"Polska ws. memorandum nie poniosła strat, poza zamieszaniem"

Jest coś zadziwiającego w braku przepływu informacji ws. memorandum gazowego między Polskim Górnictwem Naftowym i Gazownictwem a ministerstwem skarbu - powiedział w "Faktach po Faktach" szef MSW Bartłomiej Sienkiewicz. Za brak właściwego nadzoru nad PGNiG premier Donald Tusk odwołał Mikołaja Budzanowskiego ze stanowiska ministra skarbu. Sienkiewicz zaznaczył, że decyzja szefa rządu go nie dziwi.

Pożar w hali Stoczni Gdańskiej: wyroki utrzymane

Sąd Apelacyjny w Gdańsku utrzymał w piątek wyroki sądu niższej instancji roku więzienia w zawieszeniu na dwa lata dla organizatorów koncertu w hali Stoczni Gdańskiej w 1994 r. Podczas imprezy doszło do pożaru. Zginęło 7 osób, a ponad 280 zostało rannych.

Preisner: Podejmę kroki prawne, nie zamierzam być wycieraczką PiS

Kompozytor Zbigniew Preisner zwróci się do sądu w związku z odtworzeniem jego muzyki na wiecu w Krakowie w trzecią rocznicę pogrzebu Lecha i Marii Kaczyńskich na Wawelu. Partia zaprzecza, by wykorzystała utwór, jednak kompozytor nie zamierza zostawić tej sprawy. - Podejmę kroki prawne, ponieważ nie zamierzam być wycieraczką PiS - stwierdził Preisner.

Odszkodowanie dla Seredyńskiego za bezprawne zatrzymanie przez CBA

453 tys. zł odszkodowania i zadośćuczynienia ma zapłacić Skarb Państwa b. prezesowi Wydawnictw Naukowo-Technicznych Bogusławowi Seredyńskiemu za bezpodstawne zatrzymanie go w 2009 r. przez CBA - orzekł w piątek Sąd Okręgowy w Warszawie. To jedno z największych w Polsce zasądzonych odszkodowań za bezprawne zatrzymanie przez organa ścigania.

Platforma nie porozumiała się ws. związków partnerskich

Konserwatyści i liberałowie w PO nie doszli do porozumienia ws. związków pozamałżeńskich. Przygotowano więc dwa projekty ustaw: o umowie partnerskiej (projekt liberałów) oraz o wspólnym pożyciu (projekt konserwatystów). Spór ma rozstrzygnąć w maju premier Donald Tusk.

"Władimir Putin musiał zrekonstruować rząd Donaldowi Tuskowi"

- Władimir Putin musiał zrekonstruować rząd Donaldowi Tuskowi - on sam sobie nie dawał rady - stwierdził Przemysław Wipler z PiS, komentując piątkową decyzję premiera Donalda Tuska o dymisji ministra skarbu Mikołaja Budzanowskiego. Leszek Miller z SLD powiedział z kolei, że Mikołaj Budzanowski już wcześniej powinien być zdymisjonowany. - Nie chodzi nawet o kwestię memorandum gazowego, ale o LOT, czy skandaliczne prywatyzacje - ocenił Miller.

Sąd umorzył postępowanie ws. b. kuratora Marcina P.

Sąd Rejonowy Gdańsk-Południe postanowił w piątek umorzyć sprawę Marka L. oskarżonego o poświadczenie nieprawdy, gdy był kuratorem Marcina P., późniejszego prezesa Amber Gold. Prokuratura "wstępnie" nie zgadza się z decyzją sądu i nie wyklucza zaskarżenia tej decyzji.

25 lat za brutalne zabójstwo taksówkarza

25 lat więzienia - taki wyrok usłyszał w piątek Adam O., który który w grudniu 2011 r. zabił taksówkarza w podczęstochowskich Rędzinach, zadając mu 25 ciosów nożem. Wyrok, wydany przez Sąd Okręgowy w Częstochowie, nie jest prawomocny. Prokuratura, która domagała się dla oskarżonego dożywocia, rozważy apelację.

Abp Gocłowski przesłuchany w swoim mieszkaniu

Sąd Okręgowy w Gdańsku przesłuchał w piątek abp. Tadeusza Gocłowskiego jako świadka w procesie ws. afery finansowej w kościelnym wydawnictwie Stella Maris. Były metropolita gdański zeznawał przez 1,5 godz. w swoim mieszkaniu w kurii biskupiej.

Z resortu cyfryzacji do ministerstwa skarbu

Wiceminister w resortach Spraw Wewnętrznych oraz Administracji i Cyfryzacji, a wcześniej samorządowiec. Od 12 lat związany z Platformą Obywatelską. To właśnie Włodzimierz Karpiński ma zostać nowym ministrem skarbu.

Dymisja Budzanowskiego za memorandum gazowe

Mikołaj Budzanowski został zdymisjonowany przez premiera Donalda Tuska. To konsekwencja afery wokół memorandum gazowego, o którego podpisaniu nie wiedzieli premier i minister skarbu. Budzanowskiego na stanowisku zastąpi Włodzimierz Karpiński, wiceszef ministerstwa cyfryzacji.

"Chcieliśmy wybrać rodzaj śmierci - to wszystko"

Około południa zakończyły się uroczystości pod Pomnikiem Bohaterów Getta w Warszawie, związane z 70. rocznicą wybuchu powstania w getcie warszawskim. O godz. 10.00 w Warszawie zawyły syreny i zabrzmiały dzwony w kościołach. - Nie ma takiej drugiej europejskiej stolicy jak Warszawa, gdzie wojna odcisnęłaby straszniej swoje piętno zniszczenia. Nie ma takiej drugiej stolicy jak Warszawa, która trzykrotnie walczyła z hitlerowskim okupantem - mówił prezydent Bronisław Komorowski.

Wyrok ws. Grudnia '70. Kociołek uniewinniony

Stanisław Kociołek został uniewinniony ws. Grudnia'70. Dwaj dowódcy wojska skazani na dwa lata więzienia w zawieszeniu na cztery lata nie za zabójstwo, a za śmiertelne pobicie. Prokurator zapowiada apelację.

"Wszystko, co dzisiaj przeżywamy, to jest epilog"

- To w pewnym sensie taki symboliczny koniec historii polskich Żydów. To wszystko, co było po wojnie, to jest już pewien epilog, często tragiczny, często chwalebny. To powstanie w getcie warszawskim jest takim ostatnim aktem heroicznym, kończącym kilkaset lat historii żydów polskich. To wszystko, co dzisiaj przeżywamy, to jest epilog - mówił o 70. rocznicy powstania w getcie warszawskim Jacek Stawiski, komentator TVN24.

Przemycili z Dominikany 200 kg kokainy. Grozi im 15 lat

CBŚ wraz z Prokuraturą Okręgową w Warszawie rozbiło zorganizowaną grupę przestępczą, która ma na swoim koncie przemyt na teren Unii Europejskiej ponad 200 kg kokainy, o czarnorynkowej wartości blisko 20 mln zł. To ciąg dalszy sprawy, która zaczęła się od przechwycenia w zeszłym roku rekordowego przemytu ponad 47 kg kokainy. W sumie w ręce policji wpadło 15 osób zamieszanych w narkotykowy biznes.

Ziobro wspiera Gowina ws. groźnych przestępców. "Niech krytycy spojrzą rodzicom w oczy"

- Wspieram ministra Gowina dlatego, że podejmuje racjonalne, sensowne działania dla Polaków - powiedział w TVN24 Zbigniew Ziobro komentując nowy projekt ministra sprawiedliwości mający na celu izolację najgroźniejszych przestępców, którzy niedługo wyjdą na wolność. - Niech krytycy (...) popatrzą w oczy tym rodzicom, którzy stracili malutkie dzieci, które były torturowane i mordowane przez psychopatę - dodał.

Wojciechowska najpopularniejszą blogerką w Polsce

Martyna Wojciechowska jest najpopularniejszą blogerką w Polsce - wynika z badania "Blogerzy w Polsce 2013. Znajomość - wizerunek - znaczenie". Badanie przeprowadziła firma Polskie Badania Internetu wśród internautów w wieku 15-65 lat.

Wrocław bezradny ws. Romów. "Cóż by dało przeniesienie?"

Wieloletni konflikt pomiędzy mieszkańcami Wrocławia a mieszkańcami romskiego koczowiska zaostrzył się. Władze miasta przyznają, że nie mają sposobu, by pozbyć się dzikiego osiedla. Na nic prośby i groźby - o eksmisji zdecyduje sąd. Ale nawet jeśli zgodzi się, to problem zostaje. Rumuni przeniosą się w inne miejsce, a zakazać im, obywatelom Unii, pobytu w Polsce nie można.

Premier przedstawi wnioski po raporcie ws. memorandum

Premier Donald Tusk ma dziś na konferencji prasowej odnieść się do raportu o okolicznościach podpisania memorandum gazowego. Według rzecznika rządu Pawła Grasia premier przedstawi wnioski, jakie wyciągnął z tej lektury i ich konsekwencje.

Powstaniec z getta: Byłem zdziwiony, że Niemcy wzięli nas bardzo poważnie

Nie mieli wiele do stracenia, bo widmo zagłady wisiało nad nimi od dawna. Choć doskonale wiedzieli, że z uzbrojonymi Niemcami nie mają żadnych szans. Powstanie a potem masową wywózkę do obozów zagłady przeżyli nieliczni. Swoje wspomnienia z powstania w getcie warszawskim opowiedział reporterce "Polska i Świat" jego uczestnik, Symcha Ratajzer-Rotem, ps. "Kazik".