Pensje, premie i usługi zewnętrzne. Bank centralny pod lupą NIK

[object Object]
Glapiński: NBP wzorowo wywiązuje się ze swoich konstytucyjnych obowiązkówTVN24 BiS
wideo 2/5

"Nierzetelne" stosowanie uchwały w sprawie maksymalnego poziomu wynagrodzeń, wypłata większości pracownikom po sześć tysięcy złotych premii oraz wątpliwości w sprawie niektórych wydatków na usługi zewnętrzne - to główne zastrzeżenia po kontroli Najwyższej Izby Kontroli w Narodowym Banku Polskim. Z wnioskami kontrolerów nie zgadza się bank centralny.

Kontrolą NIK objęty został 2018 rok oraz wcześniejsze działania, które miały wpływ na przygotowanie, uchwalenie i realizację założeń polityki pieniężnej w ubiegłym roku, a także skutki działań występujące po 2018 roku.

Jak czytamy we wnioskach pokontrolnych, o których jako pierwszy napisał "Dziennik Gazeta Prawna", NIK pozytywnie ocenia "prowadzenie przez Narodowy Bank Polski obsługi budżetu państwa w 2018 roku oraz pozytywnie, mimo stwierdzonych nieprawidłowości, wykonanie planu finansowego NBP na 2018 rok".

Wynagrodzenia

Według NIK "nierzetelnie" były natomiast stosowane w ubiegłym roku przepisy uchwały określającej maksymalny poziom wynagrodzeń na poszczególnych stanowiskach w banku centralnym. Zdaniem kontrolerów NBP do ustalenia tego poziomu korzystał z raportu, który "nie był reprezentatywny dla struktury sektora bankowego" i w efekcie "nie odzwierciedlał w sposób reprezentatywny wynagrodzeń na podobnych stanowiskach w sektorze bankowym".

Zgodnie z przepisami wskaźnik nie mógł przekraczać 1,8 przeciętnego wynagrodzenia na porównywalnych stanowiskach w sektorze bankowym. Tymczasem, jak czytamy, zgodnie z wyliczeniami dokonanymi przez NBP - na wniosek Izby - w 2018 roku wynagrodzenie całkowite 152 pracowników przekroczyłoby ten poziom.

"NBP wskazał także na potencjalne przekroczenie limitów, w przypadku wynagrodzeń 136 innych pracowników, na stanowiskach niemających odpowiednika w sektorze bankowym" - dodano.

Jak podał NIK, dyrektor Departamentu Kadr w NBP wyjaśniła, że zakres zadań realizowanych na stanowiskach w banku centralnym jest szerszy lub całkowicie odmienny od zadań realizowanych na tych stanowiskach w sektorze bankowym.

Różnice w pensjach

Jednocześnie Izba zwróciła uwagę, że wynagrodzenia dyrektorów departamentów w centrali NBP nie były ściśle skorelowane z rolą, jaką kierowany departament pełnił w realizacji kluczowych zadań banku centralnego. "Największe wynagrodzenia otrzymywali dyrektorzy w departamentach wspierających wykonanie zadań w jednostkach strategicznych" - podkreślono.

Jak wynika z raportu NIK, trzy najwyższe roczne wynagrodzenia brutto w NBP w 2018 roku uzyskali dyrektorzy departamentów wspierających realizację zadań NBP: Komunikacji i Promocji - 594 756 złotych, Prawnego - 567 977 złotych i Gabinetu Prezesa - 547 996 złotych. Natomiast najniższe wynagrodzenia brutto w ubiegłym roku otrzymali dyrektorzy departamentów: Ryzyka Operacyjnego i Zgodności - 341 356 złotych, Zarządzania Ryzykiem Finansowym - 368 573 złote oraz Rozliczeń Gospodarki Własnej - 398 063 złote.

"Departament Zarządzania Ryzykiem Finansowym należał do grupy departamentów kluczowych. Wskazuje to, że system wynagradzania dyrektorów w NBP nie był skonstruowany w sposób, który byłby bezpośrednio powiązany z udziałem kierowanej jednostki w realizacji zadań kluczowych" - zwrócili uwagę kontrolerzy.

NBP wydał na wynagrodzenia w ubiegłym roku 544 miliony złotych, czyli o 57 milionów złotych (11,7 procent) więcej niż w 2017 roku. Łączny limit kosztów wynagrodzeń wraz z narzutami nie został jednak przekroczony.

Premie na stulecie

NIK miała zastrzeżenia do premii - w wysokości 6000 złotych - przyznanych zdecydowanej większości pracowników premii z okazji stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

"Wypłatę otrzymało 3207 pracowników, to jest 97,8 procent ogółu pracowników NBP, a łączna kwota wypłaty wyniosła 19 082 400 zł" - podano.

"Oznacza to, że świadczenie to miało de facto charakter powszechny, a nie wyróżniający wybranych pracowników za szczególne zaangażowanie" - wskazali kontrolerzy.

Zdaniem NIK "nieuzasadnione były także niektóre koszty usług obcych". Zgodnie z raportem wydano na nie w ubiegłym roku łącznie 166,5 miliona złotych.

Wątpliwości dotyczyły m.in. utworzenia "pokoju zagadek", który miał poszerzyć ofertę edukacyjną Narodowego Banku Polskiego. NIK zarzucił także bankowi centralnemu "brak oszczędności" w związku z kosztami poniesionymi na zorganizowaną w ubiegłym roku międzynarodową konferencję.

NBP odpowiada

Narodowy Bank Polski w odpowiedzi przesłanej tvn24bis.pl podkreślił, że nie zgadzał się i nie zgadza z zastrzeżeniami zgłoszonymi przez kontrolerów NIK w trakcie kontroli, między innymi w kwestii wynagrodzeń, tak zwanego pokoju zagadek czy kosztów organizacji konferencji międzynarodowej. "Było to już przedmiotem wyjaśnień przekazanych NIK. NBP podtrzymuje swoje wcześniejsze stanowisko" - podkreślili przedstawiciele biura prasowego.

Jak wskazano, "zasady polityki kadrowej i płacowej w NBP realizowane są rzetelnie i oparte są o trzy podstawowe akty prawne, które należy traktować komplementarnie, jako spójną, dopełniającą się w swoich zapisach całość". "Zgodnie z ustawą o NBP wielkość środków na wynagrodzenia ustalana jest corocznie w planie finansowym NBP, z uwzględnieniem poziomu płac w sektorze bankowym, natomiast zasady wynagradzania pracowników NBP określa Zarząd NBP" - dodano w przesłanej nam odpowiedzi.

Biuro prasowe banku centralnego zwróciło także uwagę, że "pokój zagadek" nie został wyprodukowany w celu wykorzystania go w Centrum Pieniądza NBP. "Umieszczenie pokoju zagadek w Centrum Pieniądza NBP było także jedną z alternatyw dla jego magazynowania w okresie jesienno-zimowym, w trakcie którego są ograniczone możliwości jego wykorzystania podczas promocyjnych wydarzeń o charakterze plenerowym" - wyjaśniono.

Jednocześnie przedstawiciele banku zapewnili, że "czasowe umieszczenie pokoju zagadek w Centrum Pieniądza NBP nie zmieniło ani nie kolidowało z celami jego utworzenia". "Harmonogram jego wykorzystania w trakcie organizowanych wydarzeń w Centrali NBP i oddziałach okręgowych NBP realizowany jest nadal" - czytamy w odpowiedzi.

W odniesieniu do zastrzeżeń dotyczących organizacji międzynarodowych konferencji, przedstawiciele biura prasowego wskazali, że "NBP organizuje konferencje zgodnie ze standardem przyjętym i powszechnie stosowanym w środowisku międzynarodowym". "Jednocześnie NBP dokłada wszelkich starań, aby były one realizowane w sposób maksymalnie gospodarny i racjonalny" - dodano.

Autor: tol, mb//dap / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Donald Trump podpisał dekret uznający węgiel za minerał krytyczny. Prezydent USA ogłosił też inne działania mające znieść regulacje środowiskowe, zwiększyć wydobycie węgla i zablokować zamykanie kopalń.

Donald Trump podpisał dekret. "Raz na zawsze kończymy wojnę Joe Bidena"

Donald Trump podpisał dekret. "Raz na zawsze kończymy wojnę Joe Bidena"

Źródło:
PAP

W środę na drogach w całej w Polsce odbywa się akcja "Prędkość". Policjanci sprawdzają prędkość zarówno z użyciem radarów, jak i radiowozów z wideorejestratorami. - Apelujemy do kierujących, by przestrzegali dozwolonych limitów prędkości, a także zwalniali w miejscach, gdzie przepisy i rozwaga wymagają zachowania szczególnej ostrożności - powiedział nadkomisarz Robert Opas z Biura Ruchu Drogowego KGP.

Wielka akcja policji. Apel do kierowców

Wielka akcja policji. Apel do kierowców

Źródło:
PAP, tvn24.pl

W minionym roku liczba pracujących emerytów w Polsce wzrosła o 18,6 tysiąca osób w porównaniu do roku 2023 - wynika z danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Wśród dorabiających do świadczeń przeważają kobiety.

Wracają do pracy. Zaskakujące dane ZUS

Wracają do pracy. Zaskakujące dane ZUS

Źródło:
PAP

Ceny ropy na nowojorskiej giełdzie są na najniższym poziomie od czterech lat, a na rynkach nie słabnie gwałtowna wyprzedaż surowca - informują maklerzy. Wskazują, że cła prezydenta USA Donalda Trumpa zagrażają popytowi na surowce na świecie.

Drastyczna wyprzedaż surowca. Najniższy poziom od czterech lat

Drastyczna wyprzedaż surowca. Najniższy poziom od czterech lat

Źródło:
PAP

Polacy coraz chętniej odwiedzają Azory. W 2024 roku przybyła na ten portugalski archipelag rekordowa liczba turystów znad Wisły. Azory zyskują na popularności w kontynentalnej części Europy.

"Turystów z Polski nam tu dziś nie brakuje"

"Turystów z Polski nam tu dziś nie brakuje"

Źródło:
PAP

Podwyższone stawki ceł Donalda Trumpa weszły w życie. Zostały nałożone na towary z krajów, z którymi USA mają deficyt handlowy. Wśród nich jest między innymi 20-procentowe cło na produkty z Unii Europejskiej oraz 84-procentowe na Chiny.

Dodatkowe cła Trumpa weszły w życie

Dodatkowe cła Trumpa weszły w życie

Źródło:
PAP

Chłopcy będą chłopcami - w ten sposób rzeczniczka Białego Domu Karoline Leavitt odniosła się do publicznego sporu miedzy doradcami prezydenta Donalda Trumpa, miliarderem Elonem Muskiem i doradcą do spraw handlu Peterem Navarro. Musk określił wcześniej Navarro "kretynem" i "głupszym niż worek cegieł".

Musk nazwał go "kretynem". Biały Dom komentuje

Musk nazwał go "kretynem". Biały Dom komentuje

Źródło:
PAP

We wtorek w Lotto nie odnotowano głównej wygranej. Kumulacja rośnie do trzech milionów złotych. Oto wyniki losowania Lotto i Lotto Plus z 8 kwietnia 2025 roku.

Wyniki ostatniego losowania Lotto

Wyniki ostatniego losowania Lotto

Źródło:
tvn24.pl

We wtorkowym losowaniu Eurojackpot żaden z graczy nie wytypował poprawnie wszystkich liczb. Kumulacja rośnie do 190 milionów złotych. W Polsce padła jedna wygrana czwartego stopnia w wysokości ponad 655 tysięcy złotych. Oto liczby, które wylosowano 8 kwietnia 2025 roku.

Kumulacja w Eurojackpot w górę

Kumulacja w Eurojackpot w górę

Źródło:
PAP

Majątek 11 miliarderów od początku roku skurczył się łącznie aż o prawie 450 miliardów dolarów - wynika z danych Bloomberga. Agencja regularnie publikuje szacunki dotyczące fortun najbogatszych ludzi świata.

Krezusi na minusie. "Wyparowało" 450 miliardów dolarów

Krezusi na minusie. "Wyparowało" 450 miliardów dolarów

Źródło:
tvn24.pl

Departament Wydajności Państwa (DOGE), kierowany przez Elona Muska, wykorzystuje sztuczną inteligencję do śledzenia komunikacji w co najmniej jednej agencji federalnej, szukając przejawów wrogości wobec prezydenta Stanów Zjednoczonych Donalda Trumpa - przekazał Reuters. 

Polowanie na "antytrumpowe" treści. Agencja pod lupą Muska

Polowanie na "antytrumpowe" treści. Agencja pod lupą Muska

Źródło:
PAP

USA nałożą dodatkowe cła na Chiny, podwyższając łączne taryfy do 104 procent - przekazał Reuters, cytując urzędnika Białego Domu. Dodatkowe cła mają wejść w życie w środę, 9 kwietnia.

Trump spełni swoją groźbę

Trump spełni swoją groźbę

Źródło:
Reuters

- Poziom ceł w Stanach Zjednoczonych został podniesiony do poziomu z przełomu XIX i XX wieku. To jest we współczesnej historii stosunków międzynarodowych rzecz po prostu niesłychana - mówił w "Faktach po Faktach" prof. Dariusz Rosati, ekonomista, były członek Rady Polityki Pieniężnej. Z kolei dr Sławomir Dudek nazwał cła "kulami, które lecą we wszystkie strony".

"To kule, które lecą we wszystkie strony"

"To kule, które lecą we wszystkie strony"

Źródło:
TVN24

Miliarderzy popierający Donalda Trumpa zaczynają krytykować jego politykę handlową - podał "Washington Post". Wszystko za sprawą gwałtownych zmian na rynkach kapitałowych.

Miliarderzy odwracają się od Trumpa

Miliarderzy odwracają się od Trumpa

Źródło:
PAP

W wyniku ataku hakerskiego na Grupę Smyk naruszono dane niektórych klientów, kontrahentów, pracowników i partnerów biznesowych - przekazała firma. Większość skradzionych informacji to dokumentacja dotycząca produkcji odzieży.

Popularna sieć sklepów o kradzieży danych

Popularna sieć sklepów o kradzieży danych

Źródło:
PAP

Musimy szukać rozwiązań i działań, które uchronią lub przynajmniej złagodzą skutki wysokich ceł - podkreślił we wtorek premier Donald Tusk podczas spotkania z przedstawicielami branży motoryzacyjnej. Minister finansów Andrzej Domański stwierdził z kolei, że amerykańskie cła z pewnością "istotnie" wpłyną na gospodarkę światową.

Premier o cłach: musimy szukać rozwiązań

Premier o cłach: musimy szukać rozwiązań

Źródło:
TVN24, PAP

Państwowy urząd socjalny w Finlandii wysłał pisma do ponad 40 tysięcy osób o niskich dochodach, zalecając im poszukiwanie tańszego mieszkania. Jeśli się nie przeprowadzą w ciągu trzech miesięcy, urząd przestanie pokrywać im koszty czynszu w pełnej wysokości - informuje we wtorek telewizja MTV.

Dostali pismo. Przeprowadzka albo strata zasiłku

Dostali pismo. Przeprowadzka albo strata zasiłku

Źródło:
PAP

Decyzja Donalda Trumpa w sprawie nałożenia nowych ceł spowodowała kilkunastoprocentowy spadek kursu Apple na amerykańskiej giełdzie. Według Bloomberga efekt był jeszcze jeden - klienci rzucili się do sklepów, aby kupić iPhone'y, zanim ich ceny wzrosną.

Rzucili się do sklepów w obawie przed wzrostem cen

Rzucili się do sklepów w obawie przed wzrostem cen

Źródło:
Bloomberg

Cła Donalda Trumpa odbiją się na amerykańskich rodzinach i zwiększą koszty utrzymania wielu gospodarstw domowych - podała telewizja ABC News. Według szacunków ubytek w portfelach Amerykanów wyniesie kilka tysięcy dolarów.

Tysiące mniej w portfelu. Skutki działań Trumpa

Tysiące mniej w portfelu. Skutki działań Trumpa

Źródło:
PAP

Sprawiedliwe roczne wynagrodzenie ze strony Google'a na rzecz polskich mediów za wykorzystanie ich treści powinno wynosić 78,67 miliona euro, czyli około 335 milionów złotych - szacuje Fehradvice & Partners w raporcie "Media w Polsce i ich wartość dla Google" stworzonym we współpracy z Związkiem Pracodawców Wydawców Cyfrowych.

Jakie wynagrodzenie dla mediów? Raport

Jakie wynagrodzenie dla mediów? Raport

Źródło:
tvn24.pl/PAP

Prezydent Zimbabwe zapowiedział zniesienie wszystkich ceł na towary z USA. To reakcja na wprowadzone przez administrację Donalda Trumpa nowe wysokie cła na produkty z innych państw. Emmerson Mnangagwa twierdzi, że w ten sposób poprawi stosunki ze Stanami Zjednoczonymi. Zdaniem opozycji prezydent może jednak mieć także powody osobiste dla swojej decyzji.  

Pierwsze państwo ugina się pod presją Trumpa. Likwiduje wszystkie cła na produkty z USA

Pierwsze państwo ugina się pod presją Trumpa. Likwiduje wszystkie cła na produkty z USA

Źródło:
BBC, Business Insider Africa, PAP, tvn24.pl