Deszcz i porywisty deszcz - takie powitanie może zgotować prezydentowi Obamie aura w Warszawie. Po południu do stolicy dotarł niż o imieniu Victor, który dziś i jutro może powodować silne załamanie pogody. Od internautów i Reporterów 24 otrzymujemy zdjęcia burzowych chmur nad Warszawą.

- Jestem otwarta na wszystko, ale decyzja jest w parlamencie litewskim - tak prezydent Litwy Dalia Grybauskaite skomentowała problem polskiej mniejszości w jej kraju. Problemy związane z pisownią polskich nazwisk i szkolnictwa w znaczący sposób ochłodziły stosunki między obu państwami.

Najbliższy weekend to szansa na poznanie tajemnic Pałacu Arcybiskupów w Warszawie i rozwiązanie zagadki uwięzienia Prymasa Wyszyńskiego. Na zwiedzanie i grę miejską zaprasza Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego, w ramach obchodów 30. rocznicy śmierci kardynała.

Po trwającym pięć miesięcy śledztwie Centralne Biuro Śledcze rozbiło gang narkotykowy. W związku ze sprawą aresztowano 14 osób. Policjanci przejęli też 16 kg narkotyków o wartości ponad pół miliona złotych.

Rodziny 12 polskich żołnierzy poległych podczas misji w Iraku i Afganistanie, domagają się odszkodowań i zadośćuczynienia od MON za śmierć swoich bliskich. W piątek reprezentujący rodziny prawnik przesłał do ministerstwa obrony łącznie 24 wezwania do zapłaty.

Kilka godzin przed przylotem do Polski Baracka Obamy Solidarni 2010 już na niego czekają. Noszą namiot do którego przymocowane są banery z napisami w języku polskim i angielskim po Krakowskim Przedmieściu. Chcą mieć pewność, że prezydent USA go dostrzeże. - Niech Obama zobaczy, że w Polsce jest jako taka demokracja. Demokracja jest pod naszym namiotem - mówi przedstawiciel Solidarnych 2010.

31-letnia Polka mieszkająca w Niemczech, która trafiła do szpitala w Szczecinie z zatruciem bakterią EHEC pochodzącą ze skażonych ogórków, ma niewydolność nerek. Kobieta twierdzi, że nie jadła ostatnio zagrożonych warzyw. Lekarze tłumaczą jednak, że mogła się ona zarazić od innego, chorego człowieka, który zjadł skażone ogórki. Tymczasem w Niemczech cały czas rośnie liczba zatruć pokarmowych, wywołanych bakterią.

- W tym względzie zgadzam się z PO, to jest ważne spotkanie. Ale musi być przyczynkiem do dalszych działań - powiedział w piątek w Sejmie prezes PiS Jarosław Kaczyński, pytany o jutrzejsze spotkanie z prezydentem Obamą. Jego zdaniem powinniśmy szukać w stosunkach polsko-amerykańskich takich spraw, w których mamy wspólny interes.

Do tej pory straż miejska odholowała 130 samochodów zaparkowanych na niedozwolonych miejscach, gdzie parkowanie jest czasowo zabronione ze względu na wizytę prezydenta USA - poinformowała w rozmowie z tvn24.pl rzeczniczka stołecznej straży miejskiej Monika Niżniak. Kierowcy skarżyli się, że miejskie służby nie ostrzegły w porę o zakazie parkowania - pisze z kolei dzisiejszy dziennik "Metro".

Zamknięte Al. Ujazdowskie, Krakowskie Przedmieście i Nowy Świat. Policja zamyka też czasowo ulice na trasie z lotniska Chopina do centrum. To zapowiedź największych utrudnień, kiedy do Warszawy przyleci prezydent USA Barack Obama.

- Chyba każdy z naszych krajów przeszedł niełatwą drogę od totalitaryzmu do demokracji. (...) Sukces naszych przemian nie byłby możliwy bez zaangażowania się Unii Europejskiej - mówił prezydent Bronisław Komorowski podczas rozpoczęcia szczytu państw Europy Środkowo-Wchodniej. Do Zamku Królewskiego na jego zaproszenie przybyli prezydenci 20 krajów. Wieczorem dołączy do nich prezydent USA Barack Obama.

Wywrócona ciężarówka z odpadami na kilka godzin sparaliżowała dziś rano ruch w Krakowie. Zdjęcia przewróconego pojazdu w serwisie Kontaktu 24 umieścił internauta podpisujący się nickiem @sseb.

- Porozumienie w sprawie stałej obecności amerykańskich sił powietrznych w Polsce i rotacyjnej obecności F-16 zostanie podpisane już po wizycie prezydenta Baracka Obamy - powiedział minister obrony narodowej Bogdan Klich. Jednak z informacji płynących ze źródeł rządowych wynika, że pomimo tego porozumienie ma zostać ogłoszone. Deklaracji ws. dalszej współpracy wojskowej oczekuje od USA także prezydent Bronisław Komorowski.

Aleksandra Jakubowska uważa, że została zdradzona, a najbardziej boli ją zdrada zadana przez byłych kolegów z SLD. "Lwica lewicy" w rozmowie z "Polską The Times" nie ukrywa też, że zgubiła ją pycha i arogancja.

- Jesteśmy równorzędnym partnerem ze stroną amerykańską i nie mamy się czego wstydzić - podkreślił w TVN24 szef BOR gen. Marian Janicki, opowiadając w jaki sposób polskie służby przygotowywały się do wizyty prezydenta Baracka Obamy. Jak zaznaczył, w naszych stosunkach z Secret Service "nie ma dominacji służb amerykańskich".

Wiceminister skarbu Jan Bury kupił udziały w spółce, naruszając ustawę antykorupcyjną - pisze "Rzeczpospolita". Jak informuje, w czwartek ministra odwiedziło CBA. - Tak, złożyłem zeznania do protokołu - potwierdza Bury. Chodzi o udziały spółki SO-RES z Rzeszowa. Minister miał kupić w niej 50 proc. udziałów, jednak będąc urzędnikiem państwowym nie mógł tego zrobić. Takich praktyk zabrania obowiązująca od 1997 roku ustawa antykorupcyjna.

Rektorzy szkół wyższych chcą zwiększyć liczbę obowiązkowych egzaminów pisemnych na maturze z trzech do pięciu. Ma to wymóc większą specjalizację kształcenia - donosi piątkowy "Dziennik Gazeta Prawna". Taką uchwałę przyjęła Konfederacja Rektorów Akademickich Szkół Polskich.

Na początku lat 90-tych kilka dni czekali na możliwość dodzwonienia się do Stanów Zjednoczonych, dziś produkują w Polsce i chwalą naszych fachowców. Amerykańscy przedsiębiorcy inwestują w Polsce, ale polskim za oceanem przebić się trudniej.