Najnowsze

Najnowsze

Setki tysięcy ludzi i zamieszki na ulicach, władze nie ustępują. "Reforma trwa"

We Francji od 13 dni trwa strajk generalny przeciwko reformie emerytalnej i protesty uliczne. We wtorek odbyły się w około 80 miejscowościach. W Nantes i Paryżu policja użyła przeciwko demonstrantom gazu łzawiącego. Choć władze poszły na pewne ustępstwa, to nie rezygnują z podstawowych zaplanowanych zmian, przede wszystkim z podniesienia wieku emerytalnego. - Reforma trwa. Nie wycofamy jej - powiedziała rzeczniczka rządu Sibeth Ndiaye.

Próbowali rozbić namiot przed parlamentem, doszło do starć z policją

Kilka tysięcy osób demonstrowało we wtorek przed siedzibami rządu i parlamentu w Kijowie. Protestowano między innymi przeciwko planom uwolnienia rynku gruntów rolnych, przepisom celnym dotyczącym importowanych samochodów oraz "ideologii gender". Doszło do starć ze służbami porządkowymi. Według źródeł rządowych 17 funkcjonariuszy zostało rannych.

"Większość polityków PiS-u unosi się w oparach walki z postkomunizmem"

Nie popadajmy w sytuacje skrajne, które będą anarchizowały wymiar sprawiedliwości - mówił senator Prawa i Sprawiedliwości Wojciech Skurkiewicz, odnosząc się do opinii, jaką w sprawie projektu dotyczącego zmian w sądownictwie wydał Sąd Najwyższy i jego pierwsza prezes Małgorzata Gersdorf. - Większość polityków PiS-u unosi się w oparach walki z postkomunizmem. Ale rzeczywistość wygląda tak, że średnia wieku sędziów to jest około czterdziestu lat - zwracała uwagę Kamila Gasiuk-Pihowicz z Koalicji Obywatelskiej.

Karczewski: Nie mam żadnych wyrzutów sumienia. Idea to nie znaczy, że pracujemy za darmo

Praca dla idei i praca związana z misją i służbą są ze sobą powiązane ściśle. Idea to nie znaczy, że pracujemy za darmo - powiedział wicemarszałek Senatu Stanisław Karczewski. Odniósł się w ten sposób do informacji tvn24.pl, że jako senator i wicemarszałek Senatu podczas bezpłatnego urlopu w szpitalu pełnił płatne dyżury, a w październiku 2017 roku w czasie protestu lekarzy rezydentów pouczał młodych medyków, że powinni pracować "dla idei". - Ja mówiłem wtedy do lekarzy młodych, rezydentów, żeby pracowali również dla idei, ale nie dla idei w sensie za darmo, bez pieniędzy - tłumaczył.

Jest decyzja w sprawie cen prądu w przyszłym roku

Trzech z czterech głównych sprzedawców prądu nie może zmienić od 1 stycznia 2020 roku taryf - poinformował na wtorkowej konferencji prasowej Urząd Regulacji Energetyki. Zatwierdzono jedynie wniosek o podwyżkę taryfy Tauronu. Oznacza to, że rachunki jego klientów wzrosną o około 9 złotych miesięcznie.

Samowole budowlane do legalizacji. Rząd przyjął projekt

Zalegalizowanie starej samowoli budowlanej będzie łatwiejsze. Ma to zapewnić przyjęty we wtorek przez rząd projekt nowelizacji ustawy Prawo budowlane. Znikną też absurdy, jak na przykład uzyskanie pozwolenie na budowę przy instalacji bankomatu. - Chcemy, aby nowe Prawo budowlane było proobywatelskie i wolnościowe - wskazała minister rozwoju Jadwiga Emilewicz.

Kopnął i złamał obojczyk uczestnikowi Marszu Równości. Jest akt oskarżenia

Po kilkumiesięcznym postępowaniu Prokuratura Rejonowa Białystok-Południe skierowała do sądu akt oskarżenia przeciwko 34-letniemu mężczyźnie, który podczas Marszu Równości w Białymstoku kopnął nastolatka i złamał mu obojczyk. Napaść nagrał świadek zdarzenia. Także we wtorek przed białostockim sądem zapadł pierwszy wyrok po incydentach w czasie marszu.

Premier: żadne poważne państwo nie może pozwolić na chaos w sądownictwie

Jakie poważne państwo, na przykład Zachodniej Europy mogłoby sobie pozwolić na to, że jedni sędziowie kwestionują możliwość powoływania oraz wydawania wyroków i podejmowania decyzji przez innych sędziów? Do jakiego stanu taka sytuacja by prowadziła? - pytał we wtorek premier Mateusz Morawiecki. Jego zdaniem projekt PiS ma zapobiec chaosowi w sądownictwie.

Dodatkowe pieniądze na remonty dla 12 milionów Polaków

Program termomodernizacji budynków zostanie rozszerzony o budownictwo z wielkiej płyty - oświadczył we wtorek premier Mateusz Morawiecki po posiedzeniu rządu. Jak dodał, znajdą się również środki z budżetu na ocieplanie budynków z wielkiej płyty.

Gersdorf apeluje o "zaniechanie nienawiści do sędziów i sądów"

Nie żyjemy i nie chcemy żyć w państwie autorytarnym. Apeluję, aby zaprzestać kampanii lżenia i wyszydzania tych, którzy swoje życie i siły oddali w służbie Rzeczypospolitej – sędziów sądów powszechnych, administracyjnych, wojskowych i Sądu Najwyższego - napisała w oświadczeniu pierwsza prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Gersdorf.

Franciszek znosi tajemnicę papieską w postępowaniach o pedofilię

Postępowania dotyczące nadużyć seksualnych dokonywanych przez duchowieństwo wobec nieletnich oraz próby tuszowania takich czynów przez przedstawicieli władz kościelnych nie będą dłużej objęte tajemnicą papieską - głosi dokument opublikowany przez Watykan we wtorek.

"To już nie są pohukiwania na sędziów, to konkretne działania represyjne"

To jest czas niezwykle trudny dla sędziów. Musimy wyjść z sądów i tłumaczyć, dlaczego ustawa, która jest obecnie przygotowywana, niszczy niezależny wymiar sprawiedliwości i wypycha nas poza unijny porządek prawny - mówił Waldemar Żurek, sędzia krakowskiego sądu okręgowego i były rzecznik Krajowej Rady Sądownictwa. - Dostrzegamy już ataki prawne na sędziów - dodał.

Były strażnik dostanie odszkodowanie za niesłuszny areszt. "Nasze państwo popełniło błąd i powaliło pana na kolana"

Był podejrzany o handel narkotykami w Zakładzie Karnym we Wronkach. Prokurator opierała zarzuty na zeznaniach świadków incognito. Po odsunięciu jej od sprawy, jej następca uznał je za niezasadne. Norbert Wróbel spędził w areszcie 229 dni, stracił pracę. Dziś sąd wydał wyrok w sprawie odszkodowania dla byłego strażnika więziennego. Ma dostać 84,3 tys. złotych odszkodowania i 400 tys. złotych zadośćuczynienia.