Najnowsze

Najnowsze

Prymas: kapłan ma stawać wobec skrzywdzonych, oburzonych, wzgardzonych

O radości z bycia księdzem i o kapłańskim zmęczeniu mówił podczas mszy krzyżma świętego do księży archidiecezji gnieźnieńskiej prymas Polski arcybiskup Wojciech Polak. W czasie kazania odczytał też fragment maila od kobiety wykorzystanej seksualnie przez księdza. W Wielki Czwartek w kościołach katedralnych biskupi odprawiają msze, podczas których księża odnawiają swoje przyrzeczenia.

Kolejny projekt nowelizacji ustawy o SN. "Krok do wyprowadzania Polski z Unii"

PiS złożył w Sejmie projekt nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym, który dotyczy między innymi regulacji związanych z obsadzaniem stanowisk w Sądzie Najwyższym, postępowaniami nominacyjnymi na stanowiska sędziowskie oraz uchyleniami immunitetów. Zdaniem rzecznika Sądu Najwyższego sędziego Michała Laskowskiego, zawarta w projekcie nowelizacji prerogatywa prezydenta w sprawie wyboru I prezesa "wydaje się być w oczywistej sprzeczności z konstytucją". Opozycja ocenia, że nowy projekt to "kolejny krok do wyprowadzania Polski z Unii Europejskiej".

"Ten wyrok to porażka wymiaru sprawiedliwości"

W środę w poznańskim sądzie zapadł wyrok w głośnej sprawie śmierci Ewy Tylman. Adam Z., oskarżony o jej zabójstwo, został uniewinniony. Według prokuratury sąd niezasadnie nie dał wiary zeznaniom trzech funkcjonariuszy Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu, którym tuż po zatrzymaniu mężczyzna opowiedział przebieg całego zdarzenia. - Sąd dokonał nieprawidłowej oceny zebranego materiału dowodowego - mówi prokurator.

Utopił kota sąsiadki, bo "polował na jego gołębie"

Zarzut znęcania się nad zwierzęciem i uśmiercenia kota usłyszał 72-letni mieszkaniec Skarżyska-Kamiennej (Świętokrzyskie). - Podejrzany przyznał się i tłumaczył, że kot sąsiadki polował na hodowane przez niego gołębie - poinformowała w środę świętokrzyska policja.

Broniarz: Szydło w ramach prezentu zaproponowała wzrost pensum i rekompensatę

Kolejne spotkanie i po raz kolejny nieudane. Czwartkowe negocjacje rządu i związków zawodowych w sprawie podwyższenia wynagrodzeń w oświacie zakończyły się fiaskiem. Strona związkowa zaproponowała podzielenie podwyżki wynagrodzeń zasadniczych, której się domaga, na trzy transze, wypłacane kolejno w październiku, listopadzie i grudniu tego roku. - Ta propozycja jest praktycznie taka sam jak poprzednio - oceniła wicepremier Beata Szydło. Jednocześnie zaproponowała stopniowe podnoszenie wynagrodzeń od września 2020 roku, ale też dłuższy czas pracy. Związkowcy uznali to za "prowokację".

Ważne przelewy warto zrobić wcześniej

W zbliżającym się okresie Świąt Wielkanocnych bankowe systemy rozliczeniowe nie będą funkcjonować w trybie standardowym. Planowane w najbliższym czasie przelewy warto zrealizować z wyprzedzeniem, aby pieniądze dotarły do odbiorców terminowo - przypomina w czwartek Krajowa Izba Rozliczeniowa (KIR).

#Pamięć Absolutna 14.04.2019

Trwa dziennikarska podróż w czasie. Tomasz Sianecki i Marek Przybylik przypominają wydarzenia sprzed 10 lat. A wśród nich m.in. tworzenie list wyborczych do PE oraz pomysł na likwidację sądów 24-godzinnych.

Ponownie ruszył proces w sprawie pobicia byłego wiceszefa KNF

Przed warszawskim sądem rejonowym rozpoczął się ponownie proces oskarżonych w związku z brutalnym pobiciem Wojciecha Kwaśniaka, byłego wiceprezesa Komisji Nadzoru Finansowego. Na ławie oskarżonych zasiadły trzy osoby, w tym były członek rady nadzorczej SKOK Wołomin Piotr P.

Pies pilnował przy drodze rannego towarzysza

Kierowca, widząc samotnie błąkającego się przy drodze psa, wezwał policję. Kiedy na miejsce przyjechali dzielnicowi, okazało się, że zwierzę czuwa przy innym czworonogu, prawdopodobnie potrąconym przez samochód.

"Zaciśnijcie zęby". Lech Wałęsa do nauczycieli

Po tych doświadczeniach i po tym, co wyprawia obecna władza, nie daję żadnych szans na porozumienie. Ci ludzie wyciągnęli tylko złe wnioski i kierują Polskę w złym kierunku - powiedział w czwartek były prezydent Lech Wałęsa, oceniając czwartkowe rozmowy między protestującymi nauczycielami a stroną rządową. - Zaciśnijcie zęby, poczekamy na zmianę władz i wtedy porozumienie będzie - zwrócił się do nauczycieli.

"Nie mieli już nic do stracenia". Historyk o powstaniu w getcie warszawskim

Niestety, patrzymy na te wszystkie tragedie, na mordowanie Żydów, oczami sprawców - mówił we "Wstajesz i wiesz" w TVN24 historyk profesor Andrzej Żbikowski. Podkreślał, że brakuje materiałów fotograficznych czy filmowych z getta innych niż te wykonane przez żołnierzy niemieckich. - Zachowało się dużo dokumentów, tekstów wspomnień, ale nie ma wizualizacji - zaznaczył.

#Pamięć Absolutna 07.04.2019

Tomasz Sianecki i Marek Przybylik są nadal w 2009 roku. U nich właśnie zaczął się kwiecień i przyniósł wiele ciekawych wydarzeń. W tym tygodniu m.in. o dyspozycji i niedyspozycji niektórych polityków oraz o kontrowersjach wokół książki o Lechu Wałęsie.

Morawiecki: Polska staje się Doliną Krzemową Unii Europejskiej

Premier Mateusz Morawiecki udzielił wywiadu telewizji Fox News, wypowiadając się między innymi na takie tematy jak zaproszenie Tesli do zainwestowania w Polsce, gazociąg Nord Stream 2, wydatki na obronność. Eksponował sprzyjające biznesowi środowisko w Polsce. Ocenił, że nasz kraj "staje się Doliną Krzemową Unii Europejskiej".

"Pan Trynkiewicz był na spotkaniu". Rzecznik praw obywatelskich w Gostyninie

Rzecznik praw obywatelskich Adam Bodnar odwiedził tak zwany ośrodek dla bestii w Gostyninie, gdzie przetrzymywany jest między innymi Mariusz Trynkiewicz, który trafił tam po odbyciu wyroku za zabójstwo czterech chłopców. O tej wizycie Bodnar opowiadał w czwartkowej "Rozmowie Piaseckiego". - W każdym z oddziałów spotykałem się z tymi, którzy chcieli się spotkać, czyli z większością osób - mówił rzecznik. Dodał, że Trynkiewicz był na spotkaniu.

Żyją na wysypisku śmieci, otoczeni przez sępy

Wenezuelscy emigranci za brazylijską granicą praktycznie żyją na wysypisku śmieci. Tam jedzą i szukają czegokolwiek, co mogliby sprzedać. Na to, żeby ruszyć dalej, zwyczajnie ich nie stać. Materiał magazynu "Polska i świat" TVN24.