Najnowsze

Najnowsze

Jeden z najbogatszych Szwedów nie żyje

Szwedzki miliarder Hans Rausing nie żyje. Jak podkreśliła agencja Reutera, przyczynił się on do rozwoju rodzinnej firmy Tetra Pak w jeden z największych na świecie koncernów zajmujących się produkcją opakowań do żywności - między innymi kartonów na mleko czy soki. Miał 93 lata.

Prezydent: przymykanie oczu to nie recepta na zachowanie pokoju

Mamy w ostatnim czasie do czynienia nawet w Europie z powrotem tendencji imperialistycznych, z próbami zmieniania w Europie granic siłą. Każda militarna agresja musi się spotkać z absolutnie stanowczą, zdecydowaną, potężną odpowiedzią - powiedział w niedzielę prezydent Andrzej Duda podczas obchodów 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Jak mówił, "przymykanie oczu to nie jest recepta na zachowanie pokoju, to prosty sposób, by dać de facto przyzwolenie na kolejne ataki".

"Ciężar, który nie powinien nas dzielić na nowo"

Zbrodnicze rozkazy wodza Trzeciej Rzeszy były jednoznaczne - bądźcie bez litości, działajcie brutalnie, celem jest całkowite zniszczenie Polski - mówiła w niedzielę marszałek Sejmu Elżbieta Witek podczas obchodów 80. rocznicy wybuchu drugiej wojny światowej w Berlinie. Obecny na uroczystościach przewodniczący niemieckiego Bundestagu Wolfgang Schaeuble nazwał Pakt Ribbentrop-Mołotow "czwartym rozbiorem" Polski.

Wiceprezydent USA: Polska jest ojczyzną bohaterów. Nikt nie walczył z większą odwagą

Nigdy nie pozwoliliście się owładnąć rozpaczy, nigdy nie wyrzekliście się swojej tysiącletniej historii. Wasze światło lśniło w mroku, zaś mrok światła nie pokonał - mówił do Polaków wiceprezydent USA Mike Pence, przemawiając w Warszawie z okazji 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Dodał, że w czasie wojny "Polska udowodniła, że jest ojczyzną bohaterów".

"Stoję dzisiaj przed polskim narodem bosy, obarczony wielkim, historycznym brzemieniem"

- Nie ma drugiego takiego miejsca w Europie, w którym z takim trudem przychodziłoby mi zabrać głos - powiedział podczas obchodów na placu Józefa Piłsudskiego w Warszawie prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier. - Jako prezydent Niemiec, wspólnie z kanclerz federalną Niemiec, mówię dzisiaj wszystkim Polkom i Polakom: nie zapomnimy. Nie zapomnimy ran, które Niemcy zadali Polakom. Nie zapomnimy cierpienia polskich rodzin, tak samo jak ich odwagi stawiania oporu. Nigdy nie zapomnimy - mówił.

"We must remember" - President Duda's address on WWII outbreak anniversary

Poland's President Andrzej Duda was the first one to speak at the Piłsudski Square in Warsaw, during the commemorations of the 80th anniversary of the World War Two outbreak. "The terrifying military conflict began 80 years ago. Today, it's hard to even imagine this cataclysm, the worst one in the history of mankind. We remember. We must remember, that's why we're here today," said Duda.

80 lat od wybuchu wojny. Uroczystości w Warszawie

Na warszawskim placu Piłsudskiego trwają uroczystości w 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej. Przemówienie jako pierwszy wygłosił prezydent Andrzej Duda. Po nim głos zabrał prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier. Do zebranych zwraca się obecnie wiceprezydent Stanów Zjednoczonych Mike Pence.

Zmiany dla podróżnych. Korekta rozkładu jazdy weszła w życie

W niedzielę zmienił się rozkład jazdy na kolei. Pasażerowie mogą skorzystać między innymi z większej liczby połączeń z Kielc i Radomia do Warszawy. Do użytku zostały również oddane zmodernizowane perony w Szczecinie, czy Częstochowie. Nie zabraknie jednak także utrudnień, na części tras została bowiem wprowadzona zastępcza komunikacja autobusowa.

Dera: Trump przyleci do Polski w ciągu trzech najbliższych miesięcy

Jest zobowiązanie, że w ciągu najbliższego tygodnia podamy do publicznej wiadomości datę wizyty prezydenta Stanów Zjednoczonych w Polsce - poinformował w "Kawie na ławę" prezydencki minister Andrzej Dera. Dodał, że Donald Trump przyleci do Polski "w ciągu najbliższych trzech miesięcy". O nieobecności Trumpa na niedzielnych obchodach 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej dyskutowali też pozostali goście programu.

Półtorej godziny rozmowy Morawieckiego z Zełenskim

Współpraca polsko-ukraińska w dziedzinie gospodarki, energetyki i przemysłu zbrojeniowego, a także kwestie historyczne były głównymi tematami sobotniego spotkania premiera Mateusza Morawieckiego z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim - poinformował doradca szefa polskiego rządu Paweł Jabłoński.

Kolejna odsłona wojny handlowej USA-Chiny. Nowe cła weszły w życie

Od niedzieli Stany Zjednoczone wprowadziły nowe cła na chińskie towary o wartości ponad 125 miliardów dolarów. Taryfy w wysokości 15 procent objęły między innymi inteligentne głośniki, bezprzewodowe słuchawki i wiele rodzajów obuwia i sprzętu sportowego. Od niedzieli cła odwetowe na amerykańskie towary wprowadził również Pekin. Wciąż są jednak nadzieje na wznowienie we wrześniu negocjacji między oboma krajami.

Polish and German presidents mark the 80th anniversary of WWII

Polish President Andrzej Duda and German President Frank-Walter Steinmeier commemorated the first victims of World War Two in Wieluń, the southern Polish city on Sunday (September 1), which was bombed minutes ahead of shots being fired from German battleship SMS Schleswig-Holstein on September 1, 1939.

Protesty separatystów. Do Papui skierowano dodatkowe siły

Władze Indonezji skierowały do Papui dwa i pół tysiąca żołnierzy i policjantów, by wzmocnili siły bezpieczeństwa w związku z trwającymi w tej prowincji gwałtownymi protestami separatystów - powiedział w sobotę rzecznik policji, cytowany przez agencję dpa.

Sto krajów do czterdziestki. Niezwykły cel podróżnika

Sto krajów przed 40. rokiem życia - to wyzwanie, które postawił przed sobą Kuba "Qba" Bociąga. - Zostało 16 krajów i mam 1,5 roku do czterdziestki - powiedział. - Już to sobie rozplanowałem, zostało mi sześć krajów Europy, więc to jest do zrobienia w miarę rozsądnych pieniądzach i w miarę szybko. W styczniu planuję skoczyć do Australii i na Fidżi, po drodze jest Azerbejdżan i Turkmenistan, a na końcu Karaiby - zdradził Bociąga. Gość programu "Pokaż nam świat" w TVN24 BiS ma już za sobą między innymi podróż do Brazylii. - To wszystko wydarzyło się spontanicznie, w hostelu w Nowej Zelandii poznałem Brazylijkę, uroczą Fernandę - wskazał.

Wrzesień '39 w niemieckiej propagandzie

Według niemieckiej propagandy to Polska razem z Anglią i Francją knuły napad na Niemcy. III Rzesza tylko na to zareagowała. Oczywiste kłamstwo, ale trzeba było jakoś przekonać naród do wojny. A sama kampania wrześniowa w niemieckiej propagandzie to pasmo sukcesów bohaterskiego Wehrmachtu i walecznej Luftwaffe. O tysiącach polskich ofiar mordowanych w masowych egzekucjach oczywiście ani słowa.

Duda z Pence'em, Morawiecki z Merkel. Spotkania dwustronne

W niedzielę premier Mateusz Morawiecki spotka się z kanclerz Niemiec Angelą Merkel, a w poniedziałek Andrzej Duda przyjmie w Pałacu Prezydenckim wiceprezydenta USA Mike'a Pence'a. Zagraniczne delegacje przybywają do Polski w związku z obchodami 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej.

Fundusz obronny w ramach reparacji? "Niemcy nie chcą się sami militaryzować"

Specjalny fundusz na dozbrojenie armii polskiej i innych państw bałtyckich - taką formę według Sławomira Dębskiego, dyrektor Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych, mogłoby mieć zadośćuczynienie za straty, poniesione przez Polskę podczas II wojny światowej. - Niemcy nie chcą się sami militaryzować, mają złe wspomnienia z budowaniem własnej armii - mówił.

Podróż na Gibraltar. "Wszystko zamkniemy w kwocie 120 złotych"

To wyzwanie dla sterników, by przepłynąć i to jeszcze bezpiecznie kilkukrotnie przez cieśninę Gibraltarską - mówił w programie "Pokaż nam świat" w TVN24 BiS kpt. Adam Jakubczak. - Tam są fale, bardzo ciężkie prądy, które są silne albo bardzo silne - one nigdy nie ustępują i ogromne wiatry - wskazał żeglarz. Na miejscu nie brakuje jednak atrakcji. - Bardzo lubimy jaskinię świętego Michała, którą Anglicy przerobili na sale koncertową - mówiła kpt. Edyta Kos-Jakubczak. Na Gibraltarze jest również pomnik generała Władysława Sikorskiego. Jak najlepiej dostać się na Gibraltar? - Proponujemy najpierw wybrać się do Hiszpanii, bo loty z Polski do Hiszpanii, to raptem 100 złotych, podróż autokarem do Gibraltaru kosztuje 5-10 euro - wskazał kpt. Adam Jakubczak. - Wszystko zamkniemy w kwocie 120 złotych w jedną stronę - wtórowała kpt. Edyta Kos-Jakubczak.