Najnowsze

Najnowsze

Polak pobity w londyńskim metrze. Jest w stanie krytycznym

Londyńska policja zaapelowała we wtorek do świadków niedzielnego pobicia na stacji metra Oxford Circus w Londynie, gdzie grupa osób zaatakowała dwóch mężczyzn, by przekazali informacje związane z zajściem. Jak podano w komunikacie, obie ofiary to Polacy. Jeden z nich ma rany zagrażające życiu. Przebywa w szpitalu.

Czesi wybiorą prezydenta. Zeman chce drugiej kadencji

Do wtorku kandydaci na prezydenta Czech mogli zgłaszać swój start w styczniowych wyborach. Zamiar kandydowania wyraził obecny prezydent Milosz Zeman, który jest krytykowany za prorosyjską postawę. Główni rywale, którzy przeciwko niemu wystartują, uważani są za euroentuzjastów.

Rodzice skazani za molestowanie. "Pani Agnieszka powiedziała, że to byli źli ludzie", potem biła

Pani Agnieszka skleiła mi ręce i nogi, kazała leżeć w wannie. A później, jak wróciła, przyłożyła mi nóż do brody i ją rozcięła - tak 13-letni Olek relacjonuje to, czego doświadczył wraz z rodzeństwem w zawodowej rodzinie zastępczej. Matka zastępcza została oskarżona o znęcanie się psychiczne i fizyczne nad dziećmi. Teraz rodzeństwo twierdzi, że zostało przez nią zmuszone do bezpodstawnego oskarżenia rodziców biologicznych o molestowanie seksualne. Sprawę bada prokuratura. Materiał "Uwagi" TVN.

Parada z historią w tle

Podróż w czasie na placu Czerwonym w Moskwie, czyli rekonstrukcja historycznej defilady. Kiedyś rocznicę rewolucji październikowej  hucznie świętowano, dziś pamiętali o niej głównie zwolennicy partii komunistycznej.

Debata o celibacie w Kościele

Czy Kościół zniesie celibat? Pytanie co jakiś czas wraca, teraz papież Franciszek rozpoczął w tej sprawie debatę. Skłonił go do tego przewodniczący Komisji Episkopatu Amazonii, który chciałby, by żonaci byli kapłanami, bo ich brakuje. Czy otwarcie jednej furki może być zapowiedzią całkowitej zmiany w Kościele?

Polak oskarżony o terroryzm

W Łodzi ruszył proces Dawida Ł. Mężczyzna odpowie za udział w organizacji terrorystycznej i udział w wojnie na terenie Syrii. Grozi mu do ośmiu lat więzienia. Mężczyzna nie przyznaje się do winy.

Grypa atakuje

Pojawia się coraz więcej zachorowań na grypę, ale najgorzej ma być w styczniu. Lekarze przypominają, żeby się szczepić, bo to nie zwykłe przeziębienie, a poważna choroba.

Odblask może uratować życie

Gdyby miał odblask pewnie nie doszłoby do tragedii - mówi policja po śmiertelnym wypadku w Łukowie na Lubelszczyźnie. 39-latek szedł drogą, gdy było już ciemno. Nie miał obowiązkowego odblasku. Reporter "Polska i Świat" dotarł do kierowcy, który potrącił mężczyznę. To opowieść ku przestrodze.

Prezydent kontra PiS w sprawie sądownictwa

Kto gra na czas? Reforma sądownictwa nie przyspiesza. Prezydent mówi, że to Prawo i Sprawiedliwość zwalnia tempo. PiS twierdzi inaczej i dodaje, że to gest z ich strony, że rozmawiają z Andrzejem Dudą. Jedno jest pewne: wyników rozmów nie widać.

Warszawa dzieli opozycję

Miało być porozumienie, oficjalnie nikt nie mówi o konflikcie, ale też nikt nie wycofał się ze swoich decyzji. Opozycyjny bój o Warszawę trwa. Paweł Rabiej, kandydat Nowoczesnej, jest zdeterminowany - nie zamierza iść na rękę PO i odpuścić w walce o fotel prezydenta stolicy na rzecz kandydata PO Rafała Trzaskowskiego.

Komuniści świętowali na ulicach Moskwy

Komunistyczna Partia Federacji Rosyjskiej upamiętniła we wtorek w Moskwie pochodem i wiecem setną rocznicę przewrotu bolszewickiego z 1917 roku. Lider KPRF Giennadij Ziuganow poinformował, że lokalne organizacje wsparły jego kandydaturę w wyborach prezydenckich.

Podpalił się w centrum Warszawy, mówią jego bliscy. "To, co zrobił, przemyślał"

- Był człowiekiem zrównoważonym, spokojnym. Zawsze. Nigdy w życiu żadnych gwałtownych gestów nie wykonywał, więc tym większy to był szok, ale telefon od brata był jasny, więc musiałem się z tym pogodzić - mówi brat Piotra Szczęsnego, który w październiku podpalił się przed Pałacem Kultury i Nauki w Warszawie. Rodzina i przyjaciele wspominają, że przejmował się sytuacją w kraju, ale nigdy nie był gwałtowny. Swój czyn planował od dawna.

"Tytułami Polski nie obronimy"

Mamy nowoczesną armię, przez dziesiątki lat modernizowaną, a mamy ministra obrony, czy ekipę rządową, która mentalnie jest sto lat temu - mówił w "Kropce nad i" Tomasz Siemoniak, były szef MON o zapowiedzianym powrocie przedwojennych stopni wojskowych.

"Nie wiadomo do końca, kto kształtuje politykę zagraniczną"

- Różne sprawy pokazują, że Ministerstwo Spraw Zagranicznych nie jest jedynym koordynatorem polityki zagranicznej. Różne podmioty ją tworzą, a następnie Ministerstwo Spraw Zagranicznych musi na to reagować - ocenił profesor Andrzej Friszke w programie "Fakty po Faktach". - Jest to rodzaj bałaganu, gdzie nie wiadomo do końca, kto tę politykę kształtuje - dodał.

Kariera męża wcześniej nie była przeszkodą. Dlaczego teraz jest?

Orzeka sprawnie, a jej wyroki są stabilne. "Jest wspaniałym, doświadczonym prawnikiem". Miała postępowanie dyscyplinarne, ale nie została ukarana. Gdyby nawet poniosła konsekwencje, to sprawa uległaby już zatarciu. Jest żoną prokuratora krajowego, ale ani on, ani minister sprawiedliwości nie widzą konfliktu interesów w powołaniu Małgorzaty Hencel-Święczkowskiej na prezesa Sądu Rejonowego w Sosnowcu.

Czekają na jedzenie i leki. ONZ apeluje o dostęp do Jemenu

ONZ zaapelowała we wtorek do koalicji pod kierunkiem Arabii Saudyjskiej o otwarcie portów morskich i lotniczych dla pomocy dla Jemenu, gdzie narasta kryzys humanitarny. Napięcie między Arabią Saudyjską a jemeńskimi rebeliantami z ruchu Hutich rośnie.

"Tytułami Polski nie obronimy"

Mamy nowoczesną armię, przez dziesiątki lat modernizowaną, a mamy ministra obrony, czy ekipę rządową, która mentalnie jest sto lat temu - mówił w "Kropce nad i" Tomasz Siemoniak, były szef MON o zapowiedzianym powrocie przedwojennych stopni wojskowych.

"Nie wiadomo do końca, kto kształtuje politykę zagraniczną"

- Różne sprawy pokazują, że Ministerstwo Spraw Zagranicznych nie jest jedynym koordynatorem polityki zagranicznej. Różne podmioty ją tworzą, a następnie Ministerstwo Spraw Zagranicznych musi na to reagować - ocenił profesor Andrzej Friszke w programie "Fakty po Faktach". - Jest to rodzaj bałaganu, gdzie nie wiadomo do końca, kto tę politykę kształtuje - dodał. Gościem w drugiej części programu była prof. Magdalena Środa.

Petru "widzi potrzebę szerokiego porozumienia"

- Będę cały czas nawoływał Platformę i inne ugrupowania do tego, by szukać porozumienia. Na pewno tego typu spotkania są potrzebne, aby opadły napięcia polityczne - powiedział w "Tak jest" Ryszard Petru, lider Nowoczesnej.