Najnowsze

Najnowsze

"Der Spiegel": nie żyje "buchalter Auschwitz"

Oskar Groening, znany jako "buchalter Auschwitz", skazany na cztery lata pozbawienia wolności były strażnik z niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau, zmarł w wieku 96 lat - podał w poniedziałek magazyn "Der Spiegel".

"Wysoce prawdopodobne, że Rosja jest odpowiedzialna za atak". May stawia ultimatum

Brytyjska premier Theresa May powiedziała w poniedziałek, że jest "wysoce prawdopodobne", iż to Moskwa odpowiada za atak w Salisbury na byłego rosyjskiego pułkownika Siergieja Skripala. - Jeśli nie otrzymamy wiarygodnej odpowiedzi ze strony Rosji, to uznamy, że ta akcja stanowi nieuprawnione użycie siły przez państwo rosyjskie przeciwko Wielkiej Brytanii - zapowiedziała.

Prokuratura sprawdza czy Partia Razem propaguje komunizm

Prokuratura Krajowa sprawdza czy Partia Razem nie propaguje komunizmu - to efekt doniesień dwóch organizacji "Koliber" i "Młoda Prawica". Adrian Zandberg z zarządu krajowego Partii Razem w programie „Tak Jest” określił ten wniosek jako żenujący. Piotr Strzembosz z Prawicy RP przekonywał jednak, że działacze Partii Razem nie ukrywają, że komunizm jest im bliski.

"Mayday, mayday, mayday". Ostatnia rozmowa pilota śmigłowca z wieżą

Tuż przed katastrofą śmigłowca w Nowym Jorku pilot przez radio wzywał pomoc. - Zero Lima Hotel, mayday, mayday, mayday! - nadawał przez radio do wieży kontroli lotów. - East River, awaria silnika! - dodał. W niedzielę wieczorem czasu lokalnego pilotowany przez niego helikopter wpadł do East River w Nowym Jorku. Tylko pilot przeżył wypadek. Pięcioro pasażerów zginęło.

Równają wioski Rohindżów z ziemią, wznoszą obiekty wojskowe. Zdjęcia satelitarne z Birmy

Po wypędzeniu z Birmy blisko 700 tysięcy muzułmanów Rohindża, armia tego kraju zrównała z ziemią niektóre, zamieszkiwane przez nich do ubiegłego roku wioski i rozpoczęła budowę w tych miejscach baz wojskowych - alarmuje w poniedziałek organizacja broniąca praw człowieka Amnesty International. Jako dowód pokazała zdjęcia satelitarne. Birma twierdzi, że przygotowuje się w ten sposób na powrót Rohindżów.

49 zabitych, 22 rannych w katastrofie lotniczej w Nepalu

W poniedziałkowej katastrofie banglijskiego samolotu pasażerskiego, który rozbił się podczas lądowania na lotnisku w stolicy Nepalu, Katmandu, zginęło 49 osób, a 22 ocalałe leżą w szpitalach - poinformował dyrektor generalny Nepalskiego Urzędu Lotnictwa Cywilnego (CAAN) w tym kraju.

Zmarł słynny projektant mody Hubert de Givenchy

W wieku 91 lat zmarł światowej sławy francuski projektant mody Hubert de Givenchy - poinformowała agencja AFP, powołując się na jego bliskich. Założyciel legendarnego domu mody projektował kreacje dla Audrey Hepburn i Jacqueline Kennedy.

"Polacy mają prawo wiedzieć, z czego żyje premier"

Majątek premiera, czy to przepisywany na żonę, czy na innych członków rodziny jest czymś, co wymaga jawności - podkreślił szef klubu PO Sławomir Neumann. - Jeżeli się zarobiło pieniądze swoją ciężką pracą, jak się jest kreatywnym (...), to trzeba pokazywać: proszę bardzo, da się zarobić - skomentował Marek Jakubiak z ruchu Kukiz'15.

Przewodniczący Medżlisu: rosyjskie wybory na Krymie nielegalne

Krymscy Tatarzy nie wezmą udziału w nielegalnych wyborach prezydenta Federacji Rosyjskiej, które będą przeprowadzane przez rosyjskich okupantów na czasowo zaanektowanym Krymie - napisał na Facebooku przewodniczący Medżlisu, samorządu Tatarów krymskich, Refat Czubarow.

"Mam nadzieję, że niebawem zostanie wypracowane jedno stanowisko Polski i Izraela"

- Cały czas trwa dialog. Ten dialog nie zawsze odbywa się w świetle kamer - mówiła w poniedziałek na konferencji prasowej Joanna Kopcińska, rzeczniczka rządu, odnosząc się do stosunków polsko-izraelskich. Dodała, że polscy dyplomaci "rozmawiają szeroko" ze stroną izraelską, nie tylko o ustawie o IPN, ale też między innymi o współpracy kulturalnej i edukacyjnej.

Sąd: prezydent Łodzi winna. Ma zapłacić grzywnę

Hanna Zdanowska, prezydent Łodzi jest winna poświadczenia nieprawdy w dokumentach - tak uznał łódzki sąd. - Chcę zawsze mówić prawdę. Jak widać prawda nie zawsze jest w cenie - podkreśliła prezydent. Wyrok nie jest prawomocny.

"Ktoś podpalił nasz jacht". Jest nagroda za wskazanie podpalacza

Jezioro było jeszcze skute lodem, około zera stopni, noc. - Nieprawdopodobne, żeby w takich okolicznościach jacht zapalił się sam. To tak jakby zapalił się biegun północny - mówi właściciel łodzi. Jego przypuszczenia częściowo potwierdzają strażacy. Sprawę bada policja.

"Nie można minionych 28 lat uważać za zmarnowane". Kardynał Nycz o słowach Gowina

Myślę, że się okaże, że nie ma potrzeby burzenia tego fundamentu. Tylko tak, jak się dba o fundament domu, trzeba go w istotnych punktach uzupełnić - powiedział podczas konferencji "Rodzina fundamentem niepodległości" metropolita warszawski kardynał Kazimierz Nycz. Odniósł się do słów wicepremiera Jarosława Gowina, że "trzeba Polskę wymyślić i zbudować na nowo".

Spłonęło osiem tysięcy domostw. Władze twierdzą, że nikt nie zginął

W poniedziałek rano na terenie jednego ze slumsów w stolicy Bangladeszu Dhace olbrzymi pożar strawił kilka tysięcy prowizorycznych domostw, z których zdecydowaną większość stanowiły namioty. Płomienie udało się opanować, jednak nawet 25 tysięcy mieszkańców straciło dach nad głową. Mimo gigantycznej skali pożaru chaotycznie zabudowanej dzielnicy, lokalne władze twierdzą, że nie ma informacji o ofiarach śmiertelnych.

Ogromna przewaga Putina. Ostatni sondaż przed wyborami

Aż 69 procent Rosjan gotowych jest głosować na Władimira Putina w wyborach prezydenckich 18 marca - wynika z najnowszego sondażu wyborczego ogłoszonego przez Ogólnorosyjskie Centrum Badania Opinii Publicznej (WCIOM), ośrodek socjologiczny zbliżony do władz.

Loża prasowa 11.03.2018

Małgorzata Łaszcz gościła w "Loży Prasowej" komentatorów: Michał Szułdrzyńskiego z "Rzeczpospolitej", Andrzeja Stankiewicza z Onetu, Tomasza Wołka i Pawła Wrońskiego z "Gazety Wyborczej". Tematem, który otworzył dyskusję, był początek faktycznego działania zakazu handlu w niedzielę. W dalszej części publicyści dyskutowali o ujawnieniu przez Onet notatki dotyczącej relacji polsko-amerykańskich w kontekście ustawy o IPN. Jednym z wątków była też ocena roli dziennikarzy w tej materii i wynikająca z tego krytyka przedstawicieli władz. Goście odnieśli się także do obchodów Marca'68 i różnych narracji dotyczących tego wydarzenia - z jednej strony premiera, a z drugiej prezydenta.