Najnowsze

Najnowsze

Spłonął zabytkowy pałac na Dolnym Śląsku

Około 80 strażaków walczyło z pożarem XVI-wiecznego pałacu w Zabardowicach na Dolnym Śląsku. Nie wiadomo, jak w zabytkowej rezydencji pojawił się ogień. W niedzielę przed południem wciąż trwało dogaszanie.

Macedońskie miasto na wulkanie

Co może zaoferować podróżnikom Macedonia Północna? - Nieodkryty, zapomniany, wschód Macedonii. Ona jest tam biedniejsza, ale ma tam fantastyczne wioski. W Berowie można skorzystać z agroturystyki. Moja ukochana miejscowość to Kratowo, miasto na wulkanie - opowiadała Justyna Mleczak, podróżniczka, przewodniczka, autorka bloga "Do Macedonii".

Ile kosztuje podróż do Macedonii Północnej?

Planujesz podróż do Macedonii Północnej? Za bilety lotnicze z Warszawy do Skopje zapłacisz 391 złotych. Musisz jednak liczyć się z przesiadką w Budapeszcie. Koszt zorganizowanej wycieczki "Czas na Bałkany'' to 1600 złotych za 10 dni. Ceny noclegów zaczynają się już od 46 złotych. Za sałatkę szkopską trzeba zapłacić siedem złotych, a za bałkańskiego burgera 10 złotych. O szczegółach, w programie "Pokaż nam świat" w TVN24 BiS, mówił Jakub Porada.

Największy samolot świata wzbił się w powietrze

Największy na świecie samolot pod względem rozpiętości skrzydeł, zbudowany przez firmę Stratolaunch, odbył pomyślnie swój pierwszy lot - poinformował w sobotę producent. Maszyna ma być nośnikiem dla trzech rakiet, z których każda będzie w stanie wynieść średniej wielkości satelitę na orbitę okołoziemską.

Były generał trafił do aresztu. W tle walka z reżimem Maduro

Były szef wenezuelskiego wywiadu wojskowego Hugo Carvajal trafił w sobotę do aresztu w Hiszpanii. Pozostanie tam do rozpatrzenia wniosku Waszyngtonu o jego ekstradycję. Według USA posiada on cenne informacje na temat dotychczasowego prezydenta Wenezueli Nicolasa Maduro. Miał także brać udział w przemycie narkotyków.

"Należy zrobić wszystko, by uniknąć chaotycznego brexitu"

- Premier Morawiecki był jedną z tych osób, które najgłośniej dopominały się, aby postępować ostrożnie - tak przebieg unijnego szczytu w sprawie brexitu podsumował Konrad Szymański, wiceminister spraw zagranicznych. W programie "Horyzont" mówił o staraniach polskich władz, by nie doszło do twardego zerwania Wielkiej Brytanii z Unią Europejską.

Złoty ma urodziny. 95 lat temu rozważano też nazwy "piast", "pol", "lech"

95 lat temu, 14 kwietnia 1924 roku, prezydent RP wydał rozporządzenie o zmianie ustroju pieniężnego; ustalono w nim między innymi relację marki polskiej do nowej waluty - złotego. Wynosiła ona 1 800 000 marek polskich za 1 złotego. Dokonane zmiany były częścią przeprowadzanej przez rząd Władysława Grabskiego reformy walutowo-skarbowej, która uchroniła Polskę przed katastrofą gospodarczą i polityczną.

Potyczka o paczki. Na szali miliardy złotych

Poczta Polska chce uruchomić w tym roku ok. 200 automatów do odbioru paczek. - Prowadzone są rozmowy z partnerami, z którymi chcemy wprowadzać sieć automatów - zapowiedział prezes Poczty Przemysław Sypniewski. O wejściu na ten rynek myślą też inni duzi gracze. A jest o co walczyć - zgodnie z najnowszymi danymi Polacy w tym roku na zakupy w internecie wydadzą 50 miliardów złotych.

"Zatrzymać edukoszmar". Wspierają nauczycieli

Mieszkańcy Gdańska i Rybnika demonstrowali w sobotę wieczorem swoje poparcie dla strajkujących nauczycieli. - Zarabiają za mało. Chodzi o ich godność - podkreślali uczestnicy zgromadzeń. Pośród transparentów przyniesionych przez gdańszczan pojawiły się hasła: "Zatrzymać edukoszmar", "MEN mnie mnie" czy "PiS wyrzucił niepełnosprawne dzieci ze szkoły".

"Musimy trzymać uchylone drzwi". Szymański o negocjacjach w sprawie brexitu

- Premier Morawiecki był jedną z tych osób, które najgłośniej dopominały się, aby postępować ostrożnie - tak przebieg unijnego szczytu w sprawie brexitu podsumował Konrad Szymański, wiceminister spraw zagranicznych. W programie "Horyzont" mówił o staraniach polskich władz, by nie doszło do twardego zerwania Wielkiej Brytanii z Unią Europejską. - Należy zrobić wszystko, co możliwe, by uniknąć chaotycznego, kryzysowego brexitu bez ram prawnych - zaznaczył.

"Możemy żonę ci sprzedać do burdelu, a dzieci wywieźć". Polscy niewolnicy w Wielkiej Brytanii

Jak wygląda współczesne niewolnictwo w Wielkiej Brytanii? Wielu Polaków, którzy wyjechali tam szukać lepszego życia, pada ofiarą handlarzy ludźmi. Są zastraszani, szantażowani i zmuszani do darmowej pracy. Mimo wstydu i strachu, kilkoro zdecydowało się opowiedzieć dziennikarzowi "Superwizjera" o tym, co ich spotkało. Reportaż Endiego Gęsiny-Torresa "Polscy niewolnicy w Wielkiej Brytanii".

Kołodko: nie należy rozdzielać pieniędzy, których nie ma

- Trzeba się porozumieć i skończyć ten strajk, a nie liczyć na to, że nauczyciele nerwowo nie wytrzymają i ustąpią - powiedział w "Faktach po Faktach" profesor Grzegorz Kołodko, były wicepremier i minister finansów. Zwrócił uwagę na to, że jeśli władza pobudza "efekt demonstracji", dając "jednym, drugim, trzecim pod naciskiem", to "trudno się dziwić, że czwarci i piąci wystąpią".

Mother renovated hospital entrance in gratitude for saving her son's life

Those who have never seen with their own two eyes can only imagine what the entrance area of the Children's Health Centre in Warsaw must have looked like. It hasn't been renovated in 40 years since the hospital opened. An area reminiscent of communist times finally got a makeover, thanks to Antoś and TVN viewers like you.

Kołodko, Girzyński, Boni w "Faktach po Faktach". Cała rozmowa

- Trzeba się porozumieć i skończyć ten strajk, a nie liczyć na to, że nauczyciele nerwowo nie wytrzymają i ustąpią - powiedział w "Faktach po Faktach" o proteście nauczycieli prof. Grzegorz W. Kołodko, były wicepremier i minister finansów. Zwrócił uwagę na to, że jeśli władza pobudza "efekt demonstracji", dając pod naciskiem "jednym, drugim, trzecim", to "trudno się dziwić, że czwarci i piąci wystąpią". Gośćmi drugiej części programu byli Zbigniew Girzyński i Michał Boni.

Kandydatki do Parlamentu Europejskiego o swoich motywacjach

Była premier Ewa Kopacz (Koalicja Europejska) tłumaczyła, że startuje do Parlamentu Europejskiego, ponieważ chce "solidarnej Unii Europejskiej, mocnej Polski i mocnej pozycji Polski w Unii Europejskiej". Posłanka Agnieszka Ścigaj (Kukiz'15) wyjaśniła, że kandyduje "dlatego, żeby Europa się zmieniła, żeby demokracja bezpośrednia miała większe znaczenie, żeby ludzie - szczególnie młodzi - mogli uczestniczyć w tworzeniu prawa europejskiego czy rozmawianiu o kluczowych decyzjach". W "Babilonie" TVN24 BiS kandydatki do europarlamentu opowiadały o swoich motywacjach.

Senator PiS o "oczyszczeniu" Polski z ludzi niegodnych

Senator Grzegorz Bierecki, podczas dziewiątej rocznicy Katastrofy Smoleńskiej, mówił o „oczyszczeniu Polski z ludzi, którzy nie są godni należeć do naszej wspólnoty narodowej”. Gdy spadła na niego fala krytyki, tłumaczył, że słowa te zostały wyjęte z kontekstu. Tymczasem, Platforma Obywatelska zgłosiła je do senackiej komisji etyki. Czy słusznie? Dyskutowali o tym goście programu Tak Jest, Elżbieta Jakubiak i prof. Andrzej Rychard.

Strajk a matury

Zakończyły się egzaminy gimnazjalne, które udało się przeprowadzić mimo protestu. Jednak w klasach maturalnych, powinna właśnie dobiegać końca "klasyfikacja". Bez tej procedury, uczniowie nie mogą ukończyć szkoły, a co za tym idzie, przystąpić do matury. Nauczyciele są zdeterminowani - by strajk kontynuować, a jeśli będzie trzeba - zaostrzyć. Minister Anna Zalewska kolejny dzień z rzędu nie przekazała im żadnej nowej propozycji. O tym, czy egzaminy mogą być zagrożone - i jakie ruchy powinna wykonać teraz zarówno strona rządowa, jak i ZNP - dyskutowali w programie Tak Jest, Piotr Pacewicz i dr Piotr Kosiak.

Strajkujących nauczycieli porównał do "pasożytów". "To forma artystycznego wyrazu"

"Nie obsługujemy strajkujących nauczycieli ani innych pasożytów i szantażystów" - kartkę z taką treścią wywiesił na drzwiach swojego zakładu w Starogardzie Gdańskim Piotr Szarmach. W piątek zmienił zdanie i zamiast "nie", jest "już obsługujemy". Dalsza część się jednak nie zmieniła. - Jest to forma protestu przeciwko temu, jak nagminnie w ostatnim tygodniu łamie się konstytucję - tłumaczy przedsiębiorca.

"Pięćdziesiąt twarzy geja". Cztery lata za watykańską kurtyną

- Na całym świecie księża odmawiają milionom ludzi prawa do seksu przedmałżeńskiego, prawa do rozwodu, zakazuje się używania kondomów. Ci sami ludzie, którzy głoszą tę doktrynę, uprawiają seks i biorą narkotyki w budynku dawnej inkwizycji. Myślisz, że to jest normalne? Bo ja nie znajduję na to wytłumaczenia - mówi w rozmowie z Magazynem TVN24 francuski socjolog i dziennikarz Frédéric Martel, autor głośnej książki "Sodoma. Hipokryzja i władza w Watykanie".