Najnowsze

Najnowsze

Zawinięty w dywan przetrwał wojnę. Dominikanie znaleźli papieski parasol

Zawinięty w dywan i schowany pod Salą Duszpasterską w bazylice św. Mikołaja w Gdańsku. Liturgiczny parasol z 1928 roku, choć nie był używany, to "podkreślał więź świątyni z papieżem". Schowany został prawdopodobnie przed zajęciem Gdańska przez Armię Czerwoną w 1945 roku. Przetrwał wojnę. Teraz znaleźli go pracownicy podczas remontu.

Opłata paliwowa w górę

W 2020 roku wzrośnie opłata paliwowa, którą objęta jest benzyna, olej napędowy i gaz. Wpływy z jej tytułu mają zasilić Fundusz Drogowy i Fundusz Kolejowy.

Irak po amerykańskich nalotach: zrewidujemy relacje

Po nalotach sił amerykańskich w Iraku i Syrii na cele milicji Kataib Hezbollah, rada bezpieczeństwa krajowego Iraku oznajmiła w poniedziałek, że "zrewiduje relacje z USA". Bagdad ocenił, że amerykański atak to pogwałcenie suwerenności kraju.

"Coś starego, coś nowego, coś pożyczonego". Filmowe podsumowanie dziesięciolecia

Mamy do czynienia z dziesięcioleciem, w którym zalśniły nowe osobowości reżyserskie. W tym czasie swoją mocną pozycję potwierdziło także średnie pokolenie twórców - ocenia krytyczka filmowa Ola Salwa. Katarzyna Borowiecka zwraca uwagę, że w ostatnich pięciu latach dyskusja o amerykańskim środowisku filmowym toczyła się wokół kilku hasztagów: #MeToo, #AskForMore czy #OscarsSoWhite. Alicja Myśliwiec zaznacza, że "minione lata w kinie to również śmiałe interpretacje historii".

"Będzie niespodzianka muzyczna, zaskoczenie". Ostatnie przygotowania do Sylwestra TVN

Przygotowania do Sylwestra TVN są już na ostatniej prostej. We wtorek na futurystycznej scenie na placu Bankowym w Warszawie wystąpi plejada gwiazd. - Dla każdego coś miłego. Na pewno będzie bardzo dynamicznie, tanecznie i pozytywnie - zapewniała Gabi Drzewiecka, która poprowadzi sylwestrową imprezę. - Będzie też mała niespodzianka muzyczna, zaskoczenie - zdradziła Natalia Szroeder, która wystąpi na scenie TVN.

"Reakcja na prowokację Putina jest w miarę jednolita"

Putin użył takich słów, dlatego że Polska jest takim trochę zwornikiem interesów tych krajów, które wyszły z obozu sowieckiego. Jeżeli uderzą skutecznie w ten zwornik, podważą jego autorytet, pozycję, która i tak zresztą jest słabiutka, to interesy rosyjskie będą silniejsze - ocenił w "Kropce nad i" ekonomista profesor Ryszard Bugaj. Odniósł się w ten sposób do wypowiedzi prezydenta Rosji dotyczących Polski i genezy wybuchu II wojny światowej. Historyk i politolog profesor Antoni Dudek stwierdził, że "w interesie Polski nie jest robienie larum wielotygodniowego w tej sprawie".

Wypowiedzi Putina "to nie koniec". "To jest otwarcie nowego etapu"

Politycy bardzo rzadko działają pod wpływem emocji. Sądzę, że to było przygotowane i to nie jest koniec, to jest otwarcie nowego etapu - mówił w "Faktach po Faktach" profesor Adam Daniel Rotfeld, były minister spraw zagranicznych i były współprzewodniczący Polsko-Rosyjskiej Grupy do Spraw Trudnych. Odniósł się w ten sposób do słów Władimira Putina dotyczących Polski i genezy wybuchu II wojny światowej. Jak tłumaczył, rosyjski prezydent "buduje obecnie państwo, które potrzebuje nowej idei, a jej fundamentem ma być wielkie zwycięstwo odniesione przez niepokalany Związek Radziecki i wielkiego wodza Józefa Stalina nad hitlerowskim faszyzmem".

Chiński pastor skazany za "działalność wywrotową"

Wang Yi, pastor będący zwierzchnikiem największego, niezarejestrowanego Kościoła protestanckiego w Chinach, został skazany na dziewięć lat więzienia za działalność wywrotową. Mężczyzna był oskarżany o podżeganie do obalenia władzy państwowej.

Policja: brak śladów użycia broni palnej przy Checkpoint Charlie. Trwa dochodzenie

Berlińska policja otrzymała w poniedziałek zgłoszenie o strzałach w pobliżu dawnego przejścia granicznego Checkpoint Charlie w centrum miasta. Funkcjonariusze, którzy przybyli na miejsce zdarzenia, nie znaleźli jednak dowodów użycia broni palnej. Nie potwierdziły się też wcześniejsze doniesienia o napadzie rabunkowym. Wciąż trwa dochodzenie w tej sprawie.

"Wyraźny przykład terroryzmu". Teheran potępia amerykańskie naloty w Iraku

Iran zdecydowanie potępia "agresję wojsk USA na ziemie Iraku i irackie siły", a naloty sił USA na szyicką milicję Kataib Hezbollah w Iraku i Syrię ocenia jako "wyraźny przykład terroryzmu". - Krew męczenników nie pójdzie na marne, nasza odpowiedź będzie bardzo mocna - ostrzegł założyciel i były przywódca Kataib Hezbollah. Tymczasem władze w Bagdadzie oświadczyły, że amerykańskie ataki zmuszają Irak do ponownego rozważenia swoich stosunków i współpracy ze stacjonującą w tym kraju i kierowaną przez Waszyngton międzynarodową koalicją przeciwko dżihadystom.