Najnowsze

Najnowsze

W budowlance zarobisz więcej. Przed branżą stoją jednak dwa "największe wyzwania"

Ponad 33 miliardy złotych - tyle wyniosły w 2018 roku przychody największych spółek w branży budowlanej. To o 11,3 procent więcej niż rok wcześniej. Tak wynika z raportu "Polskie spółki budowlane 2019 – najważniejsi gracze, kluczowe czynniki wzrostu i perspektywy rozwoju branży", przygotowanego przez firmę doradczą Deloitte. Jak wskazano, brak wykwalifikowanych pracowników i rosnące koszty działalności to wciąż największe wyzwania dla sektora.

Trzy sprawy posłanki Pawłowicz, trzy razy ten sam sędzia

Trzykrotnie do spraw, w których stroną była lub jest posłanka Prawa i Sprawiedliwości Krystyna Pawłowicz, został przydzielony ten sam sędzia - Krzysztof Świderski. Dwukrotnie w sprawach z udziałem posłanki pozwanym był Jerzy Owsiak, a w trzecim przypadku pozwał ją poseł Platformy Obywatelskiej Sławomir Nitras. Pawłowicz, jako członkini Krajowej Rady Sądownictwa, opiniowała we wrześniu awans sędziego Świderskiego do Sądu Okręgowego w Warszawie.

Biskupi powołali fundację, która ma pomagać ofiarom wykorzystywania seksualnego

Rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Paweł Rytel-Andrianik poinformował o powołaniu przez biskupów Fundacji Świętego Józefa, która ma służyć pomocą i wsparciem osobom wykorzystanym seksualnie w dzieciństwie lub w młodości we wspólnocie Kościoła. Fundacja będzie finansowana przez wszystkie diecezje, proporcjonalnie do liczby duchownych. Biskupi mają nadzieję, że rozpocznie ona działalność z początkiem przyszłego roku.

Francuska kandydatka jak Wojciechowski. Bez zgody po pierwszym przesłuchaniu

Dodatkowe odpowiedzi francuskiej kandydatki na komisarza UE Sylvie Goulard nie przekonały przedstawicieli frakcji politycznych. Zdecydowali oni w środę w Brukseli, że musi ona jeszcze raz stawić się na wysłuchanie przed komisjami europarlamentu – podały źródła w Parlamencie Europejskim. Wcześniej przed komisją rolnictwa dwukrotnie stawiał się Janusz Wojciechowski, polski kandydat na unijnego komisarza do spraw rolnictwa.

Wracali z urodzin. 10-latka nie żyje, młody kierowca ma usłyszeć zarzut

Nawet osiem lat więzienia może grozić 19-latkowi, który w sobotę - według śledczych - spowodował śmiertelny wypadek. Zginęła w nim 10-letnia dziewczynka, a 11-latka została ciężko ranna. Okazało się, że młody kierowca odwoził dziewczynki z imprezy urodzinowej do domu. Sam 19-latek nadal nie odzyskał przytomności. Kiedy tylko jego stan się polepszy, prokuratura ma ogłosić mu zarzut.

Pekin "popiera kluczowe interesy Pakistanu"

Podczas spotkania z pakistańskim premierem Imranem Khanem przywódca Chin Xi Jinping oświadczył, że przygląda się sytuacji w Kaszmirze i zadeklarował poparcie dla kluczowych interesów Pakistanu.

Niemcy chcą być "neutralne klimatycznie". Rząd przyjął projekty ustaw

Osiągnięcie neutralności klimatycznej do 2050 roku, zwiększenie dopłat do zakupu samochodów elektrycznych czy podniesienie cen biletów samolotowych - takie działania zakłada przyjęty przez niemiecki rząd tak zwany pakiet klimatyczny. Projekt zobowiązuje wszystkie ministerstwa do działań mających pomóc w ochronie środowiska.

Iran apeluje do Turków o powściągliwość i przeprowadza manewry przy granicy

O powściągliwość i uniknięcie operacji zbrojnej w północnej Syrii zaapelował do władz Turcji prezydent Iranu Hasan Rowhani. Zaznaczył przy tym, że Turcy słusznie niepokoją się o swoje południowe granice, a siły USA powinny opuścić region. Jednocześnie na północnym zachodzie Iranu, przy granicy z Turcją, rozpoczęły się niezapowiadane wcześniej manewry wojskowe.

Rozbita grupa podejrzana o oszustwa podatkowe. Znany projektant wydał oświadczenie

Policjanci z Centralnego Biura Śledczego Policji razem z Krajową Administracją Skarbową i szczecińskimi prokuratorami rozbili zorganizowaną grupę przestępczą. Zatrzymali 10 osób podejrzanych o oszustwa podatkowe i pranie brudnych pieniędzy. Według nieoficjalnych informacji wśród podejrzanych jest znany projektant mody Łukasz J. Projektant wydał oświadczenie, w którym przyznaje, że "w ubiegłym tygodniu złożył stosowne wyjaśnienie w prokuraturze".

Nie żyje Jan Szyszko

W wieku 75 lat zmarł były minister środowiska profesor Jan Szyszko. O jego śmierci poinformował prezydent Andrzej Duda. Jak podają liczne media, przyczyną śmierci byłego ministra był zator płucny.

Co z sądownictwem po wyborach? Kaczyński: ostatnia barykada, będziemy reformować

Zmiany w sądownictwie to jeden z symboli upływającej kadencji rządów Prawa i Sprawiedliwości. Prezes partii Jarosław Kaczyński w ramach trwającej kampanii odwoływał się do tematu reformy wymiaru sprawiedliwości i zapowiedział, że w razie wygranej w wyborach PiS wróci do wprowadzania zmian. Politycy PiS - w tym Marcin Horała, który wziął udział w wyborczej debacie w TVN24 - przekonują, że podstawą do przeprowadzania reformy jest między innymi artykuł 180 konstytucji.

"Kobiety powinny w tych wyborach dać radę"

U nas każdy, dla kogo ważna jest demokracja, równość, szacunek dla innych ludzi, poszanowanie dla konstytucji, prawa człowieka, znajdzie dla siebie swoje miejsce - zapewniała kandydatka Koalicji Obywatelskiej na premiera Małgorzata Kidawa-Błońska. Jak mówiła, odnosząc się do udziału Izabeli Leszczyny (PO-KO) w debacie "Czas decyzji" w TVN24, "kobiety powinny w tych wyborach dać radę i przekonać inne kobiety, że trzeba iść głosować".

"Pani Wassermann mówi o odbieraniu dzieciom komórek". Komentarze po słowach posłanki PiS

Jedno z pytań, które należałoby sobie postawić, brzmi: czy nie powinno być tak, że telefon z dostępem do internetu można posiadać od któregoś roku życia? - powiedziała w wywiadzie udzielonym Interii Małgorzata Wassermann, "jedynka" na liście Prawa i Sprawiedliwości w Krakowie w wyborach do Sejmu. - Pani Wassermann mówi o odbieraniu dzieciom komórek - tak Jan Grabiec z klubu PO-KO skomentował w środę słowa posłanki.

Nagroda Nobla z chemii przyznana za baterie

Nagrodę Nobla w dziedzinie chemii za rok 2019 otrzymali John B. Goodenough, M. Stanley Whittingham i Akira Yoshino za "rozwój baterii litowo-jonowych" - ogłosił Komitet Noblowski w Sztokholmie.

Mała firma, niższa pensja. Najnowsze dane

W 2018 roku w Polsce było nieco ponad 2,1 miliona mikroprzedsiębiorstw. Średnie wynagrodzenie wyniosło w nich niecałe 3,1 tysiąca złotych brutto - dowiadujemy się z raportu Głównego Urzędu Statystycznego.