Najnowsze

Najnowsze

"Węgrzy chcieliby żyć na granicy austriacko-szwajcarskiej"

Najlepszym okresem w XX-wiecznej historii Węgier były rządy Janosa Kadara, a w realizacji marzeń najbardziej pomocna jest rodzina i przyjaciele – tak sądzi najwięcej respondentów najnowszego sondażu poświęconego marzeniom Węgrów. Węgrzy wskazali, że ich kraj mógłby się upodobnić do Austrii bądź Szwajcarii. Na dalszych pozycjach uplasowały się Państwa Europy Środkowo-Wschodniej.

Media: Trump na celowniku hakerów wiele lat przed wyborami

Prezydent USA Donald Trump był celem hakerów wiele lat przed wyborami prezydenckimi - informuje w poniedziałek agencja Associated Press. Według niej niemal 195 adresów internetowych Trumpa, jego rodziny oraz jego firm zostało przejętych przez hakerów potencjalnie powiązanych z Rosją.

Kamery na mundurach strażników miejskich w stolicy?

Nie tylko policjanci. Także strażnicy miejscy z Warszawy będą mieli kamery w mundurach. Ma to pomóc dokumentować interwencje i - co ważne - wyjaśniać często sporne sytuacje, o których, co jakiś czas, donoszą mieszkańcy. Łukasz Wieczorek 

Żona prokuratora krajowego prezesem sądu

Żona prokuratora krajowego i bliskiego współpracownika Zbigniewa Ziobry dostaje awans i zostaje prezesem sądu w Sosnowcu. Minister sprawiedliwości mówi o jej doświadczeniu, a opozycja o nepotyzmie i potrzebie wyjaśnień od premier Beaty Szydło. Michał Chlebowski

Szef MON krytycznie o decyzji prezydenta

Miały być w sierpniu, później mówiło się o 11 listopada. Ale wszystko na to wskazuje, że nominacji generalskich w Święto Niepodległości nie będzie. Minister obrony publicznie obwinia prezydenta. A to z pewnością nie pomoże w wyciszeniu konfliktu dwóch najważniejszych osób odpowiadających za polską armię. Michał Tracz 

Zastrzeżenia do projektu ustawy o jawności życia publicznego

To pozbawianie prywatności obywateli - apelują środowiska prawnicze, które surowo oceniają rządowy projekt ustawy o jawności życia publicznego. W poniedziałek w kancelarii premiera odbyły się konsultacje. Ich uczestnicy mają całą listę zastrzeżeń. Począwszy od formy spotkania. 

Odbudowa dwustuletniego cmentarza ewangelickiego

Najcenniejsza pamiątka po ich przodkach niszczała w oczach, dlatego musieli zareagować. Mieszkańcy Brzezin pod Łodzią od sześciu miesięcy odbudowują dwustuletni cmentarz ewangelicki i są już pierwsze efekty. O lokalnym patriotyzmie ponad różnicami wyznania i pochodzenia – Maria Mikołajewska.

Kobieta porwana w Słubicach uwolniona

Kobieta, która w poniedziałek została wciągnięta do samochodu w Słubicach jest już bezpieczna - poinformowała policja. Zatrzymano 29-letniego mężczyznę, który jest podejrzewany o jej porwanie.

"Próba pochówku Lenina doprowadzi do starć"

W setną rocznicę rewolucji październikowej w Moskwie ponownie pojawiają się głosy w sprawie pochowania Włodzimierza Lenina. Ciało wodza bolszewików ciągle spoczywa w mauzoleum na placu Czerwonym. Dobitnie w tej sprawie wypowiedział się prezydent Czeczenii Ramzan Kadyrow, który stwierdził, że "dość gapienia się na tego trupa". Wywołało to oburzenie lidera komunistów, Giennadija Ziuganowa.

Rząd nieco ugina się w sprawie jawności. Organizacje społeczne: oczekujemy więcej

Rząd wycofuje się z pomysłu, aby urzędnicy mogli uniknąć udzielania informacji uporczywym interesantom. Zmieniony ma zostać również zapis warunkujący udzielenie informacji od opłaty wniesionej przez obywatela. Nadal jednak pozostaje wiele rozbieżności pomiędzy rządem a organizacjami społecznymi w sprawie projektu ustawy o jawności życia publicznego.

Ochłodzenie w relacjach Warszawa-Kijów

Polityka historyczna kością niezgody w relacjach Warszawa-Kijów. Minister Witold Waszczykowski grozi zakazem wjazdu do Polski dla Ukraińców "o skrajnie antypolskim stanowisku". Ukraiński MSZ stara się uspokajać, że w tym kraju "nie ma nastrojów antypolskich". Warszawa zarzuca zaś Kijowowi, że nie robi nic, by przeciąć narastający na Ukrainie kult Stepana Bandery i Ukraińskiej Powstańczej Armii, która jest odpowiedzialna za "rzeź wołyńską" dokonaną w czasie II wojny światowej. O trudnej historii i jej politycznych konsekwencjach dyskutowali Jerzy Meysztowicz (Nowoczesna) i Marek Jakubiak (Kukiz'15).

Kondolencje prezydenta Dudy po strzelaninie

"W obliczu tego barbarzyńskiego aktu dzielimy ból w solidarności z najbliższymi ofiar, a wszystkim poszkodowanym życzymy szybkiego powrotu do zdrowia" - napisał prezydent Andrzej Duda w depeszy kondolencyjnej do prezydenta USA Donalda Trumpa.

Następca azjatyckiego "emira terrorystów" poszukiwany

Filipińskie służby bezpieczeństwa poszukują od dziś Amina Baco, Malezyjczyka znanego również pod pseudonimem "Abu Jihad", którego podejrzewają o przejęcie przywództwa nad powiązanymi z tak zwanym Państwem Islamskim ugrupowaniami terrorystycznymi, działającymi w Azji Południowo-Wschodniej. Jego "awans" miała poprzedzać śmierć kilku wysoko postawionych w strukturach ekstremistów w regionie osób.

Dokonał masakry w kościele, do którego  chodziła teściowa. Przed atakiem jej groził

Były żołnierz sił powietrznych USA, który w czasie niedzielnej nabożeństwa w Teksasie zastrzelił co najmniej 26 osób, popełnił samobójstwo po ucieczce i wymianie strzałów z mieszkańcami - poinformował w poniedziałek szeryf. Napastnik był ubrany na czarno, miał na sobie kamizelkę kuloodporną i był uzbrojony w karabin półautomatyczny marki Ruger.

Tak podróżują "bestie". Secret Service pokazuje niecodzienne zdjęcia

Gdziekolwiek uda się prezydent USA, towarzyszą mu setki agentów Secret Service dysponujących specjalistycznym sprzętem. Podróżują też opancerzone limuzyny, furgonetki i inne pojazdy, które można było zobaczyć między innymi w Warszawie. Przy okazji wyprawy Donalda Trumpa do Azji jego ochrona pokazała, jak wygląda transport "od kuchni".

Lider rebeliantów idzie po władzę

Przywódca samozwańczej Donieckiej Republiki Ludowej Ołeksandr Zacharczenko zapowiedział, że przeprowadzi kolejne wybory szefa DRL w listopadzie 2018 roku. Zamierza także w nich wystartować.

Timmermans: dyskusja z polskim rządem ogranicza się do wymiany pism

- Mamy nadzieję, że będziemy mogli rozpocząć dialog, rozmawiając bezpośrednio z polskim rządem - powiedział w poniedziałek w Brukseli wiceszef Komisji Europejskiej Frans Timmermans. Dodał, że dotychczas "wymiana informacji ogranicza się do wymiany pism". Zapowiedział, że jeśli Warszawa nie zacznie reagować na prośby Komisji, to "nie będzie innych opcji, niż wykorzystanie w przyszłości dostępnych nam instrumentów".