Najnowsze

Najnowsze

"GW": Morawiecki kupił grunty od Kościoła, przepisał na żonę, nie musiał wykazać w oświadczeniu

Premier Mateusz Morawiecki wraz z żoną kupił od Kościoła działkę na wrocławskim Oporowie. 17 lat od tej transakcji, ze względu na planowane inwestycje, grunty te są warte sto razy więcej, nawet 70 milionów złotych - napisała "Gazeta Wyborcza". Jak zauważył dziennik, wyłączną właścicielką tego gruntu jest żona premiera, Iwona Morawiecka. To dlatego, że Mateusz Morawiecki w 2013 roku dokonał częściowego podziału majątku z żoną. W efekcie premier nie musi wpisywać działki do oświadczenia majątkowego.

Ukraina ma nowego prezydenta. Zełenski zaprzysiężony, rozwiązał parlament

Nowo wybrany prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski złożył przysięgę prezydencką, ślubując wierność narodowi ukraińskiemu. Zełenski oświadczył w przemówieniu, że jego zwycięstwo wyborcze jest zwycięstwem wszystkich obywateli. Jednocześnie poinformował o rozwiązaniu parlamentu oraz zaproponował dymisję rządu premiera Wołodymyra Hrojsmana.

32 zabitych w buncie w kolonii karnej

Trzech strażników i 29 więźniów zginęło w buncie, który wybuchł w kolonii karnej o zaostrzonym rygorze w mieście Wahdat niedaleko od Duszanbe, stolicy Tadżykistanu - podaje agencja Reutera. Strażników zabili skazani za przynależność do Państwa Islamskiego.

Joanna Scheuring-Wielgus w "Rozmowie Piaseckiego"

Tylko i wyłącznie nacisk społeczny spowoduje, że ta sprawa zostanie załatwiona tak, jak należy - powiedziała w "Rozmowie Piaseckiego" w TVN24 i tvn24.pl Joanna Scheuring-Wielgus, odnosząc się do problemu pedofilii w Kościele. Przekazała, że fundacja "Nie lękajcie się" przygotowała projekt dotyczący powołania komisji badającej tę sprawę. Mieliby w niej znaleźć się "seksuolodzy, prawnicy, adwokaci, konstytucjonaliści". - Nie mogą tam być biskupi i księża - dodała posłanka koła sejmowego Teraz!, podkreślając, że "Kościół nie może sam oczyszczać się z grzechów, których się dopuścił".

"Kościół nie może sam oczyszczać się  z grzechów, których się dopuścił"

Tylko i wyłącznie nacisk społeczny spowoduje, że ta sprawa zostanie załatwiona tak, jak należy - powiedziała w "Rozmowie Piaseckiego" w TVN24 i tvn24.pl Joanna Scheuring-Wielgus, odnosząc się do problemu pedofilii w Kościele. Przekazała, że fundacja "Nie lękajcie się" przygotowała projekt dotyczący powołania komisji badającej tę sprawę. Mieliby w niej znaleźć się "seksuolodzy, prawnicy, adwokaci, konstytucjonaliści". - Nie mogą tam być biskupi i księża - dodała posłanka koła sejmowego Teraz!, podkreślając, że "Kościół nie może sam oczyszczać się z grzechów, których się dopuścił".

"Powrót do natury". Księżna Kate zaprojektowała ogród

Księżna Kate zaprojektowała ogród na londyńską wystawę Chelsea Flower Show. - To naturalna, naprawdę ekscytująca przestrzeń zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych - powiedziała o swoim dziele. Ogród ma ukazywać dzikość i symbolizować powrót do natury.

Exit polls wskazują na obecnego premiera. Na oficjalne wyniki trzeba poczekać

Zakończone w niedzielę wybory parlamentarne w Indiach wygrał partyjny sojusz na czele z Indyjską Partią Ludową (BJP) - wynika z większości sondaży exit poll. Oznaczałoby to, że premierem na drugą pięcioletnią kadencję pozostanie Narendra Modi. Jednak w przeszłości indyjskie exit polle często się myliły.

Loża prasowa 19.05.2019

Gośćmi Małgorzaty Łaszcz w Loży Prasowej byli: Paweł Musiałek z Klubu Jagiellońskiego, Michał Kolanko "Rzeczpospolita", Adam Szostkiewicz "Polityka" i Renata Grochal "Newsweek". Głównym tematem programu była zbliżająca się do finału kampania wyborcza do Parlamentu Europejskiego. Prawo i Sprawiedliwość na czele z Jarosławem Kaczyńskim organizowało kolejne konwencje i obiecało dodatek 500 zł dla pełnoletnich niepełnosprawnych. Z kolei na marszu zorganizowanym w Warszawie Koalicję Europejską wsparł Donald Tusk. W Loży Prasowej rozmawiano też o konsekwencjach dokumentu braci Sekielskich o molestowaniu nieletnich przez polskich duchownych. Prymas Polski, abp Wojciech Polak powiedział w Faktach po Faktach, że film "Tylko nie mów nikomu" nie był atakiem na Kościół i zapowiedział powstanie funduszu, z którego pieniądze będą przeznaczone na zadośćuczynienie dla ofiar. Z kolei część polityków Zjednoczonej Prawicy nie zamierza oglądać dokumentu braci Sekielskich, a mimo to krytykują film.

Huti zapowiadają nowe ataki. "Na 300 obiektów"

Rebelianci Huti, którzy uderzyli w ubiegłym tygodniu w obiekty koncernu Aramco, twierdzą, że ataki na cele wojskowe i strategiczne w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, Arabii Saudyjskiej i w bazach koalicji w Jemenie to tylko początek szerszej akcji - podała związana z nimi agencja SABA.

"Żywa legenda kina". Alain Delon odebrał Honorową Złotą Palmę

Francuski aktor, producent, reżyser i scenarzysta Alain Delon odebrał Honorową Złotą Palmę za całokształt twórczości. Nagrodę wręczono podczas uroczystości zorganizowanej w Salle Debussy w trakcie 72. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes. W uzasadnieniu przyznania Delonowi nagrody stwierdzono, że jest on "wielką, żywą legendą i globalną ikoną kina".

Porozumienie wojskowych i opozycji "jest w zasięgu ręki"

W niedzielę wieczorem w Chartumie odbyła się kolejna runda rozmów między rządzącymi Sudanem wojskowymi a opozycją. Negocjacje z udziałem przedstawicieli Tymczasowej Rady Wojskowej i Sił Stojących za Deklaracją Wolności i Przemian (DFCF) zawieszono 15 maja po starciach policji z demonstrantami.

Amerykanie na azjatyckich spornych wodach

Amerykański niszczyciel USS Preble przepłynął w niedzielę 12 mil morskich (22,2 km) obok spornej ławicy Scarborough, do której prawa roszczą sobie Chiny. O zdarzeniu poinformowało dowództwo VII Floty Marynarki Wojennej, która ma bazę w Yokosuce.

Migranci zeszli z zablokowanego statku. "Ktoś będzie musiał za to odpowiedzieć"

Migranci uratowani na Morzu Śródziemnym opuścili w niedzielę pokład statku organizacji pozarządowej Sea Watch 3 stojącego w pobliżu brzegów włoskiej wyspy Lampedusa. Szef MSW Matteo Salvini, który nie zgadzał się na wpuszczenie jednostki, zażądał wyjaśnień. - Ktoś musiał wydać rozkaz. Ten ktoś będzie musiał za to odpowiedzieć - oświadczył.

"Nigdy więcej nie próbujcie straszyć Stanów Zjednoczonych"

Jeśli Iran nadal będzie wysuwać pogróżki pod adresem USA, nie pozostanie to bez odpowiedzi - napisał prezydent USA Donald Trump na Twitterze. "To będzie oficjalny koniec Iranu. Nigdy więcej nie próbujcie straszyć Stanów Zjednoczonych" - oświadczył.

Chmielewska i Hall w "Faktach po Faktach". Cała rozmowa

Przenoszenie księży pedofilów z parafii do parafii to dla mnie rzecz niewyobrażalna, polegająca albo na niewiedzy, albo na głupocie, albo po prostu na kolesiostwie - powiedziała w "Faktach po Faktach" siostra Małgorzata Chmielewska, przełożona Wspólnoty "Chleb Życia". Historyk Aleksander Hall podkreślił, że "nie może być żadnego usprawiedliwienia dla tych strasznych zbrodni, ukrywania ich, tuszowania". Gośćmi pierwszej części programu byli Ryszard Czarnecki i Janusz Zemke.

Ściślejsza kontrola nad bronią. Szwajcarzy zagłosowali

Szwajcarzy zaaprobowali w niedzielnych referendach ściślejszą kontrolę nad dostępem do broni palnej oraz zmiany w systemie opodatkowania międzynarodowych korporacji - wynika ze wstępnych rezultatów. Obie zmiany dostosowują szwajcarskie prawo do wymogów Unii Europejskiej.

Kukiz: chcemy stworzyć nową frakcję w Europie

My głosimy nie tylko hasła, ale bardzo mocno pracujemy, by stworzyć nową frakcję w Europie, która zadba o równość wszystkich podmiotów, wszystkich państw, o równe szanse - mówił Paweł Kukiz we Wrocławiu, podczas regionalnej konwencji swojego ugrupowania.

"My, ludzie Kościoła, czujemy się zranieni, zdradzeni"

Przenoszenie księży pedofilów z parafii do parafii to dla mnie rzecz niewyobrażalna, polegająca albo na niewiedzy, albo na głupocie, albo po prostu na kolesiostwie - powiedziała w "Faktach po Faktach" siostra Małgorzata Chmielewska, przełożona Wspólnoty "Chleb Życia". Historyk Aleksander Hall podkreślił, że "nie może być żadnego usprawiedliwienia dla tych strasznych zbrodni, ukrywania ich, tuszowania".

Fabianę zadźgał zazdrosny chłopak, Tiziana nie wytrzymała "porno zemsty". Włosi mówią: basta

Poniżają je, podpalają i katują na śmierć. Problem przemocy domowej we Włoszech jest zatrważająco powszechny, co roku około miliona kobiet staje się ofiarą swojego obecnego lub byłego partnera. Włosi mówią: "basta". Procedują właśnie ustawę, która zdecydowanie zaostrza kary za podnoszenie ręki na płeć piękną. Dodatkowo zakłada nawet sześć lat więzienia dla każdego, kto opublikuje w sieci intymne zdjęcia osób bez ich zgody.

Cannes ma już faworyta. "Ból i blask" Pedro Almodovara uwiódł publiczność

Od początku był to jeden z najbardziej oczekiwanych filmów głównego konkursu w Cannes. I tych oczekiwań nie zawiódł. "Ból i blask", nakręcony po trzyletniej przerwie autobiograficzny obraz Pedro Almodovara z Antonio Banderasem w roli głównej, okrzyknięty został po premierze arcydziełem. Jeszcze przed półmetkiem festiwal ma faworyta, który przoduje we wszystkich rankingach.

"Wiosna postanowiła wziąć sprawy w swoje ręce"

Wiosna postanowiła wziąć sprawy w swoje ręce. Już jutro w całej Polsce, wszędzie tam, gdzie na liście hańby znajdują się imiona i nazwiska sprawców, wszędzie tam, gdzie są osoby, na których może ciążyć odpowiedzialność za ukrywanie winnych pedofilii, złożymy doniesienia do prokuratur - zapowiedział w niedzielę lider Wiosny Robert Biedroń.