Najnowsze

Najnowsze

Gliński pisze do Dulkiewicz w sprawie ECS. "Oczekuję przedstawienia projektu konkretnych rozwiązań"

Oczekuję przedstawienia projektu konkretnych rozwiązań pozwalających na nowo wskrzesić misję Europejskiego Centrum Solidarności - napisał szef ministerstwa kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński w liście do władz Gdańska i samorządu województwa pomorskiego. Dodał, że być może podjęcie nowych działań przez ECS wymagać będzie zmiany organizacyjnej. To kolejny odcinek sporu o przyszłość centrum.

Zatrzymano byłego prezesa i członków zarządu PKP Cargo

Policjanci zatrzymali we wtorek byłego prezesa zarządu PKP Cargo Adama P. oraz dwóch jego zastępców - dowiedział się tvn24.pl. Chodzi o śledztwo, w którym badane są kulisy przejęcia przez polską spółkę czeskiego przewoźnika Advanced World Transport (AWT).

Premier Pakistanu ostrzega: jeśli Indie nas zaatakują, z pewnością odpowiemy

Premier Pakistanu Imran Khan oświadczył, że jego kraj nie ma nic wspólnego z ubiegłotygodniowym atakiem w spornym Kaszmirze, w którym zginęło 44 członków indyjskich sił paramilitarnych. Podkreślił, że napięcia można złagodzić tylko poprzez dialog, ale ostrzegł, że jego kraj odpowie, jeśli zostanie zaatakowany przez Indie.

Przełożeni zakonów o pedofilii: pochylamy głowę ze wstydu

"To historia, która trwa od dziesięcioleci, historia niosąca ogromny ból tych, którzy doznali nadużyć" - napisali przełożeni generalni zakonów żeńskich i męskich przed rozpoczynającym się w czwartek w Watykanie szczytem na temat walki z pedofilią i ochrony nieletnich w Kościele. "Pochylamy głowę ze wstydu" - oświadczyli pisząc o pedofilii w Kościele.

Płaca i zatrudnienie rosną. Średnia płaca niższa niż w grudniu

Zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw w styczniu 2019 roku było wyższe o 2,9 procent, a wynagrodzenie podskoczyło o 7,5 procenta w porównaniu z tym samym okresem roku ubiegłego - podał Główny Urząd Statystyczny. Zdaniem ekonomistów może to wskazywać na to, że popyt na pracę w Polsce nie spadnie gwałtownie mimo wejścia gospodarki w fazę spowolnienia.

Brak Międzynarodowej Rady Oświęcimskiej "na pewno nam się jeszcze odbije czkawką"

Może się wydawać, że to jest wygodniejsze dla polskiego rządu, że Międzynarodowej Rady Oświęcimskiej nie ma i że się nie wypowiada na różne tematy, ale jej brak na pewno nam się jeszcze odbije czkawką - oceniła w internetowej dogrywce "Rozmowy Piaseckiego" w tvn24.pl Agnieszka Magdziak-Miszewska, wieloletnia członkini Rady i była ambasador RP w Izraelu.

"Ja tutaj coś chciałbym nabyć". Premier, kawa i jagodzianki

Wypił kawę na stacji benzynowej, ale karty lojalnościowej wyrobić sobie nie chciał. W cukierni wybrał jagodzianki, ale dał się namówić również na ciastko francuskie z jabłkiem. W kwiaciarni nabył natomiast "trochę wiosny" w postaci bukietu z tulipanami, a potem porozmawiał z rodziną wielodzietną. Mateusz Morawiecki odwiedził w poniedziałek sześć miejscowości.

Magdziak-Miszewska: polski antysemityzm silniejszy niż izraelski antypolonizm

Polska przez 30 lat zrobiła wiele dla dialogu z Żydami. Ale może narastać przekonanie, że to, co się działo w tym okresie, dotyczy tylko wąskiej grupy elit, a polski antysemityzm istniał cały czas - wskazywała w dogrywce "Rozmowy Piaseckiego" w tvn24.pl Agnieszka Magdziak-Miszewska, była ambasador RP w Izraelu. Podkreśliła, że wypowiedź szefa izraelskiej dyplomacji jest "prostacka", ale i w Polsce nie brakuje podobnych.

Raport: nic tak nie frustruje, jak niskie zarobki

Niskie płace są najczęstszą przyczyną frustracji Polaków; wskazuje na nie przeciętnie 40 procent rodaków - wynika z badania "Nastawienie do finansów" przeprowadzonego na zlecenie Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor. Niska pensja częściej przygnębia kobiety niż mężczyzn.

Była ambasador w Izraelu: Trzeba uważać, mówiąc o Holokauście. Łatwo o błąd w tłumaczeniu

Jeżeli polityk - izraelski, polski czy amerykański - odnosi się do sprawy tak trudnej, tak bolesnej jak Holokaust, powinien przewidywać możliwe skutki instrumentalnego wykorzystania tej tragedii - mówiła w "Rozmowie Piaseckiego" była ambasador Polski w Izraelu Agnieszka Magdziak-Miszewska. Komentowała w ten sposób napięcia w stosunkach polsko-izraelskich po wypowiedziach premiera Benjamina Netanjahu i szefa izraelskiej dyplomacji, Israela Kaca oraz po odwołaniu polskiej delegacji na szczyt V4 w Jerozolimie.

RPO pyta o książeczki mieszkaniowe. Wciąż bez konkretnych zmian

Problem książeczek mieszkaniowych z lat PRL dotyka ponad milion Polaków, którzy po transformacji utracili swoje oszczędności. Czy coś się zmieni w tej sprawie i jakie działania już zostały podjęte? Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju odpowiada, ale bez wskazania konkretnych rozwiązań dotyczących premii gwarancyjnych.

"Wrzucono całą masę rzeczy niepotrzebnych po to, żeby ukryć te faktyczne dokumenty"

- Sens był taki, żeby nie dopuścić do obiegu publicznego materiałów służb specjalnych PRL-u, które mogą rzutować na bieżącą pracę służb - mówi o zbiorze zastrzeżonym IPN Paweł Rutkowski z Instytutu Historii Uniwersytetu Warszawskiego. Tak zwana zetka miała zawierać przypadki newralgiczne dla bezpieczeństwa państwa, ale zdaniem części ekspertów została "zagracona". Znalazła się w niej między innymi teczka bliskiego wspólnika Jarosława Kaczyńskiego Kazimierza Kujdy. Teraz te akta zastrzeżone już nie są. Część pozostaje jednak wciąż niejawna. Materiał magazynu "Czarno na białym".

"Rozmowa Piaseckiego" z Agnieszką Magdziak-Miszewską

Była ambasador Polski w Izraelu, Agnieszka Magdziak-Miszewska, uważa, że Mateusz Morawiecki nie miał innego wyjścia niż odwołanie wyjazdu polskiej delegacji na szczyt Grupy Wyszechradzkiej w Jerozolimie. Dodaje, że pogorszenie stosunków polsko-izraelskich ma źródło w ustawie o IPN, z której Polska co prawda się wycofała, ale która wpłynęła na postrzeganie Polaków jako antysemitów przez społeczeństwo Izraela.