatrzymali pijanego awanturnika. Była tam jeszcze dwójka małych dzieci i poturbowana żona sprawcy.

"Tak, palę marihuanę, tak, dokonałem aborcji"

- Konwencja, w jakiej PiS próbuje rozmawiać na temat fundamentalnych dla wolności swobód obywatelskich, jest przerażająca - powiedział we wtorek Robert Biedroń, komentując informacje o tym, że PiS domaga się jego odwołania za słowa w Sejmie "Ja palę! Palę..." (według PiS - marihuanę). Sam poseł - jak twierdzi - jest abstynentem, mimo to ma zamiar publicznie deklarować, że pali marihuanę albo że dokonał aborcji, by wywołać dyskusję o podstawowych prawach człowieka.

3-latka wpadła pod pociąg. Walczy o życie

3-letnia dziewczynka, która podczas spaceru z psem została potrącona przez pociąg w Bochni (woj. małopolskie), z rozległymi obrażeniami trafiła do szpitala w Krakowie Prokocimiu. W ciężkim stanie przebywa na oddziale intensywnej terapii.

Opinia ws. działań BOR dopiero po Nowym Roku?

Biegli, którzy mają ocenić pracę funkcjonariuszy BOR-u podczas planowania wizyt premiera i prezydenta w Smoleńsku 7 i 10 kwietnia 2010 roku, nie zakończą prac w wyznaczonym przez prokuratorów terminie. Zgodnie z postanowieniem, opinia miała być gotowa do końca listopada. Ale, jak przyznaje w rozmowie z tvn24.pl prok. Renata Mazur z Prokuratury Okręgowej Warszawa-Praga, "ze względu na ogrom materiału" nie będzie to możliwe. - Nie jesteśmy w stanie określić, kiedy mogą zakończyć się prace biegłych - dodaje.

Policjant, który 11 listopada kopał demonstranta, zawieszony

Policjant, którego dotyczy prowadzone przez prokuraturę śledztwo w sprawie skopania mężczyzny podczas demonstracji 11 listopada, został zawieszony w obowiązkach służbowych - dowiedziała się Polska Agencja Prasowa w Komendzie Stołecznej Policji.

Wstępny raport ws. lądowania Boeinga w przyszłym tygodniu

Wstępny raport komisji badającej przyczyny awaryjnego lądowania Boeinga 767 na warszawskim lotnisku zostanie opublikowany w przyszłym tygodniu - poinformował Maciej Lasek, zastępca przewodniczącego Państwowej Komisji Badania Wypadków Lotniczych.

Są zarzuty dla chuliganów, którzy pobili telewizyjnego technika

W niedzielę, w centrum Poznania, został dotkliwie pobity pracownik telewizji Polsat. Podczas pracy napadli na niego dwaj mężczyźni. Jak dowiedzieliśmy się, napastnicy byli pijani. Każdy z nich miał po promilu alkoholu we krwi. Policja postawiła im zarzuty kierowania gróźb karalnych i uszkodzenia ciała. Jednak prokuratura nie wyklucza rozszerzenia zarzutów wobec sprawców.

Oszuści polują na klientów banku

"Ktoś próbuje wyłudzić poufne dane klientów banku ING" - donoszą redakcji Kontaktu 24 zaniepokojeni internauci. Klienci banku otrzymują maila z linkiem, który rzekomo ma ich przekierowywać do systemu bankowości internetowej. Prowadzi jednak do fałszywej - choć łudząco podobnej do oficjalnej - witryny. - Od poniedziałku mieliśmy kilkadziesiąt sygnałów w tej sprawie. Klienci mogli paść ofiarą phishingu - przyznał rzecznik ING Piotr Utrata. Fałszywa strona została zablokowana, ale w jej miejsce powstała już nowa. Sprawą zajmuje się już policja.

Figurski i Wojewódzki znów pod lupą prokuratury

Prokuratura ponownie wszczęła śledztwo w związku z podejrzeniem znieważenia rzecznika prasowego Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego Alvina Gajadhura w audycji radia Eska Rock. Chodzi o audycję prowadzoną przez dziennikarzy Kubę Wojewódzkiego i Michała Figurskiego, w której nazwali go "Murzynem".

Zobacz marsjańskie diuny

Pustynny krajobraz "czerwonej planety" nie jest tak martwy, jak do tej pory sądzono. Porywisty wiatr nie tylko porusza piach, ale też sprawia, że przesuwają się ogromne wydmy. Do tej pory naukowcy byli przekonani, że piasek na Marsie, jak stosunkowo nieruchomy. Nowe obserwacje Czerwonej Planety sugerują co innego.

"Facebóg" wymarzony do ewangelizacji

Wykład "Facebóg - czyli Kościół w social media", nauka narzędzi oferowanych przez Google i ćwiczenia w udzielaniu tzw. "setek", czyli wypowiedzi dla radia i telewizji - tego m.in. uczą się uczestnicy warsztatów dla rzeczników prasowych instytucji kościelnych w diecezji radomskiej. Bierze w nich udział ponad 70 osób duchownych i świeckich na co dzień reprezentujących Kościół w kontaktach z mediami.

OKUPAcja Krakowa przerwana

Happeningi, konkursy i rozdawane woreczki oraz zestawy na psie odchody to metody, którymi organizatorzy akcji "Stop oKUPAcji Krakowa" starają się edukować właścicieli czworonogów aby ci sprzątali po swoich pupilach. Jak zapewniają miejscy urzędnicy kampania edukacyjna przynosi efekty.

Ekspertyza po sekcji zwłok Wassermanna opóźniona

Kolejne opóźnienie w przygotowaniu ekspertyzy po ekshumacji zwłok Zbigniewa Wassermanna, który zginął w katastrofie pod Smoleńskiem. Zakład Medycyny Sądowej we Wrocławiu miał ją przygotować w tym tygodniu, ale - jak ustaliła TVN24 - trzeba będzie na nią poczekać do początku grudnia.

Ministrowie rządu Tuska mają w sumie 10 mln zł długów

Ministrowie nowego rządu już na starcie są sporo pod kreską - ich zadłużenie przekracza 10 milionów złotych. To ponad 7 razy więcej, niż wynoszą ich oszczędności. Liderem jest tu minister środowiska Marcin Korolec, z kolei najniższe oszczędności zgromadziła debiutująca w rządzie na fotelu ministra sportu Joanna Mucha - wylicza money.pl.

Pierwszy śnieg już w ten weekend?

W swoich komentarzach pytacie: kiedy spadnie pierwszy śnieg? Mamy dla was odpowiedź. - Niewykluczone, że już w nocy z soboty na niedzielę biały puch spadnie na wschodzie Polski - mówi synoptyk TVN Meteo Artur Chrzanowski.

Boni poczeka na swoją siedzibę

Po podziale MSWiA wyodrębnione z niego Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji nie ma własnej siedziby. - Jej poszukiwanie może potrwać nawet rok - powiedział szef nowego resortu Michał Boni.

Nowy rząd rozpoczął pracę. Zacznie od podwyżek

O godz. 11.00 rozpoczęło się pierwsze posiedzenie nowego rządu. Do Kancelarii Premiera przyjechali nowi i ci już dobrze znani ministrowie. Na pierwszy ogień pójdzie projekt ustawy "okołobudżetowej", którą ludzie Donalda Tuska zajmą się przed południem. Ustawa przewiduje m.in. podwyżkę akcyzy na olej napędowy i wyroby tytoniowe oraz likwidację lokat "antybelkowych".

Policjanci zatrzymani za przyjmowanie łapówek

Zatrzymano 12 policjantów z Radomia podejrzanych o korupcję. Wcześniej zarzuty usłyszało 21 osób, które dały funkcjonariuszom łapówki za odstąpienie od ukarania mandatem - poinformował rzecznik mazowieckiej komendy policji Tadeusz Kaczmarek.

Szef "S": Pawlak? Chcemy kogoś z realnym wpływem

Szef NSZZ "Solidarność" Piotr Duda odrzuca reformy zaproponowane przez Donalda Tuska w jego expose. - Tu jest tylko duszenie kosztów - podsumowywała je w TVN24 wytykając, że nie zaplanowano nic, co by zwiększyło wpływy do budżetu. Przewodniczący zadeklarował jednocześnie, że "Solidarność" jest gotowa do rozmów. Wolałaby jednak, by w Komisji Trójstronnej zasiadł ktoś bardziej wpływowy niż wicepremier Waldemar Pawlak.

PSL sprawę rolniczych składek będzie jeszcze negocjował

- Będziemy rozmawiać z premierem i podejmiemy temat tego, ilu rolników powinno płacić składki zdrowotne - powiedział w TVN24 minister rolnictwa Marek Sawicki, pytany o zmiany, jakie rząd chce wprowadzić w KRUS. I przekonywał, że rolnikom trzeba dać czas na przystosowanie się do zmian.