Na tę inwestycję mieszkańcy Ksawerowa, Wyględowa oraz Służewca czekali latami. Ulica Woronicza, która została wydłużona od Etiudy Rewolucyjnej do Żwirki i Wigury, łącząc w ten sposób Mokotów z Ochotą. We wtorek nowy odcinek został oficjalnie otwarty przez władze dzielnicy Mokotów.
Nowy wyjazd z Mokotowa
- Jest to odcinek na tyle ważny, że umożliwia wyjazd z naszej dzielnicy w kierunku zachodnim, a to otwiera drogę na Okęcie oraz do centrum. Inwestycja została wykonana przed czasem, bo umowa obowiązuje do lipca 2020 roku - powiedział Rafał Miastowski, burmistrz Mokotowa.
Umowa rzeczywiście zakładała taki termin, ale burmistrz nie wspomniał, że inwestycja była odkładana latami. Droga do wydłużenia Woronicza o kilkusetmetrowy odcinek była długa i wyboista, o czym informowaliśmy na tvnwarszawa.pl. Najpierw dzielnica nie mogła wyłonić wykonawcy, bo nikt nie zgłosił się do przetargu. Potem, kiedy wreszcie udało się wskazać firmę, która wykona inwestycję, a prace nabrały tempa, pojawiły się problemy z instalacją elektryczną. Kontynuowanie prac było uzależnione od przesunięcia kabli.
Odciążenie dla Służewca
Agnieszka Borowska, radna i wiceprzewodnicząca Komisji Infrastruktury i Inwestycji Rady Warszawy, podkreśliła, że dzięki przedłużeniu Woronicza odetchną z ulgą nie tylko mieszkańcy okolicy, ale również pracownicy znajdującego się na Służewcu biurowego zagłębia.
- Połączenie Woronicza ze Żwirki i Wigury poprawi dostępność Służewca, ograniczając jednocześnie utrudnienia związane z nadmiernym ruchem na Racławickiej i Etiudy Rewolucyjnej. W tej okolicy, w rejonie centrum biurowego, codziennie porusza się samochodami, rowerami, pieszo blisko 100 tysięcy osób. Tłok, korki były dużą uciążliwością dla dojeżdżających tu do pracy, jak i dla mieszkańców Wylęgowa - powiedziała Borowska.
Autobus na trasie
Z przedłużenia ulicy skorzystają nie tylko kierowcy i rowerzyści, ale również pasażerowie komunikacji miejskiej.
- Od najbliższej soboty pojedzie tędy autobus linii 136, który będzie jechał od strony Żwirki i Wigury ulicami: Woronicza, Racjonalizacji, Konstruktorską do Wołoskiej. Powstało sześć przystanków, które ta linia będzie obsługiwać - przekazał Miastowski.
Oprócz budowy jezdni, z realizacją inwestycji wiązały się również prace związane z odwodnieniem, instalacją oświetlenia ulicznego, a także przebudową kolidującej sieci elektroenergetycznej, wodociągowej, ciepłowniczej i teletechnicznej. Wykonawcą inwestycji była, wyłoniona w przetargu, firma FAL-BRUK. Za wykonanie prac zainkasowała 14,5 miliona złotych. Całość inwestycji, łącznie z odszkodowaniami, pochłonęła ponad 24 miliony złotych.
Autorka/Autor: dg/b
Źródło: tvnwarszawa.pl
Źródło zdjęcia głównego: Mateusz Szmelter / tvnwarszawa.pl