Najnowsze

Najnowsze

Jest śledztwo w sprawie księdza Jana A. z filmu braci Sekielskich

Prokuratura Okręgowa w Kielcach wszczęła śledztwo, w związku ze sprawą byłego proboszcza w świętokrzyskiej Topoli, księdza Jana A., przedstawioną w filmie braci Sekielskich "Tylko nie mów nikomu". W dokumencie duchowny przyznał się do wykorzystywania nieletnich dziewczynek. - Z materiału filmowego wynika, że oprócz czynów z udziałem tej kobiety mogło dojść do popełnienia innych przestępstw - wskazywał rzecznik prasowy kieleckiej prokuratury Daniel Prokopowicz. - Współpracujemy od początku z prokuraturą - mówi rzecznik kieleckiej Kurii Diecezjalnej.

Holenderskie koleje wypłacą odszkodowania ofiarom Holokaustu

Holenderskie koleje państwowe NS poinformowały w środę w oświadczeniu, że zaoferują odszkodowania finansowe za udział w przewożeniu Żydów, Romów i Sinti do niemieckich nazistowskich obozów koncentracyjnych w czasie II wojny światowej. Jak podano, zarezerwowano na ten cel "kilkadziesiąt milionów euro".

"Nie spełnia wymogów niezawisłości". Rzecznik TSUE o Izbie Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego

Rzecznik generalny Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydał w czwartek opinię na temat nowej, powoływanej przez polityków Krajowej Rady Sądownictwa, w której stwierdził, że "sposób powoływania członków KRS ujawnia nieprawidłowości, które mogą zagrozić jej niezależności od organów ustawodawczych i wykonawczych". Z tego powodu, jak ocenił, "Izba Dyscyplinarna polskiego Sądu Najwyższego nie spełnia wymogów niezawisłości określonych w prawie Unii".

"Ta dymisja pokazuje, że maleją wpływy wiceszefa MSWiA"

Niektórzy z moich rozmówców ze Służby Ochrony Państwa wskazywali na to, że moment tego odwołania nie jest szczęśliwy - powiedział dziennikarz śledczy tvn24.pl Grzegorz Łakomski we "Wstajesz i wiesz", odnosząc się do dymisji wiceszefa Służby Ochrony Państwa pułkownika Pawła Tymińskiego. Jego zdaniem odwołanie Tymińskiego ze stanowiska pokazuje, że "maleją wpływy wiceszefa MSWiA Jarosława Zielińskiego".

Upały wykańczają polskie przedsiębiorstwa

Upały przynoszą biznesowi więcej strat niż korzyści - zauważa czwartkowy Puls Biznesu. Według ekspertów niemal wszystkie przedsiębiorstwa płacą więcej za energię i odczuwają spadek wydajności pracowników.

Wójcik: Sąd, policja, MOPS, kuratorzy. Jest śledztwo wobec czterech instytucji

Z dokumentów wynika, że matka jeszcze w lutym mówiła, że nie jest gotowa na przyjęcie dziecka - powiedział w "Rozmowie Piaseckiego" wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik, odnosząc się do zabójstwa 9-miesięcznej dziewczynki z Olecka. Poinformował, że w tej sprawie prokuratura wszczęła śledztwo dotyczące "niedopełnienia obowiązków i przekroczenia uprawnień" przez cztery instytucje: sąd, policję, MOPS oraz kuratorów. Jak nieoficjalnie dowiedziała się TVN24, nadzór nad śledztwem objął zastępca prokuratora generalnego Krzysztof Sierak.

Tysiące zaginionych ofiar wojny narkotykowej. Spoczywają w masowych grobach

Do tej pory meksykańskie rodziny szukały swoich bliskich na własną rękę. Były bezsilne. Teraz ma im pomóc specjalna komisja. Prezydent Meksyku Andres Manuel Lopez Obrador przeznaczył na nią ponad 20 milionów dolarów. Jej celem będzie odnalezienie ofiar karteli narkotykowych, często spoczywających w masowych grobach. Materiał magazynu "Polska i Świat".

Rekordowe upały w Polsce

W Radzyniu w województwie lubuskim w środę po południu odnotowano 38,2 stopni Celsjusza. Jest żar, a co za tym idzie - jest też susza, która dotknęła sporą część kraju. Niepokoi to rolników i ekspertów, bo jest to zjawisko coraz częściej występujące w naszym kraju.

Co działo się w domu Blanki w dniu zabójstwa?

Po tragicznej śmierci 9-miesięcznej Blanki z Olecka pojawia się coraz więcej pytań. Jacek Tacik ustalał, co działo się w domu w dniu zabójstwa dziewczynki i jak wyglądał los dziecka tuż po urodzeniu. Pojawiają się również pytania, dlaczego sąd wbrew opinii pracowników pomocy społecznej postanowił z powrotem oddać dziecko matce?

Śmierć dziewczynki z Olecka. Pytania o braki systemu opieki

Dziewieciomiesięczna Blanka decyzją sądu wróciła pod opiekę matki. Po kilku miesiącach dziecko zostało zabite. Psychologowie i eksperci zastanawiają się, dlaczego dziewczynka tak szybko wróciła do domu. Część z nich wskazuje, jak ważna jest w Polsce rodzina i jej wartość. Ale wskazują też na braki w systemie opieki socjalnej.

Sienkiewicz stanie przed komisją do spraw VAT

Sejmowa komisja śledcza do spraw VAT przesłucha w czwartek byłego ministra spraw wewnętrznych i byłego koordynatora służb specjalnych Bartłomieja Sienkiewicza. Początek posiedzenia zaplanowano na godzinę 9.

Trybunał Konstytucyjny zajął stanowisko w sprawie druku plakatów LGBT

Sprawa drukarza, który odmówił druku plakatów LGBT, doczekała się swojego finału. Trybunał Konstytucyjny uznał, że przepis kodeksu wykroczeń przewidujący karanie za umyślną i bez uzasadnionej przyczyny odmowę świadczenia usług jest niekonstytucyjny. Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro nie krył satysfakcji z wyroku.

Rosną ceny mieszkań

Dzięki utrzymującej się dobrej koniunkturze ceny mieszkań w Polsce ciągle rosną. W Gdańsku, Poznaniu czy Warszawie ceny za metr kwadratowy nieruchomości w ciągu roku wzrosły o ponad 10 procent, a w Katowicach nawet o 25 procent.

Szydło bez kluczowej funkcji w Parlamencie Europejskim

Beata Szydło nie będzie pełnić żadnej kluczowej funkcji w Parlamencie Europejskim. Mimo że Prawo i Sprawiedliwość zachwalało Beatę Szydło, to ostatecznie była premier nie została zgłoszona do żadnej funkcji w europarlamencie. Szanse na ważne unijne stanowiska mają za to Ewa Kopacz, Zdzisław Krasnodębski i Bogusław Liberadzki.

Nieudana nocna próba odwołania czeskiego rządu

Premier Czech Andrej Babisz wygrał w czwartek nad ranem głosowanie nad wotum zaufania dla swojego koalicyjnego rządu. Do jego odwołania zabrakło 16 głosów. Dymisji szefa rządu domagała się opozycja, a w niedzielę odbyła się w Pradze wielka demonstracja przeciwko rządom Babisza. - To próba destabilizacji naszego kraju - komentował premier czeskiego rządu.

Iran kontra USA. Spór na posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa ONZ

Podczas środowej debaty Rady Bezpieczeństwa ONZ doszło do zderzenia poglądów na temat wcielania w życie postanowień porozumienia o irańskim programie nuklearnym. - Lekkomyślne zachowanie Iranu nie może być ignorowane w imię zachowania porozumienia, które nie odcina całkowicie drogi Iranu do broni nuklearnej - argumentował przedstawiciel USA, Jonathan Cohen. - Porozumienia przestrzega tylko jedna strona - stwierdził ambasador Iranu przy ONZ Madżid Tacht-Rawanczi.

Wypadek na molo, nastolatkowie w szpitalu. "Zaczęli kołysać budką, zawaliła się"

Czworo nastolatków trafiło do szpitala po tym, jak w środę wieczorem zapadła się część molo na zalewie w Siemiatyczach w województwie podlaskim - poinformowała policja, która bada okoliczności wypadku. - Grupka chłopaków zaczęła się bawić. Zaczęli tą budką kołysać, nie wytrzymała, pękła i zawaliła się - powiedziała Weronika Boguszewska, relacjonując przebieg zdarzenia.

Skoczył z roweru wodnego, już się nie wynurzył

Osiemnastolatek płynął rowerem wodnym na jeziorze Miedwie w województwie zachodniopomorskim. W pewnym momencie skoczył do wody i już się nie wynurzył. Płetwonurkowie ze Szczecina do godzin nocnych poszukiwali mężczyzny.