Najnowsze

Najnowsze

Przyjeżdżają zobaczyć Polskę. Czy padnie rekord?

Czy w tym roku padnie rekord? Chodzi o turystów, którzy przyjeżdżają zobaczyć Polskę. Wiele na to wskazuje. Polska jest coraz chętniej wybieranym krajem do zwiedzenia. Pytanie dlaczego turyści do nas przyjeżdżają i jakie miasta zwiedzają.

Co z dyrektorem muzeum POLIN?

Czy i kiedy minister Piotr Gliński powoła prof. Dariusza Stolę na dyrektora Muzeum Polin? Profesor już raz był dyrektorem muzeum, konkurs wygrał ponownie, ale nie może dalej pełnić swojej funkcji, bo nie ma ważnego ministerialnego podpisu. Sprawa zaczyna niepokoić darczyńców placówki.

(Nie)dobry klaps

Nadal prawie połowa Polaków nie widzi nic złego w dawaniu dzieciom klapsa. Psychologowie twierdzą, że ten zwyczaj trudno będzie zmienić, bo nadal w Polsce panuje przyzwolenie, co potwierdził też dziś poseł partii rządzącej Tadeusz Cymański.

Rosja wraca, Polska opuszcza obrady

Rosja odzyskała pełnię praw w Radzie Europy. Polska delegacja nie była z tego zadowolona i demonstracyjnie opuściła sale obrad. Decyzja o izolacji Rosji - wykluczeniu jej z obrad - zapadła po aneksji Krymu pięć lat temu. Pytanie, dlaczego teraz Kreml nie jest już na cenzurowanym.

Miażdżąca decyzja w sprawie polskiego sądownictwa

Rzecznik Generalny Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydaje opinię, która jest miażdżąca dla polskiego wymiaru sprawiedliwości. Chodzi o KRS i o niezawisłość Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. Rzecznik pisze wprost: nie ma gwarancji niezawisłości. To na razie opinia, nie wyrok, ale sędziowie, konstytucjonaliści, którzy wielokrotnie wskazywali na rażące błędy w reformie nie kryją ze słów rzecznika zadowolenia.

Symbol przełomu sprzed 50 lat

Wydarzenia sprzed 50 lat bardzo mocno wpisały się w historię walki o prawa osób homoseksualnych. Tamta noc w nowojorskim klubie dla wielu bywalców skończyła się tragicznie. Policja ich biła, aresztowała, ale tamto wydarzenie - i kolejne - dały im siłę, by wyjść z cienia i walczyć o swoje miejsce w społeczeństwie.

Strzembosz: jeśli takie będzie ostateczne orzeczenie, należałoby natychmiast znowelizować ustawę o KRS

Nie chcę myśleć, co się stanie, jeśli Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej podzieli stanowisko Rzecznika Generalnego, a to wydaje mi się w najwyższym stopniu prawdopodobne – powiedział w "Kropce nad i" prof. Adam Strzembosz, były pierwszy prezes Sądu Najwyższego. - Jeżeli będzie ostateczne orzeczenie, należałoby natychmiast znowelizować ustawę o Krajowej Radzie Sądownictwa, wybrać do niej sędziów w sposób dotychczas nie tylko praktykowany, ale wynikający wprost z konstytucji – dodał.

"Biorę w obronę rodziców, którym zdarzy się czasem stracić panowanie"

Biorę w obronę rodziców, którym zdarzy się czasem stracić panowanie - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 Tadeusz Cymański z Solidarnej Polski, odnosząc się do swojego wyznania, że kiedyś dał klapsa swojemu dziecku podczas przewijania. Jednak jak dodał, "zdarzenie jest złe". - Jestem przeciwnikiem używania absolutnie jakiejkolwiek przemocy - mówił. Piotr Zgorzelski (PSL) ocenił, że "każdy objaw siły wobec słabszego, a takim jest dziecko, jest objawem bezsilności dorosłego".

"To jest śmiertelny wirus wpuszczony w system prawny państwa"

Rozszerzanie klauzuli sumienia na jakiegokolwiek usługodawcę powoduje tak naprawdę anarchizację życia społecznego - tak były szef MSW Bartłomiej Sienkiewicz skomentował w "Faktach po Faktach" wyrok Trybunału Konstytucyjnego w sprawie pracownika drukarni, który odmówił druku plakatów fundacji LGBT. - To jest zbrodnia na społeczeństwie zrobiona przy pomocy systemu, który się nazywa "klauzula sumienia" - dodał.

Kandydat opozycji objął władzę w Stambule

W Stambule odbyło się zaprzysiężenie nowego burmistrza, 49-letniego Ekrema Imamoglu. To pierwszy kandydat w historii największego miasta Turcji, który odniósł zwycięstwo w walce o to stanowisko dwukrotnie w ciągu niecałych trzech miesięcy.

Wyrok TK w sprawie drukarza. Wyraz "tolerancji" vs "legalizacja dyskryminacji"

- Cieszę się z tego wyroku, bo jestem po pierwsze za wolnością, po drugie za tolerancją, a to działa w dwie strony - mówił w "Tak jest" w TVN24 wiceprezes Porozumienia Marcin Ociepa, komentując wyrok Trybunału Konstytucyjnego w sprawie pracownika drukarni, który odmówił druku plakatów fundacji LGBT. - To jest legalizacja dyskryminacji i przyzwolenie na coraz większą dyskryminację - ocenił Krzysztof Śmiszek z Wiosny.

Błaszczak: reakcje państw NATO na porozumienie Polska-USA pozytywne

Reakcje państw sojuszniczych na podpisane w czerwcu w Waszyngtonie polsko-amerykańskie porozumienie są pozytywne - mówił dziennikarzom w Brukseli minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak, który na spotkaniu NATO poinformował o szczegółach umowy. - Obecność wojsk Stanów Zjednoczonych wzmacnia NATO - dodał.

"Pod wpływem emocji" rzucił koktajlem Mołotowa w posesję w Mrowinach

Zarzuty spowodowania pożaru, który mógł zagrażać życiu ludzi, postawiła prokuratura 49-letniemu mężczyźnie, który 15 czerwca miał rzucić koktajlem Mołotowa w stronę zabudowań jednej z posesji w Mrowinach na Dolnym Śląsku. Zdarzenie miało związek z zabójstwem 10-letniej Kristiny z tej miejscowości.

Składki na ZUS mocno w górę. "Od dwudziestu lat funkcjonuje taki mechanizm"

Zasady corocznych korekt w wysokości składek ZUS funkcjonują od 20 lat. Rząd nie zmienił mechanizmów w tym zakresie - wskazał w czwartek rzecznik rządu Piotr Müller. Dyskusję w sprawie składek ZUS mamy przed sobą. Powinniśmy ją rozpocząć na początku przyszłej kadencji - stwierdziła z kolei minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz.

Bartłomiej M. zwolniony z aresztu

Bartłomiej M. został zwolniony z aresztu - poinformowała w czwartek Anna Czajczyk, rzecznik dyrektora okręgowego Służby Więziennej w Krakowie. Były rzecznik ministerstwa obrony w areszcie w Tarnowie spędził pięć miesięcy.

"Rada Europy po prostu się sprzedała"

Brytyjski "The Times" skrytykował w czwartek Radę Europy za decyzję o przywróceniu Rosji prawa głosu w Zgromadzeniu Parlamentarnym, oskarżając tę instytucję o rezygnację - w zamian za rosyjskie wpłaty do budżetu - z nadzoru przestrzegania praw człowieka. "Rada Europy po prostu się sprzedała" - piszą autorzy publikacji.

Prezydent Tunezji w stanie krytycznym

92-letni prezydent Tunezji Bedżi Kaid Essebsi, który trafił do szpitala, jest w stanie krytycznym - podała agencja Reutera, powołując się na jednego z doradców przywódcy kraju. Essebsi znalazł się w czwartek pod opieką medyczną z powodu poważnego pogorszenia się stanu zdrowia.