Najnowsze

Najnowsze

Dwupoziomowy autobus uderzył w drzewo. "Ludzie krzyczeli, bardzo się bałem"

Sześć osób zginęło, a 40 zostało rannych w wypadku dwupoziomowego autobusu, do którego doszło w środę na północy Hongkongu w pobliżu granicy z Chinami. Pojazd uderzył w drzewo, niemal całe górne piętro pojazdu zostało zniszczone. - Ludzie krzyczeli, kilku pasażerów zostało wyrzuconych z autobusu. Bardzo się bałem - relacjonował jeden z ocalałych.

Przeciwniczka brexitu chce stanąć na czele Partii Pracy

Odpowiadająca w laburzystowskim gabinecie cieni za sprawy zagraniczne Emily Thornberry jako pierwsza ogłosiła zamiar ubiegania się o partyjne przywództwo. Obecny szef Partii Pracy, Jeremy Corbyn, zapowiedział rezygnację po porażce w zeszłotygodniowych wyborach do Izby Gmin. - Uważam, że przy innym przywództwie zachowalibyśmy znaczną część naszego elektoratu w tradycyjnie laburzystowskich regionach. Zamiast tego podążaliśmy ścieżką niemal komicznego niezdecydowania - ocenił wywodzący się z Partii Pracy były premier Wielkiej Brytanii Tony Blair.

Składki na ZUS z plusem. Jest decyzja Senatu

Senat poparł w środę nowelizację ustawy o tak zwanym Małym ZUS plus bez poprawek. Nowe przepisy przewidują rozszerzenie możliwości płacenia niższych składek odprowadzanych do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych przez drobnych przedsiębiorców. Teraz nowela trafi na biurko prezydenta Andrzeja Dudy.

"Żłóbek nikogo nie dzieli". Spotkanie opłatkowe w Senacie

Mimo że różnimy się, może czasem i za bardzo, stanowimy jedną wspólnotę - mówił w środę podczas spotkania opłatkowego w Senacie marszałek izby Tomasz Grodzki (KO). Spotkaniu towarzyszyły kolędy i świąteczne życzenia. - Żłóbek nikogo nie dzieli - podkreślał metropolita warszawski kardynał Kazimierz Nycz. Opłatkiem podzielili się między innymi obecny marszałek Grodzki i były - Stanisław Karczewski (PiS).

Oszczędności, mieszkania, auta. Oto oświadczenia majątkowe liderów partii

Prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński ma blisko 83 tysiące złotych oszczędności, szef Platformy Obywatelskiej Grzegorz Schetyna jest właścicielem czterech mieszkań, a lider Sojuszu Lewicy Demokratycznej Włodzimierz Czarzasty z Lewicy ma obrazy i jacht motorowy. Poniżej przedstawiamy oświadczenia majątkowe liderów partii, które mają swoich przedstawicieli w Sejmie.

Bodnar "jednoznacznie negatywnie" o projekcie PiS. Pisze do marszałek Sejmu

"Projektodawcy proponują rozwiązania wprowadzające, nieakceptowalne z perspektywy prawa konstytucyjnego, międzynarodowego i europejskiego, instrumenty ingerowania w niezawisłość sędziowską" - pisze rzecznik praw obywatelskich Adam Bodnar do marszałek Sejmu Elżbiety Witek. Ocenia projekt posłów klubu PiS dotyczący zmian w sądownictwie "jednoznacznie negatywnie" i stwierdza, że "nie powinien zostać uchwalony przez Sejm".

Poznański szpital ma swoją "Wyspę Skarbów". Dzięki wsparciu WOŚP

Zmodernizowaną Pracownię Tomografii Komputerowej otwarto w Szpitalu Klinicznym im. Karola Jonschera w Poznaniu. Sprzęt wart 7,5 mln złotych sfinansowano ze środków zebranych w 27. Finale Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. - To mercedes wśród aparatów - mówi Katarzyna Jończyk-Potoczna, kierownik Zakładu Radiologii Pediatrycznej.

"Czasy nie są normalne, dzisiaj sędzia milczeć nie może"

W środę o godzinie 18 przed sądami w całej Polsce i przed Sejmem w Warszawie rozpoczęły się demonstracje sprzeciwu wobec projektu autorstwa posłów klubu Prawa i Sprawiedliwości, który dotyczy dyscyplinowania sędziów. - Są takie chwile, kiedy nic nie trzeba mówić, słowa są zbędne. Wystarczy, że stoicie przy nas - mówił na proteście przed Sejmem sędzia Sądu Okręgowego w Warszawie Igor Tuleya. Inny sędzia tego sądu, Piotr Gąciarek dodał, że "dzisiaj sędzia milczeć nie może".

Dwa miesiące aresztu dla Marcina Dubienieckiego

Sąd Rejonowy w Szczecinie podjął decyzję o dwumiesięcznym areszcie dla adwokata Marcina Dubienieckiego - dowiedział się tvn24.pl. Ma to związek z poniedziałkowym zatrzymaniem Dubienieckiego i byłego wiceministra skarbu Przemysława Morysiaka, którzy usłyszeli zarzut płatnej protekcji w nowym wątku śledztwa w sprawie SKOK Wołomin. Wobec Przemysława Morysiaka sąd nie zdecydował się na zastosowanie aresztu.

Europarlament potępił "strefy wolne od LGBTI". Dotacje dla tych gmin mogą znaleźć się pod lupą

Parlament Europejski przyjął w środę rezolucję w sprawie dyskryminacji osób LGBTI w Unii Europejskiej. W tytule dokumentu nie ma nazwy naszego kraju, jednak odniesienia do Polski pojawiają się w treści. Jednym z głównych punktów jest sprawa tak zwanych stref wolnych od LGBTI, wprowadzanych przez niektóre polskie samorządy. - Nie ma zgody na dyskryminację - zadeklarował europoseł Andrzej Halicki z PO. Eurodeputowany PiS Patryk Jaki uznał natomiast, że "Polska jest pomawiana".

Von der Leyen: Polska poprosiła o więcej czasu

Wszystkie kraje członkowskie mają różne punkty wyjścia, jeśli chodzi o transformację energetyczną i problemy, z którymi muszą się zmagać; na szczycie Unii Europejskiej Polska poprosiła o więcej czasu - powiedziała w środę podczas debaty w Parlamencie Europejskim w Strasburgu szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.

Jeleń wbiegł na drogę, auto dachowało. "Mogło odbywać się polowanie"

Jeleń pojawia się nagle, wbiega wprost pod nadjeżdżający samochód. Kierująca nie ma szans na reakcję. Dachuje i wpada do rowu. Policjanci przyznają teraz, że w sprawie niedzielnego zdarzenia w Rakowie (Łódzkie) pojawił się nowy wątek. - W pobliżu mogło odbywać się polowanie - mówi Dagmara Mościńska, oficer prasowa Komendy Powiatowej Policji w Piotrkowie Trybunalskim.

PSL proponuje okrągły stół. "Uzdrowić sytuację"

Zorganizujemy okrągły stół w sprawie wypracowania ustawy, która uzdrowi sytuację w wymiarze sprawiedliwości - zapowiedział prezes Polskiego Stronnictwa Ludowego Władysław Kosiniak-Kamysz. Ocenił, że "taka ustawa jest koniecznością". - Jedyną poprawką, która jest dla nas do zaakceptowania, jest odrzucenie tej złej ustawy w pierwszym czytaniu - mówił Borys Budka, przewodniczący klubu parlamentarnego Platformy Obywatelskiej - Koalicji Obywatelskiej.

Promotor Dudy apeluje, powołując się na dawną przyjaźń. "Prezydent powinien już dawno działać"

Jeżeli projekt PiS będzie uchwalony, przejdzie przez Sejm, przejdzie przez Senat i wyląduje na biurku prezydenta, to jedyne, co powinien zrobić prezydent jako strażnik konstytucji, to w całości zawetować jako łamiący konstytucję - mówił w rozmowie z reporterem "Czarno na białym" profesor Jan Zimmermann, były kierownik Katedry Prawa Administracyjnego na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego, promotor pracy doktorskiej Andrzeja Dudy. Zaapelował do prezydenta, "powołując się na dawną przyjaźń".

Dozór i zakaz opuszczania kraju, ale nie areszt dla Kamila Durczoka

Sąd Okręgowy w Katowicach nie zgodził się na zastosowanie aresztu wobec dziennikarza. W środę odrzucił prokuratorskie zażalenie na decyzję Sądu Rejonowego Katowice-Wschód, który również nie dopatrzył się powodu, żeby Kamil Durczok na tym etapie śledztwa trafił do celi. Sąd zastosował wobec dziennikarza inne środki zapobiegawcze: ma on wpłacić 200 tysięcy złotych poręczenia. Nie może też opuszczać kraju, ani zbliżać się do byłej żony.

Zgwałcona dziennikarka wygrała proces. "To nie koniec"

Wpływowy reporter telewizyjny Noriyuki Yamaguchi ma zapłacić 3,3 miliona jenów (30 tysięcy dolarów) odszkodowania dziennikarce Shiori Ito - orzekł sąd w Tokio. Kobieta, uważana za symbol ruchu przeciwko przemocy seksualnej #MeToo w Japonii, oskarżała Yamaguchiego o odurzenie i zgwałcenie. Skazany zapowiedział odwołanie się od wyroku.

Twierdzi, że służył w "szwadronie śmierci" i zabijał oponentów Łukaszenki

Brałem udział w porwaniach i zabójstwach oponentów politycznych Alaksandra Łukaszenki - wyznał były funkcjonariusz białoruskiego oddziału specjalnego szybkiego reagowania Juryj Harauski w rozmowie z niemieckim nadawcą Deutsche Welle. Były minister spraw wewnętrznych Białorusi Juryj Siwakou jest zdania, że wywiad ukazał się "nieprzypadkowo" na kilka dni przed spotkaniem białoruskiego przywódcy z prezydentem Rosji Władimirem Putinem.

Sejmowi eksperci o "poważnym ryzyku" wynikającym z projektu PiS. Terlecki: byłbym za zaostrzeniem

Proponowane przepisy rodzą poważne ryzyko stwierdzenia naruszenia zasady niezależności i bezstronności sądów oraz niezawisłości sędziów - napisało Biuro Analiz Sejmowych w opinii dotyczącej projektu PiS w sprawie dyscyplinowania sędziów. Dodatkowo - pisze BAS - "należy je uważać za naruszenie zasady pierwszeństwa prawa Unii Europejskiej przed prawem polskim". - Co prawnik to opinia, różnie jest - mówi natomiast szef klubu PiS Ryszard Terlecki. Dodał, że "podobno" w ministerstwie sprawiedliwości są przygotowywane poprawki do tego projektu.