Najnowsze

Najnowsze

"Ziemia przepiękna, błękitno-biała. Aż się krzyczeć chce"

Jest pierwszym - i jak do tej pory jedynym - Polakiem, który był w kosmosie. Mija właśnie 40 lat od tego pamiętnego lotu. Generał Mirosław Hermaszewski wspominał swoją misję w rozmowie we "Wstajesz i wiesz" w TVN24. - Przepiękna, okrągła, błękitno-biała. Aż krzyczeć się chce - opowiadał o wrażeniach, jakie wywołał w nim widok Ziemi z kosmicznej perspektywy.

No prison for the use of phrases offensive to Poland. Quick U-turn in the Holocaust law

The ruling Law and Justice has made a sudden U-turn on the law on the Institute of National Remembrance. Amendments to the law were quickly passed through on Wednesday. There will be no prison sentences for the use of phrases offensive to Poland. The prime minister has said that the law was necessary. But voices from the government, including the Marshal of the Senate, say that reality is hitting home. The opposition is not sparing in criticism. And it's pointing to half a year of spoiled relations with Israel, the USA and Ukraine. Now, Law and Justice aims to improve them.

"To płacz dziecka... Tam jest!". Znaleźli w lesie dziewczynkę

Szczęśliwie zakończyły się wielogodzinne poszukiwania dwuletniej dziewczynki w amerykańskim stanie Georgia. Dziewczynka w nocy wyszła z domu i zgubiła się w lesie - prawdopodobnie chciała pójść do swojej mamy, która niedawno trafiła do szpitala. Moment odnalezienia dziecka zarejestrowała kamera, którą miał przy sobie jeden policjantów.

Timmermans: potrzebne są działania w sprawie sędziów polskiego Sądu Najwyższego

Wiceszef Komisji Europejskiej przedstawił w czwartek w Parlamencie Europejskim stanowisko wobec praworządności w Polsce. Oświadczył, że jest świadomy, iż potrzebne są pilne działania w sprawie sędziów polskiego Sądu Najwyższego, którzy 3 lipca mają przejść na emeryturę. - Nie ma powodu, żeby Komisja Europejska zmieniła swoje stanowisko, ponieważ ryzyko systemowe dla praworządności w Polsce w dalszym ciągu pozostaje - wskazywał Frans Timmermans.

Skok ze znaku, salto i miękkie lądowanie wśród policjantów

Mężczyzna ubrany jedynie w krótkie spodenki wspiął się w godzinach porannych na konstrukcję drogowskazu nad jedną z tras szybkiego ruchu w Los Angeles i rozwiesił transparenty wzywające do walki z zanieczyszczeniem środowiska. Przez ponad dwie godziny nie reagował na prośby policjantów, którzy chcieli bezpiecznie sprowadzić go na ziemię. W czasie ekoprotestu setki samochodów stały w gigantycznym korku na zablokowanej drodze. W końcu mężczyzna zeskoczył na rozłożoną na jezdni strażacką poduszkę wykonując efektowne salto.

Gowin o ustawie o IPN: taki kształt przepisów był błędem

Doszliśmy do wniosku, że trzeba dokonać racjonalnej i leżącej w głębokim interesie Polski korekty - stwierdził wicepremier i minister nauki Jarosław Gowin, komentując przyjętą w środę nowelizację ustawy o IPN. - Nie doceniliśmy kontekstu międzynarodowego i tego, w jaki sposób nasze intencje i brzmienie przepisów zostanie odebrane przez naszych partnerów - tłumaczył, podkreślając, że tak sformułowane przepisy były "błędem".

Erdogan "uzgodnił zniesienie stanu wyjątkowego"

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan i jego sojusznik w koalicji rządowej, szef Nacjonalistycznej Partii Działania (MHP) Devlet Bahceli uzgodnili, że nie przedłużą kończącego się w lipcu stanu wyjątkowego - podała prorządowa gazeta "Sabah".

Rosyjscy astronauci przypomnieli o locie Hermaszewskiego. Nagranie z kosmosu

40 lat temu, w 1978 roku, kapsuła Sojuz z Mirosławem Hermaszewskim i Piotrem Klimukiem zadokowała do stacji orbitalnej Salut 6. Hermaszewski do dziś jest jedynym Polakiem, który był w kosmosie. Historyczną rocznicę i misję obu astronautów przypomnieli Oleg Artiemjew i Sergiej Prokopiew z załogi Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). - Pozdrawiamy was z okazji jubileuszu polsko-radzieckiego lotu - zwrócili się do Ziemian z orbity.

Los bywa przewrotny. Niemcom znów "brakuje słów"

Nie mogło być inaczej. W bardzo ostrych słowach niemiecka prasa oceniła szybkie odpadnięcie mistrzów świata z turnieju w Rosji. "Bez słów" - napisał w czwartek na okładce "Bild". Dziennik nawiązał tytułem do tego sprzed czterech lat, gdy drużyna Joachima Loewa rozbiła w pył Brazylię 7:1...

Wiceszef MSZ: kształt ustawy na żadnym etapie nie był negocjowany z Izraelem

Warto było wejść w kryzys, warto było wywołać trudną, bolesną debatę, która wymagała kilku miesięcy fermentacji i znalazła rezultat we wspólnej deklaracji premierów - tak Bartosz Cichocki, wiceminister spraw zagranicznych i szef rządowego zespołu do spraw dialogu polsko-izraelskiego, komentował w czwartek przyjętą w środę nowelizację ustawy o IPN. Zapewnił, że jej kształt "na żadnym etapie nie był przedmiotem negocjacji z Izraelem".

Transatlantycki dwugłos w sprawie Iranu

Przyszłość porozumienia nuklearnego Iranu po wycofaniu się z niego USA była przedmiotem środowej debaty Rady Bezpieczeństwa ONZ na temat nierozprzestrzeniania broni jądrowej. Przeważała opinia, że Teheran wywiązuje się z zobowiązań. Wyrażano ubolewanie z powodu decyzji USA.

"Polityczny hazard" według PiS. Amerykańskie media komentują ustawę o IPN

Amerykańskie media skomentowały błyskawiczną nowelizację ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. "New York Times" ocenił, że miała ona na celu "naprawienie dyplomatycznych szkód", które wyrządziła wcześniejsza nowelizacja ustawy. Z kolei "Washington Post" ocenił, że Prawo i Sprawiedliwość uprawia w ten sposób "polityczny hazard".

Podzielona opozycja nie dała rady. Rumuński rząd przetrwał

Podzielona rumuńska opozycja, która zgłosiła wniosek o wotum nieufności wobec rządu, nie zdołała w środę przeprowadzić go przez parlament. Próba obalenia rządu PSD skazana była z góry na niepowodzenie z powodu braku wymaganej większości w parlamencie.

Artykuł 7 ciągle wisi nad Polską

Jedno posiedzenie - różne punkty widzenia Polski. Minister do spraw europejskich jest zadowolony po swoim wczorajszym wystąpieniu w Luksemburgu. Tłumaczył się z polskiej praworządności, a słuchali go europejscy koledzy. Wiceszef Komisji Europejskiej Frans Timmermans jest mniej optymistyczny. Groźba artykułu siódmego ciągle nad Polską wisi.

Ekspresowe tempo zmiany ustawy o IPN

Tempo zmiany ustawy o IPN było ekspresowe. Bez debaty, bez pytań. Równie ekspresowo ustawa przeszła przez Senat i równie ekspresowo ustawę podpisał prezydent, który jest w Rydze. Cały proces trwał zaledwie 10 godzin, co - jak mówi opozycja - nie jest zgodne z parlamentarnym obyczajem i dbałością o standardy.

Wilk pogryzł dzieci w Bieszczadach. Został zastrzelony

Wilk, który pogryzł dwoje dzieci w Bieszczadach, to prawdopodobnie to samo zwierzę, które wcześniej zaatakowało turystkę na polu namiotowym. Wilk został zastrzelony. Eksperci oceniają teraz jego zachowanie i domyślają się, że od małego mógł mieć kontakty z człowiekiem - skoro tak blisko podchodził.

Rozejm na lato. "Bezwzględny, stabilny i bezterminowy"

Trójstronna grupa kontaktowa do spraw uregulowania konfliktu na południowym wschodzie Ukrainy porozumiała się w sprawie rozejmu na okres letni - powiedział w środę po zakończeniu obrad w Mińsku przedstawiciel Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie Martin Sajdik.