Nawet 500 zł kary dla kierowców, którzy przewożą ludzi przepełnionymi lub nieprzystosowanymi pojazdami. Mandaty dla tych, którzy nie zamieszczą np. w autobusie informacji o zakazie palenia. I policyjne helikoptery, które odtąd mogą namierzać kierowców przekraczających prędkość. To nowości w obowiązującym od czwartkowego wieczoru mandatowniku. Kary za przekroczenie prędkości pozostały na dotychczasowym poziomie.

- Jeden z kluczowych elementów dla wyjaśnienia przyczyn katastrofy Tu-154M, to obraz z wieży lotniska w Smoleńsku pokazujący ścieżkę sprowadzania samolotu, którego strona polska nie otrzymała - uważa wiceprzewodniczący polskiej komisji badającej przyczyny katastrofy płk Mirosław Grochowski. Strona rosyjska nie przekazała nam tych nagrań tłumacząc, że obraz nie został zapisany z powodu zwarcia w przewodach.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami piloci Tu-154M o numerze bocznym 101, który rozbił się pod Smoleńskiem, mieli prawo podejść do próby lądowania - twierdzi Wiesław Jedynak z polskiej komisji badającej katastrofę smoleńską. Członek komisji odnosi się też do fragmentów stenogramów z kokpitu, na których słychać, że załoga konsultuje kwestię wyboru lotniska zapasowego. Jego zdaniem nie można z tego czynić zarzutu, bo to normalna procedura, gdy na pokładzie jest głowa państwa.

Nie zmieniam zdania o Jarosławie Kaczyńskim - mówi tvn24.pl Paweł Olszewski z PO, po tym, jak wyszło na jaw, że Ryszard C. był członkiem Platformy Obywatelskiej w latach 2004-2005. Wcześniej skrytykował prezesa PiS i polityków jego partii za wykorzystywanie zabójstwa Marka Rosiaka do osiągania celów politycznych. Olszewski dodał, że nie ma związku logicznego pomiędzy przynależnością do PO, a zabójstwem.

Dwie osoby nie żyją, a trzecia w stanie krytycznym trafiła do szpitala w wyniku wypadku, do którego doszło na drodze krajowej numer 11 w miejscowości Bąków (woj. opolskie) niedaleko Kluczborka. W Audi, które stanęło w poprzek drogi uderzył jadący z przeciwka z dużą prędkością Peugeot.

Ryszard C., który w październiku ub. r. zastrzelił pracownika łódzkiego biura PiS, był członkiem Platformy Obywatelskiej od kwietnia 2004 roku do kwietnia 2005 roku. Potwierdziła to w czwartek wieczorem szefowa częstochowskiej PO Halina Rozpondek. Wcześniej przedstawiciele tego oddziału partii stanowczo zaprzeczali, by Ryszard C. był członkiem tego ugrupowania w Częstochowie.

Platforma Obywatelska ustaliła, że wybory parlamentarne odbędą się 23 października - poinformowały "Fakty TVN". Informacje tę potwierdziła posłanka PO Danuta Pietraszewska. Taki wstępny termin zaaprobował dzisiaj zarząd krajowy partii.

Z raną postrzałową uda trafiła do Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Jastrzębiu Zdroju młoda kobieta. - Najprawopodobniej została postrzelona z wiatrówki - powiedział Mariusz Lepczyński z policji w Jastrzębiu Zdroju (woj. śląskie).

Dwanaście osób z okolic Legnicy i Złotoryi (Dolnośląskie) zaraziło się włośnicą - zjedli zakażoną pasożytami kiełbasę z dzika. Stan kilku chorych, którzy przebywają w jednym z poznańskich szpitali, jest ciężki.

Za rzekome robienie im zdjęć telefonem komórkowym, policjanci zwyzywali przypadkowego przechodnia, zamknęli go w radiowozie i straszyli prokuratorem. Prokurator się w tej sprawie pojawił, ale zajął się nie panem Godlewskim, a funkcjonariuszami. Efekt? Najpierw prokuratura, a potem sąd uznały, że działanie policjantów znamiona przestępstwa nosiło, ale kary im nie wymierzono.

Przesłuchiwanych więźniów bił gumą i żelazem owiniętym w ręcznik. Przypalał im włosy, kazał robić przysiady, przyciskał do ściany - tak metody śledcze Jerzego K. opisują prokuratorzy IPN. Były oficer UB, nazywany "katem z Mokotowa", pamięta je inaczej. - Byłem znany z kulturalnych zachowań wobec przesłuchiwanych. Informacje przekazywali mi w otwartych relacjach - mówił w czwartek przed sądem. Właśnie ruszył jego proces.

Warszawska prokuratura wszczęła w czwartek śledztwo w sprawie ujawnienia tajemnicy państwowej i służbowej, jej bezprawnego wykorzystania oraz rozpowszechniania wiadomości ze śledztwa przeciw Weronice Marczuk w książce-wywiadzie z byłym agentem CBA Tomaszem Kaczmarkiem.

Na 10 miesięcy więzienia, w zawieszeniu na trzy lata, został skazany mieszkaniec Gościna (woj. zachodniopomorskie), który we wrześniu powiesił swojego psa - poinformował serwis internetowy Głosu Szczecińskiego. Stefan L. przyznał się do winy. Tłumaczył, że był pijany. To kolejny w ostatnich dniach wyrok sądu za bestialskie zabicie czworonoga.

- Po opublikowaniu raportu polskiej komisji ws. katastrofy smoleńskiej, Rada Bezpieczeństwa Narodowego zajmie się tą sprawą - powiedział po posiedzeniu RBN Grzegorz Napieralski (SLD). Dziś przez dwie godziny członkowie Rady omawiali "sojuszniczy plan ewentualnościowy dla Polski".

Ponad połowa Polaków dobrze ocenia w styczniu działalność prezydenta Bronisława Komorowskiego. Negatywną opinię ma co piąty ankietowany. Natomiast Sejm krytycznie ocenia 62 proc. badanych, dobrze - 23 proc. - wynika z sondażu opublikowanego dziś przez CBOS.

Posłowie Platformy Obywatelskiej "czystym szaleństwem" nazwali zachowanie Jarosława Kaczyńskiego, który trzy miesiące po śmierci pracownika łódzkiego biura PiS, stwierdził, że jego zabójca, Ryszard C., był przez rok członkiem PO. - To nie ma żadnego znaczenia. Wszędzie może trafić się osoba niepoczytalna - powiedziała Małgorzata Kidawa-Błońska.

Czterech związkowców "Solidarności" stanie przed sądem pod zarzutem napaści na policjantów podczas manifestacji w kwietniu 2009 roku. Jeden z oskarżonych, lider gdańskich stoczniowców Karol Guzikiewicz twierdzi, że proces jest polityczny, a on sam jest ofiarą rządów Donalda Tuska.

Wiceprezydent Lublina Zbigniew Wojciechowski obejmie mandat poselski po byłym polityku PO Januszu Palikocie. Ten zrezygnował z zasiadania w Sejmie przed niespełna dwoma tygodniami, a swoją legitymację poselską przekazał na aukcję na rzecz WOŚP Jurka Owsiaka.