Najnowsze

Najnowsze

Zełenski zaprasza Dudę. Rozmowa prezydentów

Andrzej Duda i Wołodymyr Zełenski rozmawiali w piątek telefonicznie. Rozmowa prezydentów Polski i Ukrainy dotyczyła niedawnego spotkania czwórki normandzkiej w sprawie konfliktu w Donbasie, a także kwestii historycznych - poinformował szef gabinetu prezydenta RP Krzysztof Szczerski. Andrzej Duda został także zaproszony przez prezydenta Ukrainy do złożenia wizyty na Ukrainie. Według Szczerskiego jest duże prawdopodobieństwo, iż dojdzie do niej w pierwszych miesiącach 2020 roku.

"Czarny dzień w historii Izraela", "parodia sprawiedliwości"

Główna prokurator Międzynarodowego Trybunału Karnego Fatou Bensouda poinformowała, że rozpocznie pełne dochodzenie w sprawie domniemanych zbrodni wojennych na terytoriach palestyńskich. Premier Izraela Benjamin Netanjahu nazwał tę decyzję "parodią sprawiedliwości".

Posłowie wysłuchali raportu CBA o Banasiu. "Jestem wstrząśnięty uzyskanymi informacjami"

Sejmowa komisja do spraw służb specjalnych zapoznała się z informacją CBA w sprawie prezesa NIK Mariana Banasia. Głosami posłów klubu PiS oceniła, że służby w tej sprawie działały dobrze. Poseł Koalicji Obywatelskiej i członek speckomisji Adam Szłapka powiedział dziennikarzom po posiedzeniu, że po zapoznaniu się z raportem CBA jest "wstrząśnięty uzyskanymi informacjami". - Widać, że były podstawy do skierowania wniosku do prokuratury - dodał Maciej Gdula z Lewicy, również zasiadający w tej komisji.

Marszałek Sejmu wręczyła akty powołania nowym członkom Trybunału Stanu

Marszałek Sejmu Elżbieta Witek wręczyła w piątek akty powołania zastępcom przewodniczącego oraz członkom Trybunału Stanu wybranym przez Sejm obecnej kadencji - poinformowało Centrum Informacji Sejmu. W uroczystości wzięła udział między innymi pierwsza prezes Sądu Najwyższego i przewodnicząca Trybunału Stanu Małgorzata Gersdorf.

"Jestem bardzo rozczarowana, jest mi przykro"

To, co się stało, jest przygnębiające - powiedziała w piątek pierwsza prezes Sądu Najwyższego profesor Małgorzata Gersdorf, pytana o przegłosowaną przez Sejm głosami klubu PiS dyscyplinującą sędziów nowelizację ustaw sądowych. - Jestem bardzo rozczarowana, jest mi przykro - przyznała.

"Rekordowa" liczba zgłoszeń pedofilii napływająca do Watykanu. "To tsunami"

Watykańska Kongregacja Nauki Wiary, zajmująca się przypadkami pedofilii wśród duchowieństwa odnotowała w tym roku masowy napływ doniesień o takich nadużyciach. Zgłoszono ich dotąd tysiąc. - To tsunami - komentuje John Joseph Kennedy, szefa biura sekcji dyscyplinarnej w kongregacji. Wśród krajów, z których napłynęły doniesienia, wymieniono Polskę.

Ziobro "wyraża satysfakcję" i liczy, że "Senat nie będzie zwlekał"

Chciałbym wyrazić satysfakcję z tego faktu, że ustawa, która ma przeciwdziałać chaosowi, anarchii i niejasnościom związanym z kwestionowaniem statutu sędziów została uchwalona - powiedział w piątek minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro, po przyjęciu przez Sejm ustawy dyscyplinującej sędziów. - Liczę, że Senat nie będzie zwlekał z zajęciem się tą ustawą, bo za jej uchwaleniem przemawia interes polskich obywateli - dodał.

List do von der Leyen i prośba o "środki tymczasowe" wobec Polski

"Istnieją mocne dowody, że ostatnie wydarzenia w Polsce mogą doprowadzić do powstania w tym kraju sądownictwa, które utraci swoją niezależność i podporządkuje się władzy wykonawczej polskiego rządu" - napisał w liście do szefowej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen przewodniczący Europejskiego Stowarzyszenia Sędziów (EAJ) José Igreja Matos. Zwrócił się w nim między innymi o złożenie wniosku do Trybunału Sprawiedliwości UE o "zastosowanie środków tymczasowych w sprawie o naruszenie przepisów".

Strzembosz: policzyłem, ile razy prezydent złamał konstytucję

Prezydent przysięgał na konstytucję: "tak mi dopomóż Bóg". Obydwaj jesteśmy wierzący - mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 profesor Adam Strzembosz, który pytany był o to, czy Andrzej Duda powinien stanąć przed Trybunałem Stanu. Były pierwszy prezes Sądu Najwyższego komentował także uchwaloną przez Sejm dyscyplinującą sędziów nowelizację ustaw.

"Wzywam polski Sejm". Posłowie klubu PiS przegłosowali ustawę mimo apeli z Europy

Pierwsze czytanie, całonocna sejmowa komisja, drugie czytanie, aż w końcu głosowanie. Prace nad nowelizacją dyscyplinującą sędziów trwały nieco ponad 24 godziny. W tej sprawie apelowała Komisja Europejska, wzywając do "zaprzestania prac nad forsowaną w pośpiechu ustawą". Krótko przed głosowaniem podobny apel wystosowała Komisarz Rady Europy. Mimo tych głosów posłowie formacji rządzącej przegłosowali tak zwaną ustawę represyjną. Marszałek Sejmu Elżbieta Witek mówiła z trybuny sejmowej o "wyższości polskiej konstytucji nad prawem europejskim".

"Zróbmy coś, zanim będzie za późno". Wspólny apel papieża i sekretarza generalnego ONZ

Papież Franciszek i sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres nagrali w Watykanie wspólne przesłanie, w którym zaapelowali o pomoc osobom wykluczonym, dotkniętych głodem, ubóstwem czy wojną. W orędziu papież zanegował wykorzystywanie religii do przemocy, a także skrytykował wyścig zbrojeń i zbrojenie nuklearne. Obaj zaapelowali też o troskę o Ziemię. - Zróbmy coś, zanim będzie za późno - wezwali.

Sejm "pragnie wyrazić uznanie" w sprawie Nobla Olgi Tokarczuk

Sejm Rzeczypospolitej Polskiej pragnie wyrazić uznanie dla Olgi Tokarczuk, laureatki Literackiej Nagrody Nobla za 2018 rok - głosi przyjęta w piątek przez Sejm uchwała. Napisano w niej między innymi, że pisarka "mówi, jak trudno dziś scalić świat, który stał się światem fragmentów osobnych, odrębnych bytów i narracji".

Sejm wybrał nowych członków Państwowej Komisji Wyborczej

Sejm wybrał siedmiu członków Państwowej Komisji Wyborczej. Dwóch pozostałych sędziów pochodzić będzie z Trybunału Konstytucyjnego i Naczelnego Sądu Administracyjnego. Izba zdecydowała, że w Komisji zasiądą: Ryszard Balicki, Zbigniew Cieślak, Liwiusz Laska, Dariusz Lasocki, Maciej Miłosz, Arkadiusz Pikulik oraz Konrad Składowski. Po zmianie w Kodeksie wyborczym siedmiu z dziewięciu członków PKW wybiera Sejm.

Książę Filip trafił do szpitala. "Zapobiegawczo"

98-letni książę Filip, małżonek brytyjskiej królowej Elżbiety II, trafił w piątek do szpitala w Londynie na obserwację i leczenie - poinformował Pałac Buckingham. Decyzję o przewiezieniu księcia do szpitala podjął osobisty lekarz księcia. Pałac Buckingham przekazał, że "nie był to pilny przypadek".

Ustawą represyjną zajmie się Senat. Grodzki: wykorzystamy cały pakiet możliwości

Sejm w ekspresowym tempie uchwalił w piątek nowelizację ustaw sądowych mającą dyscyplinować sędziów. Odrzucenia projektu klubu Prawa i Sprawiedliwości chciała opozycja. Teraz ustawa trafi do Senatu. - Fundamentem demokracji jest trójpodział władzy, która ma ze sobą współpracować, a jednocześnie być od siebie niezależna. To będzie przesłanie, które będzie kierowało pracami Senatu - zapowiedział marszałek Tomasz Grodzki. - Tu nie będzie obstrukcji, natomiast wykorzystamy cały pakiet możliwości, konsultacji legislacyjnych - sprecyzował.

Spór o fundusz dla niepełnosprawnych. Spięcie w Sejmie

Sejm nie poparł głównej poprawki Senatu do nowelizacji ustawy o Solidarnościowym Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych (SFWON). Zmiana ta miała gwarantować, że pieniądze ze źródeł dotąd zasilających fundusz będą przeznaczane na niepełnosprawnych. Głosowanie nad jedną z poprawek poprzedziła burzliwa wymiana zdań między posłanką Koalicji Obywatelskiej Iwoną Hartwich a minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marleną Maląg.

Alkohol i papierosy mogą podrożeć

Sejm opowiedział się w piątek za podwyżką akcyzy na alkohole i wyroby tytoniowe od 1 stycznia 2020 roku. Posłowie odrzucili uchwałę Senatu, który sprzeciwił się podwyżkom. Teraz ustawa trafi do Kancelarii Prezydenta RP.

Sejm przegłosował ustawę represyjną. Okrzyki "hańba" i "konstytucja"

Ustawa dyscyplinująca sędziów przeszła przez Sejm, posłowie nie zgodzili się na odrzucenie projektu i w piątek po południu zakończyli głosowanie nad wnioskami mniejszości i poprawkami. Wynik głosowania posłowie opozycji przyjęli okrzykami "hańba" i "konstytucja". Wcześniej marszałek Sejmu Elżbieta Witek nie wyraziła zgody na zadawanie przez posłów pytań. - Zaskoczenia nie było - komentował na gorąco poseł Lewicy Krzysztof Śmiszek. Jak dodał, wydarzenia w Sejmie to "połączenie walca z pendolino".