Kaczmarek chce ścigania Ziobry za "fałszywe zeznania"

Janusz Kaczmarek zamierza złożyć w najbliższym czasie zawiadomienie o składaniu fałszywych zeznań przez Zbigniewa Ziobrę - m.in. przed sejmową komisją śledczą - w sprawie "afery gruntowej". Były prokuratur generalny domaga się z kolei aby prokuratura zajęła się ewentualnym nakłanianiem go przez Kaczmarka do mataczenia w sprawie przecieku z tej afery. To rezultaty piątkowego przesłuchania Ziobry przez rzeszowskich śledczych. Kaczmarek uczestniczy w ich postępowaniu w charakterze pokrzywdzonego.

"Paprykarz" się CBA nie boi. "Niech sobie sprawdzają"

Centralne Biuro Antykorupcyjne sprawdza, czy producenci papryki, którym nawałnica zniszczyła w lipcu uprawy, nie próbują wyłudzić odszkodowań. Stanisław Kowalczyk, który zasłynął pytaniem do premiera: "Jak żyć", a później wystąpieniem na konwencji PiS, mówi: - To jest chyba takie "podziękowanie za paprykarza angażowanie się". Władzy się chyba to nie podoba - dodaje.

Miller smacznie zjadł u Tuska. "Bo nie wszyscy się tu boczą"

Nowy szef klubu SLD Leszek Miller i premier Donald Tusk zjedli bez świadków "smaczne śniadanie". Politycy koncentrowali się ponoć głównie na posiłku, ale - jak podało CIR - podczas niego rozmawiali także o "organizacji pracy w Sejmie". Czyli właściwie o czym? Tu politycy już milczą. - Wszystko jest w rządowym komunikacie. Nasza rozmowa miała charakter kurtuazyjny i nie rozumiem, skąd to podekscytowanie - ucinał Miller w rozmowie z dziennikarzami.

Nie jest zazdrosny o spotkanie "dwóch dorosłych facetów"

- Nie jestem zazdrosny o Leszka Millera - zapewniał wicepremier Waldemar Pawlak (PSL) odnosząc się do piątkowego śniadania premiera Donalda Tuska z nowym szefem klubu SLD. Dodał, że w obecnej sytuacji "romanse z SLD lub Ruchem Palikota psuły by oblicze PO". - Myślę, że zbyt dużo nie dyskutując, moglibyśmy zmienić tylko datę w umowie koalicyjnej, żeby to szło w dobrym stylu przez następne cztery lata - podkreślił.

"Nie wiem, skąd insynuacje o przewrocie"

- PiS jest jednością, partią łączącą wiele środowisk, a szefem jest Jarosław Kaczyński - podkreślił Zbigniew Ziobro odnosząc się do wypowiedzi Tadeusza Cymańskiego, który w wywiadzie dla "Wprost" mówił o tym, że w PiS panuje dyktatura, a swoich kolegów nazwał "pachołkami".

Na czołówkę z tirem

Chwilę grozy przeżył Reporter 24 o nicku Waryjot, który na drodze krajowej nr 92 w miejscowości Młodasko (woj. wielkopolskie) cudem uniknął czołowego zderzenia z tirem. Do niebezpiecznej sytuacji doszło podczas manewru wyprzedzania. Kierowca tira na podwójnej ciągłej wyprzedzał innego tira. Film z zamontowanej w samochodzie kamery otrzymaliśmy od Reportera 24 Waryjota.

Jechał o 100 procent za szybko

Policja ze Słubic zatrzymała kierowcę, który przy ograniczeniu prędkości do 90 km/h pędził 180 km/h. Pirat dostał 700 zł mandatu i 10 punktów karnych.

Cymański przeprasza za "rozlane mleko"

- Mleko się wylało, ale nie myślę o opuszczeniu PiS - uważa Tadeusz Cymański po swoim "nieoficjalnym" wywiadzie dla "Wprost". Europoseł przeprosił też za tę wypowiedź partyjnych kolegów. Mariusz Błaszczak i Jacek Kurski są zdania, że sprawę należy zignorować. Według Tomasza Poręby, europoseł powinien za swoją wypowiedź przeprosić.

CBA sprawdza "paprykarzy"

- Jak żyć panie premierze? - pytał Donalda Tuska Stanisław Kowalczyk, najbardziej znany w Polsce plantator papryki. Teraz, gdy po wyborach gwiazda "paprykarza" przygasła, rolnikami z tak zwanego "zagłębia paprykowego" interesuje się CBA. Jak pisze "Rzeczpospolita", Biuro bada, czy nie próbowali wyłudzić od państwa zawyżonych odszkodowań za zniszczone uprawy. - Ci co uczciwie podeszli do tematu mogą spać spokojnie - uspokaja rzecznik CBA.

Wałęsa będzie przesłuchany

W przyszłym tygodniu Prokuratura Rejonowa w Sierpcu chce przesłuchać Jarosława Wałęsę, który nadal przebywa w Wojskowym Instytucie Medycznym po wypadku motocyklowym, któremu uległ na początku września.

Metro zablokowane przez pomnik i sklepikarzy

Jedna koparka zrywa powoli tory z rozjazdów na pl. Wileńskim. Po drugiej stronie czterech robotników je kanapki - tak wyglądał w czwartek plac budowy stacji Dworzec Wileński. - Robimy tyle ile można. Wciąż nie wyprowadzili się kupcy z podziemnego przejścia pod ul. Targową, czekamy też na przeniesienie pomnika - tłumaczy wykonawca.

Oburzeni w imieniu "Ojca Mateusza"

Miała być huczna premiera, jest konflikt z serialem w tle. Sandomierz wycofuje się z promocji najnowszej książki Zygmunta Miłoszewskiego "Ziarno Prawdy". Powód? Zdaniem miejskich urzędników autor nie odniósł się z należytym szacunkiem do obsady serialu Telewizji Polskiej "Ojciec Mateusz", którego akcja toczy się w Sandomierzu. Oficjalna premiera została więc przeniesiona do Warszawy, mimo, że akcja promocyjna już się rozpoczęła.

Małkowski przed sądem ws. seksafery

Przed Sądem Rejonowym w Ostródzie (Warmińsko-Mazurskie) rozpoczął się w piątek proces byłego prezydenta Olsztyna Jerzego Małkowskiego oskarżonego w tzw. seksaferze. Na rozprawie nie ma jednak pokrzywdzonych w sprawie kobiet.

Miller to "najgorszy koszmar"

- W najgorszych koszmarach nie przewidywałem, że szefem klubu SLD może zostać Miller - powiedział w TVN24 Sławomir Kopyciński, tłumacząc swoje odejście z Sojuszu. Według niego, miejsce dla ludzi lewicy jest tylko w Ruchu Palikota, mimo że jeszcze niedawno nazywał go "wysłannikiem Tuska, który chce zagarnąć elektorat SLD".

14 osób rannych w wypadku autokaru

14 osób zostało lekko rannych w wypadku autokaru, do którego doszło w piątek rano w miejscowości Grębów na Podkarpaciu. Autokar wjechał w nowowybudowaną wysepkę na rondzie.

Giertych przegrał ws. obelg w sieci

Wydawca nie jest odpowiedzialny za treść wpisów internautów na forach - uznał warszawski sąd i oddalił pozew Romana Giertycha o naruszenie jego dóbr osobistych obraźliwymi wpisami na portalu fakt.pl. Wyrok nie jest prawomocny.

PiS - kierunek "rozsądny konserwatyzm"

Konserwatywna, a nie radykalna – taki ma być wizerunek partii budowany m.in. dzięki pomysłom z kampanii. Władze PiS będą przekonywać posłów do zmiany retoryki - informuje "Rzeczpospolita". Robocze hasło to "rozsądny konserwatyzm".

"Słowo polityka nic nie warte, zwłaszcza Ryszarda Kalisza"

- Kalisz wystawił nas do wiatru. Nie miałem w zanadrzu nikogo. Rozmawiałem i z Joasią Senyszyn, i innymi politykami. Wszyscy się śmiali i mówili: "Przecież wy w ogóle nie wejdziecie do parlamentu." - mówi Piotr Tymochowicz w rozmowie z dziennikiem "Polska The Times". Współpracownik Janusza Palikota opowiada w wywiadzie o kulisach niezwykle udanej kampanii wyborczej.

"Ten dzień to święto narodowe"

- To najlepsza wiadomość, jaką usłyszałem od 40 lat. Jestem bardzo szczęśliwy. Cały naród libijski jest zadowolony z tego powodu, wszyscy wyszli na ulicę i obchodzimy ten dzień jako święto narodowe - powiedział w "Rozmowie Rymanowskiego" libijczyk mieszkający w Polsce Husain Benamer. I podkreślił, że Kaddafi zginął podczas próby odbicia go przez wierne mu siły. - Na pewno nie była to żadna egzekucja. To jest pewna informacja - powiedział Benamer.

"Leszek Miller ma bardzo silne parcie na władzę"

- Leszek Miller ma bardzo silne parcie na władzę. To jest sprawa charakteru, drogi życia, która cały czas dotyczyła obszaru władzy - tak Józef Oleksy (SLD) tłumaczy, dlaczego wbrew wcześniejszym zapowiedziom, dawny lider Sojuszu zdecydował się kandydować na stanowisko szefa klubu parlamentarnego partii. Były premier dodał, że był pewien, że Miller będzie ubiegał się o tę rolę.

"Inauguracja Sejmu to nie jest show premiera"

- Prezydent nie zamierza ukraść show premierowi, inauguracja to nie jest show premiera. A w dniu wygłaszania przez premiera expose Bronisław Komorowski nie planuje żadnej aktywności - powiedział w "Tak jest" w TVN24 doradca prezydenta Tomasz Nałęcz, pytany czy wystąpienie prezydenta podczas inauguracyjnego posiedzenia izb nie jest konkurencją dla Donalda Tuska. Nałęcz podkreślił też, że "od wystąpienia prezydenta do expose minie prawie miesiąc", więc nie może być mowy o konflikcie.

"Jakieś Platformy, jakieś PiSy, no co to jest?"

Lewica musi opaść na dół, żeby się podnieść do góry. Ona jeszcze jest w opadaniu - skomentował w "Faktach po Faktach" Lech Wałęsa sytuację lewicy i SLD. Były prezydent krytycznie odniósł się do całej sceny politycznej. - Mamy na razie jakieś Platformy, jakieś PiSy, no co to jest? Ruch Palikota, no co to? O czym tu mówić? - pytał były prezydent.

"To jest cud natury. Zagłosujemy i zwyciężymy"

Prezydent Bronisław Komorowski wraz z Lechem Wałęsą i Aleksandrem Kwaśniewskim podpisali w czwartek w Warszawie deklarację, w której apelują do Polaków o oddawanie głosów na Mazury w konkursie "7 Nowych Cudów Natury". "To jeden z prawdziwych skarbów naszego kraju. My, Polacy, wiemy o tym już od dawna" - czytamy w deklaracji.

Wyprostowali dom o 56 cm. "Czuję się nieswojo"

Niecodzienna operacja budowlana miała miejsce w czwartek w Katowicach. Ekipa remontowa przywróciła do pionu pochylony aż o pół metra dom jednorodzinny. Do jego uszkodzenia doszło w wyniku eksploatacji górniczej.

W górach będzie prószyć śnieg

W nocy z czwartku na piątek w północnej Polsce może przelotnie popadać deszcz, zaś w Bieszczadach i w Tatrach należy spodziewać się śniegu. Polska znajdzie się w zasięgu wyżu, który sprowadzi do naszego kraju ładną, ale zimną pogodę.

Przez Nergala odchodzi z Rady Etyki

- Nie mogę i nie chcę tolerować chamstwa w żadnej postaci, co czyni Rada wobec niejakiego Nergala - Adama Darskiego - napisał w specjalnym oświadczeniu Maciej Iłowiecki i ogłosił, że m.in. w związku z tym opuszcza Radę Etyki Mediów. Dziennikarz napisał też, że ma dość ciągłego usprawiedliwiania zachowania ludzi mediów przez Radę.

Brawurowo wjechał w kapliczkę

Do niecodziennego wypadku doszło w miejscowości Guty w woj. podlaskim. Po brawurowej jeździe, na łuku drogi opel astra wjechał w przydrożną kapliczkę. Jak się okazało, kierowca był kompletnie pijany, w organizmie miał 2,7 promila alkoholu.

PSL nie zatwierdzi koalicji. "Nie wszystko jest spięte"

PSL przekłada zaplanowane na weekend posiedzenie Rady Naczelnej ugrupowania. Początkowo miała ona zatwierdzić koalicję z PO, jednak - jak tłumaczą politycy PSL - "nie wszystko jest spięte". W piątek za to odbędzie się spotkanie ścisłego kierownictwa partii. - Nie zakończyły się jeszcze rozmowy w sprawie koalicji - powiedział w czwartek szef Rady Naczelnej Stronnictwa, europoseł Jarosław Kalinowski.

Prezydent Żor oskarżony. Akt już w sądzie

Akt oskarżenia przeciwko prezydentowi Żor przesłała do sądu prokuratura w Wodzisławiu Śląskim. Prezydent Waldemar Socha został oskarżony o zaniżenie w oświadczeniach majątkowych wartości jego nieruchomości i zatajenie informacji o zobowiązaniach finansowych. Grozi mu do 3 lat więzienia. Sprawę badało CBA.