Najnowsze

Najnowsze

"Wynajęli dzieci, by stały w pobliżu lokali wyborczych"

Jak ogłosili w poniedziałek w Tbilisi międzynarodowi obserwatorzy, podczas niedzielnych wyborów prezydenckich w Gruzji doszło do nieprawidłowości. Polscy obserwatorzy szczególną uwagę zwrócili na niepokojącą atmosferę wokół lokali wyborczych.

Assange: Ekwador chce się mnie pozbyć z ambasady

Założyciel demaskatorskiego portalu WikiLeaks Julian Assange powiedział w poniedziałek, że Ekwador chce zakończyć jego sześcioletni pobyt w ambasadzie w Londynie i przekazać go USA. Powołał się na nowe zasady swego azylu w ekwadorskiej rezydencji.

Samorządowa dogrywka. Za chwilę druga tura wyborów

Rafał Trzaskowski jedzie w teren. Po tym jak w pierwszej turze wygrał bój o stolicę, przyszły prezydent Warszawy wspiera innych kandydatów na prezydentów, wójtów i burmistrzów Koalicji Obywatelskiej. Druga tura w następną niedzielę. Ale kampanii w dogrywce nie odpuszcza żadna ze stron.

Co dalej z Pawłem Kukizem?

W co gra Paweł Kukiz? Bo o tym, co zdarza mu się pisać nocą w internecie, wiadomo aż nadto. Lider Kukiz'15 przeprasza, tłumaczy się kampanijnym zmęczeniem, ale pytania do niego to też te o zmęczenie polityką w ogóle. Czy panuje jeszcze nad swoim ugrupowaniem i co planuje dalej? To że inni z jego bliskich współpracowników mają polityczne plany tajemnicą nie jest.

12 listopada dniem wolnym od pracy? Prezydent podpisze ustawę

Zamieszanie z 12 listopada. Prezydencki rzecznik nie od razu wiedział, co w tej sprawie zrobi Andrzej Duda. Teraz wiemy. Prezydent podpisze ustawę o dodatkowym dniu wolnym. Pod warunkiem, że ustawa w końcu trafi na jego biurko. Na razie mozolnie pisana jest przy Wiejskiej.

"Stawka jest wysoka". Apel o utrzymanie pomocy dla Syrii

Zastępca sekretarza generalnego ONZ Mark Lowcock wyraził na forum Rady Bezpieczeństwa obawę o losy pomocy humanitarnej dla Syrii. Mówił o tym w kontekście kruchego porozumienia Rosji z Turcją o zawieszeniu broni w syryjskiej prowincji Idlib.

Bez prezydenta w marszu narodowców

Rocznicowe sprzeczności. Andrzej Duda zaprasza na Marsz Niepodległości, po czym Pałac Prezydencki informuje, że prezydent na marsz się nie wybiera. 11 listopada miało być wielkie wspólne świętowanie, a jest wielkie zamieszanie.

Polish President won't participate in November's Independence March organised by nationalists

President Andrzej Duda will not participate in the Independence March organised by nationalist circles, even though he himself invited former presidents and representatives of all political circles to it. The participation of the head of state in a march where racist and xenophobic slogans appear sparked controversy in the first place. The president's spokesman said that Mr Duda wanted to be sure that during the march, there would only be red-and-white Polish flags, but the organisers weren't able to ensure that no other banners or symbols would be carried.

Sąd: Owsiak ma przeprosić Pawłowicz za słowa z Woodstocku

Jerzy Owsiak ma przeprosić posłankę Prawa i Sprawiedliwości Krystynę Pawłowicz na Facebooku i stronie internetowej oraz zapłacić 10 tysięcy zadośćuczynienia - zdecydował Sąd Okręgowy w Warszawie. Chodzi między innymi o słowa wypowiedziane przez Owsiaka podczas Przystanku Woodstock w 2017 roku.

"Nie można świętować razem, jeśli nie żyje się razem"

- To jest kompromitacja, nie pierwsza i nie ostatnia prezydenta Dudy. On zaprasza byłych prezydentów na marsz, na który sam nie pójdzie - mówił w "Kropce nad i" w TVN24 Kazimierz Marcinkiewicz. - My nie żyjemy razem, oni nie zapraszają nas do żadnej ważnej sprawy - powiedział były premier pytany, czy wyobraża sobie wspólne obchody stulecia niepodległości.

Gry uliczne. Nielegalne wyścigi i bezsilność policji

Ułamek sekundy, który wszystko na zawsze zmienia. Choć tego akurat w ogóle nie biorą pod uwagę amatorzy szybkiej jazdy nie na torach wyścigowych, a na zwykłych ulicach. To ich właśnie kręci. Drogie auta i szalona jazda to jednak nie wszystko. Kim są ludzie biorący udział w nielegalnych wyścigach i dlaczego policja jest wobec nich bezsilna?

Bezkarność pirata. Frog przepisy łamie notorycznie

Ponad 100 przepisów złamanych w kilkanaście minut - to niechlubny rekord człowieka znanego jako Frog. Do tego dochodzą notorycznie łamane przez niego sądowe zakazy prowadzenia aut, ale nawet złapany - jak niedawno na gorącym uczynku - praktycznie pozostaje bezkarny. I nie można wykluczyć, że wciąż jeździ. Dlaczego tak się dzieje?

Kazimierz Marcinkiewicz: Nie można świętować razem, jeśli nie żyje się razem

- To jest kompromitacja, nie pierwsza i nie ostatnia prezydenta Dudy. On zaprasza byłych prezydentów na marsz, na który sam nie pójdzie - mówił w "Kropce nad i" w TVN24 Kazimierz Marcinkiewicz. - My nie żyjemy razem, oni nie zapraszają nas do żadnej ważnej sprawy - powiedział były premier pytany, czy wyobraża sobie wspólne obchody stulecia niepodległości.

Poland's ruling party divided over controversial spot about immigrants

It was one of the most constroversial political ads in Polish history. At first, it divided the public, now it's dividing the government. Some of the members say that the ad published by Law and Justice and depicting Poland overrun by Muslim immigrants allowed in by the opposition, was wrong and morally unjustified. The opposition says that this outrage is fake and cynical like the ad itself.

Sprawca ataku na synagogę w sądzie. Prokuratura chce kary śmierci

Sprawca sobotniej strzelaniny w synagodze w Pittsburghu w poniedziałek pojawił się w sądzie federalnym w tym mieście, gdzie przedstawiono mu zarzuty związane z tym atakiem. Prokuratura federalna zapowiedziała wcześniej, że zamierza domagać się dla napastnika kary śmierci.

"53 wojny". Ona wzięła na siebie jego stres i strach. Trauma żony korespondenta ze stref konfliktów.

Film Ewy Bukowskiej „53 wojny” opowiada o traumie żony korespondenta wojennego. Zainspirowała ją prawdziwa historia Grażyny Jagielskiej opisana w książce „Miłość z kamienia”. Bohaterka filmu bierze na siebie ciężary męża, chce być dla niego podporą. To jednak ponad jej siły, nieustanny lęk i oczekiwanie na najgorszą wiadomość doprowadzają jej życie do ruiny. Z reżyserką rozmawiał Łukasz Jedliński, współgospodarz „Wstajesz i weekend”.

Życie po wojnie. Zespól stresu pourazowego to „choroba rodzinna”, bo cierpią też bliscy. Opowieść weterana.

Dla wielu żołnierzy powrót z misji za granicą to początek kłopotów. Gdy kończy się wojna często zaczyna się PTSD, zespół stresu pourazowego. Wojskowi mają napady lęku, agresji. Powracają traumatyczne obrazy i przeżycia. Bezsenność potęguje nieustanne zmęczenie. Weteran, kapitan rezerwy Witold Kortyka zmagał się z PTSD. Był na misjach w Iraku, Afganistanie i na Bałkanach. Został ranny dwa razy. „Musiałem odbudować swoje życie na nowo. Gdy zaczęły się problemy rodzinne, wiedziałem, że sam sobie z tym nie poradzę. Bardzo pomogli mi bliscy” – mówił Łukaszowi Jedlińskiemu kpt. Witold Kortyka.