Najnowsze

Najnowsze

"Ofiary przestały się wstydzić"

- Dzisiaj społeczeństwo wie, że przestępstwa seksualne w Polsce również miały miejsce, tak jak Irlandii, czy w Niemczech – powiedział w programie "Fakty po Faktach" filozof i teolog Jarosław Makowski, odnosząc się do ofiar księży pedofilów. Tłumaczył też, że doszło do momentu, w którym ofiary "przestały się wstydzić" i "czuć, że to one są winne". Szczyt w Watykanie w sprawie pedofilii to efekt procesu, który rozpoczął się już wiele lat temu - ocenił redaktor naczelny "Więzi" Zbigniew Nosowski.

Morawiecki leci do egipskiego kurortu

Premier Mateusz Morawiecki w niedzielę udaje się do Egiptu na pierwszy w historii szczyt Unia Europejska - Liga Państw Arabskich. Szef rządu podczas szczytu weźmie udział m.in. w sesji plenarnej.

Podpisy pod Koalicją Europejską złożone. "Międolenie się skończyło"

- Wbrew przykrej obiegowej opinii, że gdzie dwóch Polaków tam trzy zdania, pokazujemy, że inna, odpowiedzialna polityka jest możliwa - powiedziała w niedzielny poranek Katarzyna Lubnauer. Liderzy Nowoczesnej, Platformy Obywatelskiej, Polskiego Stronnictwa Ludowego, Sojuszu Lewicy Demokratycznej i Zielonych złożyli oficjalnie podpisy pod deklaracją o uczestnictwie w Koalicji Europejskiej.

Strona pokazująca "wpływ rosyjskiej agresji na Ukrainę"

Specjalny wysłannik USA do spraw Ukrainy Kurt Volker zaprezentował w sobotę stronę internetową "Przeciwdziałanie rosyjskiej agresji na Ukrainie". Jest to chronologiczny zapis trwającego od 2014 roku konfliktu, z wyjaśnieniem jego przyczyn oraz najważniejszych wydarzeń.

Prawie 200 kilometrów na godzinę. Wichury szalały w Chorwacji

W Chorwacji huraganowy wiatr zdezorganizował ruch drogowy, lotniczy oraz transport morski na Adriatyku. W niektórych miejscach jego prędkość przekraczała 190 kilometrów na godzinę. W środkowej część chorwackiego wybrzeża wybuchło kilka podsycanych przez wiatr pożarów. W Splicie i okolicach zamknięto dla ruchu niektóre ulice z powodu niesionych przez wichurę dachówek i odłamków szkła z okien.

Czerwony dywan nie jest nawet czerwony. Oscary: ciekawostki i liczby

W nocy z niedzieli na poniedziałek poznamy laureatów Oscarów. Blisko czterogodzinna ceremonia przyciąga tylko w Stanach Zjednoczonych miliony widzów przed telewizory. Jak co roku, skala produkcji jest ogromna. Aby wyobrazić sobie rozmach gali, przedstawiamy Oscary w liczbach.

Kupowanie głosów, awarie techniczne, przemoc. Problematyczne wybory

W sobotę rozpoczęły się w Nigerii wybory powszechne, które wyłonią prezydenta i parlament. Głosowanie miało odbyć się tydzień temu, ale zostało przesunięte w ostatniej chwili z powodu "mnożących się wyzwań". Główni kandydaci to obecnie urzędujący szef państwa Muhammadu Buhari i kandydat opozycji Atiku Abubakar. Warunki do głosowania pozostawiają jednak wiele do życzenia. Brytyjski "Guardian" pisze o zamachach na północy kraju, zabójstwach na południu, awariach technicznych i kupowaniu głosów.

Oskarżenia wobec kapelana Solidarności. "Oni to wszyscy wiedzieli"

To oskarżenie pod adresem środowiska "Solidarności", bo wszyscy postanowili po prostu przemilczeć tę sprawę - stwierdziła w programie "Babilon" w TVN24 BiS publicystka Eliza Olczyk, odnosząc się do sprawy księdza Henryka Jankowskiego. Zmarły w 2010 roku duchowny jest oskarżany o pedofilię. Według Małgorzaty Niezabitkowskiej, byłej opozycjonistki z czasów PRL i rzeczniczki rządu Tadeusza Mazowieckiego, o tym, co działo się na plebanii kapelana Solidarności, "wiadomo było od bardzo dawna". - Jakoś nie można było załatwić tego w sposób przyzwoity - zauważyła. - Oni to wszyscy wiedzieli - przekonywała pisarka Krystyna Kofta.

Europejscy socjaliści uchwalili manifest

Partia Europejskich Socjalistów (PES) uchwaliła w sobotę na kongresie w Madrycie swój manifest przed wyborami do Parlamentu Europejskiego. Podkreślili, że Unia Europejska potrzebuje "radykalnych przemian", politycznej zmiany przywództwa i zmiany kursu.

Górak-Sosnowska, Haszczyński i Kozłowski o sytuacji na Bliskim Wschodzie

- Wszyscy autorytarni władcy uwielbiają retorykę wojenną, bo to im buduje poparcie w tych kręgach, na które liczą - powiedział w programie "Horyzont" TVN24, komentując sytuację na Bliskim Wschodzie, były ambasador Polski w Izraelu Maciej Kozłowski. Gośćmi Macieja Wierzyńskiego byli także profesor Katarzyna Górak-Sosnowska ze Szkoły Głównej Handlowej oraz szef działu zagranicznego "Rzeczpospolitej", Jerzy Haszczyński.

Policja strzelała gazem, manifestanci rzucali jajkami

W sobotę w całej Francji w marszach "żółtych kamizelek" wzięło udział 46,6 tysiąca osób, z czego 5,8 tysiąca manifestowało w Paryżu - poinformowało francuskie ministerstwo spraw wewnętrznych. W Bordeaux, tak jak w ubiegłym tygodniu, doszło do zamieszek. To piętnasty weekend manifestacji przeciwników rządu Manuela Macrona.

"Holmes i Watson" oraz Donald Trump wielkimi "wygranymi" Złotych Malin

Nieudany film "Holmes i Watson" Etana Cohena (nie mylić z braćmi Coen) to wielki "wygrany" Złotych Malin. Komedia zdobyła aż cztery statuetki, w tym dla najgorszego filmu roku. Podwójnie nagrodzony został też prezydent USA Donald Trump, który był bezkonkurencyjny w kategoriach: najgorszy aktor oraz najgorszy ekranowy zestaw. Prezydent pojawił się jako on sam w dwóch dokumentach: "Death of a Nation" i "Fahrenheit 11/9".

Wielka fortuna i śmierć w samotności. Tajemniczy koniec barona narkotykowego z Gdyni

Historia "Artusia" to materiał na film sensacyjny. Organizacja stworzona przez Artura B. zajmowała się przemytem narkotyków z Ameryki Południowej na ogromną skalę. Przestępcy jednorazowo przerzucali nawet tonę narkotyków. Towar trafiał do Holandii, Niemiec, Wielkiej Brytanii, Polski i Szwecji. Ale w świecie przestępczym za sukces trzeba zapłacić. Często własnym życiem. Reportaż "Baron narkotykowy z gdyńskiego blokowiska" Jarosława Jabrzyka i Bertolda Kittela w "Superwizjerze" w TVN24.

"Wspólna lista do Senatu byłaby bardzo dobrym sygnałem"

My kierujemy się filozofią "szukamy przyjaciół, a nie wskazujemy wrogów" - mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 lider Polskiego Stronnictwa Ludowego Władysław Kosiniak-Kamysz, komentując dołączenie jego partii do Koalicji Europejskiej przed wyborami do Parlamentu Europejskiego. Dodał, że kolejnym krokiem, jaki podejmie koalicja będzie być może "wspólna lista do Senatu". - Myślę, że byłaby bardzo dobrym sygnałem jeszcze przed wyborami europejskimi - ocenił.

Władysław Kosiniak-Kamysz w "Faktach po Faktach". Cała rozmowa

My kierujemy się filozofią "szukamy przyjaciół, a nie wskazujemy wrogów" - mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 lider Polskiego Stronnictwa Ludowego Władysław Kosiniak-Kamysz, komentując dołączenie jego partii do Koalicji Europejskiej przed wyborami do Parlamentu Europejskiego. Dodał, że kolejnym krokiem, jaki podejmie koalicja będzie być może "wspólna lista do Senatu". - Myślę, że byłaby bardzo dobrym sygnałem jeszcze przed wyborami europejskimi - ocenił. Gośćmi drugiej części programu byli Zbigniew Nosowski i Jarosław Makowski.

"Dopóki nie mam dowodów, nie uwierzę, nie jestem w stanie"

To nie mógł być agent, ja w to nie wierzę - komentował Lech Wałęsa, pytany o oskarżenia dotyczące współpracy księdza prałata Henryka Jankowskiego ze Służbą Bezpieczeństwa. Odniósł się również do formułowanych pod adresem duchownego zarzutów o seksualne wykorzystywanie dzieci. Zdaniem byłego prezydenta, bez księdza Jankowskiego nie byłoby zwycięstwa Solidarności.

Babilon 23.02

Dziś w programie m.in. o starcie kampanii wyborczej PiSu, dołączeniu PSLu do Koalicji Europejskiej oraz pomniku ks. Jankowskiego. Gośćmi były: Małgorzata Niezabitowska, Eliza Olczyk, Krystyna Kofta, Barbara Labuda oraz Eliza Kącka.

"To wszystko są nasze hasła". Opozycja o propozycjach PiS

Jarosław Kaczyński, nie mając żadnego pomysłu na kampanię europejską, próbuje - kradnąc dobre postulaty opozycji - udawać, że PiS chce cokolwiek zmienić - tak Borys Budka (PO) komentował obietnice wyborcze PiS zaprezentowane podczas sobotniej konwencji partii. Rzecznik PO Jan Grabiec wskazywał, że przedstawione propozycje zgłaszała już wcześniej Platforma. - Będziemy przestrzegać przed tanim populizmem - dodał szef klubu PO-KO Sławomir Neumann. Z kolei szef kancelarii premiera Michał Dworczyk przekonywał, że "wszystkie te projekty zostaną wdrożone w życie i zrealizowane".

"Dokumenty dotyczące pedofilii były niszczone"

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Niemiec, kardynał Reinhard Marx, oświadczył w sobotę podczas trwającego w Watykanie szczytu na temat walki z pedofilią w Kościele, że dokumenty dotyczące sprawców były niszczone. Według informacji hierarchy czasem też dokumentacja spraw pedofilskich w Kościele w ogóle nie powstawała.

PSL dołącza do Koalicji Europejskiej

Polskie Stronnictwo Ludowe dołącza do Koalicji Europejskiej - poinformowali ludowcy na Twitterze. Na Radzie Naczelnej za przystąpieniem do koalicji zagłosowało 86 członków rady, 8 było przeciw.