Najnowsze

Najnowsze

Piłkarze skazani za zbiorowy gwałt wyszli z aresztu

Sąd w Burgos, w północnej Hiszpanii, zgodził się na wypuszczenie z aresztu trzech byłych piłkarzy, skazanych na 38 lat pozbawienia wolności za udział w gwałcie zbiorowym na niespełna 15-letniej dziewczynie. Mężczyźni wrócą za kratki po uprawomocnieniu się wyroku.

"Polska będzie takim sanitarnym terytorium między Zachodem a Wschodem"

Polska jest zbyt duża, zbyt liczna, jeżeli chodzi o ludność i dobrze chroni jako terytorium przejściowe. W tym kierunku zmierzamy, sami się prowadzimy, że Polska będzie takim sanitarnym terytorium między Zachodem a Wschodem - powiedział w "Kropce nad i" były prezes Trybunału Konstytucyjnego profesor Andrzej Rzepliński pytany, czy projekt klubu PiS dyscyplinujący sędziów może być krokiem do wyjścia Polski z Unii Europejskiej.

Erdogan gotowy udzielić wojskowego wsparcia Libii

Prezydent Turcji zapewnił, że Ankara może udzielić wojskowego wsparcia rządowi Libii i jest gotowa do obrony praw obu krajów we wschodniej części Morza Śródziemnego. Wcześniej państwa Unii Europejskiej odrzuciły turecko-libijskie ustalenia w sprawie granicy morskiej.

Starcia przed stadionem Barcelony. Kilkadziesiąt osób rannych

Nawet 50 osób zostało rannych w starciach, do których doszło w Barcelonie między katalońskimi separatystami a policją. Funkcjonariusze zatrzymali dziewięciu demonstrantów w pobliżu stadionu Camp Nou, na którym rozgrywany był w środę wieczorem mecz między FC Barceloną a Realem Madryt.

Protesty w obronie sędziów

W środę mieszkańcy ponad 200 miast zebrali się pod sądami by sprzeciwić się propozycji ustawy represjonującej sędziów. Wielu uważa, że projekt Prawa i Sprawiedliwości jest sprzeczny z konstytucją.

Unia Europejska wobec zmian w polskich sądach

Sprawa sądów i reformy sadownictwa wraca do Unii Europejskiej. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej orzekł, że to Sąd Najwyższy ma zadecydować czy nowa KRS jest organem samodzielnym i niezależnym od władz. Sąd Najwyższy orzekł, że nie jest - ale ten wyrok nie podoba się władzy.

Zmiany PiS a francuskie i niemieckie prawo

Politycy rządu tłumaczą, że przygotowując projekt ustawy represyjnej wobec sędziów, wzorowali się na prawie francuskim i niemieckim. Marie-Aimee Peyron z Paryskiej Rady Adwokackiej i Matthias Fahrner z niemieckiego "Nowego Stowarzyszenia Sędziów" pokazują, że różnice są jednak znaczne.

Ustawa represyjna PiS i opór sędziów

Sejmowi prawnicy nie zostawiają suchej nitki na projekcie ustawy represjonującej sędziów. Do opinii liczącej ponad 60 stron krytycznie odnieśli się, wskazując między innymi, że projekt ustawy PiS może być sprzeczny z prawem polskim i unijnym.

Dziekani wydziałów prawa zaniepokojeni projektem ustawy

W sprawie represyjnej ustawy PiS wypowiedziały się polskie autorytety w dziedzinie prawa. Mówią jednym głosem - to nakładanie kagańca na polskich sędziów i jeden z najniebezpieczniejszych projektów prezentowanych dotychczas. Opinie polskich prawników cytują zagraniczne media - analizują sytuację w Polsce i zastanawiają się, czy grozi nam polexit.

Protesty w obronie sądów

W środę o godzinie 18 przed sądami w całej Polsce i przed Sejmem w Warszawie rozpoczęły się demonstracje sprzeciwu wobec projektu autorstwa posłów Prawa i Sprawiedliwości, który dotyczy dyscyplinowania sędziów. Na ulice wyszli ludzie i stanęli w obronie niezawisłości i niezależności sądowniczej.

"Prędzej czy później zwyciężymy, bo zawsze jest tak, że to dobro triumfuje nad złem"

- Będziemy dziesięcioma tysiącami barykad w tym kraju - mówił w środę sędzia Sądu Okręgowego w Warszawie Igor Tuleya na manifestacji przeciwko zmianom w sądownictwie i projektowi posłów PiS dotyczącemu dyscyplinowania sędziów. - Polityczne sądy są bardziej szkodliwe niż palenie papierosów, bo nie każdy, kto pali, umrze na nowotwór, ale każdy, kto stanie przed politycznym sądem, nie ma prawa do uczciwego procesu - dodał sędzia Piotr Gąciarek. - Teraz ważą się losy nasze, naszych dzieci, naszej ojczyzny - podkreślił z kolei prezes Stowarzyszenia Sędziów Polskich "Iustitia" Krystian Markiewicz.

"Poważne i utrzymujące się zagrożenia dla praworządności, demokracji i praw podstawowych"

Parlament Europejski wyraża obawy o wiarygodność śledztwa na Malcie w sprawie zabójstwa dziennikarki Daphne Caruany Galizii. W przyjętej w środę rezolucji Parlament wskazuje, że ryzyko utrzyma się, dopóki premier Joseph Muscat nie ustąpi ze stanowiska. - Wydarzenia na Malcie w ostatnich latach doprowadziły do poważnych i utrzymujących się zagrożeń dla praworządności, demokracji i praw podstawowych - stwierdził Parlament Europejski.

Odebrała nagrodę w imieniu ojca. "Szczerze mówiąc, nie wiem, gdzie w tej chwili jest"

Córka przebywającego w więzieniu ujgurskiego aktywisty Ilhama Tohtiego odebrała w imieniu ojca nagrodę Sacharowa za wolność myśli, którą przyznaje Parlament Europejski. - Jestem wdzięczna za możliwość opowiedzenia jego historii, ponieważ on sam nie może tego zrobić. Szczerze mówiąc, nie wiem, gdzie w tej chwili jest mój ojciec - wyznała europosłom Jewher Ilham. Przewodniczący europarlamentu David Sassoli stwierdził, że laureat nagrody "swoją aktywnością dał głos Ujgurom".

"To jest przyjemna dyktatura, która wiele osób uwodzi, a wielu znieczula"

Mam głębokie przekonanie, że wszyscy zwalniamy się nawzajem z odpowiedzialności za państwo i liczymy, że albo Jarosław Kaczyński się przewróci, albo Unia Europejska złagodzi jakoś te represje - mówił w "Faktach po Faktach" TVN24 Władysław Frasyniuk, opozycjonista z czasów PRL-u. Według dziennikarza Jacka Żakowskiego "mamy w Polsce pełzający parlamentarny zamach stanu, który już zbudował dyktaturę miłą, delikatną". Historyk i politolog profesor Antoni Dudek podkreślił, że "mieliśmy w październiku wybory i nikt nie kwestionuje ich rzetelności". - Mówienie o dyktaturze, nawet łagodnej, jest horrendalne - ocenił.

"Mam radę dla tych sędziów, którzy występują na wiecach politycznych"

Te demonstracje pokazują, że jesteśmy w państwie demokratycznym, gdzie obywatele mają prawo wyjść i manifestować swoje poglądy - powiedział w "Kropce nad i" prezydencki minister Andrzej Dera. Odniósł się do środowych protestów przeciwko projektowi klubu PiS dotyczącemu dyscyplinowania sędziów. Dodał, że ma "bardzo prostą radę dla tych sędziów, którzy uważają, że stają się już politykami, występują na wiecach politycznych". - Przecież mogą odwiesić togę - zaproponował.

"Apelujemy, byście wypełnili przysięgę". Wezwanie opozycji do służb

W apelu do białoruskiej milicji, wojska i KGB przedstawiciele opozycji wezwali funkcjonariuszy, by nie stosowali siły wobec uczestników pokojowych protestów. "Pamiętajcie, że jesteśmy jednym narodem. Naszą jedyną ojczyzną jest Białoruś" - napisali opozycjoniści. 20 grudnia w Petersburgu mają się odbyć kolejne rozmowy prezydentów Białorusi i Rosji w sprawie tak zwanej pogłębionej integracji. Tego dnia, a także dzień później białoruska opozycja planuje zorganizować demonstracje w obronie niepodległości.

Kolejne zawieszenie pobierania podatku. Senat daje zielone światło

Senat nie zaproponował w środę poprawek do noweli ustawy wydłużającej zawieszenie podatku od sprzedaży detalicznej, czyli tak zwanego podatku handlowego. Zwłoka w obowiązywaniu daniny ma związek z prowadzonym przed Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej postępowaniem w tej sprawie.

"Chiny najbardziej boją się demokracji Tajwanu"

Pekin najbardziej boi się jedności Tajwańczyków, boi się demokracji Tajwanu - przekonywała w środę prezydent wyspy Caj Ing-wen. Polityk, która ubiega się o reelekcję, wzięła udział w pierwszej telewizyjnej prezentacji kandydatów przed styczniowymi wyborami prezydenckimi.

125 tysięcy złotych za pytanie o silnik

W silniku spalinowym czterosuwowym wałek rozrządu obraca się względem wału korbowego silnika dwa razy wolniej, dwa razy szybciej, cztery razy szybciej czy z tą samą prędkością? Na to pytanie, warte 125 tysięcy złotych, odpowiadał pan Piotr Tubek z Wrocławia.

Trzynasta emerytura z funduszu dla niepełnosprawnych. Są poprawki

Senat opowiedział się w środę za poprawkami do nowelizacji ustawy o Solidarnościowym Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych (SFWON). Jedna z nich zakłada, że pieniądze ze źródeł, które dotychczas zasilały Fundusz, będą mogły być przeznaczane jedynie na rzecz niepełnosprawnych.

Merkel "nie akceptuje" sankcji USA, "nic jej nie powiedziano" o chińskich naciskach

Jesteśmy przeciwni eksterytorialnym sankcjom - oświadczyła kanclerz Niemiec Angela Merkel w odpowiedzi na sankcje przyjęte przez Kongres USA wobec firm zaangażowanych w budowę gazociągu Nord Stream 2. Szefowa niemieckiego rządu stwierdziła też, że nie słyszała o naciskach Pekinu w związku z udziałem koncernu Huawei w budowie sieci telekomunikacyjnej 5G w jej kraju.

"Teraz już nie będziecie bezpieczni". Nagranie 15-latka z bronią i "poważne konsekwencje"

Teraz już nie będziecie bezpieczni na korytarzach, ze mną w klasie - mówi w nagraniu przesłanym szkolnym kolegom 15-latek, który bawi się bronią. Sprawą zajmie się sąd rodzinny. - Popełnił błąd, powiedział coś głupiego w internecie, a konsekwencje tego będą dla niego bardzo poważne - przyznaje w rozmowie z tvn24.pl Jerzy Małecki, dyrektor Zespołu Szkół Łączności w Poznaniu, gdzie uczęszcza chłopak.