Pensje, premie i usługi zewnętrzne. Bank centralny pod lupą NIK

[object Object]
Glapiński: NBP wzorowo wywiązuje się ze swoich konstytucyjnych obowiązkówTVN24 BiS
wideo 2/5

"Nierzetelne" stosowanie uchwały w sprawie maksymalnego poziomu wynagrodzeń, wypłata większości pracownikom po sześć tysięcy złotych premii oraz wątpliwości w sprawie niektórych wydatków na usługi zewnętrzne - to główne zastrzeżenia po kontroli Najwyższej Izby Kontroli w Narodowym Banku Polskim. Z wnioskami kontrolerów nie zgadza się bank centralny.

Kontrolą NIK objęty został 2018 rok oraz wcześniejsze działania, które miały wpływ na przygotowanie, uchwalenie i realizację założeń polityki pieniężnej w ubiegłym roku, a także skutki działań występujące po 2018 roku.

Jak czytamy we wnioskach pokontrolnych, o których jako pierwszy napisał "Dziennik Gazeta Prawna", NIK pozytywnie ocenia "prowadzenie przez Narodowy Bank Polski obsługi budżetu państwa w 2018 roku oraz pozytywnie, mimo stwierdzonych nieprawidłowości, wykonanie planu finansowego NBP na 2018 rok".

Wynagrodzenia

Według NIK "nierzetelnie" były natomiast stosowane w ubiegłym roku przepisy uchwały określającej maksymalny poziom wynagrodzeń na poszczególnych stanowiskach w banku centralnym. Zdaniem kontrolerów NBP do ustalenia tego poziomu korzystał z raportu, który "nie był reprezentatywny dla struktury sektora bankowego" i w efekcie "nie odzwierciedlał w sposób reprezentatywny wynagrodzeń na podobnych stanowiskach w sektorze bankowym".

Zgodnie z przepisami wskaźnik nie mógł przekraczać 1,8 przeciętnego wynagrodzenia na porównywalnych stanowiskach w sektorze bankowym. Tymczasem, jak czytamy, zgodnie z wyliczeniami dokonanymi przez NBP - na wniosek Izby - w 2018 roku wynagrodzenie całkowite 152 pracowników przekroczyłoby ten poziom.

"NBP wskazał także na potencjalne przekroczenie limitów, w przypadku wynagrodzeń 136 innych pracowników, na stanowiskach niemających odpowiednika w sektorze bankowym" - dodano.

Jak podał NIK, dyrektor Departamentu Kadr w NBP wyjaśniła, że zakres zadań realizowanych na stanowiskach w banku centralnym jest szerszy lub całkowicie odmienny od zadań realizowanych na tych stanowiskach w sektorze bankowym.

Różnice w pensjach

Jednocześnie Izba zwróciła uwagę, że wynagrodzenia dyrektorów departamentów w centrali NBP nie były ściśle skorelowane z rolą, jaką kierowany departament pełnił w realizacji kluczowych zadań banku centralnego. "Największe wynagrodzenia otrzymywali dyrektorzy w departamentach wspierających wykonanie zadań w jednostkach strategicznych" - podkreślono.

Jak wynika z raportu NIK, trzy najwyższe roczne wynagrodzenia brutto w NBP w 2018 roku uzyskali dyrektorzy departamentów wspierających realizację zadań NBP: Komunikacji i Promocji - 594 756 złotych, Prawnego - 567 977 złotych i Gabinetu Prezesa - 547 996 złotych. Natomiast najniższe wynagrodzenia brutto w ubiegłym roku otrzymali dyrektorzy departamentów: Ryzyka Operacyjnego i Zgodności - 341 356 złotych, Zarządzania Ryzykiem Finansowym - 368 573 złote oraz Rozliczeń Gospodarki Własnej - 398 063 złote.

"Departament Zarządzania Ryzykiem Finansowym należał do grupy departamentów kluczowych. Wskazuje to, że system wynagradzania dyrektorów w NBP nie był skonstruowany w sposób, który byłby bezpośrednio powiązany z udziałem kierowanej jednostki w realizacji zadań kluczowych" - zwrócili uwagę kontrolerzy.

NBP wydał na wynagrodzenia w ubiegłym roku 544 miliony złotych, czyli o 57 milionów złotych (11,7 procent) więcej niż w 2017 roku. Łączny limit kosztów wynagrodzeń wraz z narzutami nie został jednak przekroczony.

Premie na stulecie

NIK miała zastrzeżenia do premii - w wysokości 6000 złotych - przyznanych zdecydowanej większości pracowników premii z okazji stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

"Wypłatę otrzymało 3207 pracowników, to jest 97,8 procent ogółu pracowników NBP, a łączna kwota wypłaty wyniosła 19 082 400 zł" - podano.

"Oznacza to, że świadczenie to miało de facto charakter powszechny, a nie wyróżniający wybranych pracowników za szczególne zaangażowanie" - wskazali kontrolerzy.

Zdaniem NIK "nieuzasadnione były także niektóre koszty usług obcych". Zgodnie z raportem wydano na nie w ubiegłym roku łącznie 166,5 miliona złotych.

Wątpliwości dotyczyły m.in. utworzenia "pokoju zagadek", który miał poszerzyć ofertę edukacyjną Narodowego Banku Polskiego. NIK zarzucił także bankowi centralnemu "brak oszczędności" w związku z kosztami poniesionymi na zorganizowaną w ubiegłym roku międzynarodową konferencję.

NBP odpowiada

Narodowy Bank Polski w odpowiedzi przesłanej tvn24bis.pl podkreślił, że nie zgadzał się i nie zgadza z zastrzeżeniami zgłoszonymi przez kontrolerów NIK w trakcie kontroli, między innymi w kwestii wynagrodzeń, tak zwanego pokoju zagadek czy kosztów organizacji konferencji międzynarodowej. "Było to już przedmiotem wyjaśnień przekazanych NIK. NBP podtrzymuje swoje wcześniejsze stanowisko" - podkreślili przedstawiciele biura prasowego.

Jak wskazano, "zasady polityki kadrowej i płacowej w NBP realizowane są rzetelnie i oparte są o trzy podstawowe akty prawne, które należy traktować komplementarnie, jako spójną, dopełniającą się w swoich zapisach całość". "Zgodnie z ustawą o NBP wielkość środków na wynagrodzenia ustalana jest corocznie w planie finansowym NBP, z uwzględnieniem poziomu płac w sektorze bankowym, natomiast zasady wynagradzania pracowników NBP określa Zarząd NBP" - dodano w przesłanej nam odpowiedzi.

Biuro prasowe banku centralnego zwróciło także uwagę, że "pokój zagadek" nie został wyprodukowany w celu wykorzystania go w Centrum Pieniądza NBP. "Umieszczenie pokoju zagadek w Centrum Pieniądza NBP było także jedną z alternatyw dla jego magazynowania w okresie jesienno-zimowym, w trakcie którego są ograniczone możliwości jego wykorzystania podczas promocyjnych wydarzeń o charakterze plenerowym" - wyjaśniono.

Jednocześnie przedstawiciele banku zapewnili, że "czasowe umieszczenie pokoju zagadek w Centrum Pieniądza NBP nie zmieniło ani nie kolidowało z celami jego utworzenia". "Harmonogram jego wykorzystania w trakcie organizowanych wydarzeń w Centrali NBP i oddziałach okręgowych NBP realizowany jest nadal" - czytamy w odpowiedzi.

W odniesieniu do zastrzeżeń dotyczących organizacji międzynarodowych konferencji, przedstawiciele biura prasowego wskazali, że "NBP organizuje konferencje zgodnie ze standardem przyjętym i powszechnie stosowanym w środowisku międzynarodowym". "Jednocześnie NBP dokłada wszelkich starań, aby były one realizowane w sposób maksymalnie gospodarny i racjonalny" - dodano.

Autor: tol, mb//dap / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Jeden z najważniejszych dla obywateli systemów informatycznych, czyli Centralna Ewidencja Pojazdów i Kierowców od 10 lat pozostaje w budowie. Z kilkuletniej kontroli Najwyższej Izby Kontroli wynika, że system wymaga modernizacji, bo wciąż korzystanie z niego jest czasochłonne, a informacje w nim zawarte są nie zawsze aktualne. Do tego, jak podaje NIK w raporcie środki z Funduszu CEPiK były wydawane na różnego rodzaju zadania, ale nie te dotyczące jego samego.

Ważny system pod lupą NIK. "Kosztowny i od 10 lat w budowie"

Ważny system pod lupą NIK. "Kosztowny i od 10 lat w budowie"

Źródło:
PAP, nik.gov.pl

Arkadiusz Arciszewski, prezes spółki akcyjnej Trakcja, kontrolowanej przez Skarb Państwa, został zatrzymany - poinformowała w komunikacie spółka. Trakcja działa w sektorze budownictwa infrastruktury kolejowej, tramwajowej i drogowej.

Prezes spółki kolejowej kontrolowanej przez Skarb Państwa zatrzymany

Prezes spółki kolejowej kontrolowanej przez Skarb Państwa zatrzymany

Źródło:
PAP

Zagęszczony sok jabłkowy z Ukrainy został zatrzymany na granicy i zakazano wprowadzenia go do obrotu na terenie Polski - taką decyzję podjął Wojewódzki Inspektorat Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych w Lublinie. Jako powód wskazano "zawyżone parametry".

Sok jabłkowy z Ukrainy zatrzymany na granicy. "Zawyżone parametry"

Sok jabłkowy z Ukrainy zatrzymany na granicy. "Zawyżone parametry"

Źródło:
tvn24.pl

Nabór wniosków w ramach rządowego programu "Moja elektrownia wiatrowa" ruszy w drugim lub trzecim kwartale 2024 roku - przekazał Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Wysokość dofinansowania na zakup przydomowego wiatraka wyniesie do 30 tysięcy złotych.

Można dostać nawet 30 tysięcy złotych. Nowy program

Można dostać nawet 30 tysięcy złotych. Nowy program

Źródło:
PAP

Kurs franka szwajcarskiego jest na najniższym poziomie od lutego 2022 roku - zwraca uwagę w porannym komentarzu walutowym główny ekonomista XTB doktor Przemysław Kwiecień. Kilkuletnie minima osiągnęły też inne główne waluty - euro jest najtańsze od stycznia 2020 roku, a funt - od grudnia 2022 roku.

Złoty rośnie w siłę. Frank, euro i funt najtańsze od lat

Złoty rośnie w siłę. Frank, euro i funt najtańsze od lat

Źródło:
tvn24.pl

Rozliczenia składki zdrowotnej za 2023 rok można dokonać tylko do 20 maja - przypomina Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS). Formalności dopełnić muszą przede wszystkim przedsiębiorcy opodatkowani podatkiem liniowym, skalą podatkową lub ryczałtem ewidencjonowanym. Jak jednak zwraca uwagę rzecznik ZUS Paweł Żebrowski, taki obowiązek mają także niektóre osoby nieprowadzące obecnie firmy.

Ostatni dzień na ważne rozliczenie

Ostatni dzień na ważne rozliczenie

Źródło:
PAP

Minister Finansów wydał ostateczną decyzję w sprawie nałożenia kary administracyjnej w wysokości 2,95 miliona złotych na spółkę STS za niedopełnienie obowiązków wynikających z ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu.

Znany bukmacher ukarany milionową karą

Znany bukmacher ukarany milionową karą

Źródło:
PAP

W piątkowym losowaniu Eurojackpot padła w Polsce wygrana trzeciego stopnia w wysokości ponad 1,5 miliona złotych. Wiemy, gdzie zawarto szczęśliwy zakład.

Duża wygrana Eurojackpot w Polsce. Wiemy, gdzie padła

Duża wygrana Eurojackpot w Polsce. Wiemy, gdzie padła

Źródło:
tvn24.pl

Rada nadzorcza Electromobility Poland powołała Piotra Regulskiego na nowego prezesa spółki. To od jego decyzji będzie zależała przyszłość polskiego samochodu elektrycznego produkowanego pod marką Izera.

Piotr Regulski nowym prezesem Electromobility Poland

Piotr Regulski nowym prezesem Electromobility Poland

Źródło:
PAP

W ostatnim czasie procesy rekrutacyjne na niektóre stanowiska wydłużyły się nawet o kilka tygodni. Niekorzystne zmiany widać szczególnie w sektorze IT, na czele z programistami, którzy do niedawna przebierali w ofertach pracy - pisze w poniedziałek "Rzeczpospolita"

Chcesz zmienić pracę? W tym roku rekrutacja wygląda inaczej

Chcesz zmienić pracę? W tym roku rekrutacja wygląda inaczej

Źródło:
PAP, "Rzeczpospolita"

150 złotych - tyle w formie vouchera otrzymają klienci sieci sklepów Biedronka, którzy zdaniem Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumenta zostali wprowadzeni w błąd. Chodzi o akcję promocyjną "Magia rabatów". Według regulatora część konsumentów nie wiedziała, że promocja obejmuje tylko niektóre i niepełne kategorie produktów. Mamy komentarz sieci handlowej w tej sprawie.

150 złotych dla klientów Biedronki. Jest decyzja

150 złotych dla klientów Biedronki. Jest decyzja

Źródło:
PAP

Sąd w Sankt Petersburgu nakazał zajęcie nieruchomości, rachunków i papierów wartościowych dwóch europejskich banków działających w Rosji - włoskiego UniCredit oraz niemieckiego Deutsche Bank. Wartość zamrożonych aktywów oszacowano na ponad pół miliarda euro.

Rosja zajmie aktywa dwóch wielkich banków

Rosja zajmie aktywa dwóch wielkich banków

Źródło:
PAP

Ceny ropy rosną, a uwaga inwestorów koncentruje się na Bliskim Wschodzie po śmierci prezydenta Iranu i informacjach o chorobie króla Arabii Saudyjskiej. Uważnie obserwowana jest także sytuacja na ukraińskim froncie oraz przy Kanale Sueskim.

Ropa w górę. W centrum uwagi śmierć prezydenta i choroba króla

Ropa w górę. W centrum uwagi śmierć prezydenta i choroba króla

Źródło:
PAP

W tym tygodniu GUS opublikuje serię danych za kwiecień. Chodzi między innymi o płace czy sprzedaż detaliczną. Ministerstwo Finansów przeprowadzi jedyną w maju aukcję sprzedaży obligacji. Na GPW inwestorów czeka wysyp publikacji raportów kwartalnych, w tym Orlenu, PZU i PGE. W środę i czwartek obraduje Sejm.

Taki będzie tydzień w gospodarce

Taki będzie tydzień w gospodarce

Źródło:
PAP

Do budowy elektrowni jądrowej i infrastruktury towarzyszącej potrzebne będzie 1 milion metrów sześciennych betonu, a roczna produkcja w kraju to 20 milionów metrów sześciennych - podało Polskie Stowarzyszenie Producentów Cementu. Przygotowanie dostaw cementu i betonu oraz logistyka będą dużym wyzwaniem - oceniło.

Budowa elektrowni jądrowej w Polsce. "Duże wyzwanie dla krajowych producentów"

Budowa elektrowni jądrowej w Polsce. "Duże wyzwanie dla krajowych producentów"

Źródło:
PAP

Chorwacja jest pierwszym krajem Unii Europejskiej, który zdecydował się na powołanie ministerstwa do spraw demografii. - To pokazuje jak pilny jest problem, z którym mierzy się Chorwacja, i który znacząco wpływa na gospodarkę kraju i całe społeczeństwo - mówi profesor Ivan Czipin z Uniwersytetu w Zagrzebiu.

W Chorwacji powstanie resort do walki z kryzysem demograficznym

W Chorwacji powstanie resort do walki z kryzysem demograficznym

Źródło:
PAP

Komisja Europejska wszczęła formalne postępowanie wobec Meta, firmy-matki Facebooka i Instagrama, w związku z podejrzeniami, że wykorzystywane w nich systemy i algorytmy mogą prowadzić u dzieci do uzależnienia od tych platform. - To my jesteśmy produktem dla tych wielkich firm, posiadających serwisy społecznościowe. Oni nas sprzedają, naszą uwagę reklamodawcom i wszystkim zależy na tym, byśmy jak najdłużej patrzyli na reklamy - stwierdził na antenie TVN24 Piotr Konieczny z portalu Niebezpiecznik.

Efekt "króliczej nory". "Każdy z nas doświadczył tej sytuacji"

Efekt "króliczej nory". "Każdy z nas doświadczył tej sytuacji"

Źródło:
tvn24

Jest atrakcyjną dziewczyną o szerokich zainteresowaniach - śpiewa, tańczy i projektuje ubrania. Na Instagramie śledzi ją ponad 2,5 miliona osób. Nic dziwnego, że zainteresowali się nią reklamodawcy. Cenią ją za pracowitość, nigdy nie ma gorszego dnia, nie narzeka i nie domaga się podwyżki. To dlatego że... nie istnieje. Influencerzy stworzeni przez AI? - Widzę potencjał takich rozwiązań w Polsce, ale branża nie wie, jak się za to zabrać - mówi ekspert. Choć zdarzają się wyjątki. 

Mogą sprzedać ci prawie wszystko, choć nie istnieją

Mogą sprzedać ci prawie wszystko, choć nie istnieją

Źródło:
tvn24.pl

Chiny wyprzedziły Rosję pod względem obrotów handlowych z państwami postsowieckimi Azji Środkowej - wynika z analizy przygotowanej przez portal eurasia.net. Zdaniem ekspertów region ten zyskał znaczenie strategiczne dla Pekinu po inwazji na Ukrainę, a także kryzysie logistycznym na Morzu Czerwonym.

Chiny wyprzedziły Rosję w handlu z państwami Azji Środkowej

Chiny wyprzedziły Rosję w handlu z państwami Azji Środkowej

Źródło:
PAP

Polacy pokochali wyjazdy do krajów basenu Morza Śródziemnego. W tym sezonie mogą liczyć na tańsze wycieczki z biurami podróży do krajów takich jak Turcja, Egipt czy Hiszpania - wskazują eksperci rynku turystycznego. A to w dużej mierze za sprawą zagoszczenia na naszym rynku dwóch nowych touroperatorów. Umocnienie się polskiej waluty i spadki cen paliwa również miały wpływ na tegoroczne przeceny.

Polski język będzie słychać wzdłuż i wszerz. "Król jest jeden"

Polski język będzie słychać wzdłuż i wszerz. "Król jest jeden"

Źródło:
tvn24.pl

Drugi rok z rzędu w Wielkiej Brytanii spadła liczba miliarderów, choć majątek otwierającej listę najbogatszych mieszkańców rodziny Hinduja wzrósł po poziomu, jakiego nikt wcześniej w jej historii nie osiągnął - wynika z dorocznego rankingu "The Sunday Times Rich List". Dopiero na 258. miejscu jest król Wielkiej Brytanii Karol III, którego majątek został oszacowany na 610 milionów funtów. Wyżej od niego znajduje się premier Rishi Sunak.

Najbogatsi ludzie w Wielkiej Brytanii. Król Karol w trzeciej setce

Najbogatsi ludzie w Wielkiej Brytanii. Król Karol w trzeciej setce

Źródło:
PAP

Ministerstwo infrastruktury nie zamierza przedłużać umowy z dotychczasowym zarządcą autostrady A4 na odcinku z Krakowa do Katowic - przekazała rzeczniczka prasowa resortu Anna Szumańska. Umowa koncesyjna na eksploatację drogi zawarta między Skarbem Państwa a spółką Stalexport wygasa w 2027 roku.

Kolejny odcinek autostrady będzie darmowy. Zapowiedź ministerstwa

Kolejny odcinek autostrady będzie darmowy. Zapowiedź ministerstwa

Źródło:
PAP

Główny Inspektor Farmaceutyczny podjął decyzję o wstrzymaniu w obrocie leku Viglita, stosowanego przy leczeniu cukrzycy. Powodem jest stwierdzenie wady jakościowej. 

Lek na cukrzycę wstrzymany w obrocie

Lek na cukrzycę wstrzymany w obrocie

Źródło:
tvn24.pl