Najnowsze

Najnowsze

Fotomodelka z Polski oskarża Harveya Weinsteina o molestowanie

Anonimowa polska fotomodelka złożyła 31 października w jednym z sądów w USA pozew przeciwko byłemu potentatowi branży filmowej Harveyowi Weinsteinowi. Oskarżyło go, że w 2002 roku, gdy miała 16 lat, chciał zmusić ją do seksu, a gdy odmówiła, "blokował jej karierę". Łącznie oskarżenia wobec producenta filmowego wysunęło ponad 70 kobiet.

Koniec strajku w PLL LOT. Spór zbiorowy z pracodawcą trwa

Koniec strajku w PLL LOT. Jest porozumienie między zarządem spółki a protestującymi związkowcami - poinformował w czwartek nad ranem prezes Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys, który został zaproszony do rozmów przez zarząd PLL LOT w charakterze obserwatora.

Ukraińcy mogą wyjechać do Niemiec

Czy Ukraińcy wyjadą z Polski do Niemiec – ten scenariusz jest coraz bardziej prawdopodobny bo Niemcy coraz bardziej potrzebują rąk do pracy. Dla Polski takie rozwiązanie oznaczać może jednak perturbacje na naszym rynku.

Akcja "Znicz" - czy zabraknie funkcjonariuszy?

Czy podczas "Akcji Znicz" nie zabraknie policyjnych patroli na polskich drogach? Komenda Główna Policji twierdzi, że jest na to przygotowana, ale problem może być spory - tylko w województwie łódzkim lawinowo rośnie liczba funkcjonariuszy na L4. Związkowcy twierdzą, że liczne zachorowania to nie jest część akcji protestacyjnej, ale nie od dziś wiadomo, że policjantom wiele rzeczy w służbie się nie podoba.

MEN zapowiedziało kontrole w szkołach, w których odbył się "Tęczowy Piątek"

Kontrowersje i kontrole w szkołach po akcji "Tęczowy Piątek". Rodzice uczniów LGBT nie zgadzają się na prześladowanie szkół przez Ministerstwo Edukacji Narodowej tylko dlatego, że placówki uczą tolerancji i szacunku dla każdego. Ministerstwo twierdzi, że akcja "Tęczowy Piątek" odbyła się w niewielu szkołach, ale z kontroli nie zrezygnowało.

Wygrana pod presją. Gdy siłę argumentu, zastępuje argument siły

Bój o samorządy - to był pierwszy po "dobrej zmianie" wyborczy test, a przy okazji wyszła też ciekawa lekcja dla władzy. Gdy w kampanii siłę argumentu, zastępuje argument siły wyborcy nie mają wątpliwości, co pokazał nie tylko przykład Łodzi, ale też Lublina, Białegostoku czy Inowrocławia. Wszędzie tam pewnie zwyciężyli urzędujący prezydenci z opozycji i nie przeszkodziły im w tym liczne kontrole CBA czy działania prokuratury w ich urzędach. Reportaż Artura Zakrzewskiego.

Council of the EU will discuss rule of law in Poland on 12 November

Ministers of European Affairs from the EU member-states will discuss the situation in Poland again on 12 November, Polish Press Agency learned from sources in the EU. There will be no hearing, however, only a briefing on recent developments. This decision was taken at the EU ambassadors' meeting in Brussels on Wednesday.

Kolor wsi. Ten wynik to dla PSL sukces

Do koalicji z Koalicją Obywatelską nie wchodzi PSL, które, choć sporo straciło od poprzednich wyborów, to w samorządach nie przepadło i z trzecim wynikiem w kraju znów może być języczkiem u lokalnej wagi. Po tym, jak przedwyborcze sondaże wróżyły koniec ludowców - ten wynik to dla nich sukces, szczególnie, że o wieś PiS toczył najbardziej zaciętą walkę. Cyprian Jopek.

Jaka koalicja? Co dalej z powyborczą współpracą Koalicji Obywatelskiej?

Miasta wygrała Koalicja Obywatelska i to większość już w pierwszej turze. Koalicja też - mimo procentowo gorszego wyniku niż PiS - może w sojuszach dalej rządzić w większości sejmików. Wybory samorządowe - to był dla niej pierwszy test - i sukces, jak uważają jej liderzy, a Tomasz Marzec pyta ich - co dalej z tą współpracą? Przetrwa czy będzie rozłam, jak w nowej Radzie Miejskiej we Wrocławiu?

Cena sukcesu. Obietnice składane w kampanii mogą sporo kosztować

Prawo i Sprawiedliwość osiągnęło najlepszy wynik w sejmikach. Prezes Kaczyński ogłosił więc sukces, a Dariusz Kubik pyta - czy to sukces na miarę przedwyborczych oczekiwań PiS - pieniędzy, jakie rządzący przekazali potencjalnym wyborcom w czasie swoich rządów i wreszcie obietnic, jakie z rozmachem składali w kampanii?

"PiS zmusił do odejścia najbardziej doświadczonych. Na ich miejsce przyszła parada pajaców"

Formacja, która słynęła z najlepszych kierowców, teraz jest pośmiewiskiem - powiedział w "Faktach po Faktach" Bartłomiej Sienkiewicz, były minister spraw wewnętrznych, oceniając zmiany, jakie zaszły w Służbie Ochrony Państwa po powołaniu jej w miejsce dawnego Biura Ochrony Rządu. Sienkiewicz komentował w ten sposób wypadki kolumn przewożących przedstawicieli obecnych władz państwowych. Gościem drugiej części programu był Jacek Majchrowski.

"PiS zmusił do odejścia najbardziej doświadczonych. Na ich miejsce przyszła parada pajaców"

Formacja, która słynęła z najlepszych kierowców, teraz jest pośmiewiskiem - powiedział w "Faktach po Faktach" Bartłomiej Sienkiewicz, były minister spraw wewnętrznych, oceniając zmiany, jakie zaszły w Służbie Ochrony Państwa po powołaniu jej w miejsce dawnego Biura Ochrony Rządu. Sienkiewicz komentował w ten sposób wypadki kolumn przewożących przedstawicieli obecnych władz państwowych.

NSA: dzieci pary jednopłciowej, urodzone w USA, mają prawo do obywatelstwa RP

Dzieci urodzone w Stanach Zjednoczonych z matki zastępczej w związku dwóch mężczyzn, z których jeden to obywatel Polski, mają prawo do potwierdzenia polskiego obywatelstwa – orzekł Naczelny Sąd Administracyjny. W sądzie stwierdzono, że dziecko nie może być dyskryminowane ani ze względu na sposób przyjścia na świat, ani status jego rodziców. O wyroku poinformował Rzecznik Praw Obywatelskich, który przyłączył się do sprawy.

"Zachęcono mnie, aby zaprosić przyszłego prezydenta"

Jacek Jaśkowiak zaprosił Donalda Tuska do przyjazdu do Poznania w ramach obchodów uroczystości 11 listopada. Wcześniej skierował już zaproszenia do Lecha Wałęsy, Aleksandra Kwaśniewskiego i Bronisława Komorowskiego. Jak stwierdził, poznaniacy zachęcili go, by poza byłymi prezydentami, zaprosić też przyszłego. "Nie wahałem się ani chwili!" - napisał prezydent Poznania.

Niewygodna opinia MSZ

Stanowisko Ministerstwa Spraw Zagranicznych w sprawie wniosku Zbigniewa Ziobry do Trybunału Konstytucyjnego wywołało niemałe zamieszanie w obozie rządzącym. Z dokumentu wynika bowiem, że nie ma podstaw, by TK badał, czy składanie pytań prejudycjalnych do TSUE przez polskich sędziów jest zgodne z konstytucją. W specjalnym oświadczeniu minister Jacek Czaputowicz stwierdza, że mimo to popie‎ra wniosek Prokuratora Generalnego do Trybunału, a rzeczniczka Prawa i Sprawiedliwości pisze, że stanowisko partii w tej sprawie jest identyczne z zaprezentowanym przez Ziobrę.

1 listopada po polsku

O specyfice Uroczystości Wszystkich Świętych i Zaduszek w polskim wydaniu rozmawiali goście Andrzeja Morozowskiego - prof. Zbigniew Mikołejko i ks. Andrzej Kobyliński.