85 proc. tegorocznych maturzystów zdało maturę - podała w czwartek Centralna Komisja Egzaminacyjna, która opublikowała ostateczne wyniki egzaminu maturalnego uwzględniając w nich wyniki dodatkowych czerwcowych egzaminów i sierpniowych poprawek.

Chory na zespół Downa Zbigniew od 27 lat był pod opieką swojej starszej siostry. Po niemal trzech dekadach okazało się, że kobieta bardziej "opiekowała" się rentą niepełnosprawnego, ubezwłasnowolnionego brata, niż nim samym. Na dodatek zadłużyła mieszkanie, w którym obydwoje mieszkali i teraz nieświadomy niczego chory mężczyzna jest dłużnikiem ściganym przez komornika.

Znów wraca temat prywatyzacji służby zdrowia. Tym razem Marek Balicki z SLD oświadczył, że faktycznym celem reformy służby zdrowia - wbrew zapewnieniom członków rządu i polityków PO - jest prywatyzacja. Na dowód polityk podczas konferencji wręczył dziennikarzom przetłumaczone depesze z Wikileaks, z których wynika, że politycy Platformy kontaktowali się w tej sprawie z Amerykanami.

Stołeczna prokuratura umorzyła śledztwo ws. znieważenia uczuć religijnych przez publiczne prezentowanie krzyża oklejonego puszkami po piwie podczas ubiegłorocznych manifestacji pod Pałacem Prezydenckim. Śledztwo umorzono wobec braku znamion czynu zabronionego.

"Super Express" ma przeprosić Weronikę Marczuk i zapłacić jej 50 tys. zł - orzekł Sąd Okręgowy w Warszawie. Sprawa dotyczy obraźliwych informacji w związku z jej zatrzymaniem przez CBA w 2009 r., jakie opublikował tabloid.

- Wiedzę byłego dowódcy Wojsk Lądowych, generała Waldemara Skrzypczaka, warto wykorzystać - stwierdził na posiedzeniu sejmowej komisji obrony minister obrony Tomasz Siemoniak. Polityk tłumaczył swoją decyzję o zatrudnieniu wojskowego, który odszedł z armii w atmosferze skandalu po ostrej krytyce ministra Bogdana Klicha i MON.

Gdyby wybory parlamentarne odbyły się we wrześniu, na PO zagłosowałoby 37 proc. Polaków, PiS mogłoby liczyć na 20 proc. poparcia, SLD na 7 proc., a PSL na 6 proc. - wynika z najnowszego sondażu CBOS. W porównaniu z ubiegłym miesiącem PO zyskała 1 punkt proc., PiS pozostaje na tym samym poziomie, poparcie dla SLD spadło o 1 punkt proc., a 2 punkty proc. wzrostu zanotowało PSL.

Minister edukacji Katarzyna Hall rozważa częściową rezygnację z obowiązkowego w przyszłym roku posłania do szkoły sześciolatków. Sugeruje rozwiązanie, by we wrześniu 2012 do szkoły poszły obowiązkowo tylko te dzieci, które miałyby skończone sześć lat. Hall o swoim pomyśle poinformowała w czwartek na swoim blogu.

- Będę rekomendował przyszłemu rządowi po wyborach podjęcie stosownych decyzji na ile i na jakich zasadach strona polska chce uczestniczyć projekcie ropociągu Odessa-Brody-Płock - powiedział w czwartek po spotkaniu Rady Bezpieczeństwa Narodowego prezydent Bronisław Komorowski. Posiedzenie Rady było poświęcone kwestii bezpieczeństwa energetycznego Polski.

- To próba wywarcia presji - tak prezes PiS Jarosław Kaczyński określił słowa premiera Donalda Tuska, że jeśli PO nie wygra październikowych wyborów parlamentarnych, "nie powinna się ubiegać o tworzenie nowego rządu". Z kolei według szefa MSZ Radosława Sikorskiego słowa Tuska to "coś oczywistego".

Do 15 lat więzienia grozi kobiecie z Wrocławia, która sprzedała swoje dziecko. Tyle samo może dostać kupująca z Kamiennej Góry. Prokuratura zarzuca kobietom handel ludźmi.

Zanotowany w tym roku przez GUS ujemny przyrost naturalny to wina 6 lat rządów prawicy: PiS i PO - uważa szef SLD Grzegorz Napieralski. Lider SLD przypomniał w czwartek na konferencji prasowej na placu zabaw postulaty społeczne swojej partii: in vitro oraz przedszkola i żłobki dla każdego dziecka.

Było jak w sensacyjnym filmie. Porwanie i żądanie okupu. Zamiast palca - jak to bywa - odcięty ogon, bo porwano konia. "Walor" już jest bezpieczny, a podejrzani za kradzież trafili - decyzją sądu - na trzy miesiące do aresztu.

Trzech dwudziestokilkuletnich mężczyzn zginęło w wyniku wypadku, do którego doszło o 4 nad ranem na skrzyżowaniu ul. Energetycznej z ul. Puławską w Piasecznie pod Warszawą. Kierowca bmw najprawdopodobniej na łuku drogi wpadł w poślizg, po czym samochód dachował i z dużą prędkością uderzył w słup oświetleniowy. Czwarta osoba, która wyleciała z samochodu w momencie uderzenia, przeżyła. Mężczyzna nie zapiął pasów, był pijany.

- Tusk wie, że Grzegorz Schetyna z Cezarym Grabarczykiem za bardzo „urośli”. Moim zdaniem Tusk postawi na nową ekipę - twierdzi Janusz Palikot w rozmowie z "Newsweekiem". Były poseł PO jest przekonany co do sukcesu własnego ugrupowania. Jego zdaniem "Ruch Palikota" zdobędzie 6-11 procent i może być istotnym koalicjantem dla PO.

- Bardzo się cieszę, że KE podtrzymuje prognozę wzrostu gospodarczego na poziomie 4 proc. w 2011 roku - powiedział minister finansów Jacek Rostowski. I zapewnił, że fundamenty polskiej gospodarki są silne, i nic jej nie zagraża. Wcześniej poinformował zaś, że polska prezydencja, Parlament Europejski i Komisja Europejska wypracowały kompromis ws. tzw. sześciopaku, pakietu aktów legislacyjnych wzmacniających dyscyplinę budżetową w UE.

O dużym szczęściu mogą mówić klienci kiosku w Piekarach Śląskich, w który wpadł samochód osobowy. Auto zostało odrzucone wprost na sklep po tym, jak wcześniej zderzyło się z innym samochodem. Do zdarzenia doszło w czwartek przed południem.

15 posłów PO, którzy złamali dyscyplinę i zagłosowali inaczej niż reszta klubu w sprawie projektu ustawy całkowicie zakazującego przerywania ciąży, nie poniesie w tej sprawie konsekwencji - poinformował w czwartek PAP wiceszef klubu PO Waldy Dzikowski. - Sumienia nie będziemy karać - uzasadnił.

Obecna sytuacja w Telewizji Polskiej SA stwarza poważne zagrożenie dla ładu demokratycznego w Polsce - uznała sejmowa Komisja Kultury i Środków Przekazu. I przyjęła uchwałę potępiającą zarząd TVP za zatrudnienie w jednym z programów Adama Darskiego "Nergala". Dokument przeszedł głosami PiS.