Najnowsze

Najnowsze

Puste pierwsze strony w dziennikach. Apel w sprawie zmiany prawa

W poniedziałek dzienniki, w tym "Rzeczpospolita", "Gazeta Wyborcza", "Dziennik Gazeta Prawna" i "Fakt", ukazały się z pustymi pierwszymi stronami. Wydawcy w ten sposób zaapelowali do polskich europarlamentarzystów o poparcie dyrektywy o prawie autorskim na jednolitym rynku cyfrowym.

Loża prasowa 24.03.2019

Gośćmi Małgorzaty Łaszcz w "Loży Prasowej" byli: publicystka Janina Jankowska, Andrzej Stankiewicz Onet.pl, Renata Grochal "Newsweek" i Maciej Stasiński "Gazeta Wyborcza". W programie rozmawiano o nabierającej rozpędu kampanii wyborczej do europarlamentu. Swoje konwencje mieli PiS, Koalicja Europejska, a także Wiosna. Kolejnym tematem był zapowiadany strajk nauczycieli, o którego odwołanie apeluje Minister Edukacji Narodowej, Anna Zalewska. ZNP zarzuca jej, że z nimi nie rozmawia i zajmuje się kampanią do wyborów europejskich. W programie rozmawiano też o zeznaniach Geralda Birgfellnera opublikowanych w "Gazecie Wyborczej" i zażaleniu na postępowanie prokuratury w tej sprawie złożonym przez adwokatów austriackiego biznesmena. Ostatnim tematem w Loży Prasowej było ogłoszenie terminu wyroku TSUE w sprawie pytań prejudycjalnych Sądu Najwyższego, który wypada na czas wyborów europejskich, czego politycy PiS nie uważają za przypadek. Uwagę zwrócił też wniosek przedstawiciela polskiej prokuratury, który chce wyłączenia z orzekania w tej sprawie prezesa TSUE. Zaskoczony tym był nawet przedstawiciel polskiego rządu.

Leszek Miller w "Rozmowie Piaseckiego"

Ugrupowania wchodzące w skład Koalicji Europejskiej połączy minimum programowe dotyczące dalszych losów Unii Europejskiej i roli Polski w tych przemianach - podkreślał w "Rozmowie Piaseckiego" w TVN24 i na tvn24.pl były premier Leszek Miller. Mówił też o swojej kandydaturze do europarlamentu. Przyznał, że w związku z tragiczną sytuacją rodzinną "był przekonany, że już nigdy nie wystartuje" w wyborach.

"Pajęczyna nowych linii". Pociągiem do superlotniska w dwie godziny

Około 1,6 tysiąca kilometrów nowych linii kolejowych ma powstać do obsługi Centralnego Portu Komunikacyjnego - poinformowała w poniedziałek spółka CPK. Przed otwarciem Portu Lotniczego Solidarność ma być gotowy między innymi odcinek dużych prędkości łączący Warszawę z nowym lotniskiem i Łodzią.

"Byłem przekonany, że już nigdy nie wystartuję"

Ugrupowania wchodzące w skład Koalicji Europejskiej połączy minimum programowe dotyczące dalszych losów Unii Europejskiej i roli Polski w tych przemianach - podkreślał w "Rozmowie Piaseckiego" w TVN24 i na tvn24.pl były premier Leszek Miller. Mówił też o swojej kandydaturze do europarlamentu. Przyznał, że w związku z tragiczną sytuacją rodzinną "był przekonany, że już nigdy nie wystartuje" w wyborach.

Z helikoptera na linie. Ewakuacja nagrana przez ratownika

Ratownik zjechał z helikoptera na statek. Następnie zabezpieczał pasażerów, którzy pojedynczo byli wciągani na pokład śmigłowca. Przebieg akcji ewakuacyjnej na wycieczkowcu Viking Sky nagrała kamera przymocowana do ratownika. Ewakuacja była konieczna, bo statek po awarii silników zaczął dryfować w stronę skalistego wybrzeża Norwegii.

Masakra w Mali. Doniesienia o ponad 130 zabitych

Co najmniej 134 osoby z ludu Peulh zginęły w sobotę w środkowym Mali w kolejnym ataku, za który prawdopodobnie odpowiada partyzantka skonfliktowanego z Peulhami ludu Dogon - poinformowały lokalne władze. W tej sytuacji w niedzielę prezydent Mali Ibrahim Boubacar Keita odsunął od pełnienia obowiązków dwóch generałów.

Pierwsze wybory od zamachu stanu

Po przeliczeniu 92 proc. głosów w niedzielnych wyborach parlamentarnych w Tajlandii komisja wyborcza podała, że największą ich liczbę otrzymała związana z wojskiem partia Palang Pracharat (PPRP), która wyprzedziła opozycyjną Pheu Thai.

"Mamy do czynienia z inwazją populizmu"

Niepokoi mnie nie tylko w partii Wiosna, ale w całej polskiej scenie politycznej, że mamy do czynienia z inwazją populizmu - mówił w "Faktach po Faktach" Ryszard Bugaj, ekonomista i działacz opozycji w PRL. - Bardzo często słyszę słowa demagogia, populizm, koncert życzeń. Ja bym proponowała sięgnięcie do konstytucji. To jest dopiero koncert życzeń - przekonywała z kolei Sylwia Spurek z Wiosny.

Sylwia Spurek, Ryszard Bugaj i Andrzej Szostek w "Faktach po Faktach". Cała rozmowa

To, czego byliśmy świadkami kilka dni temu jest początkiem procesu, który musi się toczyć dalej i musi pójść głębiej - powiedział w "Faktach po Faktach" ks. prof. Andrzej Szostek, były rektor Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, odnosząc się do zaprezentowanych przez Episkopat informacji o pedofilii w polskim Kościele. Duchowny dodał, że raport ten jest "niezwykle ułomny". W pierwszej części programu Sylwia Spurek i Ryszard Bugaj rozmawiali na temat Roberta Biedronia i programu partii Wiosna.

Raport Muellera "nie stwierdza, że prezydent dopuścił się przestępstwa"

Specjalny prokurator Robert Mueller nie znalazł dowodów na to, by którykolwiek z przedstawicieli kampanii wyborczej Donalda Trumpa świadomie uczestniczył w zmowie z Rosją - wynika z opublikowanego w niedzielę streszczenia rezultatów jego śledztwa. Stwierdzono także, że dokument nie stwierdza, iż prezydent utrudniał działanie wymiaru sprawiedliwości, ale jednocześnie go nie oczyszcza.

"Nie można chronić instytucji kosztem czyjejkolwiek krzywdy, a już zwłaszcza dziecka"

To, czego byliśmy świadkami kilka dni temu jest początkiem procesu, który musi się toczyć dalej i musi pójść głębiej - powiedział w "Faktach po Faktach" ks. prof. Andrzej Szostek, były rektor Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, odnosząc się do zaprezentowanych przez Episkopat informacji o pedofilii w polskim Kościele. Duchowny dodał, że raport ten jest "niezwykle ułomny".

"Hańba Biskupia". Protesty przed siedzibami kurii

Pod hasłem "Hańba Biskupia" w wielu miejscach w Polsce odbyły się w niedzielę pikiety przeciwko wykorzystywaniu seksualnemu małoletnich przez osoby duchowne. - Społeczeństwo coraz bardziej widzi, że ofiary są wtórnie traumatyzowane, a Kościół broni siebie, a nie staje po stronie ofiar - powiedział Marek Lisiński z Fundacji "Nie lękajcie się".

"Światła nagle zgasły". Tak miły rejs zamienił się w koszmar

Dla pasażerów wycieczkowca Viking Sky to miał być przyjemny i spokojny rejs z Norwegii do Wielkiej Brytanii. W sztormowej pogodzie statek uległ jednak poważnej awarii. Rozpoczęła się dramatyczna akcja ratunkowa. Na pomoc uwięzionym na pokładzie ludziom przybyło aż pięć śmigłowców. Wszyscy pasażerowie są już na lądzie. Teraz relacjonują chwile grozy, które przeżyli na wzburzonym norweskim morzu.

"Polacy ratujący Żydów są wzorem patriotyzmu"

W niedzielę przypada Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką. "Niech pamięć o naszych bohaterskich rodakach będzie dla nas inspiracją do budowania wspólnoty oraz do wytrwałej służby na rzecz wspólnego dobra, jakim jest nasza Ojczyzna" - napisał prezydent Andrzej Duda.

Maria Iwaszkiewicz-Wojdowska nie żyje. Miała 95 lat

W wieku 95 lat zmarła Maria Iwaszkiewicz-Wojdowska - pisarka, wieloletnia redaktorka Spółdzielni Wydawniczej "Czytelnik", córka jednego z najwybitniejszych polskich prozaików i poetów XX-stulecia Jarosława Iwaszkiewicza, opiekunka jego spuścizny - poinformowała w sobotę redakcja kwartalnika "Zeszyty Literackie".