Najnowsze

Najnowsze

"To jest pandemia globalna i globalne będą rozwiązania. Nie sądzę, żeby zamykano granice przed szczepionką"

Ani Rosja ani Chiny nie maja tradycji otwartości, ale będą próbowały wykorzystywać moment pandemii, żeby skorzystać na swojej propagandzie - mówiła w "Faktach po Faktach" publicystka "The Atlantic", laureatka nagrody Pulitzera Anne Applebaum. Przestrzegła także przed nadmiernym izolowaniem się krajów. - To jest pandemia globalna i globalne będą rozwiązania. Nie sądzę, żeby zamykano granice przed szczepionką - powiedziała.

Kardynał Nycz o nabożeństwach bez wiernych. "Przejmujące wrażenie"

Przeżywamy to wszyscy - i księża, i wierni świeccy, i biskupi w pustych katedrach - mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 arcybiskup metropolita warszawski, kardynał Kazimierz Nycz, opisując nabożeństwa wielkanocne bez udziału wiernych. Jak mówił, jest to "przejmujące wrażenie". - Myślę, że czegoś z tego powinniśmy się wszyscy nauczyć i głęboko wierzę, że się nauczymy - dodał.

"Jestem pewien, że Polska byłaby dzisiaj inna, lepsza, gdyby oni żyli"

- 10 lat temu cała Polska okryła się żałobą. W wielu polskich rodzinach ten ból związany był ze stratą kogoś najbliższego: mamy czy taty, brata lub siostry, męża, żony, syna czy córki - przypomniał w orędziu telewizyjnym prezydent Andrzej Duda. Zaznaczył, że "w tamtych dniach jako Polacy pokazaliśmy, że w chwilach trudnych potrafimy być wspaniałą wspólnotą, potrafimy być solidarni". - Także dzisiaj wspólnota jest nam niezwykle potrzebna - dodał.

Wykluczona z igrzysk Rosja ma nadzieję na lepsze potraktowanie z powodu pandemii

Rosyjski minister sportu Oleg Matytsin zaapelował o łagodniejsze potraktowanie jego kraju podczas procedury odwoławczej przed Trybunałem Arbitrażowym ds. Sportu po wykluczeniu Rosji z igrzysk w Tokio i Pekinie. Jego zdaniem pandemia koronawirusa stworzyła nowe okoliczności, w których utrzymanie tak surowej kary za doping zagrażałoby całemu ruchowi olimpijskiemu.

Austriacki minister: zakażeń koronawirusem w kraju mogło być znacznie więcej

Minister oświaty i nauki Austrii Heinz Fassmann poinformował o badaniu, które wskazuje, że faktyczna liczba zakażeń koronawirusem w Austrii była na początku kwietnia znacznie wyższa niż podawana oficjalnie. Kanclerz Sebastian Kurz ocenia jednak, że "do tej pory Austria radziła sobie lepiej z kryzysem niż inne kraje".

Uroczystości mimo zakazu zgromadzeń. "Politycy powinni dać przykład"

Z powodu stanu epidemii przechodnie na ulicy mają obowiązek zachowywać dystans co najmniej dwóch metrów od siebie. Obowiązuje także zakaz zgromadzeń. W ten piątek przedstawiciele władz zrobili wyjątek dla siebie. Na placu marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie odbyła się uroczystość z okazji 10. rocznicy katastrofy w Smoleńsku. Wzięli w niej udział między innymi marszałek Sejmu Elżbieta Witek, premier Mateusz Morawiecki i prezes PiS Jarosław Kaczyński. Policja twierdzi, że to było "wykonywanie funkcji reprezentacyjnych".

"To zdjęcie jest symbolem odrodzenia. Ale trwamy z podniesioną gardą"

Kilkunastogodzinne zmiany nie robią już na nich wrażenia, tak samo jak zmęczenie, które im towarzyszy. Przez prawie siedem tygodni szpital był ich drugim domem. Dziesięcioro medyków ze szpitala w Cremonie, po skończonej pracy, przy zmianie warty, wyszło na lądowisko dla helikopterów i chwyciło się za ręce.

Koronawirus pustoszy budżety samorządów. "Będą poważne cięcia"

Warszawa tylko w marcu straciła pieniądze, za które mogłaby wybudować pięć nowych przedszkoli. Poznań do końca roku będzie stratny o kwotę równą wydatkom na nową linię tramwajową. W innych miastach nie jest lepiej, bo koronawirus spowodował olbrzymi spadek dochodów z podatków. Prezydenci szykują się na co najmniej 10-procentowe cięcia.

Rządowa pomoc w praktyce. Tysiące firm wciąż czekają na decyzje

Do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wpłynęło ponad pół miliona wniosków o wsparcie w ramach pakietu antykryzysowego - poinformował ZUS w komunikacie przesłanym tvn24bis.pl. Do tej pory rozpatrzono ponad 91 tysięcy z nich. Oznacza to, że nadal duża liczba przedsiębiorców nie jest pewna, kiedy otrzyma pomoc.

Szpitale Moskwy pracują "na granicy możliwości"

Liczba zakażonych koronawirusem w Moskwie gwałtownie rośnie i w piątek zbliżała się do ośmiu tysięcy. Władze stolicy alarmują: szpitale i pogotowie ratunkowe pracują "na granicy swoich możliwości". Przyznają przy tym, że do szczytu epidemii "jeszcze daleko".