Najnowsze

Najnowsze

Data i miejsce spotkania Trump-Putin potwierdzone

Przywódcy USA i Rosji, Donald Trump i Władimir Putin, spotkają się 11 listopada w Paryżu - podał we wtorek Kreml. Decyzję tę ogłoszono pod koniec dwudniowej wizyty w Moskwie doradcy Trumpa Johna Boltona, który omawiał z władzami Rosji wycofanie się USA z układu INF.

Hanna Zdanowska wybrana w pierwszej turze. Oficjalne wyniki

Kandydatka Koalicji Obywatelskiej, ubiegająca się o reelekcję Hanna Zdanowska wygrała w pierwszej turze wybory na prezydenta Łodzi, zdobywając 70,22 proc. głosów. Drugie miejsce zajął kandydat Zjednoczonej Prawicy poseł PiS Waldemar Buda z poparciem 23,65 proc. głosów. Oficjalne wyniki podała we wtorek wieczorem Państwowa Komisja Wyborcza.

12 listopada dniem wolnym od pracy. Sejm przyjął projekt

Sejm uchwalił ustawę o święcie narodowym z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej, ustanawiającą 12 listopada bieżącego roku dniem wolnym od pracy. Tego dnia będą pracować jednak publiczne szpitale, ambulatoria i apteki.

Posłowie wybrali Rzecznika Praw Dziecka

Agnieszka Dudzińska została wybrana we wtorek przez Sejm na stanowisko Rzecznika Praw Dziecka. Jeśli na jej kandydaturę zgodzi się Senat, zastąpi ona Marka Michalaka, który sprawował ten urząd przez dwie kadencje.

Wyniki z Krakowa. Jacek Majchrowski zyskuje

154 830 głosów, co daje 45,84 procent poparcia, uzyskał w I turze wyborów ubiegający się o reelekcję prezydent miasta Krakowa Jacek Majchrowski - ogłosiła oficjalnie we wtorek wieczorem Miejska Komisja Wyborcza w Krakowie. Jego komitet wyborczy zdobył większość w Radzie Miasta.

Wybory pod obserwacją

Za mało parawanów, za mało ludzi w komisjach - tym samym dużo powodów, by mieć zastrzeżenia co do przebiegu wyborów. Po raz pierwszy mogli się o tym oficjalnie przekonać obserwatorzy społeczni.

Najpierw "Konstytucja!", potem "Andrzej Duda!". Prezydent czekał, aż sala ucichnie

Prezydenta Andrzeja Dudę, gdy wchodził na scenę w berlińskim Konzerthaus, najpierw przywitały oklaski. Potem rozległy się okrzyki "Konstytucja!". W odpowiedzi inni obecni na widowni skandowali "Andrzej Duda!". Po chwili sala ucichła i prezydent mógł zacząć wystąpienie. Uroczysty koncert filharmoników poznańskich z Szymonem Nehringiem jako jednym z solistów, dla uczczenia 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, był we wtorek wieczorem ostatnim punktem wizyty polskiej pary prezydenckiej w Niemczech. Gościem uroczystości był także prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier.

"Wielu ludzi tęskni za azbestem jak prezydent za żarówkami"

Jeśli głosy eurosceptyczne, krytyczne, nieprawdziwe na temat Unii Europejskiej będą się powtarzać i nie znajdą odporu, mogą się gruntować. I wtedy może dojść do tego, do czego doszło w Wielkiej Brytanii - mówił w "Faktach po Faktach" Andrzej Olechowski, były szef MSZ. Skomentował też środowe wystąpienie Andrzeja Dudy w Berlinie, w czasie którego prezydent mówił m.in. o "niedostatku demokracji" w Unii Europejskiej.

Professor Gersdorf called upon retired judges to return to Supreme Court

The former head of Poland's Supreme Court, Małgorzata Gersdorf, has called on all judges forced into early retirement by the Polish government since July to go back to their desks in line with EU court injunction. She issued the appeal in her "constitutional" role, she said in an open letter, challenging the authority of her government-appointed successor, and highlighting the judicial chaos in Poland at the moment.

Gersdorf: rząd nie może się odwołać od zabezpieczenia TSUE

Postanowienie Trybunału Sprawiedliwości jest sformułowane do wszystkich organów i musi być wykonane - powiedziała w "Kropce nad i" w TVN24 Pierwsza Prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Gersdorf, odnosząc się do do postanowienia TSUE w sprawie tzw. środków tymczasowych. - Rząd nie może się odwołać od postanowienia Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Odwołuje się do kogoś wyższego, a już nie ma nikogo wyższego - dodała.

Some people couldn't cast their votes. Ministry claims the system works fine

During the Sunday's local elections, there were numerous complaints from people who had registered online to be eligible to vote and yet they were sent away from the voting stations. According to the Minister of Digital Affairs Marek Zagórski, the computer system did just fine on Sunday and that the problem lies in the faulty organisation on part of the local voting stations.

Gersdorf: rząd nie może się odwołać od zabezpieczenia TSUE

Postanowienie Trybunału Sprawiedliwości jest sformułowane do wszystkich organów i musi być wykonane - powiedziała w "Kropce nad i" w TVN24 Pierwsza Prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Gersdorf, odnosząc się do do postanowienia TSUE w sprawie tzw. środków tymczasowych. - Rząd nie może się odwołać od postanowienia Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Odwołuje się do kogoś wyższego, a już nie ma nikogo wyższego - dodała.

Opakowani

Zjadamy własne śmieci - porażający wprost dowód na to, jakim zagrożeniem jest wszechobecny dziś plastik. Dlatego właśnie Unia Europejska chce zakazać jednorazowych talerzy, kubków, słomek, sztućców i tym podobnych. W środę Parlament Europejski ma decydować w tej sprawie, a my w programie pytamy: jak nie plastik, to co? Czy da się go zastąpić czymś równie praktycznym i tanim? Igor Sokołowski.

Ludzie na detoksie

Zmiana przyzwyczajeń to, jak wiadomo, zawsze najtrudniejsza rzecz. Jest jednak możliwa, o czym przekonało się na własnej skórze osiem rodzin z Trójmiasta. "Własnej skórze" dosłownie, bo na tym właśnie polegał prosty i trudny zarazem eksperyment, w jakim wzięli udział. Jak w XXI wieku żyć bez takich wynalazków jak proszek do prania czy kostki do zmywarki? I co się zmienia? O to uczestników akcji "Miasto na detoksie" zapytał Daniel Chaliński.

"Wielu ludzi tęskni za azbestem jak prezydent za żarówkami"

Jeśli głosy eurosceptyczne, krytyczne, nieprawdziwe na temat Unii Europejskiej będą się powtarzać i nie znajdą odporu, mogą się gruntować. I wtedy może dojść do tego, do czego doszło w Wielkiej Brytanii - mówił w "Faktach po Faktach" Andrzej Olechowski, były szef MSZ. Skomentował też środowe wystąpienie Andrzeja Dudy w Berlinie, w czasie którego prezydent mówił m.in. o "niedostatku demokracji" w Unii Europejskiej. W pierwszej części programu gośćmi byli Marek Migalski i Tomasz Nałęcz.

Dla kogo sejmiki?

Według cząstkowych wyników PiS zdobyło większość w sześciu województwach - lubelskim, łódzkim, małopolskim, podkarpackim, podlaskim i świętokrzyskim. Na ostateczne wyniki trzeba jeszcze jednak poczekać. O tym kto przejmie sejmiki rozmawiali goście programu "Tak Jest" Ryszard Kalisz i prof. Kazimierz Kik.

Stracił certyfikaty po akcji Misiewicza w Centrum NATO. Sąd mu je przywrócił

Sąd administracyjny ostatecznie zwrócił certyfikaty dostępu do tajemnic państwowych pułkownikowi Krzysztofowi Duszy, byłemu szefowi Centrum Eksperckiego Kontrwywiadu NATO - dowiedział się tvn24.pl. To już kolejny wyrok będący efektem głośnego, nocnego wejścia do CEK NATO, któremu w nocy z 17 na 18 grudnia 2015 roku przewodził Bartłomiej Misiewicz.

Dwie strony wyborczego sukcesu

Choć Państwowa Komisja Wyborcza wciąż liczy głosy, to na powyborczej mapie Polski widać już coraz więcej. O tym jak może wyglądać rozkład sił i co może on oznaczać dla miast i województw rozmawiali goście programu "Tak Jest" Jan Kanthak i Paweł Olszewski.

Prezydent w Berlinie o "niedosycie demokracji" w Unii i "patologii" w polskich sądach

Unia Europejska powstawała na gruncie głębokiego przekonania o konieczności zachowania wzajemnego szacunku, bo to właśnie ten wzajemny szacunek będzie prowadził do tego, że nie będzie kolejnej wojny - powiedział we wtorek w Berlinie prezydent Andrzej Duda. Opowiadając o zmianach w polskim sądownictwie, oświadczył, że był "zszokowany", gdy dowiedział się, że w Sądzie Najwyższym zasiadają sędziowie, którzy byli "członkami komunistycznego aparatu represji".

Polański zabiera się za nowy film. Opowie o aferze, która wstrząsnęła Francją

"J'accuse" ("Oskarżam") - to tytuł nowego filmu Romana Polańskiego, do którego zdjęcia reżyser rozpocznie już w listopadzie. Opowie w nim o sprawie Dreyfusa, głośnym politycznym skandalu Francji z końca XIX wieku. W głównych rolach pojawią się Jean Dujardin, Louis Garrel i Emmanuelle Seigner. Scenariusz napisał Robert Harris ("Autor widmo"), a za kamerą ponownie stanie Paweł Edelman. Zdjęcia realizowane będą głównie w Paryżu i okolicach.

"Gęsta tematycznie" rozmowa prezydenta Dudy z kanclerz Merkel

Prezydent Andrzej Duda spotkał się we wtorek w Berlinie z kanclerz Angelą Merkel. Spotkanie trwało 45 minut. Politycy rozmawiali o sytuacji wewnętrznej w obu krajach, relacjach euroatlantyckich, przyszłości Unii oraz Ukrainie i polityce klimatycznej - poinformowała Kancelaria Prezydenta. To była "gęsta tematycznie" rozmowa - przekazał szef gabinetu prezydenta.

Czaputowicz: trzeba poczekać z nowelizacją ustawy o Sądzie Najwyższym

Z decyzjami dotyczącymi ewentualnej nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym należy poczekać, analizy prawne muszą być głębsze, być może potrzebna będzie także dyskusja z udziałem przedstawicieli Komisji Europejskiej - ocenił we wtorek szef MSZ Jacek Czaputowicz. W poniedziałek twierdził, że nowela jest konieczna, aby sędziowie mogli wrócić do pracy.